Jump to content

χρυσοψαρο σε συγκατοικηση με γλυφτη


Recommended Posts

οχι φιλε μου,,,δεν εννοω αυτο,,,,,εννοω οτι θα κρυβοταν,,,,θα ηταν επιθετικος,,,,,θα ηταν πολυ υπερκινητικος,,,η αντιθετα καθολου,,,,,,,,,,,γενικα,,,,εφοσον εχεις κ αρκετα καλη γνωση στα ενυδρεια,,,πιστευω καταλαβαινεις αν ενα ψαρακι δεν εχει νορμαλ συμπεριφορα,,,

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου,,,δεν εννοω αυτο,,,,,εννοω οτι θα κρυβοταν,,,,θα ηταν επιθετικος,,,,,θα ηταν πολυ υπερκινητικος,,,η αντιθετα καθολου,,,,,,,,,,,γενικα,,,,εφοσον εχεις κ αρκετα καλη γνωση στα ενυδρεια,,,πιστευω καταλαβαινεις αν ενα ψαρακι δεν εχει νορμαλ συμπεριφορα,,,

ηθελα να'ξερα που τα εχεις ακουσει αυτα!

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει αλλαξει κατι απο τα παραπανω για να υπαρχει προβλημα.

Μπορεις να συνεχισεις να κανεις πλακα και να το παιρνεις στο χαβαλε,αλλα δεν μπορεις να παραπληροφορεις κανεναν οτι τα χρυσοψαρα ταιριαζουν με τα πλεκο.

Απο οποια αποψη και να το δουμε.-

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου,,,δεν εννοω αυτο,,,,,εννοω οτι θα κρυβοταν,,,,θα ηταν επιθετικος,,,,,θα ηταν πολυ υπερκινητικος,,,η αντιθετα καθολου,,,,,,,,,,,γενικα,,,,εφοσον εχεις κ αρκετα καλη γνωση στα ενυδρεια,,,πιστευω καταλαβαινεις αν ενα ψαρακι δεν εχει νορμαλ συμπεριφορα,,,

το ομολόγησες και μόνος σου πώς μπορεί και μία ολόκληρη μέρα

να κάθετε κριμένος μέσα στην τρύπα του και να βγαίνει πολύ σπάνια

αυτό τα λέει όλα δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο

από την αρχή παρακολουθώ την συζήτηση και έχω μείνει

Link to comment
Share on other sites

το ομολόγησες και μόνος σου πώς μπορεί και μία ολόκληρη μέρα

να κάθετε κριμένος μέσα στην τρύπα του και να βγαίνει πολύ σπάνια

αυτό τα λέει όλα δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο

από την αρχή παρακολουθώ την συζήτηση και έχω μείνει

φιλε μου,,,,,,,,,,,,,,,,ειπα για το φως αν καταλαβες καλα,,,,,οταν αναβω το φως φοβαται καποιες φορες,,,,,,,,,,,,,,η συμπεριφορα του μου φαινεται κανονικη,,,,,,,,μην αρχιζετε παλι τις θεωριες σας!!!!!

Σας ειπα απο την αρχη,,,,,οτι δεν ταιριαζει ουτε ο πλεκο ουτε κανενα τροπικο ψαρακι με χρυσοψαρα...........

Ο χρονος κ η συμπεριφορα του ψαριου με εβγαλε ψευτη,,,,τι να σας πω?ψεματα????

οτι βλεπω λεω,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Υπο ορισμενες προυποθεσεις (υψηλη θερμοκρασια για χρυσοψαρα = ανεκτη για τροπικο ψαρι οπως τα πλεκο, καλη φιλτρανση και ροη, ανετος χωρος κλπ) μπορει να γινει ανετη η διαβιωση μερικων πλεκο σε ενυδρειο χρυσοψαρου.

Η ασφαλεια του χρυσοψαρου αν ειναι σε μεγαλο μεγεθος με μεγαλη επιφανεια σωματος, ειναι συζητησιμη.

Link to comment
Share on other sites

Υπο ορισμενες προυποθεσεις (υψηλη θερμοκρασια για χρυσοψαρα = ανεκτη για τροπικο ψαρι οπως τα πλεκο, καλη φιλτρανση και ροη, ανετος χωρος κλπ) μπορει να γινει ανετη η διαβιωση μερικων πλεκο σε ενυδρειο χρυσοψαρου.

Η ασφαλεια του χρυσοψαρου αν ειναι σε μεγαλο μεγεθος με μεγαλη επιφανεια σωματος, ειναι συζητησιμη.

συμφωνω με τον συμφουριτη δελτα,μιας και το βλεπω στην πραξη,,,,,

για κοιταξτε δυο φωτογραφιες να γελασετε......θα σας πω και που την βρηκα,,,,,

post-12363-1266748445_thumb.jpg

post-12363-1266748481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συμφωνω με τον συμφουριτη δελτα,μιας και το βλεπω στην πραξη,,,,,

για κοιταξτε δυο φωτογραφιες να γελασετε......θα σας πω και που την βρηκα,,,,,

:D Καλησπέρα!

