Jump to content

Ξεκινημα νεου ενυδρειου 120λτρ


Recommended Posts

Χαιρετω ξανα τους φιλους μου πλεον συμφορουμητες!! :)

Ανοιγω ενα καινουργιο θεμα και θα ηθελα τις προτασεις σας.

Ξεκινησα ενα νεο ενυδρειο εδω και 3 εβδομαδες περιπου.

Με καλο μπολιασμα και με τις παντα σωστες πληροφοριες του fishaki :) ,του delta :D και του vincious :buttrock: τους οποιους ευχαριστω και δημοσια ειναι πλεον στρωμενο.

Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο εχει μια ομορφη οραντα και apple snails για να μου κραταει τη βιολογια, το οποιο θα κανει παρεα στην αλλη οραντα μολις μπουν τα καταλληλα ψαρια.

Αυτο λοιπον που θα ηθελα απο εσας είναι να μου προτεινεται ενα συνδιασμο ψαριων που εσεις θα βαζαται σε ενα τετοιο ενυδρειο για να με βοηθησεται να κανω κατι ομορφο και αρκετα κοινονικο βιοτοπο.

Οι περιορισμοι που θα σας εβαζα ειναι:

1. θελω οι μετρησεις του ενυδρειοου να ειναι ιδιες με τις μετρησεις του νερου της βρυσης για να ειναι ευκολοτερη η συντηρηση για μενα. (ph 7,8)

2. Θελω να το κανω κοινωνικο και φουλ φυτεμενο. Λεγοντας κοινωνικο εννοω πολλα ειδη ψαριων (οσο περισσοτερα γινονται :buttrock: ), σαλιγκαρια και γαριδες.

Πληροφοριες ενυδρειου.

Διαστασεις: 1,00*30*40

Λιτρα: 120

Φιλτρο: Fluval 205 (εξωτερικο)

Υποστρωμμα: Χαλαζιακη κιτρινοπη αμμος.

Διακοσμηση: Αρκετα Φυτα του ειδικου vincious :buttrock: (θελει κι αλλα, οτι περισευει, εδω ειμαι :buttrock: ), μερικες μη ασβεστολιθηκες πετρες,και ετοιμαζεται και ενα ξυλο.

Μετρησεις νερου:

PH 7,8

NO2 0

NO3 25

NH 0

GH 10

KH 8

Ακουω της προτασεις σας!!!

Ευχαριστω εκ τον προτερον. :bowdown:

Αργοτερα φωτο

ΑQUAZONE the best foroum...... members!!!!!

(Ξερω να γλυφω!! :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oοριστε και μερικες φωτογραφιες.

Οτι νερο λείπει είναι από εξατμηση.

Ο θερμοστατης που φαινεται ειναι ο Jager 300w και δεν ξερω πως να τον κρυψω. :) καμια ιδεα??

Τα αλιθηνα φυτα μπερδευονται με της αφισας.

Εχει αρκετα φυτεμενα, μερικα επιφανειας και μερικες ανουβιες που επιπλεουον περιμενωντας το ξυλο να ετοιμαστει για να δεθουον πανω του.

Ποτε θα βουλιαξει επιτελους το ξυλο?? Μαλλον... θα βουλιαξει ποτε/?? :)

DSCI0351.jpg

DSCI0352.jpg

DSCI0353.jpg

DSCI0354.jpg

DSCI0355.jpg

DSCI0356.jpg

DSCI0357.jpg

DSCI0358.jpg

DSCI0359.jpg

DSCI0360.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ομορφο το ενυδρειο σου αλλα ειναι αρχη ακομα και θελει λιγη δουλιτσα.

Μια ερωτηση εχω να σου κανω.Γιατi εβαλες θερμοστατη 300Watt?Χρειαζεται?Τωρα το καλοκαιρι δεν εχεις προβλημα με την θερμοκρασια?

Εγω στο 125αρι μου εχω θερμοστατη 100Watt και ειμαι υπερκαλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ο 300W θερμαντηρας ειναι υπερβολη, και το καλοκαιρι δεν χρειαζεται να υπαρχει. Αντιθετα, εχεις συστημα ψυξης;

Εφοσον θελεις κοινωνικο ενυδρειο τοτε τα ζωοτοκα ειναι μονοδρομος για αυτο το ph. Αν αποφασίσεις να πας το ph στο 7 τοτε μπορουμε να μιλαμε για γατοψαρα.

