Jump to content

Περί βακτήρια


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να ξέρω οτι τα βακτήρια του φίλτρου μου, είναι ζωντανά , είναι λίγα , είναι πολλά , είναι άρρωστα , και εγώ δεν ξέρω τι άλλο , αν είναι γενικότερα όπως πρέπει να είναι.

Και λίγο ποιο συγκεκριμένα. Σήμερα στο σπίτι μου έχω διακοπή ρεύματος απο τις 8 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Απο κάποια άρθρα που είδα εδω μέσα κατάλαβα ότι δεν θα έχω σοβαρό πρόβλημα.

(Περιληπτικά έχω ενα 180lit με δυο φίλτρα το εσωτερικό της μάνας του + ενα εξωτερικό eheim eco 2230)

το εσωτερικό το άφησα όπως ειναι το εξωτερικό το έβγαλα εξω και άδειασα το νερό για να έχουν αέρα τα βακτήρια. Και μέσα έχω λιγα ψάρια 4 μικρά molly και 4 μικρά guppy 1 ξιφοφορο και 1 πλακοστομο.

Το βράδυ θα τα ξαναβάλω σε λειτουργιά Άλλα πως θα ξέρω οτι ειναι εντάξει και μιλάω γενικότερα, άσχετα με τη διακοπή ρεύματος Θυμάμαι και από το pet shop οτι μου ειχαν δώσει και ενα μπουκάλι με βακτηρία να βάζω στις αλλαγές νερου και μια φορά το μήνα, γιατι κάποια λεει πεθαίνουν και πρέπει να συμπληρώνω

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα........

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο forym πατα κατω και ψαξε να βρεις το tips and triks.Και μιλαει ειδικα γιαυτο εκει που λεει διακοπη ρευματος.Ενταξει ενημερωσε μας για αρχη κανε μια μετρηση αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη κανε μια αλλαγη νερου .Συνεχησε να μας λες της τιμες του νερου . :):)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ξέρω οτι τα βακτήρια του φίλτρου μου, είναι ζωντανά , είναι λίγα , είναι πολλά , είναι άρρωστα , και εγώ δεν ξέρω τι άλλο , αν είναι γενικότερα όπως πρέπει να είναι.

Και λίγο ποιο συγκεκριμένα. Σήμερα στο σπίτι μου έχω διακοπή ρεύματος απο τις 8 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Απο κάποια άρθρα που είδα εδω μέσα κατάλαβα ότι δεν θα έχω σοβαρό πρόβλημα.

(Περιληπτικά έχω ενα 180lit με δυο φίλτρα το εσωτερικό της μάνας του + ενα εξωτερικό eheim eco 2230)

το εσωτερικό το άφησα όπως ειναι το εξωτερικό το έβγαλα εξω και άδειασα το νερό για να έχουν αέρα τα βακτήρια. Και μέσα έχω λιγα ψάρια 4 μικρά molly και 4 μικρά guppy 1 ξιφοφορο και 1 πλακοστομο.

Το βράδυ θα τα ξαναβάλω σε λειτουργιά Άλλα πως θα ξέρω οτι ειναι εντάξει και μιλάω γενικότερα, άσχετα με τη διακοπή ρεύματος Θυμάμαι και από το pet shop οτι μου ειχαν δώσει και ενα μπουκάλι με βακτηρία να βάζω στις αλλαγές νερου και μια φορά το μήνα, γιατι κάποια λεει πεθαίνουν και πρέπει να συμπληρώνω

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα........

Κανε αυριο μια μετρηση αμμωνιας και νιτριτη! Αν δεν ειναι μηδενικα εχει διαταραχθει η ισορροπια.

Καλο θα ηταν οταν ξαναπαρει μπροστα το ενυδρειο να ριξεις μια δοση βακτηρια.

Αυριο βλεπουμε................ :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυριο μια μετρηση αμμωνιας και νιτριτη! Αν δεν ειναι μηδενικα εχει διαταραχθει η ισορροπια.

Καλο θα ηταν οταν ξαναπαρει μπροστα το ενυδρειο να ριξεις μια δοση βακτηρια.

Αυριο βλεπουμε................ :)

:):D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν κατάλαβα κάλα με μέτρηση αμμωνίας και νιτρίτη !

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν κατάλαβα κάλα με μέτρηση αμμωνίας και νιτρίτη !

Για να μη γινει παρανοηση ο νιτριτης (απο το Nitrite) ειναι τα νιτρωδη αλατα ΝΟ2

και το νιτρατο (απο το Nitrate) τα νιτρικα αλατα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ξέρω οτι τα βακτήρια του φίλτρου μου, είναι ζωντανά , είναι λίγα , είναι πολλά , είναι άρρωστα , και εγώ δεν ξέρω τι άλλο , αν είναι γενικότερα όπως πρέπει να είναι.....

Η κυκλος του αζωτου λειτουργει οταν η αμμωνια ΝΗ3 ειναι μηδεν, τα νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) ειναι μηδεν και τα νιτρικα αλατα (ΝΟ3) μεγαλυτερο του μηδεν.

Ειναι λιγα οταν δεν σουν μηδενιζουν οι τιμες τελειως και ολο και μετρας ιχνη αμμωνιας και νιτρωδων.

Ειναι ισα ισα, οταν με το παραμικρο (λιγο παραπανω ταισμα, θανατος ψαριου, διακοπη ρευματος) εχει εμφανιση ιχνων αμμωνιας και νιτρωδων.

Ειναι αρκετα οταν σε καμια απο τις παραπανω περιπτωσεις δεν μετρας ΝΗ3 ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλος του αζωτου λειτουργει οταν η αμμωνια ΝΗ3 ειναι μηδεν, τα νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) ειναι μηδεν και τα νιτρικα αλατα (ΝΟ3) μεγαλυτερο του μηδεν.

Ειναι λιγα οταν δεν σουν μηδενιζουν οι τιμες τελειως και ολο και μετρας ιχνη αμμωνιας και νιτρωδων.

Ειναι ισα ισα, οταν με το παραμικρο (λιγο παραπανω ταισμα, θανατος ψαριου, διακοπη ρευματος) εχει εμφανιση ιχνων αμμωνιας και νιτρωδων.

Ειναι αρκετα οταν σε καμια απο τις παραπανω περιπτωσεις δεν μετρας ΝΗ3 ΝΟ2.

ok

λακωνικό και πλήρως κατανοητό thanks...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...