Jump to content

Mini Reef


Recommended Posts

Έχω ψιλοδιαβάσει κάποια πράγματα παιδιά..

Αλλα για αυτή την ερώτηση δε ξέρω που να ψάξω απάντηση..

Για να κάνω ένα mini reef γύρω στα 60 λίτρα πόσο περίπου θα μου βγεί..

Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει πολύ να ξεκινίσω ένα και αν είναι καλή η τιμή που θα μου πείτε

αρχίζω διάβασμα..Βέβαια δε μιλάω για τον τοπ εξοπλισμό αλλα ούτε και τον φτηνιάρικο..να γίνει μια καλή δουλειά..Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

θελεις:

ενυδρειο

σκιμερ

φωτισμο ιδικο για reef

sump (κομπλε)

ζωντανο βραχο

αραγονιτη

Α/Ο (αν δεν εχεις)

Αλατι

......πολλα... :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα ειναι το κόστος..αυτά τα ξέρω..αλλα έχω αρχίσει να πιστεύω οτι τα reef είναι πολύ ακριβά..

Και κατι άλλο δε γίνετε χωρίς Α/Ο reef?

Δε θέλω καθόλου να βάλω..

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης ευχαριστώ που ασχολήθηκες..αλλα αυτό δεν ήταν απάντηση..δε με βοήθησε σε τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα κ απο μενα το κοστος ειναι κατι σχετικο, μπορεις να βρεις εξοπλισμο ακομα κ ενυδρειο σε πολυ καλη τιμη απο καποια αγγελια οποτε το κοστος μειωνεται, οπως επισης ρι οργανισμους σκεφτεσαι να φιλοξενησεις (ψαρια, κοραλια) ανεβαινει το κοστος κ απο την αγορα τους αλλα κ απο θεμα συντηρησης.

ΑΟ την θεωρω απαραιτητη σε reef ενυδρειο.Εγω εχω 80 λιτρα κ εχω ξεπερασει τα 1500 ευρω φιλε μου.

Αν θες μπορω να σου γραψω μια λιστα για το τι θα χρειαστεις..... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Χοντρικα μπορεις να υπολογιζεις περιπου τα 600-700 ευρω χωρις το ενυδρειο και ψαρια-κοραλια, για να γινει κατι σωστα!

Οσο για λεπτομερειες, μπορεις να κανεις μια ερευνα αγορας ή να μας ρωτησεις για λεπτομερειες, αν φυσικα εξακολουθεις να ενδιαφερεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν καινούρια ενυδρεία 130-140λ (plug play) με 350-400€ και τεχνικά είσαι έτυμος...

Έτσι ξεκίνησα και εγώ....

Θα χριαστης (

αλάτι 17-20€

καλό άνθρακα 25-30€

αντί φώσφορο 18-20€

αραγονιτη 30-40€

και μετά εξαρτάτε από εσένα τι θέλεις να βάλεις (ποιότητα βράχου, κοράλλια, ψάρια....)

όσο για την Α/Ο έχω ξαναγραψσει ότι έχει άριστο αποτέλεσμα- αλά πάρα πολλά ενυδρεία Reff τρέχουν με νεράκι της βρύσης και κάλο αντιχλώριο χωρίς πρόβλημα-

Ψάξε καλά και θα δεις ότι είναι σχετικό το πόσο ακριβό είναι ένα reff....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη φοβιζουμε το κοσμο με τα θαλασσινα ενυδρεια.... ελεος πια,γιαυτο εχουμε τοσο ακριβες τιμες στην Ελλαδα! Το παιδι ενα mini reef θελει να κανει.Πανω απ'ολα θελει αγαπη αυτο το χομπυ και τα χρηματα λιγο τα κοιταμε... Φιλε Βαιε ξεκινα απλα βρες ενα καταστημα που να το εχει χομπιστας για να μην σε εχει στο δουλεμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη φοβιζουμε το κοσμο με τα θαλασσινα ενυδρεια.... ελεος πια,γιαυτο εχουμε τοσο ακριβες τιμες στην Ελλαδα! Το παιδι ενα mini reef θελει να κανει.Πανω απ'ολα θελει αγαπη αυτο το χομπυ και τα χρηματα λιγο τα κοιταμε... Φιλε Βαιε ξεκινα απλα βρες ενα καταστημα που να το εχει χομπιστας για να μην σε εχει στο δουλεμα...