Tip: Το ξυλο πριν το βαλεις στο ενυδρειο, βρασε το πολλες φορες για να μην κιτρινίσει το νερο.[πραγμα αδυνατον]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ομορφο το ενυδρειο σου αλλα ειναι αρχη ακομα και θελει λιγη δουλιτσα.

Μια ερωτηση εχω να σου κανω.Γιατi εβαλες θερμοστατη 300Watt?Χρειαζεται?Τωρα το καλοκαιρι δεν εχεις προβλημα με την θερμοκρασια?

Εγω στο 125αρι μου εχω θερμοστατη 100Watt και ειμαι υπερκαλυμενος.

Εβαλα 300watt γιατι το συγκεκριμενο δωματιο το χειμωνα ειναι ανταρκτικη!! Φτανει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες για μεγαλο διαστημα, αλλωστε τον πηρα και σε πολυ καλη τιμη, 14€ απο συμφορουμητη.

Ο 300W θερμαντηρας ειναι υπερβολη, και το καλοκαιρι δεν χρειαζεται να υπαρχει. Αντιθετα, εχεις συστημα ψυξης;

Εφοσον θελεις κοινωνικο ενυδρειο τοτε τα ζωοτοκα ειναι μονοδρομος για αυτο το ph. Αν αποφασίσεις να πας το ph στο 7 τοτε μπορουμε να μιλαμε για γατοψαρα.

Tip: Το ξυλο πριν το βαλεις στο ενυδρειο, βρασε το πολλες φορες για να μην κιτρινίσει το νερο.[πραγμα αδυνατον]

Το ξυλο ειναι ήδη μια εβδομαδα στη μικρη δεξαμεμη που βλεπεις και αλλαζω καθε 3 μερες νερο.

Με ζοωτοκα ελεγα κι εγω,αλλα όχι μονο!!

Καμια συνθεση??

Για να δω τη φαντασια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο που εχεις στην φωτογραφια, μηπως ξερεις πως λεγεται;

Εγω πριν απο πολλαααα χρονια ειχα ενα τετοιο ξυλο αλλα λιγο μεγαλυτερο στο παλιο μου ενυδρειο για αρκετα χρονια. Μετα απο αρκετους μηνες σταματησε να βγαζει κιτρινιλα, αλλα ποτε δεν βυθιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο που εχεις στην φωτογραφια, μηπως ξερεις πως λεγεται;

Εγω πριν απο πολλαααα χρονια ειχα ενα τετοιο ξυλο αλλα λιγο μεγαλυτερο στο παλιο μου ενυδρειο για αρκετα χρονια. Μετα απο αρκετους μηνες σταματησε να βγαζει κιτρινιλα, αλλα ποτε δεν βυθιστηκε.

Δεν έχω ιδεα πως λεγεται.... 9,90€ το πηρα, αλλα αν δε βυθιστει ποτε, θα απογοητευτω!! :D

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! :buttrock:

Το ξερω... :)

Αλλα καμια ιδεα δε λες για συνδιασμο!! :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα καλα ντε μη βαρας :):)

λπν επιδη και γω κατι παρομιο στηνω... κανε αυτο π κανω...

10 τετρα...οτι σαρεσει πιο πολυ (νεον, ροδοστομους κτλ) και μια 8αδα απο κορυ και θα εισαι τελειος!!! :D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

...10 τετρα...οτι σαρεσει πιο πολυ (νεον, ροδοστομους κτλ) και μια 8αδα απο κορυ και θα εισαι τελειος!!! :):D

Φαουλ σταθηηηηηηηηη.

Με 7,8 πεχα?

Αν ειχε κατω απο 7 με τετοια ωραια αμμο θα ηταν σουπερ θεαμα τα κορυ.

...Τip: Το ξυλο πριν το βαλεις στο ενυδρειο, βρασε το πολλες φορες για να μην κιτρινίσει το νερο.[πραγμα αδυνατον]

Αλκη φιλε, το ξυλο δεν το βραζουμε.

Αν δεν θελουμε χρωμα δεν το βαζουμε απλα.

Αν το βρασουμε θα πανε χαμενες πολλες ουσιες του.

- Να πω οτι η αφισα ειναι περιτη. Ενα μαυρο ή σκουρο καφε χαρτονι θα ηταν πιο καλο.