Ο αδερφος μου έχει ένα ενυδρειο 60λτ στο οποίο τους τελευταιους 9 μηνες ζουν 2 χρυσοψαρα (κομητης και blackmoor) και ένα pleco.

Ο αλγογλυφτης δεν ειχε μπει απο την αρχή αλλά μας ειπαν οτι ταιριάζει και τον βάλαμε καποια στιγμή που ειχαμε άλγη...

Οπως λες καλα εδειχναν (για 8 μήνες)... αλλα δεν ήταν...

Για να καταλάβεις ο κομητης ειναι 15εκ. χωρις την ουρά και το κογκολεζάκι γυρω στα 7εκ. - περιπου ίσου μήκους με το pleco.

Το κογκολεζάκι έβγαλε κατι φουσκίτσες διαυγείς στα πλευρά του και μετα 2-3 μέρες παρατηρησαμε οτι τα πλευρά ήταν σαν "φαγωμένα" κυριολεκτικά λυπόσουν να τον βλέπεις... σηψη...

Τελικά και μετά από συμβουλή "γειτονικού" forum o "μακα" απομακρυνθηκε άμεσα και ακολουθούμε θεραπεια για το κογκολεζάκι....

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα . Τα χρυσόψαρα μου τρώνε την τροφή για το γλύφτη. Τι να κάνω

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Μετατροπή από αγγλικους χαρακτήρες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα . Τα χρυσόψαρα μου τρώνε την τροφή για το γλύφτη. Τι να κάνω

 

Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα και να μας έγραφες εκεί, και μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου.

Όταν λες γλύφτη τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας έχω ένα χρυσόψαρο εδώ και λίγο καιρό και είναι μια χαρά σήμερα πήρα ένα γλυφτη και ποιο πολύ για παρέα έκανα κακο?? Αν ναι πότε μου γιατί τα έβαλα μαζί..

received_839711079516547.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mariloupikatsou έγραψε:

Γεια σας έχω ένα χρυσόψαρο εδώ και λίγο καιρό και είναι μια χαρά σήμερα πήρα ένα γλυφτη και ποιο πολύ για παρέα έκανα κακο?? Αν ναι πότε μου γιατί τα έβαλα μαζί..

received_839711079516547.jpeg

καταρχην αυτο ειναι πλαστικο ενυδρειακι και ετσι οπως το κοβω ουτε φιλτρο εχει ποσα λιτρα ειναι? το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ψαρια σου δν χωρανε εκει 

Έγινε επεξεργασία - Ba1a22
Link to comment
Share on other sites

@Mariloupikatsou Καλως ηρθες στην παρεα μας και στον κοσμο των ενυδρειων.

Δυστυχως και εσυ,οπως και ολοι μας,ξεκινησες να παρεις ενα ψαρι χωρις να γνωριζεις κατι περισσοτερο για την φροντιδα τους.

Αν θελεις κανε ενα κοπο και διαβασε ενα ωραιο αρθρο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα για το χρυσοψαρο σου.

 

Για τον φλυφτη,δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω καν τι ειδος ειναι.Μια καλυτερη φωτογραφια θα βοηθουσε ή αν περιμενεις να το αναγνωρισει καποιος καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

καταρχην αυτο ειναι πλαστικο ενυδρειακι και ετσι οπως το κοβω ουτε φιλτρο εχει ποσα λιτρα ειναι? το μονο σιγουρο ειναι οτι τα ψαρια σου δν χωρανε εκει 

Ναι δεν έχει είναι σε πλαστικό ενυδρειακι  λόγο ότι πήρα το πρώτο μου χρυσόψαρο με το αγόρι μου μου αγόρασε αυτό το ενυδρείο το πλαστικό ειναι περίπου στα 3 λίτρα απλός από ότι έχω που λέτε στης συζήτησης σας λέτε ότι δεν κάνει καλό για το χρυσόψαρο να είναι μαζί με τον γλυφτη αλλά τώρα δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mariloupikatsou έγραψε:

Ναι δεν έχει είναι σε πλαστικό ενυδρειακι  λόγο ότι πήρα το πρώτο μου χρυσόψαρο με το αγόρι μου μου αγόρασε αυτό το ενυδρείο το πλαστικό ειναι περίπου στα 3 λίτρα απλός από ότι έχω που λέτε στης συζήτησης σας λέτε ότι δεν κάνει καλό για το χρυσόψαρο να είναι μαζί με τον γλυφτη αλλά τώρα δεν ξέρω 

το πλαστικο ενυδρειακι εαν δεν δρασεις τωρα θα τα χασεις δεν γινεται να ζησουν σε 3 λιτρο παστικο κουτακι παρε ενα ενυδρειο 30 λιτρα με φιλτρακι για να ζησει καλα το ψαρακι αυτο με τον γλυφτη πιστευω ηταν λαθος δεν χρειαζοταν να παρεις και γλυφτη πρεπει να δρασεις αλλιως θα τα χασεις αυτο απο μενα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

@Mariloupikatsou Καλως ηρθες στην παρεα μας και στον κοσμο των ενυδρειων.

