Jump to content

Ξεκινημα νεου ενυδρειου 120λτρ


Recommended Posts

Αν εχει πολυχρωμη αφισα απο πισω δεν θα φαινεταο το "δασος" τοσο καλα οσο με μονοχρωμο φοντο :)

Oπως ειπα και πριν η αφισα εχει σκοπο να ξεγελαει το ματι μεχρι να μεγαλωσουν τα φυτα, το δασος οπως λεει και ο Koing Koing.

Για το ξυλο ομως, δε μου λεει κανενας, θα βουλιαξει επιτελους??

Περιμενω συνθεσεις...... το ενυδρειο στρωθηκε και περιμενει μονιμους κατοικους!!

Πειτε μου συνδιασμους....

Ειδος και πλυθισμο!!!

Σε ολα σαλιγκαρια, γαριδες, ψαρια και οτι αλλο μπορει να μπει!!

Χελωνιτσα μπορει να μπει κια αυτη?? Βατραχακι??? Περιμενω εν αγωνιως!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σε ενα κοινωνικο ενυδρειο μπαινουν ψαρια απο διαφορετικους βιοτοπους και απο διαφορετικα μερη απλα τυχαινει να χρειαζονται τις ιδιες συνθηκες!!!

Οπως αναφερω στην αρχη......

..................

Οι περιορισμοι που θα σας εβαζα ειναι:

1. θελω οι μετρησεις του ενυδρειοου να ειναι ιδιες με τις μετρησεις του νερου της βρυσης για να ειναι ευκολοτερη η συντηρηση για μενα. (ph 7,8)

2. Θελω να το κανω κοινωνικο και φουλ φυτεμενο. Λεγοντας κοινωνικο εννοω πολλα ειδη ψαριων (οσο περισσοτερα γινονται :) ), σαλιγκαρια και γαριδες.

..................

Νομιζω σε καλυψα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό το spraybar αλλα πως θα το συνδεσω δεν ξερω στην εξοδο του fluval. :buttrock: Δεν ξερω το παιζει στα Fluval, πρεπει να σε βοηθησει καποιος αλλος.

Δε συμπληρωνω νερο γιατι περιμενω να μου ερθει η παραγγελια του απιονισμενου.

Κατι κουτες εχω παραγγειλει με 4λιτρα. κιλα. Ποσο κοστισε το λιτρο με αυτη τη μεθοδο??

Το χαρτονι το σκευτικα κι εγω, αλλα πρωτα πρεπει να γεμισει το ενυδρειο με φυτα και μετα θα το αλλαξω. Σωστος

Το θερμαντηρα τον εχω εκτος ρευματος πλεον.Καλως. Βγαλτον και τελειως.

Θα βαλω πολλα φυτα, οτι σας περισευει δλδ και αργοτερα πετρες. Κατι θα γινει :D

Το ξυλο θα βουλιαξει ποτε?? ποιος ξερει? :)

Δεν το εβρασα, το εχω με νερο βρυσης με αλλαγες καθε 3 μερες στο μπαλκονι. βαλτο στο ενυδρειο και δεστο σε καμια πετρα αν εχει

Σκοπος του ενυδρειου ειναι να γεμισει με φυτα και με διαφορα ηδη.

Σαλιγκαρια, γαριδες, ψαρια και οτι αλλο μπορει να μπει!!

Ακομα και βατραχο και χελωνιτσα αν ταιριαζει!! Ξεχνα το

Θελω εναν πραγματικο βιοτοπο στο σαλονι μου.

Γιαυτο εχω βαλει τους περιορισμους.

Δε με ενδιαφερει το ειδος ψαριου, αφου ολα οσα προτεινεται ειναι ομορφα, αλλα με ενδιαφερει ο βιοτοπος!! :)

Αν σε ενδιαφερει ο βιοτοπος πρεπει να το μελετησεις διαφορετικα.

Θα ξεκινησεις με το βιοτοπο και μετα τα υπολοιπα.

Ετσι εχουμε και λεμε:

Θες ενα βιοτοπο που να εχει νερα ελαφρως σκληρα και ελαφρως αλκαλικα.