- Γιατι δεν συμπληρωνεις νερο? (απιονισμενο παντα για συμπηρωμα στοην εξατμιση)

- Καλοκαιρι ειναι, βγαλτον το θερμαντηρα καθαρισε τον και φυλα τον τυλιγμενο με χαρτια στο κουτι του (αν υπαρχει) ασφαλη καπου. Ετσι οπως τον βλεπω αν κατεβει η σταθμη και μεινει εκτος νερου θα εχει τρεξιμο.

Το χειμωνα βαλτον πιο λοξα να κατεβαινει προς τα κατω.

- Ψαξε να βρεις spraybar για την εξοδο του φιλτρου θα εχεις καλυτερη κυκλοφορια πιστευω.

Αν δεν εχει ρυθμιση για τη ροη το spraybar ανοιξετου εσυ σε 45 γωνια.

Δες εδω περιπου τι εννοω.

Βαλε κι αλλα φυτα πετρες και ξυλα, μη σε νοιαζει το χρωμα θα φυγει σιγα σιγα (ή θα το συνηθισεις και θα σου αρεσει :) )

Απο ψαρια, προτεινω να βρεις το πρωτο σου αγαπημενο που να ζει ακριβως σε αυτες τις παραμετρους που εχει η βρυσης σου και μετα ψαχνουμε για τα υπολοιπα, που σου συνιστω δεν πρεπει να ειναι πολλα και ιδιως να μην κολυμπουν στην ιδια ζωνη του ενυδρειου (θα με θυμηθεις στο μελλον).

Link to comment
Share on other sites

Φαουλ σταθηηηηηηηηη.

Με 7,8 πεχα?

Αν ειχε κατω απο 7 με τετοια ωραια αμμο θα ηταν σουπερ θεαμα τα κορυ.

Οπ. οντος φαουλ. δεν ειχα προσεξει το ph... σορυ.. :)

με προσθηκη τιρφης δεν μπορει να κανει δουλεια???

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να κανει δουλεια με τυρφη αλλα τονισε οτι θελει ph 7,8 αρα παει αναγκαστικά σε ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

- Ψαξε να βρεις spraybar για την εξοδο του φιλτρου θα εχεις καλυτερη κυκλοφορια πιστευω.

Αν δεν εχει ρυθμιση για τη ροη το spraybar ανοιξετου εσυ σε 45 γωνια.

Δες εδω περιπου τι εννοω.

Με ποιόν τρόπο ανοίγουμε τρύπες χωρίς να σπάσει το spray bar?

Link to comment
Share on other sites

Με τρυπανακι,

(ή με καυτο κολλητηρι αλλα ειναι μανουρα να το καθαρισεις μετα και το κολλητηρι και το σωληνα)

Link to comment
Share on other sites

:) Ζωοτοκα σιγουρα... θα ειναι ιδανικο περιβαλλον.... 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα ξιφοφορους, μολλυ και γκαπακια!!! Εγω έχω αυτό το συνδυασμο έχω και είναι πανέμορφα.... ασε που πολύ γρήγορα θα έχεις και μωρα!!!! :)
Link to comment
Share on other sites

AmaliaZ ελπιζω να μην εννοείς να αγοράσει πολλά guppakiα γιατι σε λίγο καιρο δεν θα χωράνε να κολυμπήσουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ειπα 1 προς 3 γιατι συντομα θα έχει πολλους απογονους :)

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape ειναι πολυ καλο πιστευω αν και εχει περιθωρια για τελιοποιηση...

Μην σε ανυσηχει ο θερμοστατης γιατι απο οτι βλεπω εχεις φυτεψει το δασος απο Valsineries οποτε σε λιγο καιρο δεν θα φαινεται τπτ ουτε και η αφισα:)

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φαουλ σταθηηηηηηηηη.

Με 7,8 πεχα?

Αν ειχε κατω απο 7 με τετοια ωραια αμμο θα ηταν σουπερ θεαμα τα κορυ.

Αλκη φιλε, το ξυλο δεν το βραζουμε.

Αν δεν θελουμε χρωμα δεν το βαζουμε απλα.

Αν το βρασουμε θα πανε χαμενες πολλες ουσιες του.

- Να πω οτι η αφισα ειναι περιτη. Ενα μαυρο ή σκουρο καφε χαρτονι θα ηταν πιο καλο.

- Γιατι δεν συμπληρωνεις νερο? (απιονισμενο παντα για συμπηρωμα στοην εξατμιση)

- Καλοκαιρι ειναι, βγαλτον το θερμαντηρα καθαρισε τον και φυλα τον τυλιγμενο με χαρτια στο κουτι του (αν υπαρχει) ασφαλη καπου. Ετσι οπως τον βλεπω αν κατεβει η σταθμη και μεινει εκτος νερου θα εχει τρεξιμο.

