Jump to content

ενυδρειο


Recommended Posts

παιδια πυτεμου παιδια πως μπορω να ξεκινησω ενα 30λιτρο ενυδρειο με neon και red cherry και ζωντανα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Chris99 Εχω τήν εντύπωση οτι έχεις γράψει σε λάθος θεματική ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως το καλυτερο ειναι οπως λετε οτι οι γυαλες ειναι ακαταλληλες για ψαρακια ειναι σωστο να περασουμε ως μυνημα ..να μην αγοραζει ο κοσμος ενυδρεια κατω απο 100 λιτρα ..μπορει να ειναι οικονομικα αλλα κανεις στο μελλον δεν μενει σε αυτα τα λιτρα ..νομιζω ειναι πολυ λιγα για οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως το καλυτερο ειναι οπως λετε οτι οι γυαλες ειναι ακαταλληλες για ψαρακια ειναι σωστο να περασουμε ως μυνημα ..να μην αγοραζει ο κοσμος ενυδρεια κατω απο 100 λιτρα ..μπορει να ειναι οικονομικα αλλα κανεις στο μελλον δεν μενει σε αυτα τα λιτρα ..νομιζω ειναι πολυ λιγα για οτιδηποτε

Μεγαλο λαθος αυτο φιλε Κρισο.

πολλα ψαρια ζουν σε ενυδρεια κατω απο 100 λιτρα με την σωστη φροντιδα...

καταρχας αν και ασχετο απο εμας τους γλυκους τα περισοτερα mini reef ειναι 50 - 70 λιτρα.

μετα τα περισοτερα μονομαχο ενυδρεια ειναι 30 - 70 λιτρα.

ακομα και τα χρυσοψαρα. ενα χρυσοψαρο σε 50 λιτρα ειναι μια χαρα.

αυτα απο μενα.. :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια πυτεμου παιδια πως μπορω να ξεκινησω ενα 30λιτρο ενυδρειο με neon και red cherry και ζωντανα φυτα.

Φιλε Χρηστο πηγαινε στην κατηγορια "Γενικα περι γλυκου" ή "αρχαριοι " και ανοιξε θεμα με τιτλο

Νεο ενυδρειο 30 λιτρων πχ και ζητα γνωμες για διακοσμηση και ψαρια.

ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησουμε ολοι.. :thumbup::thumbup:

καλη συνεχεια.. :P:P

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο λαθος αυτο φιλε Κρισο.

..λετε να παω στην Κολαση? :P :P :thumbup: :thumbup: :lmao: ....για μενα 60 πχ που εχω ειναι πολυ λιγα το εχω τιγκαρει στα φυτα και το μονο που μπορω να βαλω ειναι γαριδουλες

Link to comment
Share on other sites

1. θα σε παρακαλουσα να μην ειρωνευεσαι

2. 60 λιτρα μπορεις να εχεις ενα τρομερο αμαζονιο. με νεον και κορι.. ολα ειναι θεμα σωστης διακοσμησης.

Σε ολα ομως τα πραγματα χρειαζεται διαβασμα. για να κανεις σωστη δουλεια και για σενα και για τα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

1. θα σε παρακαλουσα να μην ειρωνευεσαι

2. 60 λιτρα μπορεις να εχεις ενα τρομερο αμαζονιο. με νεον και κορι.. ολα ειναι θεμα σωστης διακοσμησης.

Σε ολα ομως τα πραγματα χρειαζεται διαβασμα. για να κανεις σωστη δουλεια και για σενα και για τα ψαρακια.

Σταθη δεν ειρονευτικα εσυ το πηρες στραβα ...ειναι η αποψη μου

Ωραια ποσα ειδη κοπαδοψαρων μπορεις να βαλεις σε 60 λιτρα φουλ φυτεμενου ?

Υ.Γ. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια σε 60 λιτρα με 10 το πολυ νεων ενυδρειο ειναι κονσερβα

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Σταθη δεν ειρονευτικα εσυ το πηρες στραβα ...ειναι η αποψη μου

Ωραια ποσα ειδη κοπαδοψαρων μπορεις να βαλεις σε 60 λιτρα φουλ φυτεμενου ?

