Jump to content

Anubias Barteri Nana!!!


Recommended Posts

Γεια σας παιδια!Μολις αγορασα μια Anubias barteri nana την οποια εχω τοποθετησει πανω στο ξυλο του ενυδρειου μου!Γνωριζει καποιος αν μπορω να την κοβω και να την τοποθετω και σε αλλα μερη του ενυδρειου μου?Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Μολις αγορασα μια Anubias barteri nana την οποια εχω τοποθετησει πανω στο ξυλο του ενυδρειου μου!Γνωριζει καποιος αν μπορω να την κοβω και να την τοποθετω και σε αλλα μερη του ενυδρειου μου?Σας ευχαριστω!

για πολλαπλασιασμο ενοεις? :P

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ανθεκτικα φυτακια ειναι απο τα αγαπημενα μου και αντεχουν υπο πολυ δυσκολες συνθηκες

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Ναι για πολλαπλασιασμο εννοω!Ειναι πολυ φοβερο φυτο!Ξερεις κατι?

και εγω αρχαριος ειμαι σαν και εσενα εγω εχω δυο τις πηρα με τρια φυλαρακια και εδω και κανενα μηνα εχουν αναπτυχθει παραπολυ ..περνεις μια κοφτερη λεπιδα(ΠΡΟΣΟΧΗ) και κοβεις το ριζικο προσεχε να εχει πανω εστω και (μια ριζουλα) αρκει και κανενα φιλαρακι στην συνεχεια την δενεις παλι σε ενα ξυλο η πετρα με μια πχ μισινετζα και περιμενεις τα αποτελεσματα :P

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Ναι για πολλαπλασιασμο εννοω!Ειναι πολυ φοβερο φυτο!Ξερεις κατι?

κοβεις με ενα ξυραφι την σκληρη του ριζα εκει που επιθυμεις,και ετσι το χωριζεις και δημιουργεις νεο φυτο.ειναι πανευκολο.
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω, ισως σε βοηθησει. Στο συγκεκριμενο link κοβει και τα φυλλα και κλαδευει τις ριζες. Εσυ βεβαια δεν χρειαζεται να το κανεις...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω, ισως σε βοηθησει. Στο συγκεκριμενο link κοβει και τα φυλλα και κλαδευει τις ριζες. Εσυ βεβαια δεν χρειαζεται να το κανεις...

Να ρωτησω για κατι που δεν ειμαι σιγουρος? ..η ανουμπια αναπτυσεται και εκτος νερου?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω για κατι που δεν ειμαι σιγουρος? ..η ανουμπια αναπτυσεται και εκτος νερου?

αν και ειναι off-topic,θα σου απαντησω.ναι μπορει,αλλα υπο προυποθεσεις.για να σου δωσω να καταλαβεις,τα περισσοτερα φυτα τα οποια ερχονται απο τους παραγωγους υδροβιων φυτων ειναι μεγαλωμενα εκτος νερου με ειδικη επεξεργασια,γιαυτον το λογο ειναι πεντακαθαρα και δεν εχουν ποτε τους αλγες....
Link to comment
Share on other sites

αν και ειναι off-topic,θα σου απαντησω.ναι μπορει,αλλα υπο προυποθεσεις.για να σου δωσω να καταλαβεις,τα περισσοτερα φυτα τα οποια ερχονται απο τους παραγωγους υδροβιων φυτων ειναι μεγαλωμενα εκτος νερου με ειδικη επεξεργασια,γιαυτον το λογο ειναι πεντακαθαρα και δεν εχουν ποτε τους αλγες....

ευχαριστω πολυ! :P :P ..αν εχεις κανενα site ευυπροσδεκτο :thumbup:

Y.Γ. 1) Αυτο με τις αλγες μου αρεσαι! (ωραια παρατηριση) :lmao:

2) οταν μεγαλωσαν οι δικες μου τις εδεσα σε μια μεγαλητερη πετρα εδειχναν ομως μετα απο λιγο διαστημα οτι δεν τους καλοαρεσαι εξω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω ότι την ανούμπια την κόβουμε και την κλαδεύουμε σε κουβά με νεράκι εκτός ενυδρείου. Από τις τομές που κάνουμε με ξυραφάκι για 4-5 μέρες βγαίνει υγρό που είναι ψιλο-δηλητήριο. Κάνουμε και καμιά αλλαγή στο κουβαδονερό και μετά από 4-5 μέρες είναι έτοιμο για το ενυδρείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω ότι την ανούμπια την κόβουμε και την κλαδεύουμε σε κουβά με νεράκι εκτός ενυδρείου. Από τις τομές που κάνουμε με ξυραφάκι για 4-5 μέρες βγαίνει υγρό που είναι ψιλο-δηλητήριο. Κάνουμε και καμιά αλλαγή στο κουβαδονερό και μετά από 4-5 μέρες είναι έτοιμο για το ενυδρείο μας.

Σε φυτο ομως που εχει ριζωσει ,δυστυχως δεν ειναι εφικτο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...