Jump to content

Αλλαγη βυθου.


karaman

Recommended Posts

Εφτιαξα σημερα ενα ενυδρειο ενος φιλου στο οποιο διαλεξε να βαλει λευκη-μπεζ αμμο(δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ειναι)

Ειχα σκεφτει να βαλω στο παρελθον αλλα λογω της ολης διαδικασιας να βγαλω ολο το υποστρωμα και το χαλικακι που εχω το αφησα.Με το που ειδα ομως σημερα την αμμο ξετρελαθηκα.

Ετσι πηρα την αποφαση να βαλω και εγω αμμο.

Και εδω θελω την βοηθεια σας.Εχω περιπου 20 ψαρια και 11 φυτα.

Τα φυτα πες τα βολευω.Πως να το κανω ωστε να μην στρεσαριστουν τα ψαρια και να μην χαλασει η βιολογια του ενυδρειου???

Γνωριζω ενα κομματι της βιολογιας θα χαθει επειδη βγαζω ολο τον βυθο τουλαζιστον ομως να μην χασω την βιολογια του φιλτρου των ξυλων και των πετρων.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν αλλάξεις τον βυθό και απλά καλύψεις σιγά- σιγά και κάθε 15 μέρες από λίγο τον υπάρχον βυθό?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχεις 125λιτρο, ας πουμε 110 λιτρα νερο?

Εχεις βαρελια προεοιμασιας ποσα βαρελια και ποσα λιτρα?

Αν οχι μπορεις να βρεις δυο 60αρια?

ή ακομα καλυτερα ενα 120αρι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν αλλάξεις τον βυθό και απλά καλύψεις σιγά- σιγά και κάθε 15 μέρες από λίγο τον υπάρχον βυθό?

Θα παει απο κατω η αμμος, θα αποτυχει σαν υποστρωμα γενικα για πολλους λογους με το ανακατεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια λεκανη 45 λιτρα την οποια την χρησιμοποιω για την προετοιμασια του νερου πριν απο καθε αλλαγη.Αλλα μπορω να βρω και αλλη μια ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι στο νερό.. μπορεί να βολευτεί και μ ένα 60λιτρο… και ας θεωρήσουμε ότι έκανε αλλαγή νερού κατά 50%

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λοιπον 125 λιτρα ενυδρειο με 100-110 λιτρα νερο.

Και δυο λεκανες 45 λιτρων η καθεμια.

Βασικα:

α) Δεν θα εχει χρησιμοποιηθει ποτε το δοχειο (λεκανη κουβας οτιδηποτε) με απορρυπαντικα κλπ.

β) Πριν και μετα την εργασια μη ταισεις καθολου για 1-2 μερες, και μετα αρχισε με μικρη ποσοτητα, πχ ενα φυλαρακι το καθε ψαρι και συμπληρωσε ετοιμα βακτηρια εμποριου καλου κακου για βοηθεια στη βιολογια.

1. Θα πλυνεις πολλα χερια νερο την αμμο ανακατευοντας της μεχρι να μη βγαινει καθολου θολουρα.

Σιγουρα θα βγαλει λιγη θολουρα ομως και στο ενυδρειο για 2-3 ισως μερες, εκτος κι αν εχεις παρει την ασπρη αμμο απο νινταλ που δεν θελει ουτε καν πλυσιμο (αλλα κοστιζει κατι παραπανω).

2. Προετοιμασε νερο για αλλαγη στη 45αρα λεκανη, οπως κανεις στην αλλαγη ρουτινας. (τωρα το καλοκαιρι δεν θα εχεις προβλημα να κρυωσει το νερο, μαλλον το αντιθετο, δεν χρειαζεται θερμαντηρας λοιπον, αν ηταν χειμωνας θα ηταν και επικινδυνος λογω υψους του δοχειου να ακουμπησει στα τοιχωματα και να λιωσει, γιαυτο βολευουν τα βαρελια)

3. Αδειασε στην 2η λεκανη σου τα 40 απο τα 110 λιτρα νερου του ενυδρειου και μεσα εκει βαλε (αν εχεις εξωτερικο) τους σωληνες του φιλτρου να συνεχισει να λειτουργει μεχρι να τελειωσεις τις εργασιες. Αν εχεις εσωτερικο κλειστο απλα και βαλε μια αεραντλια στη λεκανη.

4. Βγαλε πρωτα τα φυτα προσεκτικα να μη σηκωσεις πολυ "πραμα" απο το βυθο στο νερο και ριχτα σε μικρη λεκανη με νερο (και βρυσης να ειναι ακομα καλυτερα)

(Αν δεν εχεις υποστρωμα λιπανσης θα ειναι πολυ πιο ευκολα).

5. Πεταξε σχεδον ολο το νερο του ενυδρειου και πιασε με δυχτι ευκολα τα ψαρια που ισα ισα θα τα καλυπτει το νερο. (αν εχεις δυο δυχτια ακομα καλυτερα, το ενα απο τη μια μερια, το αλλο απο την αλλη)

6. Βαλτα στη λεκανη με το νερο του ενυδρειου και το φιλτρο. (προσεξε μη πηδηξουν εξω, σκεπασε τη με κατι αλλα οχι αεροστεγως, να αεριζεται, ουτε εδω χρειαζεται θερμαντηρας λογω εποχης).

