Jump to content

Σειρά πρόσθεσης υγρών


Aiolos

Recommended Posts

Sorry αν έχει ειπωθεί το θέμα, αλλά σε μια έρευνα που έκανα δεν βρήκα κάτι.

Το πρόβλημα μου και η ερώτησή μου είναι η σειρά από τα πρόσθετα που πρέπει να βάλουμε.. όταν πρέπει φυσικά.

Αλλά σύμφωνα με τις σημερινές μετρήσεις είναι η ώρα “του πρέπει”, θα ήθελα μα μάθω πιο βάζουμε κατά σειρά προτεραιότητας.

Είχα δει κατά καιρούς διάφορες γνώμες αν θα μπει πρώτα το ασβέστιο και μετά το μαγνήσιο ή το αντίστροφο…

ΟΙ μετρήσεις μου είναι: (με τεστ Salifert)

___________

Mg = 1170

Ca = 410

Kh = 7,7

Sr = 0-3

__________

Salinity 1025

pH 8.3

Θερμοκρασία 26.5

Πριν 3-4 μέρες έγινε 30% αλλαγή νερού (Α/Ο) με αλάτι Crystal Reef της Aquarium Systems.

Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα αλάτι Tropic marin Pro reef και οι τιμές ήταν σαφώς καλύτερες, οπότε δεν χρειάστηκε να προσθέσω τίποτα, εκτός από Strontium που ήταν κάπως χαμηλό.

Όλες οι άλλες τιμές είναι μηδενικές, ΝΟ2 – ΝΗ3/ΝΗ4 (τεστ ΑΡΙ), PO4 – CU, και ΝΟ3 στο 15-20 (τεστ SERA).

Κάποια θέλουν λιγότερο και κάποια περισσότερο ανέβασμα. Από ποίο αρχίζω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται ότι μόνο το Mg πρέπει να ανεβάσεις κοντά στο 1400!!!

Τωρα το ασβέστιο ειναι μια χαρα στο 410.

Το Kh στο7,7 ειναι κοντα στα φυσιολογικά επίπεδα της φύσης (7) ασχέτως που πολύ το έχουν γυρώ στο 10 !

Τωρα η μετρήσεις του CA kai του Kh μαζι , μου φαίνονται ακόμα καλύτερες (εάν εχει διαβάσει κάποιο άρθρο του καλφο περι σβόλων ) !!!

Σαν κανόνα εαν ψάχνεις κατι ,πρώτα ανεβάζεις το Mg .(Ετσι μου φαίνεται !)

Αλλα ενας καλύτερος κανόνας είναι να τις κρατάς σταθερες . :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προτεραιότητα, αν θελεις συμπληρωμα σε πανω απο ενα στοιχειο τοτε ποτε την ιδια μερα διαφορετικα προσθετα, στην περιπτωση σου θελεις να πας το MG στο 1300 περιπου, το μαγνησιο ανεβαινει δυσκολα οποτε γνωμη μου ειναι να φτασεις το KH στο 9 )μιας κ ανεβαινει αμεσως) κ μετα να αρχισεις να ανεβαζεις το μαγνησιο, καθε φορα να συγκεντωνεσαι σε ενα στοιχειο, δηλαδη να ριχνεις καθε μερα την αναλογι που πρεπει για να φτασεις εκει που θελεις το μαγνησιο πχ. και μετα να ξεκινησεις κατι αλλο :)

ριξε μια ματια να δεις τις τιμες http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικό το άρθρο στο link που μου έδωσες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προτεραιότητα, αν θελεις συμπληρωμα σε πανω απο ενα στοιχειο τοτε ποτε την ιδια μερα διαφορετικα προσθετα, στην περιπτωση σου θελεις να πας το MG στο 1300 περιπου, το μαγνησιο ανεβαινει δυσκολα οποτε γνωμη μου ειναι να φτασεις το KH στο 9 )μιας κ ανεβαινει αμεσως) κ μετα να αρχισεις να ανεβαζεις το μαγνησιο, καθε φορα να συγκεντωνεσαι σε ενα στοιχειο, δηλαδη να ριχνεις καθε μερα την αναλογι που πρεπει για να φτασεις εκει που θελεις το μαγνησιο πχ. και μετα να ξεκινησεις κατι αλλο :)

ριξε μια ματια να δεις τις τιμες http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

+1 :)

Να προσθέσω οτι οι αλλαγες αυτές πρέπει να γινονται σιγα σιγα και να μην ξεπερναμε τις συνηστόμενες ποσοτητες του κάθε προιόντος ανα ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείτε για τις συνιστώμενες ποσότητες, είναι κάτι που πάντα το προσέχω, απλά είχα μπερδευτεί με ποιό απ όλα πρέπει να ανεβάσω πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

στη συγκεκριμένη φαση μπορεις να ανεβασεις το kh που θα αναιβει πολυ γρηγορα και μολις το φτασεις στο επίπεδο που θες ανέβασε και το μαγνησιο σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...