Μελετησε εδω βιοτοπους βαση νερου και μετα να εχει ψαρια που μπορει να φιλοξενησει το μεγεθος του ενυδρειου σου, επισης να εχει και φυτα (αφου θες φυτεμενο) http://fish.mongabay.com/biotope.htm

Αν θες να ξεφυγεις απο τα ζωοτοκα και central america γενικοτερα κοιτα για Southern African Swamp.

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso το ξυλο κολα το, πως; Με ενυδρειακή συλικόνη.

Επειδη τπτ δεν ειναι μονιμο σε ενα ενυδρειο και ειδικα σε μια συγκεκριμενη θεση, καλο ειναι να αποφευγουμε τα κολληματα. :)

Link to comment
Share on other sites

nikoloutso το ξυλο κολα το, πως; Με ενυδρειακή συλικόνη.

Αν μπω στη διαδικασια να το κολλησω πρεπει:'

1. Να βγαλω οραντα και σαλιγγαρια.

2. Να αφαιρεσω όλο το νερο του ηδη στρωμενου ενυδρειου.

3. Να βφάλω όλα τα φυτεμενα φυτα

4. Να βγάλω όλη την αμμο

5. Να βγάλω όλες τις πετρες.

6. Να βγαλω το φελιζολ

7. Να το αφήσω να στεγνώσει μια μερα

8. Να κολλήσω με τη σιλικονη το ξύλο

9. Να το αφήσω να στεγνωσει 2 μερες

10. Να ξαναδιαμορφωσω κοβοντας το το φελιζολ

11. Να ξανα βαλω τις πετρες

12. Να ξαναβαλω την αμμο

13. Να ξαναφυτεψω

14. Να βαλω το νερο

15. Ισως να καναστρώσω το ενυδρειο

16. Να βαλω την οραντα να το στρωσει παλι και να βαλω και τα σαλιγγαρια

Μπα.... δε νομιζω..... Ας μη σωσει και βυθιστει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια συνθεση που σκεφτομαι και θελω την αποψη σας ειναι:

2 Ancistrus sp. (3)

3 Corydoras aeneus. (cat fish)

2 Colisa lalia (Hamilton, 1822) (gourami)

3 Χiphophorus helleri (Heckel 1848)

4 Poecilia reticulata (Peters 1859) (guppy)

Pomacea bridgesi (golden apple snail) και οτι αλλο μπορω να βρω

red cherry shrimp

Caridina japonica (Amano Shrimp)

Mηπως ειναι πολλα??

Αλλα κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου??

Ακουω προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Για το ξύλο, βάλτο στο ενυδρείο και βάλε πέτρα(ες) να το κρατάνε κάτω.

Εμένα μετά από ένα μήνα που δοκίμασα πάλι δεν επέπλεε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες γνωμη τελικα θα βαλεις ΑΟ ή θα το κατεβασεις με τυρφη?

Ολα αυτα δλδ που αναφερω μπορουν να συνδιαστουν?

Ή μπορουν να ζήσουν στο 7,7??

Σπυρο για τις κουτες με το απιονισμενο θα σου πω μολις μαθω.

Η εταιρεια παιρνει για το χημειο και θα παρω κι εγω μια απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχω τονίσει οτι τα corys θελουν ph 7! Οποτε λιγο δυσκολο να τα βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αγορασε μια Α/Ο

βαλε και λιγο τιρφη και θα κανεις δουλεια...

αλλιος πας σε ζωωτοκα η αφρικη με τοσο ψηλο PH

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αγορασε μια Α/Ο

βαλε και λιγο τιρφη και θα κανεις δουλεια...

αλλιος πας σε ζωωτοκα η αφρικη με τοσο ψηλο PH

:):):D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αγορασε μια Α/Ο

βαλε και λιγο τιρφη και θα κανεις δουλεια...

αλλιος πας σε ζωωτοκα η αφρικη με τοσο ψηλο PH

Δηλαδη αυτο το PH που αναφερετε εδω για τα Corydoras aeneus, είναι λάθος???

Ειναι στοιχεια που περνουμε απο το φορουμ για την καλυτερη διαβίωση των ψαριων μας

Εισαι σιγουρος γιαυτο που λες??

