Jump to content

New Set Up


Nick S3

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά?Γιατί οι βαλισνέριες έχουν κιτρινίσει και αρχίζουν να χαλάνε και οι ανουμπιές και το κερατόφυλλο είναι μια χαρά? Φωτισμό έχω 2 τ5 54w 6 ώρες την ημέρα.

νικο εαν δεν κανω λαθος νομιζω οτι οι βαλισνεριες θελουν υποστρομα...για δοκιμασε να τους βαλεις καμια ταμπλετα κοντα στη ριζα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικο στη συναντηση θα φερω pistia!

οι βαλισνεριες μου φαινεται περιεργο που κιτρινιζουν.. :)

μια ανουμπια τερμα δεξια θα ηταν καλυτερα αν την εδενες σε καποιο ξυλο.

πως τα παει ο rhom?

απο φαγητο καλα?

τι τον ταϊζεις?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ δεν εχω λογια....το ενδρειο σου τωρα με τα αληθινα φυτα,ειναι πραγματικο ονειρο!και φυσικα ο ψαρης σου ο θηριακος κλεβει παντα την παραταση!το αρχικο βιντεακι το ειδα,κι επαθα την πλακα μου!υπεροχη αναλυση ,τελεια εικονα,σαν να το βλεπεις απο κοντα και καλυτερα ακομα!αυτη η καμερα κανει καταπληκτικη δουλεια!επισης,τα μικρα ψαρακια τωρα 8α ειναι πιο καλα πιστευω με τα αληθινα φυτα...και τα σαλιγγαρια ακομα καλυτερα!παντως αν ο μεγαλος ο ψαρης σου σου τρωει συνεχεια τα μικρα,στο τελος, δεν μεινει τιποτα εκτος απο αυτον και τα apple snails...??πρεπει να τον μαθεις καλους τροπους,και πως να συμπεριφερεται στους γειτονες του!δεν ειναι σωστο να τα τρωει!πολυ αγενης σου βγηκε μου φαινεται....πρεπει να παει σε φροντηστηριο καλης συμπεριφορας..! :thumbup:

κσι πσλι συγχαρητηρια!το ενυδρειο σου τα σπαει!ειναι τελειο!! :D:)

Έγινε επεξεργασία - joanna pap
Link to comment
Share on other sites

Νικο στη συναντηση θα φερω pistia!

οι βαλισνεριες μου φαινεται περιεργο που κιτρινιζουν.. :thumbup:

μια ανουμπια τερμα δεξια θα ηταν καλυτερα αν την εδενες σε καποιο ξυλο.

πως τα παει ο rhom?

απο φαγητο καλα?

τι τον ταϊζεις?

Εκείνη την ανούμπια την έχω πάνω σε πέτρα για πειραματικούς λόγους.

O rhom καλά τα πάει αλλά είναι όλο κρυμμένος και δεν τον χαίρομαι :) .

Κάθε φόρα που μπαίνω στο σπίτι ακούει τον θόρυβο της πόρτας και κρύβετε, μετά αργά αφού σβήσουν τα φώτα ξαναβγαίνει.Γενικά είναι συνέχειά κρυμμένος :D

Από φαγητό καλά τα πάμε τρώμε ανά 3 μέρες κοτόπουλο φιλέτο και γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

το κοτοπουλο ελατωσε το.

επειδη εχει πολλες πρωτεϊνες, μπορει μακροπροθεσμα να του δημιουργησει προβλημα στα νεφρα και κατ΄επεκταση στα ματια.

δοκιμασε κ καλαμαρι-γαριδες.

ακομα κ αν δεν τα τρωει με ορεξη.

μπορει να αργει αλλα θα σε συνηθισει.

αν υπηρχαν κ αλλα ψαρια θα ενιωθε πιο ανετος κ θα ηταν ηδη πιο εξοικιωμενος.

