Jump to content

για μεταφραση κανεις?


Recommended Posts

εδω νερο νερο απ το ενυδρειο μου σε μια φιλη χημικο κ μου εστειλε αυτα οποιος μπορει να τα εξηγησει

και να συμβουλευσει ευχαριστως.......

ph 7.66

tds 10.50g/l

saltness 12.55ppt

total hardness(gh) πανω απο 30 γερμανικυς βαθμους

ci πανω απο 200μγ/λ προσοχη εξαιρετικα υωηλο

nh4 4mg/l

po4-3 0.5mg/l

no2 0.06mg/l

Link to comment
Share on other sites

το ρεφρακτομετρο μου δειχνει 1012.μηπως ειναι αλλες μοναδες μετρησης?

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

εδω νερο νερο απ το ενυδρειο μου σε μια φιλη χημικο κ μου εστειλε αυτα οποιος μπορει να τα εξηγησει

και να συμβουλευσει ευχαριστως.......

ph 7.66 OK

tds 10.50g/l Δεν έχει νόημα η μέτρηση αυτή στο θαλασσινό νερό

saltness 12.55ppt Είναι SG 1009. Δες εδώ.

total hardness(gh) πανω απο 30 γερμανικυς βαθμους Δεν έχει νόημα η μέτρηση αυτή στο θαλασσινό νερό

ci πανω απο 200μγ/λ προσοχη εξαιρετικα υωηλο Αν είναι Cl (Chlorine) τότε δεν έριξες conditioner!!! :P

nh4 4mg/l Είναι Αμμώνιο και έπρεπε να είναι μη μετρήσιμο!!!

po4-3 0.5mg/l Είναι φωσφορικά και αρκετά κάτω από τα αποδεκτά όρια για Fish-Only

no2 0.06mg/l Είναι νιτρώδη και θάπρεπε να είναι μηδέν!

Link to comment
Share on other sites

super aquarius ευχαριστω πολυ.1 η κοπελα εκενε ηταν μετρσηση της ηρθε στο μυαλο δε ξερει απο ενυδρεια.2 φιλε οταν εδωσα το δειγμα το νερο στο ενυδρειο ηταν 100% απο α/ο δικαιολγειται το CL?

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

super aquarius ευχαριστω πολυ.1 η κοπελα εκενε ηταν μετρσηση της ηρθε στο μυαλο δε ξερει απο ενυδρεια.2 φιλε οταν εδωσα το δειγμα το νερο στο ενυδρειο ηταν 100% απο α/ο δικαιολγειται το CL?

Σιγουρέψου πρώτα ότι η μέτρηση αναφέρεται στο Cl (σι-ελ) και όχι σε κάτι άλλο (μπορείς να ρωτήσεις τη φίλη χημικό, ε?) και τότε τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

ηδη μιλησαμε και ειναι σιγουρα CL κ μολις της ειπα οτι το νερο ειναι απο α/ο της φανηκε απιστευτο

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

ηδη μιλησαμε και ειναι σιγουρα CL κ μολις της ειπα οτι το νερο ειναι απο α/ο της φανηκε απιστευτο

Tότε, όπως καταλαβαίνεις, κάτι τρέχει με την όσμωση! Μήπως παίρνεις το "βρώμικο" νερό της όσμωσης? :P

Έλεγξε τα επιμέρους φίλτρα, τη μεμβράνη και τη συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

το χλώριο καταστρέφει τη μεμβράνη της α/ο , ακόμα και ίχνη να περάσουν η ζημιά γίνεται

για αυτό πρέπει να προτιμούμε α/ο με δυο προφίλτρα άνθρακα και να τα αλλάζουμε ταχτικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...