Για τη συνθεση που θα ηθελα να κανω, κανεις καμια αλλαγη??

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου καταρχας ο πλεκο π εχεις και λεει αν θυμαμαι 5,8 με 7,5 ph πιστευω να καταλαβενεις απο μονος σου οτι δεν κανει για σενα.

μετα για τα αλλα δεν ξερω πολυ περιεργη συνθεση... και για τα συγκεκριμενα cory δεν ξερω.

γιατι δεν κανεις μονο με ζωωτοκα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο???

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου καταρχας ο πλεκο π εχεις και λεει αν θυμαμαι 5,8 με 7,5 ph πιστευω να καταλαβενεις απο μονος σου οτι δεν κανει για σενα.

μετα για τα αλλα δεν ξερω πολυ περιεργη συνθεση... και για τα συγκεκριμενα cory δεν ξερω.

γιατι δεν κανεις μονο με ζωωτοκα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο???

Σκοπός μου είναι να με διορθώσουν οι εμπειροτεροι.

Δεν τα έχω αυτα τα ψαρια μέσα, αλλά ειπα αν μπορω να τα βάλω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου είναι να με διορθώσουν οι εμπειροτεροι.

Δεν τα έχω αυτα τα ψαρια μέσα, αλλά ειπα αν μπορω να τα βάλω.

:)

Αυτο το σκοπος μου ειμαι να με διορθώσουν οι εμπειροτεροι δν το πιασα???

δν ειπα οτι τα εχεις μεσα, ειπα οτι δεν μπορεις να βαλεις τον πλεκο π θελεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου καταρχας ο πλεκο π εχεις και λεει αν θυμαμαι 5,8 με 7,5 ph πιστευω να καταλαβενεις απο μονος σου οτι δεν κανει για σενα.

μετα για τα αλλα δεν ξερω πολυ περιεργη συνθεση... και για τα συγκεκριμενα cory δεν ξερω.

γιατι δεν κανεις μονο με ζωωτοκα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο???

Νομιζα οτι ελεγες οτι εχω μεσα στο ενυδρειο και οχι μεσα στη λιστα. Δικο μου λαθος.

Αυτο το σκοπος μου ειμαι να με διορθώσουν οι εμπειροτεροι δν το πιασα???

δν ειπα οτι τα εχεις μεσα, ειπα οτι δεν μπορεις να βαλεις τον πλεκο π θελεις.

Οι εμπειροτεροι σημαινει οι εμπειροτεροι απο μενα και δεν ηταν αρνητικο σχολιο προς εσενα γιατι σιγουρα εισαι εμπειροτερος απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

χαιρομε γιαυτο!

οχι και δικο μου λαθος...οταν ειπα "δεν ξερω φιλε μου καταρχας ο πλεκο π εχεις" ηθελα να γραψω π εχεις στην λιστα... :D:buttrock:

εγω λπν σου λεω οτι εχεις 2 επιλογες..

1. περνεις Α/Ο και παιζεις με την τιρφη, ετσι μπορεις να βαλεις οτι ψαρια αμαζονιου θελεις (οπως cory, πλεκο κτλ)

2. βαζεις ζωωτοκα και ξενιαζεις...

εγω ειμαι υπερ του 1. :):)

Link to comment
Share on other sites

χαιρομε γιαυτο!

οχι και δικο μου λαθος...οταν ειπα "δεν ξερω φιλε μου καταρχας ο πλεκο π εχεις" ηθελα να γραψω π εχεις στην λιστα... :D:buttrock:

εγω λπν σου λεω οτι εχεις 2 επιλογες..

1. περνεις Α/Ο και παιζεις με την τιρφη, ετσι μπορεις να βαλεις οτι ψαρια αμαζονιου θελεις (οπως cory, πλεκο κτλ)

2. βαζεις ζωωτοκα και ξενιαζεις...

εγω ειμαι υπερ του 1. :):)

Κι αλλα εξοδα όμως με το Α/Ο??

Ειναι αρκετα ακριβα αυτα!!!

Η τυρφη πόσο κοστιζει??