Link to comment
Share on other sites

Nικο πολυ ωραιο το set up του ενυδρειου σου...οσον αφορα το γεγονος οτι κρυβεται το κανουν αυτο τα rhom,ισως φταιει και ο φωτισμος γιατι ειναι αρκετος για τον rhom, βλεπω εγω και τον δικο μου εχω 7 ωρες την ημερα 2χ80w και οσο ειναι τα φωτα δεν πολυκινητε -να κρυφτει δεν γινεται γιατι ειναι τερας- πριν αναψουν τα φωτα και μπλις σβησουν αλλαζει τελειως συμπεριφορα...σουλατσαρει περα δωθε μας επιτιθεται εαν περναμε κοντα απο το ενυδρειο και γενικα δειχνει πολυ πιο ανετος,μαλιστα προσπαθησα να βγαλω τη μια λαμπα αλλα μολις τη βγαζω δεν λειτουργει ουτε η αλλη :) , μετα ψαρακια που ειχες μεσα τι εγινε τα τσακισε?

Link to comment
Share on other sites

απο πρωσοπικη εμπειρεια εχοντας περασει 3 rhom απο τα χερια μου,μαζι και αυτο του Νικου ο φωτισμος ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες για τη συμπεριφορα τους ειδικα οταν εχουν αλλαξει περιβαλλον-ενυδρειο-αυτα που βλεπεις στο youtube για ψαρια που ειναι τελειως ανετα με πολλα φωτα συνηθως ειναι χρονια στο ιδιο ενυδρειο...βεβαια υπαρχουν και ψαρια τρελαμενα που απο τη πρωτη στιγμη δεν καταλαβαινουν ουτε απο φωτα ουτε απο τιποτα...αλλα ειναι πολυ σπανια...

Link to comment
Share on other sites

απο πρωσοπικη εμπειρεια εχοντας περασει 3 rhom απο τα χερια μου,μαζι και αυτο του Νικου ο φωτισμος ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες για τη συμπεριφορα τους ειδικα οταν εχουν αλλαξει περιβαλλον-ενυδρειο-αυτα που βλεπεις στο youtube για ψαρια που ειναι τελειως ανετα με πολλα φωτα συνηθως ειναι χρονια στο ιδιο ενυδρειο...βεβαια υπαρχουν και ψαρια τρελαμενα που απο τη πρωτη στιγμη δεν καταλαβαινουν ουτε απο φωτα ουτε απο τιποτα...αλλα ειναι πολυ σπανια...

ναι εχεις δικιο , δεν ξερω συγκεκριμενα για rhom μιας και δεν ειχα ποτε αλλα με αλλα ειδη σερρασαλμους πιστευω παιζει παραπανω ρολο ο χαρακτηρας :)

Link to comment
Share on other sites

Nικο πολυ ωραιο το set up του ενυδρειου σου...οσον αφορα το γεγονος οτι κρυβεται το κανουν αυτο τα rhom,ισως φταιει και ο φωτισμος γιατι ειναι αρκετος για τον rhom, βλεπω εγω και τον δικο μου εχω 7 ωρες την ημερα 2χ80w και οσο ειναι τα φωτα δεν πολυκινητε -να κρυφτει δεν γινεται γιατι ειναι τερας- πριν αναψουν τα φωτα και μπλις σβησουν αλλαζει τελειως συμπεριφορα...σουλατσαρει περα δωθε μας επιτιθεται εαν περναμε κοντα απο το ενυδρειο και γενικα δειχνει πολυ πιο ανετος,μαλιστα προσπαθησα να βγαλω τη μια λαμπα αλλα μολις τη βγαζω δεν λειτουργει ουτε η αλλη :) , μετα ψαρακια που ειχες μεσα τι εγινε τα τσακισε?

