Jump to content

New Set Up


Nick S3

Recommended Posts

Νικο πλεον το αποτελεσμα ειναι ολοκληρωμενο κ φυσικα πανεμορφο!

ωρα να αλλαξεις κ την φωτο στο προφιλ σου! :)

μελλοντικα θα σου προτεινα να προσπαθησεις να βαλεις μερικα ψαρακια κ θα ειναι αψογο.

λεπτομεριες θα πουμε στην συναντηση ελπιζω!

οσο για την αλγη, μπορεις να την καψεις με το seachem excel, αφου προς το παρον δεν μπορεις να βαλεις ψαρια sae που την τρωνε....

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ η αλγη.... παρα πολυ.....

δεν μου απαντησατε.... στο ενυδριεο εβαλε χερι ο κ. Αντωνης??? :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στη συμπεριφορα του ψαριου εκτος απο το φωτισμο, θα ελεγα οτι παιζει σημαντικο ρολο και το στησιμο του ενυδρειου.

σε περιπτωσεις που υπαρχουν αρκετα ξυλα κ φυτα με αρκετο χωρο απο πισω τους δημιουργει το ψαρι εκει τη φωλια του.

σε παρομοια περιπτωση αλλαξα το στησιμο του ενυδρειου. εβαλα τερμα πισω ψηλα φυτα κ ξυλα και αφησα μπροστα μονο τα κοντα φυτα.

ειχε παλι τις κρυψωνες του αλλα σε μερη που δεν μπορουσε να κρυφτει τελειως απο την παρουσια μου κ ετσι μεσα σε λιγο καιρο εξοικιωθηκε με τη νεα κατασταση.

εγω παντως μονο αυτο εκανα!

ο Νικος ειναι καλιτεχνης! δεν εχει αναγκη!!!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :D !

Ο Αντώνης έβαλε την ιδέα και εγώ την υλοποίησα :P .

Μου βάλατε ιδέες και για τα Caribe και ετοιμάζω ενυδρείο diy :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφη διάταξη στα φυτά σου και το ξύλο! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :hysterical: !

Ο Αντώνης έβαλε την ιδέα και εγώ την υλοποίησα :rasp: .

Μου βάλατε ιδέες και για τα Caribe και ετοιμάζω ενυδρείο diy :P:blink::hysterical:

Μα ειναι ενυδρειο αυτο???

Δε βλεπεις τον ψαρι πως κακοπερναει και δισανασχετει???

Γιατι νομιζει παει περα-δωθε??

Κανει διαδηλωση εναντιον των αντιξοων συνθηκων διαβιωσης του!!!!

Επειδη δε φωναζει και δεν κραταει πανο???

:rasp:

Υ.Γ. Μπραβο φιλε μου.... πολυ καλο στησιμο!!!

Εχει δικιο ο σταθης.... εχει πολυ καλη εμφανηση με την αλγη!!!

:):thumbup::):D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω ένα ενυδρείο με τις εξής διαστάσεις 130μήκος 55 ή 60 πλάτος και 60 ύψος δηλαδή 429λίτρα με 10mm τζάμι και 4 κόντρες πάνω και κάτω τί λέτε?καμία άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω ένα ενυδρείο με τις εξής διαστάσεις 130μήκος 55 ή 60 πλάτος και 60 ύψος δηλαδή 429λίτρα με 10mm τζάμι και 4 κόντρες πάνω και κάτω τί λέτε?καμία άλλη πρόταση?

δωσε πλατος τουλαχιστον 60 cm, για μενα ειναι το Α & το Ω για ενα σωστο ενυδρειο,εγω το δικο μου που σκοπευω να φτιαξω(εννοειτε σε εταιρεια), για να φιλοξενησω τον rhom θα ειναι 2,5 Χ 0,90 χ 0,70 υψος...οσον αφορα το παχος του τζαμιου καλο ειναι απλα κανε τον πατο και τις κοντρες με 12mm και φροντισε αναμεσα στο ενυδρειο και το επιπλο-βαση να μπει ενα αντικραδασμικο υλικο...οπως φυλλο καουτσουκ 1cm παχος ,σου μιλαω εκ πειρας για το συγκεκριμενο υλικο...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χωρο καντο παραπανω απο 1,30 σε μηκος.

60 πλατος κ 60 υψος ειναι καλα.

σε αλλη περιπτωση τα λιτρα κ τα κιλα θα ανεβουν υπερβολικα....

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω σε ένα έπιπλο που έχω στο σαλόνι και αυτό έχει μήκος 1.30 γι'αυτο δεν το κάνω μεγαλύτερο :thumbup:

Αν το κάνω 130χ60χ60 πάω στα 468 λίτρα λέτε να αντέξει το έπιπλο η :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω σε ένα έπιπλο που έχω στο σαλόνι και αυτό έχει μήκος 1.30 γι'αυτο δεν το κάνω μεγαλύτερο :)

Αν το κάνω 130χ60χ60 πάω στα 468 λίτρα λέτε να αντέξει το έπιπλο η :)

εαν το επιπλο ειναι κοντα στα στανταρ(δεσιματα, παχος ξυλων) μιας εταιρειας που φτιαχνει επιπλα για ενυδρεια τοτε θα κανει...εαν ειναι ενα επιπλο φτιαγμενο για να βαζεις ποτηρια και μπιμπελο...τοτε ψαξτο καλα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Θα τρελαθώ :thumbup::bowdown::thumbup: !!!!!!!!! Σήμερα το απόγευμα βρήκα μέσα στο ενυδρείο ένα μικρό ψαράκι περίπου 1 εκατοστό!

Πώς λέτε να βρέθηκε μέσα?Πριν από πολύ καιρό είχα βάλει μέσα καινούρια φυτά....λέτε να πήρα και κανένα αβγουλάκι μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ :thumbup::bowdown::thumbup: !!!!!!!!! Σήμερα το απόγευμα βρήκα μέσα στο ενυδρείο ένα μικρό ψαράκι περίπου 1 εκατοστό!

Πώς λέτε να βρέθηκε μέσα?Πριν από πολύ καιρό είχα βάλει μέσα καινούρια φυτά....λέτε να πήρα και κανένα αβγουλάκι μαζί?

Photo?

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να ειχε μεινει καποιο γεννητουρι απο το προηγουμενο set up.

σαν τι σου μοιαζει? ειχες ζωοτοκα? molly, guppy? αν ειχες κ αλλα θα ησουν τυχερος.. σε τετοιο μεγεθος αποκλειεται να τα ετρωγε κ σιγα σιγα θα τα συνηθιζε με οτι αυτο συνεπαγεται.....

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown:

Σιγουρα ειδες καλα..??

Μηπως δεν ειναι ψαρι..?? :thumbup:

Σίγουρα είναι ψάρι...στην αρχή το πέρασα για φύλο αλλά μετά το έπιασα και είδα ότι είναι ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη δεν είχα ποτέ ζωοτόκα ψαράκια μέσα το μόνο ψάρι που υπάρχει μέσα είναι ένας πλέκο.

Το ψαράκι είναι χρώματος μπεζ με μαύρες ρίγες........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...