Jump to content

χρυσοψαρο σε συγκατοικηση με γλυφτη


Recommended Posts

ενα χρυσοψαρο ετοιμαζεται να αποδημησει....απο γλύφτη....

αρχισε μεσα σε πολλες λιγες ωρες να "ορμά" ενας γλυφτης μικρος σε χρυσόψαρο...

αποτέλεσμα λειπουν πολλά λέπια κ απο τις δυο μεριες...δεν κολυμπάει παρα μονο ανοιγει λιγο το στόμα του κ δεν ξερω τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να το βαλεις σε καποιο αλλο ενυδρειο? Μαλλον το "ρουφιξε" ο πλεκο. (Το "γλυφτης" ειναι αδοκιμος ορος)

Αν εχεις να το βαλεις καπου αλλου ισως βοηθησει η προσθηκη melafix. Ας πουν και οι εμπειροτερη τη γνωμη τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω δόκιμους κ αδοκιμους!τους χώρισα ασφαλώς!όμως το χρυσόψαρο δεν κολυμπαει καθόλου κ τέτοια ώρα που βρίσκω το φάρμακο?!αλλη λύση?δεν βλέπω να ζεί εως αυριο!το εχει καταρουφήξει...τυχαία το πρόσεξα γυρισμένο σε γωνία στο φίλτρο...κ ο πλέκο μασούσε κανονικά! :):)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχεις γραφτει στο forum 7-11-2008,εαν ειχες διαβασει λιγο θα ηξερες οτι το χρυσοψαρο

δεν θα επρεπε να ειναι μαζι με τον "γλυφτη".

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχεις γραφτει στο forum 7-11-2008,εαν ειχες διαβασει λιγο θα ηξερες οτι το χρυσοψαρο

δεν θα επρεπε να ειναι μαζι με τον "γλυφτη".

Ακριβώς! το εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα... Χρυσοψαρα (ψαρια κρυου νερού) με τροπικα οπως ο πλεκο..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

ναι εγινε ψαρόσουπα....

δυστυχως δεν είχα πολυ χρόνο να ασχολειθώ κ πολλά μου φαινόντουσαν ακαταλαβιστικα αφου δεν έχω ασχοληθει κ ιδιαίτερα!

εχω ενα ενυδριο plexy glass 17 λίτρων με χαλίκι...που πλέον ζει μόνο ενα Bubble-eye μαυρο αν το λεω κ καλά κ εχω βαλει μεσα 2 μικρά ψευτικα φυτα...

εχω μινι φίλτρο για 20-50 λιτρα με carbone!

είχα παραθέσει στη παρουσιασή μου κ φωτογραφια...

τι μπορώ να κανω με αυτά τα στοιχεία?μήπως προτείνετε αλλα ψάρια?

μικρή είχα σε γυάλα κ μου αντεχαν περισσότερο...!!!!

Link to comment
Share on other sites

λογικο μου ακουγετε να του επιτεθηκε!!! σε αυτα τα λιτρα απο οτι καταλαβα φιλοξενεις 2 χρυσοψαρα (το ενα πεθανε) και εναν πλεκο??? αυτα τα λιτρα ειναι καταληλα μονο για 1 σαλλιγαρι!!!!! βγαλτα ολα και δωστα πισω και πηγαινε παρε φυτα φτιαξε το ενυδρειο σου κουκλα και βαλε μεσα 1-2 σαλιγγαρια και εισαι αστερι.....μην ταλαιπωρεις τσαμπα τα ψαρακια. σε αυτα τα λιτρα δεν γινεται συνηπαρχουν μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

λογικο μου ακουγετε να του επιτεθηκε!!! σε αυτα τα λιτρα απο οτι καταλαβα φιλοξενεις 2 χρυσοψαρα (το ενα πεθανε) και εναν πλεκο??? αυτα τα λιτρα ειναι καταληλα μονο για 1 σαλλιγαρι!!!!! βγαλτα ολα και δωστα πισω και πηγαινε παρε φυτα φτιαξε το ενυδρειο σου κουκλα και βαλε μεσα 1-2 σαλιγγαρια και εισαι αστερι.....μην ταλαιπωρεις τσαμπα τα ψαρακια. σε αυτα τα λιτρα δεν γινεται συνηπαρχουν μαζι!!!

Μονομάχο δε μπορει δλδ?

