Jump to content

ταιριαζουν αφρικανες?


pateras

Recommended Posts

post-11425-1246047932_thumb.jpgpost-11425-1246047828.jpgκαλησπερα, θα ηθελα να μου πειτε αν θα ηταν μεγαλο λαθος να βαλω αφρικανες σε αυτο το ενυδρειο..

ξερω οτι ειναι ετοιμο για δισκους, αλλα δεν εχω το χρονο να ασχοληθω μαζι τους οπως πρεπει....

Labidochromis sp. “yellow , Pseudotropheus socolofi

κιτρινες και γαλαζιες........................................

ξερω οτι οι βιοτοποι αυτων των ψαριων ειναι εντελως διαφορετικοι, αλλα δε προκειται για ψαρια γεννημενα στην εχμαλοσια? γονιδιακα χρειαζονται βιοτοπο για κιχλιδες (πετρες κτλ), ?

το ενυδρειο μου εχει αρκετες κρυψωνες και θεωρω οτι θα το εβρισκαν ενδιαφερον.

δε ξερω , με ενδιαφερει τα ψαρια που θα ζησουν μεσα, να περνανε καλα.

πιστευεται οτι μπορω να το δοκιμασω ή οχι?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε το aquascasing που έχεις είναι πολύ ωραίο αλλά δυστυχώς δεν είναι το κατάλληλο για να φιλοξενηθούν αφρικανικές κιχλίδες.Οπως ξέρεις χρειάζεται άμμος και στήσιμο με πέτρες.Για να βοηθηθείς κοίταξε λίγο το στήσιμο άλλων αφρικάνικων εδώ μέσα.

Καλώς ήλθες τους αφρικάνους.

Φιλικά Σωκράτης.

Υ.Γ.Επειδή το θέμα σου το έχεις κατεβάσει δύο φορές ,το ενα θα σβηστεί και θα κρατήσουμε αυτό εδώ που έχει και τις φωτογραφίες.

Ευχαριστώ :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τη διπλη καταχωρηση....

ναι, το περιμενα......δυστηχως μου αρεσει πολυ το στησιμο του ενυδρειου μου, αλλα μου αρεσουν πολυ και οι αφρικανες. κριμα που δε ταιριαζουν,....

θα κοιταξω να φτιαξω τις τιμες του νερου λοιπον, και θα κανω μια προσπαθεια για δισκους...

ευχαριστω, και καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και συγνωμη για τη διπλη καταχωρηση....

ναι, το περιμενα......δυστηχως μου αρεσει πολυ το στησιμο του ενυδρειου μου, αλλα μου αρεσουν πολυ και οι αφρικανες. κριμα που δε ταιριαζουν,....

θα κοιταξω να φτιαξω τις τιμες του νερου λοιπον, και θα κανω μια προσπαθεια για δισκους...

ευχαριστω, και καλο βραδυ

Νάσαι καλά.Αλλά μην μας ξεχνάς.Δεν είναι πάντα ανάγκη το αφρικάνικο ενυδρείο νάναι μεγάλο.Μπορείς στο μέλλον με ενα μικρό ενυδρείο της τάξης 60-70 λτ.να φτιάξεις ενα αφρικάνικο ταγκανίκας με νανοκιχλίδες και να το ευχαριστηθείς.

Φιλικά Σωκράτης :P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι το φτιαχνω....

θα ειναι 200 lt και το προοριζω για το δωματιο του γιου μου (ειναι 5 χρονων)..

θα κανω εκεινο λοιπον αφρικανικο , μιας και ο μικρος γουσταρει τις κιτρινες μαλαουι...

θα επανελθω σιγουρα με ερωτησεις οταν ειναι ετοιμο,

πιστευω να τελειωσω την κατασκευη σε κανα 2 μηνο ....γιατι προεχει η θαλασσα και τα μπανια...!

Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι το φτιαχνω....

θα ειναι 200 lt και το προοριζω για το δωματιο του γιου μου (ειναι 5 χρονων)..

θα κανω εκεινο λοιπον αφρικανικο , μιας και ο μικρος γουσταρει τις κιτρινες μαλαουι...

θα επανελθω σιγουρα με ερωτησεις οταν ειναι ετοιμο,

πιστευω να τελειωσω την κατασκευη σε κανα 2 μηνο ....γιατι προεχει η θαλασσα και τα μπανια...!

Θα σε περιμένουμε .

Σωκράτης :P

Link to comment
Share on other sites

η πλακα ειναι οτι το φτιαχνω....

θα ειναι 200 lt και το προοριζω για το δωματιο του γιου μου (ειναι 5 χρονων)..

θα κανω εκεινο λοιπον αφρικανικο , μιας και ο μικρος γουσταρει τις κιτρινες μαλαουι...

θα επανελθω σιγουρα με ερωτησεις οταν ειναι ετοιμο,

πιστευω να τελειωσω την κατασκευη σε κανα 2 μηνο ....γιατι προεχει η θαλασσα και τα μπανια...!

Εμεις θα ειμαστε σιγουρα εδω................. :P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει προοπτικές αλλά όχι αφρικάνικες όπως είπαν οι φίλοι.

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις δίσκους (τι να τους κάνεις άλλωστε που θέλουν μία εβδομάδα να πάνε από τη μια μεριά του ενυδρέιο στην άλλη :P ).

Μπορείς να βάλεις κοπαδάκια tetra (καρδιναλιους, ροδόστομους κλπ) και επίσης νανοκιχλίδες αμαζονίου (apistogramma, ramirezi κ.ά).

Το νερό σου δεν ξέρω αν κάνει για αμαζόνιο που πρέπει ελαφρά όξινο και μαλακό αλλά αφού ήθελες να βάλεις δίσκους φαντάζομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...