Το χειμωνα βαλτον πιο λοξα να κατεβαινει προς τα κατω.

- Ψαξε να βρεις spraybar για την εξοδο του φιλτρου θα εχεις καλυτερη κυκλοφορια πιστευω.

Αν δεν εχει ρυθμιση για τη ροη το spraybar ανοιξετου εσυ σε 45 γωνια.

Δες εδω περιπου τι εννοω.

Βαλε κι αλλα φυτα πετρες και ξυλα, μη σε νοιαζει το χρωμα θα φυγει σιγα σιγα (ή θα το συνηθισεις και θα σου αρεσει :) )

Απο ψαρια, προτεινω να βρεις το πρωτο σου αγαπημενο που να ζει ακριβως σε αυτες τις παραμετρους που εχει η βρυσης σου και μετα ψαχνουμε για τα υπολοιπα, που σου συνιστω δεν πρεπει να ειναι πολλα και ιδιως να μην κολυμπουν στην ιδια ζωνη του ενυδρειου (θα με θυμηθεις στο μελλον).

Καλό το spraybar αλλα πως θα το συνδεσω δεν ξερω στην εξοδο του fluval. :D

Δε συμπληρωνω νερο γιατι περιμενω να μου ερθει η παραγγελια του απιονισμενου.

Κατι κουτες εχω παραγγειλει με 4λιτρα. κιλα.

Το χαρτονι το σκευτικα κι εγω, αλλα πρωτα πρεπει να γεμισει το ενυδρειο με φυτα και μετα θα το αλλαξω.

Το θερμαντηρα τον εχω εκτος ρευματος πλεον.

Θα βαλω πολλα φυτα, οτι σας περισευει δλδ και αργοτερα πετρες.

Το ξυλο θα βουλιαξει ποτε??

Δεν το εβρασα, το εχω με νερο βρυσης με αλλαγες καθε 3 μερες στο μπαλκονι.

Σκοπος του ενυδρειου ειναι να γεμισει με φυτα και με διαφορα ηδη.

Σαλιγκαρια, γαριδες, ψαρια και οτι αλλο μπορει να μπει!! Ακομα και βατραχο και χελωνιτσα αν ταιριαζει!!

Θελω εναν πραγματικο βιοτοπο στο σαλονι μου.

Γιαυτο εχω βαλει τους περιορισμους.

Δε με ενδιαφερει το ειδος ψαριου, αφου ολα οσα προτεινεται ειναι ομορφα, αλλα με ενδιαφερει ο βιοτοπος!! :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ δε θες να προσπαθησεις να φτιαξεις καποιο βιοτοπο οπως ειναι στη φυση!!!

θες ενα κοινωνικο ενυδρειο!!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εσυ δε θες να προσπαθησεις να φτιαξεις καποιο βιοτοπο οπως ειναι στη φυση!!!

θες ενα κοινωνικο ενυδρειο!!!!

Θελω ενα κοινωνικο ενυδρειο, αν ομως ειναι κοντα στον πραγματικο βιοτοπο, ακομα καλυτερα.

Αυτο προσππαθω να μαθω, αν μπορω, αν γινεται.

Ως αρχαριος ζηταω τη γνωμη των εμπειροτερων. :)

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape ειναι πολυ καλο πιστευω αν και εχει περιθωρια για τελιοποιηση...

Μην σε ανυσηχει ο θερμοστατης γιατι απο οτι βλεπω εχεις φυτεψει το δασος απο Valsineries οποτε σε λιγο καιρο δεν θα φαινεται τπτ ουτε και η αφισα:)

Καλη συνεχεια!

Αν εχει πολυχρωμη αφισα απο πισω δεν θα φαινεταο το "δασος" τοσο καλα οσο με μονοχρωμο φοντο :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω ενα κοινωνικο ενυδρειο, αν ομως ειναι κοντα στον πραγματικο βιοτοπο, ακομα καλυτερα.

Αυτο προσππαθω να μαθω, αν μπορω, αν γινεται.

Ως αρχαριος ζηταω τη γνωμη των εμπειροτερων. :)

σε ενα κοινωνικο ενυδρειο μπαινουν ψαρια απο διαφορετικους βιοτοπους και απο διαφορετικα μερη απλα τυχαινει να χρειαζονται τις ιδιες συνθηκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...