Jump to content

Πάμε για τ' αλάτια..


Alex_SKG

Recommended Posts

Χαιρετώ τους αλμυρούς...

Μετά λοιπόν από χάρισμα όλων των υλικών στο trigon 190άρι μου (παρουσίαση εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=τρίγωνο ) έγινε και ένα καλό καθάρισμα και η γυάλα πλέον είναι έτοιμη να δεχτεί την αλμύρα.

Η πρώτη μου απορία είναι αν θα πρέπει να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο που έχει η juwel (πράγμα λίγο δύσκολο) ή αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κάποιο τρόπο.

Το eheim ecco που έχω προφανώς θα γίνει χημικό.

Σε πρώτη φάση λοιπόν θα χρειαστώ ΑΟ, αλάτι, ζουμιά, τεστ και αραγωνίτη και σαφώς ζωντανό αλλά και νεκρό βράχο.

Για sump δεν με βλέπω, και το θέμα του φωτισμού είναι ένας πονοκέφαλος αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα μιας και φώτα θα ανάψουν όπως το βλέπω μετά το καλοκαίρι.

Επειδή όμως τα οικονομικά μου είναι άστα να πάνε θα παρακαλούσα όσους έχουν διαθέσιμα υλικά που θα χρειασθούν στο reef μου και σκέφτονται να τα πουλήσουν ή να τα ανταλλάξουν ..ας με προτιμήσουν

Ξεσκονίστε λοιπόν τις αποθήκες σας και πείτε μου τι έχετε διαθέσιμο και τι θα θέλατε για ανταλλαγή(προτιμότερο)

Καλώς σας βρήκα και τα λέμε συχνά από δω και πέρα…

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στα αλμυρα, γνωμη μου ειναι να το ξηλωσεις το εσωτερικο κ να ξανασκεφτεις το sump μιας κ το σχεδιαζεις τωρα, θα σε βολεψει απιστευτα στο μελλον.

Σε πρώτη φάση λοιπόν θα χρειαστώ ΑΟ, αλάτι, ζουμιά, τεστ και αραγωνίτη και σαφώς ζωντανό αλλά και νεκρό βράχο

Με αυτα + κυκλοφορητες μπορεις να αρχησεις σιγα σιγα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στα αλμυρα, γνωμη μου ειναι να το ξηλωσεις το εσωτερικο κ να ξανασκεφτεις το sump μιας κ το σχεδιαζεις τωρα, θα σε βολεψει απιστευτα στο μελλον.

Με αυτα + κυκλοφορητες μπορεις να αρχησεις σιγα σιγα :)

Δυστυχώς το έπιπλο του trigon δεν έχει αρκετό χώρο κάτω, άσε που θα πρέπει να κάνω τρύπες για την υπερχείλιση και το φοβάμαι.

Αν κράτήσω το κουτί του εσωτερικού φίλτρου (βγάλω δηλαδή τα υλικά και τον κυκλοφοριτή δεν μπορώ να βάλω το σκίμερ μέσα; Δεν χωράει ε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έπιπλο του trigon δεν έχει αρκετό χώρο κάτω, άσε που θα πρέπει να κάνω τρύπες για την υπερχείλιση και το φοβάμαι.

Αν κράτήσω το κουτί του εσωτερικού φίλτρου (βγάλω δηλαδή τα υλικά και τον κυκλοφοριτή δεν μπορώ να βάλω το σκίμερ μέσα; Δεν χωράει ε;

καλησπερα,και καλη επιτυχια στην θαλασσα.υπαρχουν μικρα σκιμερακια που χωρανε μεσα (εγω για παραδειγμα μεσα εχ του boyu tl550,αλλα εχω το record 110)...ασε δε που απο τις τρυπες πισω που εχεις θα μπορουσες να βαλεις καποιο κρεμαστο...επεισης η εταιρια εχει καινουργιο καπακι με τ5 λαμπες,που πωλητε ξεχωριστα....και καλο θα ηταν να αλλαξεις τον κυκλοφορητη και να βαλεις τον 1500

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,και καλη επιτυχια στην θαλασσα.υπαρχουν μικρα σκιμερακια που χωρανε μεσα (εγω για παραδειγμα μεσα εχ του boyu tl550,αλλα εχω το record 110)...ασε δε που απο τις τρυπες πισω που εχεις θα μπορουσες να βαλεις καποιο κρεμαστο...επεισης η εταιρια εχει καινουργιο καπακι με τ5 λαμπες,που πωλητε ξεχωριστα....και καλο θα ηταν να αλλαξεις τον κυκλοφορητη και να βαλεις τον 1500

Και το καπάκι με τις Τ5 να βάλω πάλι δεν νομίζω να φτάσει ο φωτισμός, θα χρεισθεί κάτι ακόμα αλλά το θέμα φωτισνού ας το αφήσουμε για αργότερα

