Jump to content

Planaria !!!


Recommended Posts

Ρε παιδία έχω ψυλό τυγγαρη με planaria !!! :)

Τα έχει αντιμετοποίσει κανεις ? Εαν ναι πώς !

Six line & spotted mantarine ,συγουρα δεν λύνουν το πρόβλημα (τα έχω και τα δύο)!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν γέμισα πλανάρια ήταν στο στρώσιμο και τα αντιμετώπισαν μια χαρά τα νεον που έβαλα στην αρχή.

Φίλος αντιμετώπισε με τον παρακάτω τρόπο πλανάρια και ύδρες αλλά του μαράθηκαν και οι κρυπτοκορίνες...

http://www.fshfanatic.com/?p=134

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, συγνώμμη... :):)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν 3 λυσεις για να αυξηθουν οι πιθανοτητες να εξαφανιστουν τελειως.

Πρώτα να βαλεις αν βρεις τον φυσικο θηρευτη του chelidonura nudibranchs κατα διαστηματα ερχονται σε μερικα μαγαζια , να φάει όσα περισσότερα μπορεί, μετα σιφωνάρισμα και μετα φάρμακο για να σκοτωσει όσα γλιτωσαν.Φυσικα θελει υπομονη

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο planaria (flatworms),γνωριζω οτι οντως τα ψαρια που εβαλες τα τρωνε,αλλα αυτο εξαρταται πολυ απο το καθε ψαρι.Δηλαδη μπορει να βαλεις 10 six line και να τα τρωει το ενα.Ακομα και οι camel shrimp (Rhynchocinetes durbanensis) τρωνε flatworm αλλα δεν ειναι reef-safe.

Υπαρχει ενα φαρμακο της Salifert που λεγεται flatworm exit,το οποιο θεωρειται reef-safe και κανει δουλεια.Εκει που την πατάνε πολλοι με αυτο το φαρμακο ειναι οτι χανουν κοραλια και ζωντανα επειδη ξαφνικα,μετα τη χρηση του φαρμακου,εχεις μερικες χιλιαδες νεκρα flatworm που απελευθερωνουν τοξινες.Για να το αποφυγεις αυτο μπορεις:

1)Να γεμισεις το χημικο σου φιλτρο με ανθρακα

2)να κανεις μια αλλαγη νερου με συφωναρισμα των flatworm που βλεπεις χρησιμοποιοντας ενα σωλινακι αερα

3)να χρησιμοποιησεις το φαρμακο

4)να κανεις τις επομενες 3 μερες απο 20%αλλαγη νερου την καθε μερα,παλι με σιφωναρισμα των νεκρων flatworm.

5)να εισαι τυχερος :)

Και παλι,ολα αυτα δεν ειναι απο προσωπικη εμπειρια (ξου,ξου,ξου :) ),οποτε δεν ξερω κατα ποσο το φαρμακο κανει οτι υποσχεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !!!

Το θέμα είναι ότι :

Τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο , αυγά δεν έχω δει . Εαν είναι όντος έτσι τι κάνουν ... διαιρούνται !

Το flatworm exit (μια και είπαμε salifert μήπως ακούσατε ...οτι τελος στην Ελλαδα? ) εχω διαβάσει κάτι άρθρα ,ότι δεν έχει μακροχρόνια αποτελέσματα + οτι έιπε ο ΑΚης , και μετα απο 2 μήνες πάλη θα παίζω κρυφτό !

Ευτυχώς (εαν και δεν θα έπρεπε να το αναφαιρο ) δεν έχω δει πάνω σε ζωντανα !

Λεώ να δοκιμάσω σταθερά Ph >8,3 ! Και ασβεστιο > 420 ! Το θέμα ειναι με καλκβασερ ή buffer (για το ph )?

Πάντως δεν παλεύεται η κατάσταση !

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις βγαλε μια φωτο για να δουμε και εμεις την εκταση του προβληματος :) .

Εχεις κοραλια στο ενυδρειο σου?Αν οχι μπορεις να δοκιμασεις τη λυση Rhynchocinetes durbanensis κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.

Αν ναι και μπορουν να βγουν,μπορεις να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο καραντινα,να βαλεις για κανα 2-3-4 μερες τις γαριδες στο κυριως ενυδρειο,επειτα να τις ψαρεψεις,να τις βαλεις στην καραντινα με τα κοραλια για οχι παραπανω απο μια ωρα,ωστε να μην αρχισουν να τρωνε και τον ιστο απο τα κοραλια μετα το φαγοποτι με planaria,να επιστρεψεις τα κοραλια στο κυριως ενυδρειο,αφηνοντας τις γαριδες για παν ενδεχομενο στην καραντινα και αργοτερα να τις χαρισεις-επιστρεψεις-πουλησεις.Μπελας μεγαλος,ξερω αλλα ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω.

Για τη salifert δεν γνωριζω κατι.Οπως και να εχει,αν ειναι η τελευταια λυση,δοκιμασε το το flatworm exit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

frakto εχουμε καμια εξελιξη με το προβλημα?Δοκιμασες κατι?

Link to comment
Share on other sites

frakto εχουμε καμια εξελιξη με το προβλημα?Δοκιμασες κατι?

είναι διακοπές το πουλάκι μου :( όταν θα γυρίσει με το καλό και δει ότι άφησε "έμπιστο" :( άνθρωπο να προσέχει το ενυδρείο του τότε ίσως :D:hysterical::wub::D:(:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και όμως γύρισα απο τις διακοπές !!!

Ο Kostas disk (που πρόσεχε το ενυδρείο) μου το άφησε πολυ πιο καθαρό απο ότι του άφησα εγω !!!

Thanks !!!

Τωρα για τα πλαναρια τα πραγματα είναι στάσιμα . Μια τα μαζεύω με σκουπα , και μετα ... μια απο τα ιδια .

Το μονο καλό (προς το παρών ) ,και αφού δεν έχουν πάει σε κοράλλια , ειναι οτι αρχίζω και τα συνηθίζω ,και προσπαθώ να τα ελέγχω τους πληθυσμούς τους .

Σε γενικές γραμμές ειναι να μην σου κάτσει . εαν σου κάτσει .... υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...