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγγαρια σκετα δεν τα εβαλα ποτε .με ενα χρυσοψαρο τα εβαλα κ δεν ζουν .τωρα εχο μονο ενα χρυσοψαρο...δεν μπορω να βαλο αλλο ειδος?σε γυαλα πως ζουν?μου το προτειναν απο καταστημα αυτα τα λιτρα γιατι ηταν για χρυσοψαρο.....:-(

Link to comment
Share on other sites

πωω μου αρεσουν πολυ αυτα τα μικρα ενυδρειακια!!!!

φτιαχνονται τελειοι κηποι!!!!

συμφωνω με τα παιδια να βαλεις πολλαααα φυτα και κανα σαλιγκαρι!!!

δωσε τα ψαρια πισω κριμα ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

ακομα κι εγω που δεν εχω ακομα ψαρακια εχω μαθει πλεον καποια βασικα πραγματα χαρης την πολυτιμη βοηθεια των υπολοιπων μελων τους οποιους ευχαριστω για το χρονο τους και τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που μου εδωσαν.....μια απο τις πληροφοριες που ειχα ακουσει πανω απο 30 φορες ειναι οτι:

πλεκο+και χρυσοψαρα=πολυ κακος συνδιασμος!(λογω θερμοκρασιας νερου και συνθηκων που χρειαζονται-νομιζω-)

τεσπα,εχεις κανει εγγραφη εδω και παρα πολλους μηνες και απο οτι καταλαβα δεν εχεις μπει καν στον κοπο να ασχοληθεις και να διαβασεις κατι...που θα σε βοηθουσε..

η γνωμη μου ειναι πως το ψαρακι το εχασες απο δικο σου λαθος...οσο για αυτο που λες για τη γυαλα που ζουνε περισσοτερο,δεν ισχυει,απλα αν ενα χρυσοψαρο ζησει σε μια γυαλα 2 χρονια τοτε ολοι θα λενε''α,ενταξει τοτε!τι να το κανουμε το ενυδρειο αφου ζουν τοσο πολυ και σε γυαλα??τσαμπα τα λεφτα!''ε,λοιπον δεν ειναι ετσι διοτι το ψαρι που θα ζησει μεσα σε 5 λιτρα για ενα χρονο,μεσα σε μεγαλο ενυδρειο θα ζησει 10....

στο φορουμ δεν μπαινουμε μονο οταν εχουμε προβλημα αλλα και νωριτερα για να ξερουμε πως να το αντιμετωπισουμε ή ακομα καλυτερα να μην συμβει καν το λαθος..

μην ταλαιπωρεις τα ψαρακια...

φιλικα,

Ιωαννα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ρωτησα ιχθυολόγο κ μου ειπε πώς ενα μονο δεν εχει προβλημα....παρ'ολα αυτα εδωσα το πλεκο κ συντομα το Bubble-eye.με βαρια καρδια βεβαια...όσο περι forum διαβασα καποια πραγματα περι τροφης κ στρωσίματος αλλα δεν είχα πολυ χρονο.....πόσο μαλλον ηρεμια για να θυμάμαι κ τα λίγα που διαβαζα...ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μονομάχο δε μπορει δλδ?

- Μονο απο πολυ εμπειρο χομπυστα.

Εγω δεν ειμαι Ο εμπειρος αλλα ουτε και Ο αρχαριος, παρ'ολα αυτα δεν θα το δοκιμαζα ευκολα.

Ισως σε 20-25λιτρο και πανω.

Ενας αρχαριος δεν πρεπει να ξεκιναει με 100 λιτρα και κατω (ΙΜΟ).

- Οποιος δεν διαβαζει δεν μαθαινει, και οποιος δεν μαθαινει (τουλαχιστον τα βασικα) κανει συχνα κηδειες στο χομπυ αυτο.

Και οποιος ακουει συμβουλες απο πετσοπ χωρις να εχει τσεκαρει πρωτα την αξιοπιστια του, γραφει συχνα στη κατηγορια "ασθενειες" με θεματα που εχουν συχνα τιτλο, "sos", "help", "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν" κλπ κλπ.

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

ΥΓ Ο "γλυφτης" συνηθως ειναι ψαρι που τρωει και ψοφια ή ετοιμοθανατα ψαρια, υπαρχει περιπτωση να ηταν απο αλλο λογο το χρυσοψαρο ετοιμο να "αποδημησει" και το βοηθουσε ο "γλυφτης"

ΥΓ2 Ποιος ψαρι τελικα ειναι αυτος ο γλυφτης? αυτο? http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=645

Link to comment
Share on other sites

- Μονο απο πολυ εμπειρο χομπυστα.