Ο Α/ο βγαζει και χαμηλο και ψηλό ph ταυτοχρονα??

Εχω και ενα με αφρικαν βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο το PH που αναφερετε εδω για τα Corydoras aeneus, είναι λάθος???

Ειναι στοιχεια που περνουμε απο το φορουμ για την καλυτερη διαβίωση των ψαριων μας

Εισαι σιγουρος γιαυτο που λες??

Για τη συνθεση που θα ηθελα να κανω, κανεις καμια αλλαγη??

Ναι ειναι λαθος και γι'αυτο πρεπει να αναβαθμιστουν τα προφιλ.

Αυτα ειναι το ορια που μπορει να επιζησουν καποια ψαρια απο το κοπαδι (των χιλιαδων ψαριων) στη φυση και αυτο για παραμονη μια μικρη περιοδο, πολλα δεν αντεχουν και πολλα απο αυτα που αντεχουν πληρωνουν την ταλαιπωρια αυτη, με χασιμο χρονου απο τη ζωη τους.

Δεν νομιζω οτι καποιος χομπυστας θελει να ρισκαρει να χασει εστω και ενα ψαρι ή να του μειωσει τα χρονια ζωης του. Η διατηρηση των ψαριων ειναι χομπυ και οχι πειραμα επιβιωσης ενος ζωντανου οργανισμου.

Αυτα τα αφηνουμε στη φυση που ειναι λιγο πιο "εμπειρη".

Γι'αυτο απο τα ορια που βλεπει να παιρνει συνηθως τη μεση τιμη.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση η προσπαθεια ρυθμισης στο 6,8 με ορια συν/πλην μιση μοναδα ειναι ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

Κι αλλα εξοδα όμως με το Α/Ο??

Ειναι αρκετα ακριβα αυτα!!!

Η τυρφη πόσο κοστιζει??

Ο Α/ο βγαζει και χαμηλο και ψηλό ph ταυτοχρονα??

Εχω και ενα με αφρικαν βλεπεις.

Αστο προς το παρον.

Δεν ειναι ακριβες πλεον (απο 60€ βρισκεις με 3 σταδια και 190 λιτρα την ημερα) αλλα .... πηγαινε με ζωοτοκα που ειναι και πιο ευκολα γενικα σαν ψαρια.

Τα κορυ εκτος απο αμμο (που εχεις ΟΚ) και ελαφρως μαλακο και οξυνο νερο (που δεν εχεις) θελουν και στρωμενο βυθο για 3-4 μηνες τουλαχιστον, αλλιως πολλα απο τα ειδη των κορυ ειναι ευαισθητα στα παρασιτα και τους μυκητες που υπαρχουν πανω σε ενα αστρωτο βυθο. (τα aenaus που επελεξες ευτυχως ειναι απο τα πιο ανθεκτικα).

Αν εχεις και αφρικανικο ενυδρειο δεν θα πετας καθολου νερο απο την ΑΟ αφου αυτο που κανει στην ουσια η συσκευη ειναι να χωριζει το νερο σε μαλακο και σκληρο.

Το μαλακο θα πηγαινει στου Αμαζωνιου και το σκληρο στο Αφρικανικο :)

Link to comment
Share on other sites

Αστο προς το παρον.

Δεν ειναι ακριβες πλεον (απο 60€ βρισκεις με 3 σταδια και 190 λιτρα την ημερα) αλλα .... πηγαινε με ζωοτοκα που ειναι και πιο ευκολα γενικα σαν ψαρια.

Τα κορυ εκτος απο αμμο (που εχεις ΟΚ) και ελαφρως μαλακο και οξυνο νερο (που δεν εχεις) θελουν και στρωμενο βυθο για 3-4 μηνες τουλαχιστον, αλλιως πολλα απο τα ειδη των κορυ ειναι ευαισθητα στα παρασιτα και τους μυκητες που υπαρχουν πανω σε ενα αστρωτο βυθο. (τα aenaus που επελεξες ευτυχως ειναι απο τα πιο ανθεκτικα).

Αν εχεις και αφρικανικο ενυδρειο δεν θα πετας καθολου νερο απο την ΑΟ αφου αυτο που κανει στην ουσια η συσκευη ειναι να χωριζει το νερο σε μαλακο και σκληρο.