Υ.Γ. Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια σε 60 λιτρα με 10 το πολυ νεων ενυδρειο ειναι κονσερβα

Ένα είδος "όχι βυθού" (τετρας) και ένα βυθού (π.χ κορυντορας), άντε και 1-2 μικρόσωμα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα είδος "όχι βυθού" (τετρας) και ένα βυθού (π.χ κορυντορας), άντε και 1-2 μικρόσωμα πλεκο.

με φυτα? :P και που θα κολυμπουν? ..με απασχολει το θεμα γιατι οταν πηγανα παρω ενυδρειο θα μπουρουσα με αλλα 40 -50 ευρω να αγοραζα κατι μεγαλυτερο που πιθανοτατα να με καλυπτε (αλλα πηγα να την βγαλω ''οικονομικα'' )

Link to comment
Share on other sites

Ένα είδος "όχι βυθού" (τετρας) και ένα βυθού (π.χ κορυντορας), άντε και 1-2 μικρόσωμα πλεκο.

παντως τα black neon που βλεπω στο προφιλ σου ειναι πολυ ''τουμπανακια'' ! :P:thumbup::thumbup:

ελευθερη αποδωση: μου αραισουν παραπολυ! :P

Link to comment
Share on other sites

ζητω συγνωμη αν παρεξηγησα αυτα π ειπες... :P

λοιπον φιλε κρισο θα σου κανω μια λιστα με ψαρια καταληλα για 60 λιτρα..(προχειρη) :P

κοπαδοψαρα.

Golden White Cloud

Zebra Danio

Cardinal Tetra

neon tetra

True Rummynose

black tetra

silver dollars

Ολα τα ηδη Cory (Corydoras) που ειναι καμια 10 - 12

μετα ολα τα ζωωτοκα

Swordtails

platy

Guppy

Molly

μετα ψαρια οπως

beta (μονομαχος)

χρυσοψαρα

κτλ κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε φιλε μου δεν ηθελα να σε προσβαλω :P:thumbup::thumbup: ..ζηταω συγνωμη αν καταλαβες λαθος απλα πολες φορες με τα γραπτα πολλες φορες δεν μπορεις να πεις αυτο που θες να περιγραψεις ακριβως :P θα ποσταρω καμια φωτο ποιο με τα να δειτε την ζουγλα μου ....βασικα εχω και πορολιθο που δεν με παιρνει για ψαρακια βυθου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ειστε εκτος θεματος.

οκ ποοο χθες ειδα ενα ενυδρειο με πιρανχας θα ψαξω να βρω την σελιδα ...αν την δεις θα παθεις! :P :P

Link to comment
Share on other sites

silver dollars

Ολα τα ηδη Cory (Corydoras) που ειναι καμια 10 - 12

Εκτος του οφτοπικ τα δολλαρια δεν μπαινουν ουτε σφηνωτα σε 60 λιτρα. :P

Και τα ειδη των cory δεν ειναι μονο 12 http://www.planetcatfish.com/catelog/genus...?genus_id=1#717

Σε 60 λιτρα δεν θα εβαζα πανω απο ενα ειδος ψαριων (μικρων).

Σε 30 λιτρα θα εβαζα ενα μονομαχο ή γαριδες κι αυτο με πολυ προσοχη γιατι το νερο "χαλαει" στο πι και φι και πρεπει να το μυριστεις αμεσως.

Επισης ακομη περισσοτερη εμπειρια απαιτειται για να εβαζα καποιο dwarf puffer.

Γενικοτερα η αποψη μου ειναι οτι σε ενυδρειο κατω απο 60-80 λιτρα δεν μπορεις να κανεις κατι με πανω απο 1 ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Kriso εγω θα εβαζα στα 60 λιτρα ενα ζευγαρακι Apistogrammα.... :thumbup:

Mε ξυλακια για χρωμμα και φυλα θα γινει κουκλα...:P

Kαι καμια Pistia στην επιφανεια για να μειωνει το φως...:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...