Εγω δεν ειμαι Ο εμπειρος αλλα ουτε και Ο αρχαριος, παρ'ολα αυτα δεν θα το δοκιμαζα ευκολα.

Ισως σε 20-25λιτρο και πανω.

Ενας αρχαριος δεν πρεπει να ξεκιναει με 100 λιτρα και κατω (ΙΜΟ).

- Οποιος δεν διαβαζει δεν μαθαινει, και οποιος δεν μαθαινει (τουλαχιστον τα βασικα) κανει συχνα κηδειες στο χομπυ αυτο.

Και οποιος ακουει συμβουλες απο πετσοπ χωρις να εχει τσεκαρει πρωτα την αξιοπιστια του, γραφει συχνα στη κατηγορια "ασθενειες" με θεματα που εχουν συχνα τιτλο, "sos", "help", "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν" κλπ κλπ.

Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.

ΥΓ Ο "γλυφτης" συνηθως ειναι ψαρι που τρωει και ψοφια ή ετοιμοθανατα ψαρια, υπαρχει περιπτωση να ηταν απο αλλο λογο το χρυσοψαρο ετοιμο να "αποδημησει" και το βοηθουσε ο "γλυφτης"

ΥΓ2 Ποιος ψαρι τελικα ειναι αυτος ο γλυφτης? αυτο? http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=645

αυτο το ΙΜΟ τι ειναι???

το εχω δει αρκετες φορες αλλα δεν εχω μαθει ακομα τι ειναι :)

sorry για το off :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ΙΜΟ τι ειναι???

το εχω δει αρκετες φορες αλλα δεν εχω μαθει ακομα τι ειναι :)

sorry για το off :D

Συγνωμη για την ταλαιπωρια.

Ειναι συντομογραφια του "In My Opinion" (κατα τη γνωμη μου).

Παρε κι αυτο το λινκ αν ξαναδεις κανενα παρομοιο http://www.noslang.com/index.php :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

παιδια δεν ξερω για εσας,,,, ο αδερφος μου στο

40λιτρο ενυδρειακι του ,,,εχει 2 χρυσοψαρα κ ενα πλεκο,,,,,,

ζουν αρμονικοτατα εδω και περιπου 10 μηνες,,,,,,,,

το ξερω οτι ειναι κακος συνδοιασμος και του το ειπα οτι δεν ταιριαζουν κ οτι θα χει προβληματα αλλα ο χρονος με εβγαλε ψευτη,.,,,,,.

και τα 3 μελη φαινονται υγειεστατα μια χαρα,,,,,απλωςςς,,,,ο μικρος μας πλεκο δεν συμπαθει το φως και παει συνεχεια στην κρυψωνα του, σε μια τρυπα αναμεσα στα ξυλα,,,,,μπορει να καθεται και μια μερα εκει,,,,,αλλα οταν κλεινει το φωςςς,,,,,τσουπ,,,,,πεταγεται και σουλατσαρει ανενοχλητος,,,,,

αυτα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,επισης οσο καιρο παρακολουθω την συμπεριφορα τους,,,,ποτε δεν ενοχλησε τα χρυσοψαρα ,,οπως και εκεινα αυτον,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω για εσας,,,, ο αδερφος μου στο

40λιτρο ενυδρειακι του ,,,εχει 2 χρυσοψαρα κ ενα πλεκο,,,,,,

ζουν αρμονικοτατα εδω και περιπου 10 μηνες,,,,,,,,

το ξερω οτι ειναι κακος συνδοιασμος και του το ειπα οτι δεν ταιριαζουν κ οτι θα χει προβληματα αλλα ο χρονος με εβγαλε ψευτη,.,,,,,.

και τα 3 μελη φαινονται υγειεστατα μια χαρα,,,,,απλωςςς,,,,ο μικρος μας πλεκο δεν συμπαθει το φως και παει συνεχεια στην κρυψωνα του, σε μια τρυπα αναμεσα στα ξυλα,,,,,μπορει να καθεται και μια μερα εκει,,,,,αλλα οταν κλεινει το φωςςς,,,,,τσουπ,,,,,πεταγεται και σουλατσαρει ανενοχλητος,,,,,

αυτα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,επισης οσο καιρο παρακολουθω την συμπεριφορα τους,,,,ποτε δεν ενοχλησε τα χρυσοψαρα ,,οπως και εκεινα αυτον,,,,,,,,