:P

Link to comment
Share on other sites

Πανυως το θαλλασινο εχει ωραιοτερα χρωματα στα ψαρακια του ...απλα ειναι λιγο ασυμφορο σχετικα με ΔΕΗ και εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη ΔΕΗ πιστευω πως ενα πληρως εξοπλισμενο ενυδρειο 300-500 λιτρων καιει οσο ενας σταθερος υπολογιστης του σπιτιου μας.Εχω 1200 λιτρα reef και οι λογαριασμοι μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα :P Δεν ειμαι κανενας εκατομυριουχος και μιλαω ετσι.. ενας νορμαλ 27χρονος ειμαι :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα ειναι το κόστος..αυτά τα ξέρω..αλλα έχω αρχίσει να πιστεύω οτι τα reef είναι πολύ ακριβά..

Και κατι άλλο δε γίνετε χωρίς Α/Ο reef? οχι γιατι θε γεμισεις αλγες.εξαλου μια φθηνη ειναι στα 60-70 ευρω οποτε μικρο το κοστος μπροστα σε αυτα που θα σου προσφερει

Δε θέλω καθόλου να βάλω..

Παιδια ας μη φοβιζουμε το κοσμο με τα θαλασσινα ενυδρεια.... ελεος πια,γιαυτο εχουμε τοσο ακριβες τιμες στην Ελλαδα! Το παιδι ενα mini reef θελει να κανει.Πανω απ'ολα θελει αγαπη αυτο το χομπυ και τα χρηματα λιγο τα κοιταμε... αυτο φιλε μου να το πεις για εσενα.και εγω αγαπαω το hobby αλλα δεν γινετε να εχω το ενυδρειο που θελω λογο κοστους-δεη και αλλοι παραγοντες Φιλε Βαιε ξεκινα απλα βρες ενα καταστημα που να το εχει χομπιστας το ποιο σωστο.πρωτα κανε ερευναγια καταστημα και μετα για το τι θα αγορασεις για να μην σε εχει στο δουλεμα...
Πανυως το θαλλασινο εχει ωραιοτερα χρωματα στα ψαρακια του ...απλα ειναι λιγο ασυμφορο σχετικα με ΔΕΗ και εξοπλισμο
Οσο για τη ΔΕΗ πιστευω πως ενα πληρως εξοπλισμενο ενυδρειο 300-500 λιτρων καιει οσο ενας σταθερος υπολογιστης του σπιτιου μας.Εχω 1200 λιτρα reef και οι λογαριασμοι μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα :thumbup: Δεν ειμαι κανενας εκατομυριουχος και μιλαω ετσι.. ενας νορμαλ 27χρονος ειμαι :Pσυγνωμη αλλα αυτο δεν μπορω να το πιστεψω.ενα 1200αρι καει τουλαχιστον 1 με 1,5 ΚW την ημερα.ατομα σε 500 λυτρα με λαμπες ΜΗ τους ερχετε η ΔΕΗ 300-400+ αλλα για ενα 60λυτρο μικρο το κοστος

φιλε αν θες να αγορασεις κατι στα λυτρα που θες χωρις να εχεις ασκετες σκοτουρες στο κεφαλι σου σου προτινω το boyu (τωρα μοντελο θα σου πω αυριο γιατι ειμαι απο ξυδια και δεν θυμαμαι :P) και εσυ αφου το αγορασεις το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μεσα ανθρακα φωσφορο αραγονιτη βραχο.ουτε τι φωτα ουτε τι τι τι ουτε τιποτα.τωρα εσυ αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε παιδιά..μιας και αρχάριος στα ενυδρεία θα προτειμίσω την εύκολη λύση..το έτοιμο ενυδρείο δλδ..η τελευταία ιδέα για το boyu δε μου φάνηκε καθόλου κακή..όσο για την Α/Ο αυτό που μου τη δίνει είναι η σπατάλη του νερού..

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου την δινει το ιδιο.Προσφατα ειδα την οσμοση που φτιαξαν τα παιδια της WaterWaves η οποια ειναι μεγαλη για το συστημα σου αλλα οσο μεγαλη τοσο καλυτερο για οσμοση.

Δες λιγο αυτο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27900

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου την δινει το ιδιο.Προσφατα ειδα την οσμοση που φτιαξαν τα παιδια της WaterWaves η οποια ειναι μεγαλη για το συστημα σου αλλα οσο μεγαλη τοσο καλυτερο για οσμοση.