Το μαλακο θα πηγαινει στου Αμαζωνιου και το σκληρο στο Αφρικανικο :)

:):D:buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αστο προς το παρον.

Δεν ειναι ακριβες πλεον (απο 60€ βρισκεις με 3 σταδια και 190 λιτρα την ημερα) αλλα .... πηγαινε με ζωοτοκα που ειναι και πιο ευκολα γενικα σαν ψαρια.

Τα κορυ εκτος απο αμμο (που εχεις ΟΚ) και ελαφρως μαλακο και οξυνο νερο (που δεν εχεις) θελουν και στρωμενο βυθο για 3-4 μηνες τουλαχιστον, αλλιως πολλα απο τα ειδη των κορυ ειναι ευαισθητα στα παρασιτα και τους μυκητες που υπαρχουν πανω σε ενα αστρωτο βυθο. (τα aenaus που επελεξες ευτυχως ειναι απο τα πιο ανθεκτικα).

Αν εχεις και αφρικανικο ενυδρειο δεν θα πετας καθολου νερο απο την ΑΟ αφου αυτο που κανει στην ουσια η συσκευη ειναι να χωριζει το νερο σε μαλακο και σκληρο.

Το μαλακο θα πηγαινει στου Αμαζωνιου και το σκληρο στο Αφρικανικο :buttrock:

Aρκετα διαφωτιστικός θα ελεγα.

Ορισμενες ερωτησεις ομως δε θα τις γλυτωσεις!! :)

Πηγα χθες να δω για να παρω Α/Ο.

Παρατηρησα και διαβασα οτι κανει χημικη επεξεργασια στο νερο με αποτελεσμα αυτο που βγαζει να ειναι με 0 ΚΗ και 0 GH. Σωστα?

Αν λοιπον το κανει αυτο, τοτε το νερο που βγαινει ειναι σιγουρα χωρις τα θρεπτικες ουσιες-ιχνοστοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης μας, με αποτελεσμα να χρειαζεται καποια χημικα προσθετα υγρα για να μπορεσουν να προσθεθουν αυτα τα στοιχεια, σωστα??

Εκανα λαθος σκεψη??

Απο την αλλη αν μου λες οτι παραγει 190λιτρα τη μερα συμαινει οτι για να δουλεψει 24 ωρες συνεχους ροης θα εχουμε παρα πολλα κυβικα νερου για πεταμα?? (εννοω, ποσο να ποτισεις και ποσο να βαλεις στις αφρικανες)

Θα μου πεις οτι μπορεις να παιρνεις λιγο καθε μερα, αλλα και παλι νομιζω οτι 8α πεταμε πολλα κυβικα νερο.

Κοιταξα και για τυρφη.

Αλλα αυτο που δεν ξερω αν θα μου αρεσει ειναι οτι κανει λιγο μαυρο το νερο.

Εννοω το σκουραινει?? (μαυρακια να αιωρουνται)??

Τη συνθεση μου ομως φιλε σπυρο δεν την σχολιασες!! :D

Μονο για τα κορυ με συμβουλεψες!!

Για τα υπολοιπα τι λες??

Για προτεινε μια κι εσυ...... :)

Αν τελικα κανω αυτη τη συνθεση, τα Corydoras aeneus θα μπουν μετα τα χριστουγεννα η καθολου?? :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Aρκετα διαφωτιστικός θα ελεγα.

Ορισμενες ερωτησεις ομως δε θα τις γλυτωσεις!! :buttrock:

Πηγα χθες να δω για να παρω Α/Ο.

Παρατηρησα και διαβασα οτι κανει χημικη επεξεργασια στο νερο με αποτελεσμα αυτο που βγαζει να ειναι με 0 ΚΗ και 0 GH. Σωστα? Ναι

Αν λοιπον το κανει αυτο, τοτε το νερο που βγαινει ειναι σιγουρα χωρις τα θρεπτικες ουσιες-ιχνοστοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης μας, με αποτελεσμα να χρειαζεται καποια χημικα προσθετα υγρα για να μπορεσουν να προσθεθουν αυτα τα στοιχεια, σωστα?? Σωστα αλλα μπορεις να κανεις μιξη με βρυσης για να το φερεις στη σκληροτητα που θελεις και να παρει και τα απαιτουμενα ιχνοστοιχεια :buttrock:

Εκανα λαθος σκεψη??