αυτο που τα δικα μας ματια ισως το βλεπουν ''αρμονικοτητα'' και ''μια χαρα'',στα ματια των ψαριων μας

ειναι ενας καθημερινος αγωνας επιβιωσης..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σας κάνω μια παρουσίαση του μαθήματος "ηθολογία διαβιώσεως ιχθύων" μπας και γίνει σαφέστερο το πόσο αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη σωστή διαβίωση των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει για τα χρυσοψαρα αρκετα μιας και αρχισα απο αυτα,,, με ενα ενυδρειο 110 λιτρων περιπου,,,,,και υπηρξαν η πρωτη μου αγαπη,,,

και γνωριζω συνθηκες νερου και και και,,,,οπως επσης οτι ξεκινησα λαθος παιρνοντας τοσα πολλα ψαρακια μιας το ενα θελει περιπου 30 λιτρα,,,

Επισης οτι ειναι απαγορευτικο οτιδηποτε αλλο ψαρι,,,,, σε ολους τους τομεις,,,,,,,,

ΟΜΩΣ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ο πλεκο γιατι δειχνει μια χαρα???δεν θα ειχε εκφραστει στην συμπεριφορα του μια αλλαγη?απο την μικρη μου εμπειρια ,,ποσο μαλλον εσεις,,,,καταλαβαινεις κατεθειαν αν ενα ψαρι νιωθει ανετα η οχι καπου,,,η ακομα και αν εχει περιεργη συμπεριφορα το καταλαβαινεις,,,,τουλαχιστον,,,ΔΕΙΧΝΕΙ υγιειης,,,,,,,ΕΞΑΛΛΟΥ αν μπορουσα να του μιλησω θα του μιλαγα!!!!αχαχαχαχαχα,,,ισως και να μου λεγε,,,,,ΒΓΑΛΕ ΜΕ ΤΩΡΑ!!!!! αλλα ισως και να μου λεγε,,,ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ,,,ΣΥΝΗΘΙΣΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

αλλα ισως και να μου λεγε,,,ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ,,,ΣΥΝΗΘΙΣΑ!!!

Φυσικά, και στο Άουσβιτς ήθελαν να τους πάνε σε πολυτελές ξενοδοχείο αλλά δεν θέλανε, είχανε συνηθίσει βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σας κάνω μια παρουσίαση του μαθήματος "ηθολογία διαβιώσεως ιχθύων" μπας και γίνει σαφέστερο το πόσο αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τη σωστή διαβίωση των ψαριών.
και το συζητας? :)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, και στο Άουσβιτς ήθελαν να τους πάνε σε πολυτελές ξενοδοχείο αλλά δεν θέλανε, είχανε συνηθίσει βλέπεις...

ΥΠΕΡΒΟΛΕΣΣΣΣΣ,,,,ΧΑΧΑΧΑΧΑ :):P:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει για τα χρυσοψαρα αρκετα μιας και αρχισα απο αυτα,,, με ενα ενυδρειο 110 λιτρων περιπου,,,,,και υπηρξαν η πρωτη μου αγαπη,,,

και γνωριζω συνθηκες νερου και και και,,,,οπως επσης οτι ξεκινησα λαθος παιρνοντας τοσα πολλα ψαρακια μιας το ενα θελει περιπου 30 λιτρα,,,

Επισης οτι ειναι απαγορευτικο οτιδηποτε αλλο ψαρι,,,,, σε ολους τους τομεις,,,,,,,,

ΟΜΩΣ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ο πλεκο γιατι δειχνει μια χαρα???δεν θα ειχε εκφραστει στην συμπεριφορα του μια αλλαγη?απο την μικρη μου εμπειρια ,,ποσο μαλλον εσεις,,,,καταλαβαινεις κατεθειαν αν ενα ψαρι νιωθει ανετα η οχι καπου,,,η ακομα και αν εχει περιεργη συμπεριφορα το καταλαβαινεις,,,,τουλαχιστον,,,ΔΕΙΧΝΕΙ υγιειης,,,,,,,ΕΞΑΛΛΟΥ αν μπορουσα να του μιλησω θα του μιλαγα!!!!αχαχαχαχαχα,,,ισως και να μου λεγε,,,,,ΒΓΑΛΕ ΜΕ ΤΩΡΑ!!!!! αλλα ισως και να μου λεγε,,,ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ,,,ΣΥΝΗΘΙΣΑ!!!

Κατι τετοιο ...... :) δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...