Δες λιγο αυτο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27900

Την οποία αγόρασα και πραγματικά "πυροβολάει" :P

Link to comment
Share on other sites

αν θες μπορεις να αγορασεις και απο σουπερ μαρκετ απιονισμενο νερο αλλα τα χρηματα που θα δινεις θα παρεις μια Α/Ο και καθαρισες

Link to comment
Share on other sites

Τη γνωμη μου ειπα φιλε Νικο... δε χρειαζετε να με διαψευδεις κιολας.Λογαριασμους 300-400 ευρω δεν ειχα ποτε και δεν εχω τη διαθεση να μιλαω για μενα σε topic αλλου παιδιου. Μια οσμοση Βαιε ειναι ειναι απο τα σημαντικοτερα πραγματα σε ενα θαλασσινο,εχει πολυ φθηνες αν ψαξεις λιγο.Αυτο που συμβαινει με καθε νεο που θελει να ασχοληθει με τα θαλασσινα ειναι οτι στην αρχη συνηθως ξοδευει χρηματα σε λαθος πραγματα,θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε απο εδω :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε παιδιά..μιας και αρχάριος στα ενυδρεία θα προτειμίσω την εύκολη λύση..το έτοιμο ενυδρείο δλδ..η τελευταία ιδέα για το boyu δε μου φάνηκε καθόλου κακή..όσο για την Α/Ο αυτό που μου τη δίνει είναι η σπατάλη του νερού..

Φιλαράκι καλήμερα αν σε ενδιαφέρει κατι έτοιμο και δοκιμασμένο πουλάω εγώ το δικό μου κομπλέ από εξοπλισμό

Πωλείται minireef 110lt

ενυδρείο(80χ35χ40) με βάση,

skimmer deltec 600,

φωτιστικό Arcadia Overtank Luminaire 4χ24watt,

2 korralia 1,

φίλτρο eihem 2213,

jager 100watt,

αναπλήρωση νερού perfect reef

πωλούνται όλα μαζί 450 ευρώ

για περισσότερες λεπτομέρειες και φωτο μπορεις να δεις και την αγγελία Πωλείται minireef 110lt από DIMAAPO στο ενυδρειακές αγγελίες θαλασσινού και σου στέλνω με πμ το τηλ. μου για οτιδήποτε θέλεις να με ρωτήσεις

Τωρα αν θελεις Α/Ο υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σταθώ μόνο στην Α/Ο!

Έχω και είχα την ίδια λογική που έχεις και εσύ , με την σπατάλη του νερού .

Εάν είναι για 100 λίτρα να πετάς 400 , καλύτερα πέτα το ενυδρείο ... :P

Εμένα μου πείρε 4 χρόνια ,για να δώ τη θα κάνω με αυτό το θέμα ...

Έβαζα νερο απο βρύση (δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα ) ,αλλα σκεφτόμουνα για αποιονιστη ...

Ο οποίος ήταν πανάκριβος και στην αγορά και στην συντήρηση ....

Και τι έκανα ?

Αγόρασα Α/Ο !!! Αλλα δεν πετάω ούτε μλ !!! Ολα το νερο πάει στο καζανάκι της τουαλέτας !!!

Οταν λέω όλο εννοώ όλο ! Βέβαια μένω μονος μου ,και μπορώ να παίζω με κουβαδακια (μεχρι να το αυτοματοποιήσω ) :P

Εν κατακλείδι επειδή δεν περίμενα ποτε να πάρω Α/Ο έβγαλα το εξής συμπέρασμα ...

Οτι δεν φταίνε τα μεσα (π.χ Α/Ο) αλλα οι άνθρωποι που και στο πώς χρησιμοποιούν τα μέσα . :thumbup:

π.χ.

Ενα αυτοκίνητο εχει την δυνατότητα να σε μετακινεί αλλα και να σε σκοτώσει (ή καποιον άλλον)!!!

Απλά διαλέγεις πώς θα το χρησιμοποιήσεις ....

Πάντως το αυτοκίνητο δεν φταίει.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που συμβαινει με καθε νεο που θελει να ασχοληθει με τα θαλασσινα ειναι οτι στην αρχη συνηθως ξοδευει χρηματα σε λαθος πραγματα

Γιαυτον ακριβως το λογο και εγω θα σου προτεινα καποιο ετοιμο οπως boyu ή redseemax.Απο την αλλη ενα ενυδρειο που λειτουργει και πωλειται απο καποιον, παντα θα υπαρχει στις αγγελιες.Και τα πιο πολλα ειναι πληρως εξοπλισμενα και στημενα με μερακι.Οποτε δες για καινουριο κομπλε και τσεκαρε και τις ενυδρειακες αγγελιες θαλασσινου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...