7. Αδειασε ολο το νερο και βγαλε το χαλικι.

8. Ξεπλυνε το ενυδρειο και βαλε το ηδη προετοιμασμενο νερο της αλλαγης (αντιχλωριωμενο σε σωστη ηδη θερμοκρασια πεχα και σκληροτητες οπως οταν γινεται η συνηθισμενη αλλαγη).

9. Βαλε το φιλτρο να λειτουργει και περιμενε λιγη ωρα να "ηρεμησει" το νερο στο ενυδρειο.

10. Βαλε σιγα σιγα το νερο απο τη λεκανη με τα ψαρια (να ισορροπησει το νερο οσο γινεται) και τα ψαρια στο τελος. Αν σου εχει βγει πολυ διαφορετικο το νεο νερο του ενυδρειου πχ πανω απο 0,2-0,3 pH (κανε μετρησεις pH) θα πρεπει να γινει κανονικα Προσαρμογη οπως οταν αγοραζονται καινουρια ψαρια.

11. Φυσικα δεν θα εχει γεμισει το ενυδρειο μεχρι πανω, θα σου λειπουν καμια 20-30αρια λιτρα. Αρχισε προετοιμασια νερου για να το γεμισεις τελειως.

ΥΓ οτι ζει μεσα και πανω στο βυθο ισως δυσκολευτει στην αρχη και αν εχεις ευαισθητα ειδη που θελουν στρωμενο βυθο (πχ καποια δυσκολα ειδη corydoras ή pangio kulli, γαριδες, σαλιγγαρια κλπ) μπορει να παρουσιασουν προβληματα με μυκητες ή/και παρασιτα, να τα παρατηρεις συνεχως για κανενα μηνα.

ΥΓ αν ξεχασα κατι να γραψω στον φιλο συμπληρωστε παρακαλω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:):):D:buttrock::buttrock::buttrock::buttrock::bowdown::bowdown::thumbup:

Σε προσκυναω!!!Σε ευχαριστω για τον χρονο που μου αφιερωσες και εκατσες και εγραψες ολη την διαδικασια αναλυτικοτατα.

Ειχα ακουσει για αυτη την αμμο του Νιdal απο τον euthvag.Λες να την εχει ακομα?

Για 125 λιτρα ποση αμμο θα χρειαστω?Δυο πεντοκιλα η παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

...Ειχα ακουσει για αυτη την αμμο του Νιdal απο τον euthvag.Λες να την εχει ακομα?

Για 125 λιτρα ποση αμμο θα χρειαστω?Δυο πεντοκιλα η παραπανω?

Λογικα ναι, δεν σταματανε αυτα τα προιοντα ευκολα.

Δεν ξερω, ρωτα τον ιδιο ποσο υψος θελεις να εχει και θα σου πει ποσο θα χρειαστεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι που σκεφτηκα τωρα.Λογικα στην ασπρη αμμο καθε βρωμια θα κανει μπαμ απο μακρια.

Στην περιπτωση που εχει γεμισει ο βυθος τι γινεται?Πωσ το καθαριζεις?

Φανταζομαι με σκουπα βυθου θα ειναι δυσκολο εως αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Οντως.

Αλλα αναλογα το ενυδρειο και τα ψαρια.

Αυτην την αμμο την προτιμουν σε δισκοενυδρεια και γενικοτερα αμαζωνιου ή ριο νεγκρο.

Συνηθως υπαρχουν γεωφαγοι ή κορυ που την φιλτραρουν.

Σε φυτεμενο δεν θα την προτιμουσα.

Μια μπεζ και πιο χοντρης διαμετρου θα ηταν πιο λειτουργικη.\

Αν βρεις aquatica γυρω στο 0,5mm εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος δεν θολωσε το ενυδρειο, δεν ειναι πουδρα ειναι σαν ψιλο αμμοχαλικο στην ουσια και επιτρεπει την οξυγονωση της χωρις να σβολιαζει. (και οικονομικη)

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb240129.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb240130.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...ua/Pb240132.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...2/Pc200001b.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...a2/Pc200004.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι και αυτο που μου εδειξες αλλα να σου πω την αληθεια θα μου ανοιγει την ορεξη..Το χρωμα του μου θυμιζει μουσταρδα! :)

Εχω οχτω κορυντορας οποτε θελω να πιστευω οτι θα κανουν δουλεια..Αν δεν κανουν δουλεια θα τα απολυσω ολα!Οχι τιποτα αλλο τους εχω κανει και συμβαση αοριστου χρονου! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να εισαι καλα Δελτα 66. :)

Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι.Το ενυδρειο μου ειναι 600 λτ καθαρα.Αν παρω 8 βαρελια απο 50 λιτρα και βαλω μεσα στα 4 τα ψαρακια μου στα αλλα δυο τα 2 φιλτρα μου και τα αλλα δυο μαον με αεραντλια,μπορω να κρατησω το νερο για 24 ωρες και μετα να το βαλω μεσα στο ενυδρειο και να προσθεσω αλλα 200 λτ οπως κανω τωρα την ρουτηνα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...