Απο την αλλη αν μου λες οτι παραγει 190λιτρα τη μερα συμαινει οτι για να δουλεψει 24 ωρες συνεχους ροης θα εχουμε παρα πολλα κυβικα νερου για πεταμα?? (εννοω, ποσο να ποτισεις και ποσο να βαλεις στις αφρικανες)

Θα μου πεις οτι μπορεις να παιρνεις λιγο καθε μερα, αλλα και παλι νομιζω οτι 8α πεταμε πολλα κυβικα νερο. Μια συνηθισμενη ΑΟ βγαζει για καθε λιτρο μαλακο νερο, 3 λιτρα σκληρο. Σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων (100 νερο) που κανεις αλλαγη το 30% ειναι 35 λιτρα εκ των οποιων αν κανεις μιξη 50% με βρυσης τα 17 θα ειναι μονο απο ΑΟ. Θα πεταξεις 50 λιτρα νερο, εκτος κι αν εχεις ενα 180αρι αφρικανικο που ειναι ακριβως τα λιτρα της αλλαγης :)

Επισης υπαρχει και η οικολογικη ΑΟ απο την WaterWaves με αναλογια καθαρου/βρωμικου 1 : 1,5. (κοιτα και για απλες ΑΟ εκει, εχει πολυ καλες τιμες για ελλαδα και εξυπηρετικοι)

Κοιταξα και για τυρφη.

Αλλα αυτο που δεν ξερω αν θα μου αρεσει ειναι οτι κανει λιγο μαυρο το νερο.

Αν θελεις να αναπαραστησεις ενα βιοτοπο, το κανεις γιατι σου αρεσει ο βιοτοπος. Αν αυτο ειναι το χρωμα του νερου στην πραγματικοτητα τι θα κανεις? Αν πας ιδιως σε Rio Negro σκεψου οτι θα χρειαστεις καi μεγαλη προσπαθεια για να το κανεις τοσο σκουρο :buttrock:

Σε αυτα τα μερη εχει παει καποιος δικος μας εδω και εβγαλε φωτογραφιες φυσικα.

Κοιτα το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=24178&hl=

Εδω φαινεται καθαρα το χρωμα του νερου σε καποιους παραποταμους του Αμαζωνιου http://i286.photobucket.com/albums/ll113/n...25_resize-1.jpg

Το χρωμα της αμμου παντως το εχεις πετυχει :)

Εννοω το σκουραινει?? (μαυρακια να αιωρουνται)?? Αν το κανεις σωστα δεν αιωρειται τπτ, ειναι γυαλι το νερο. (μπαινει σε "καλτσα" η τυρφη και ειναι και σε χοντρους κοκκους οποτε δεν περναει τπτ)

Τη συνθεση μου ομως φιλε σπυρο δεν την σχολιασες!! :buttrock:

Μονο για τα κορυ με συμβουλεψες!!

Για τα υπολοιπα τι λες??

Για προτεινε μια κι εσυ...... :D

Αν τελικα κανω αυτη τη συνθεση, τα Corydoras aeneus θα μπουν μετα τα χριστουγεννα η καθολου?? :bowdown:

Δεν σχολιαζω συνθεση (εκτος οτι ειναι ασμβατα καποια ψαρια) μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις με το περιβαλλον και το νερο του ενυδρειου, αυτα ειναι τα πιο σημαντικα και δυσκολα.

Το μελετας, το στηνεις, το τρεχεις, το στρωνεις, και μετα τα πρωτα ψαρια τσουυυυυυυπ μπαινουν οποτε θελεις.

Τα κορυντορακια περιμενουν μονο για 2-3 μηνες, ετσι κι αλλιως δεν κανει να τα βαλεις ολα μαζι τα ψαρια. :bowdown:

Στα υπολοιπα σου απαντησα με κοκκινο στην παραθεση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...