Τρύπες; Ποιες τρύπες; Δεν υπάρχουν τρύπες από πίσω και επιπλέον δεν υπαρχει διαθέσιμος χώρος από πλάγια αφού μιλάμε για τριγωνικό ενυδρείο( δεξιά, αριστερά τοίχος, μόνο η μπροστινή πλευρά φαίνεται). Το μικρό σκιμεράκι θα μου κάνει την δουλειά όμως; Υπάρχει άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Ενας τροπος ειναι με εσωτερικη τρυπα στο πατο του ενυδρειου .Εκει θα βαλεις ενα σωληνα ο οποιος θα κοβεται περιπου 5-6cm πιο κατω.Δηλαδη το ενυδρειο εχει υψος 70cm o σωληνας θα αναιβενει μεχρι τα 65-64 εκει θα κοβετε, εκει θα ειναι και η μεγιστη σταθμη που θα εχει το νερο σου.Το νερο θα κατεβαινει κατω στο sump και απο εκει με μια αντλια επιστροφης θα το στελνεις με ενα λαστιχο παλι πισω , που λογικα χωραει απο πισω ειναι λαστιχο απο το ενυδρειο σου.Αν και παλυ δεν χωραει μπορεις να κανεις το ιδιο απο την απεναντι μερια ακριβος που θα υπαρχει ενας σωληνας παλι, λιγο πιο ψηλος απο τον αλλο απο τον οποιο απο μεσα θα περναει αυτο το λαστιχο που σου λεω..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως προανέφερα δεν θα κάνω σάμπ..

Αν είχα σαμπ θα έβαζα το σκίμερ εκεί αλλά δεν..

Άλλος τρόπος για σκίμινγκ;

Link to comment
Share on other sites

Και το καπάκι με τις Τ5 να βάλω πάλι δεν νομίζω να φτάσει ο φωτισμός, θα χρεισθεί κάτι ακόμα αλλά το θέμα φωτισνού ας το αφήσουμε για αργότερα

Τρύπες; Ποιες τρύπες; Δεν υπάρχουν τρύπες από πίσω και επιπλέον δεν υπαρχει διαθέσιμος χώρος από πλάγια αφού μιλάμε για τριγωνικό ενυδρείο( δεξιά, αριστερά τοίχος, μόνο η μπροστινή πλευρά φαίνεται). Το μικρό σκιμεράκι θα μου κάνει την δουλειά όμως; Υπάρχει άλλη λύση;

στο πισω μερος,την γωνια του καπακιου δεν εχει 2 ανοιγματα στην φορμαικα κοντα στο φιλτρο για να βγαινουν τα καλωδια???εκει το κρεμας,αν θες κρεμαστο....στον εσωτερικο καδο αν δεν κανω λαθος χωραει το red prizm...μετα βαζεις εναν coralia 2 χαμηλα κοντα στο φιλτρο να φυσαει τον βραχο απο πισω,και αλλους 2 coralia 1 ή nano στα πλαινα τζαμια,να φυσανε απο μπροστα...συν τον κυκλοφοριτη του φιλτρου που απο 1000 λ/ω σου προτηνο να βαλεις τον 1500...επεισης,με μια επιφυλαξη, στο καπακι σου προσαρμοζοντε τα καπακια του τριγονου τις elite (δεν τα εχω δουλεψει ποτε αυτα τα ενυδρεια) που εχει 2 διπλα τ8 φωτιστηκα,αν δεν θες να κανεισ πατεντα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ανοίγματα να περνάνε τα καλώδια αλλά δεν έχει χώρο αφού είναι ο τοίχος.

Το συγκεκριμένο σκίμερ που χωράει στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου θα με καλύψει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ανοίγματα να περνάνε τα καλώδια αλλά δεν έχει χώρο αφού είναι ο τοίχος.

Το συγκεκριμένο σκίμερ που χωράει στο κουτί του εσωτερικού φίλτρου θα με καλύψει;

α σωστα,κολλησα...αυτο της boyu απο το tl550 που εχω εγω ειναι μεχρι 130 λιτρα ενυδρειο...μετα μπορεις απλα να κολησεις εσωτερικα (λιγο χαλια στο ματι) το red sea prizm που εχει το red σεα μαχ 250 μεσα...ενα αλλο που ειχα δοκιμασει εγω και μου χωρουσε ισα ισα ηταν το tmc v2 nano skim δες το κιολας

http://www.tmc-ltd.co.uk/aquarium/v2skim-nano.asp

επεισης ριξε μια ματια εδω που εχει πολλα και διαφορα εσω και εξω

http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...mmers-c-23.html

Link to comment
Share on other sites

Deltec MC500 Multi Compact Protein Skimmer μάλλον γι αυτό είμαι που χωράει και μέσα στο εσωτερικό κουτί της juwel

Το έχει κανείς; Είναι ευχαριστημένος; Από θόρυβο πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλως ηρθες στα αλμυρα, γνωμη μου ειναι να το ξηλωσεις το εσωτερικο κ να ξανασκεφτεις το sump μιας κ το σχεδιαζεις τωρα, θα σε βολεψει απιστευτα στο μελλον.

Με αυτα + κυκλοφορητες μπορεις να αρχησεις σιγα σιγα :bowdown:

τι ειναι τα ζουμιά ρε παιδιά???έχω ζαλιστεί κάθε μέρα βρίσκω και κάτι άγνωστο.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα ζουμιά είναι κάποια πρόσθετα που ίσως χρειαστεί να ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...