Δυστυχως και εσυ,οπως και ολοι μας,ξεκινησες να παρεις ενα ψαρι χωρις να γνωριζεις κατι περισσοτερο για την φροντιδα τους.

Αν θελεις κανε ενα κοπο και διαβασε ενα ωραιο αρθρο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα για το χρυσοψαρο σου.

 

Για τον φλυφτη,δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω καν τι ειδος ειναι.Μια καλυτερη φωτογραφια θα βοηθουσε ή αν περιμενεις να το αναγνωρισει καποιος καλυτερα.

Ναι διάβασα πολλά άρθρα για τα χρυσόψαρα και ρώτησα και στο πετ σοπ το πρωί που πήγα λέει ότι είναι εντάξει και δεν έχουν πρόβλημα και να αλλάζω το νερό όπως το άλλαζα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

@Mariloupikatsou Καλως ηρθες στην παρεα μας και στον κοσμο των ενυδρειων.

Δυστυχως και εσυ,οπως και ολοι μας,ξεκινησες να παρεις ενα ψαρι χωρις να γνωριζεις κατι περισσοτερο για την φροντιδα τους.

Αν θελεις κανε ενα κοπο και διαβασε ενα ωραιο αρθρο που θα σε βοηθησει να καταλαβεις πολλα για το χρυσοψαρο σου.

 

Για τον φλυφτη,δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν γνωριζω καν τι ειδος ειναι.Μια καλυτερη φωτογραφια θα βοηθουσε ή αν περιμενεις να το αναγνωρισει καποιος καλυτερα.

ο γλυφτης νομιζω ειναι ο 

Gyrinocheilus aymonieri.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

το πλαστικο ενυδρειακι εαν δεν δρασεις τωρα θα τα χασεις δεν γινεται να ζησουν σε 3 λιτρο παστικο κουτακι παρε ενα ενυδρειο 30 λιτρα με φιλτρακι για να ζησει καλα το ψαρακι αυτο με τον γλυφτη πιστευω ηταν λαθος δεν χρειαζοταν να παρεις και γλυφτη πρεπει να δρασεις αλλιως θα τα χασεις αυτο απο μενα 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια  θα τα βάλω σε κάποιο άλλο μεγαλύτερο.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι :-)
Το χρυσόψαρο θελει το συγκεκριμένο κιολας 70 λιτρα καθαρα οταν μεγαλωσει...μεχρι να μεγαλωσει αν δεν του δωσεις κατάλληλο περιβαλλον παιζει και να μεινει ετσι...λογω νανισμου...αν δεν εχει καει απο αμμωνια....
Ο πλεκο η αλλιως γλυφτης ειναι τροπικο ψαρι αρα θελει θερμοκρασια αλλα και λιτρα...τωρα ποσα δεν ξερω γτ δεν καταλαβαινω το ειδος του απο την φωτο...
Σε ρεζουμέ εχεις ενα ψαρι κρυου νερου και ενα ζεστου νερού σε 3 λιτρα...
Αρχικα για μενα πρεπει η να βρεις ενα μεγαλυτερο δοχειο τυπου ικεα λ.χ 5 ευρω νομιζω κανουνε τα 45 λιτρα...
Να στειλεις πισω τον πλεκο(γλυφτη)..
Ολα αυτα βέβαια αν εχεις ορεξη να ασχοληθείς με ενυδρεια...
Δεν ειναι κατι εξωφρενικα δυσκολο..θελει υπομονη και ορεξη για μαθηση... :-:

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Δεν ειναι ετσι :-)
Το χρυσόψαρο θελει το συγκεκριμένο κιολας 70 λιτρα καθαρα οταν μεγαλωσει...μεχρι να μεγαλωσει αν δεν του δωσεις κατάλληλο περιβαλλον παιζει και να μεινει ετσι...λογω νανισμου...αν δεν εχει καει απο αμμωνια....
Ο πλεκο η αλλιως γλυφτης ειναι τροπικο ψαρι αρα θελει θερμοκρασια αλλα και λιτρα...τωρα ποσα δεν ξερω γτ δεν καταλαβαινω το ειδος του απο την φωτο...
Σε ρεζουμέ εχεις ενα ψαρι κρυου νερου και ενα ζεστου νερού σε 3 λιτρα...
Αρχικα για μενα πρεπει η να βρεις ενα μεγαλυτερο δοχειο τυπου ικεα λ.χ 5 ευρω νομιζω κανουνε τα 45 λιτρα...
Να στειλεις πισω τον πλεκο(γλυφτη)..
Ολα αυτα βέβαια αν εχεις ορεξη να ασχοληθείς με ενυδρεια...
Δεν ειναι κατι εξωφρενικα δυσκολο..θελει υπομονη και ορεξη για μαθηση... :-:

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εντάξει ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...