Jump to content

Τροποι Φυτεματος και Λυπασμα


deJean

Recommended Posts

Σκέφτομαι να ξαναφυτεψω το ενυδρείο μου.

Ειχα βάλει ενα 5λιτρο υπόστρωμα στο 60λιτρο ενυδρειο μου και μετα απο πανω ψηλό χαλίκι 10 λιτρα.

Και η αποδοση του λιπάσματος έπεσε αν έβαλα τα 7balls της JBL μπας και γινει τπτ.

Θέλω να φυτέψω φυτο σαν γκαζόν δλδ να απλώσει παντού σε όλο τον πάτο.

α.Ποσα λιτρα λίπασμα πρέπει να βάλω

β.Τι χαλίκι

γ.Να το ξεκινήσω απο την αρχή το ενυδρείο δουλεύει κανονικα 1 χρονο και κανα 2 μηνες.

Αυτά για το 60λιτρο.

Και σε περίπτωση που αλλάξω ενυδρείο, λόγο οτι δουλεύω στα Pet City εχω έκπτωση στα ενυδρειακα και περνω σε καλη τιμη

κάποια ενυδρεία μου αρέσει πολύ κάποιο anubias τύπου Lido στα 200λιτρα.Και μάλλον λεω να το πάρω αρα το α. και β. για τις διαστάσεις του Lido

Ευχαριστώ :)

Ενα απο τα παρακάτω λεω να πάρω μαζι με το επιπλο το τυπου Lido είναι 210 λίτρα και το άλλο τύπου Rio 180 λιτρα

post-4887-1246408652_thumb.jpg

post-4887-1246408681_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως περιοριζεσαι σε ερωτησεις περι υποστρωματος.

Πριν απόλα να σε πληροφορησω οτι τα ενυδρεια τυπου lido εχουν μεγαλο υψος και για να φυτεψεις γκαζονακι θα πρεπει να εχεις πολυυυυυυυυυυ δυνατο φωτισμο με εξτρα λαμπες ή μαλλον αλλο φωτιστικο τελειως κα φυσικα εκτος των πολυ καλων λιπασματων σε βυθο και νερο, μπουκαλα διοξειδιου με pH controller και καλο διαχυτηρα. :)

Οχι πως και το Rio δεν θα τα χρειαστει. αλλα οσο πιο ψηλο τοσο πιο δυσκολο.

Αν δεν εχεις σκοπο να τα ακουμπησεις χοντρα επαναπροσδιορισε το υψος του ενυδρειου ή/και τα φυτα.

Αλλιως ξεκινα τις ερωτησεις για φωτισμο και διοξειδια. :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

CO2 υπαρχει...απο φωτησμο εχουν 2χ Τ5 1Μ το ριο και το λιντο Τ5 50cm

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως περιοριζεσαι σε ερωτησεις περι υποστρωματος.

Πριν απόλα να σε πληροφορησω οτι τα ενυδρεια τυπου lido εχουν μεγαλο υψος και για να φυτεψεις γκαζονακι θα πρεπει να εχεις πολυυυυυυυυυυ δυνατο φωτισμο με εξτρα λαμπες ή μαλλον αλλο φωτιστικο τελειως κα φυσικα εκτος των πολυ καλων λιπασματων σε βυθο και νερο, μπουκαλα διοξειδιου με pH controller και καλο διαχυτηρα. :)

Οχι πως και το Rio δεν θα τα χρειαστει. αλλα οσο πιο ψηλο τοσο πιο δυσκολο.

Αν δεν εχεις σκοπο να τα ακουμπησεις χοντρα επαναπροσδιορισε το υψος του ενυδρειου ή/και τα φυτα.

Αλλιως ξεκινα τις ερωτησεις για φωτισμο και διοξειδια. :)

Εμενα σπυρο που το ενυδρειο μου ειναι 40cm υψος εξωτερικο και εχω βαλει 4cm αμμο, μπορω να φυτεψω γκαζονακι? ΑΝ ναι πιο και πως?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα 7balls τελικά βλέπω πρόοδο στα φυτά φύτεψα ένα γκαζονακι τουφιτσες σε διάφορα σημεία μπας και γεμίσει πρασινάδα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες ποσα λιτρα υποστρωμα σε 60χ30χ30 και ποσο χαλικι γιατι δεν βλεπω δουλεια.Η να βαλω αλλο ενα πακετακι με 13 μπιλιες γιατι ειμαι ετοιμος να το ξεκινησω απο την αρχη.

ΧΕΛΠΠΠ

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο που μπορω να βρω σπορους να φυτεψω πριν βαλω το χαλικι?Σαν γκαζονακι κατι τέτοιο ψαχνω η τριφυλλάκι :D

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα λυπασμα της seachem το flourite αυτο ειναι και σαν χαλίκι μαζι? η να βαλω το denνerle...

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα λυπασμα της seachem το flourite αυτο ειναι και σαν χαλίκι μαζι? η να βαλω το denνerle...

θα σου μιλησω για αυτο της seachem,καθως το αλλο δεν το εχω δουλεψει.

λοιπον,ειναι απο τα καλυτερα υποστρωματα παρα πολυ πλουσιο σε σιδηρο.αν σου αρεσει και το χρωμα,τοτε προχωρα αφοβα.στο εξωτερικο χρησιμοποιειται κατα κορον...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
θα σου μιλησω για αυτο της seachem,καθως το αλλο δεν το εχω δουλεψει.

λοιπον,ειναι απο τα καλυτερα υποστρωματα παρα πολυ πλουσιο σε σιδηρο.αν σου αρεσει και το χρωμα,τοτε προχωρα αφοβα.στο εξωτερικο χρησιμοποιειται κατα κορον...

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...