Άλλα ψάρια δεν μπορώ να βάλω μέσα τα τσακίζει.Είχα 50 ψαράκια και σε ένα βράδυ έμειναν 20.έτσι τα έβγαλα και τον έχω μόνο μέσα.Το μόνο ψάρι που άντεξε μέσα είναι ένας πλέκο που πέρασε το σχολείο Ο.Υ.Κ και πήρε την πουλάδα :D:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

ο μόνο ψάρι που άντεξε μέσα είναι ένας πλέκο που πέρασε το σχολείο Ο.Υ.Κ και πήρε την πουλάδα :):D:thumbup:

:angry2::rasp::rasp:

Οι πλεκο δεν νιωθουν :thumbup:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο!! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι ειχε κανει σε ενα πλεκο ο δικος σου ... post-8529-1251491801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα γρήγορο ψάρι ο rhom....αλλά ο δικός μου ο πλέκο είναι μεγάλος κομάντο δεν πιάνετε άσε που γίνετε ένα με τους κορμούς και καμιά φορά δεν τον βλέπω ούτε εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

στη συμπεριφορα του ψαριου εκτος απο το φωτισμο, θα ελεγα οτι παιζει σημαντικο ρολο και το στησιμο του ενυδρειου.

σε περιπτωσεις που υπαρχουν αρκετα ξυλα κ φυτα με αρκετο χωρο απο πισω τους δημιουργει το ψαρι εκει τη φωλια του.

σε παρομοια περιπτωση αλλαξα το στησιμο του ενυδρειου. εβαλα τερμα πισω ψηλα φυτα κ ξυλα και αφησα μπροστα μονο τα κοντα φυτα.

ειχε παλι τις κρυψωνες του αλλα σε μερη που δεν μπορουσε να κρυφτει τελειως απο την παρουσια μου κ ετσι μεσα σε λιγο καιρο εξοικιωθηκε με τη νεα κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στη συμπεριφορα του ψαριου εκτος απο το φωτισμο, θα ελεγα οτι παιζει σημαντικο ρολο και το στησιμο του ενυδρειου.

σε περιπτωσεις που υπαρχουν αρκετα ξυλα κ φυτα με αρκετο χωρο απο πισω τους δημιουργει το ψαρι εκει τη φωλια του.

σε παρομοια περιπτωση αλλαξα το στησιμο του ενυδρειου. εβαλα τερμα πισω ψηλα φυτα κ ξυλα και αφησα μπροστα μονο τα κοντα φυτα.

ειχε παλι τις κρυψωνες του αλλα σε μερη που δεν μπορουσε να κρυφτει τελειως απο την παρουσια μου κ ετσι μεσα σε λιγο καιρο εξοικιωθηκε με τη νεα κατασταση.

Άλλαξα το στήσιμο του ενυδρείου και επιτέλους βλέπω τον Ψάρι μου!!!

Πάνω στις ανούμπιες και στον κορμό έχει βγει άλγη σε μορφή τρίχας...σε τι οφείλετε αυτό? Ορίστε και μερικές φώτο :)

dsc01491wa.th.jpg

dsc01490xs.th.jpg

dsc01489g.th.jpg

dsc01488j.th.jpg

dsc01487sf.th.jpg

dsc01486v.th.jpg

dsc01484j.th.jpg

dsc01483j.th.jpg

dsc01482vr.th.jpg

dsc01481h.th.jpg

dsc01480q.th.jpg

dsc01479s.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες.... στο ενυδρειο σε βοηθησε να το στησεις ο φιλος μου ο.......................... η το εκανες μονος σου....

1. αν σε βοηθησε ο .................. εκανε ενα απο τα θαυματα του... :P:blink:

2. αν το εστεισες μονος σου... απλα Μπραβο!!! απο τα ωραιότερα ενυδρεια πιρανχα π εχω δει... :):thumbup:

να το χαιρεσαι σου ευχομαι... :):D

Link to comment
Share on other sites

Νικο πλεον το αποτελεσμα ειναι ολοκληρωμενο κ φυσικα πανεμορφο!

ωρα να αλλαξεις κ την φωτο στο προφιλ σου! :)

μελλοντικα θα σου προτεινα να προσπαθησεις να βαλεις μερικα ψαρακια κ θα ειναι αψογο.

λεπτομεριες θα πουμε στην συναντηση ελπιζω!

οσο για την αλγη, μπορεις να την καψεις με το seachem excel, αφου προς το παρον δεν μπορεις να βαλεις ψαρια sae που την τρωνε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...