Jump to content

Hemianthus Callitrichoides ''cuba''


DISCO

Recommended Posts

εχω ενα elite vision 450lt και θελω σε ολο το βυθο να κανω ενα χαλι με το παραπανω φυτο τα χαρακτηριστικα του στο tropical δειχνουν οτι ειναι ευκολο για να το φυτεψω θα χρειαστει να το βαλω πανω σε σιτα και να το δεσω οπως κανουν καποιοι με το moss η το φυτευω κανονικα στο χωμα αφηνωντας διαστηματα για να απλωθει θα εχω προβληματα με την ανωση-με τις ριζες του?? οποιος γνωριζει ας μου πει τη γνωμη του ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα elite vision 450lt και θελω σε ολο το βυθο να κανω ενα χαλι με το παραπανω φυτο τα χαρακτηριστικα του στο tropical δειχνουν οτι ειναι ευκολο για να το φυτεψω θα χρειαστει να το βαλω πανω σε σιτα και να το δεσω οπως κανουν καποιοι με το moss η το φυτευω κανονικα στο χωμα αφηνωντας διαστηματα για να απλωθει θα εχω προβληματα με την ανωση-με τις ριζες του?? οποιος γνωριζει ας μου πει τη γνωμη του ευχαριστω

καταρχας για να βαλεις την Cuba εχεις καταληλες συνθηκες??? καλο φωτισμο και συστημα CO2????

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα το στησω απο φωτισμο καλα θα ειμαι απο co2 θα δω τι θα κανω αναλογα με τις απαιτησεις και τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Τι υψος εχει το ενυδρειο?

Υποστρωμα λιπανσης?

Τι ψαρια θα φιλοξενει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την λαμπα 61cm χωρις το χαλικι υποστρωμα σκεφτομαι να παρω του εμποριου sera η jbl και απο ψαρια θα δω η σκαλαρια η δισκους και τα 2 μου αρεσουνε,λαμπες εχει 3 του 120 cm

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την λαμπα 61cm χωρις το χαλικι υποστρωμα σκεφτομαι να παρω του εμποριου sera η jbl και απο ψαρια θα δω η σκαλαρια η δισκους και τα 2 μου αρεσουνε,λαμπες εχει 3 του 120 cm

οι δισκοι ακυρο

Link to comment
Share on other sites

ποσα Watt ειναι η καθε μια απο τις 3 λαμπες σου??

κοιτα αν ειναι καλα τα watt, βαλεις και CO2, και με ενα καλο υποστρομα και βυθο θα μπορεις να "παιξεις" με οτι φυτα θελεις...

για τα ψαρια δεν καταλαβα γιατι ρωτησε ο φιλος Σπυρος..αλλα κατι παραπανω θα ξερει... :):)

Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω εκ πείρας.

Φωτισμός κοντα στα 0,8 W ανα λίτρο,CO2 απαραίτητα και σε αρκετα μεγάλες ποσότητες ,καλή κυκλοφορία νερού ωστε να φτάνουν τα λιπάσματα και το CO2στα κατώτερα στρώματα του ενυδρείου και ένα καλό υπόστρωμα θα βοηθούσε παρα πολύ στην αρχή.

Εαν δεν έχεις ξαναασχοληθεί με γρασσίδια προσοχη στο φύτεμα υπάρχει σχετικό βιντεάκι με το πως φυτευεται στο site της Tropica γιατι αλλιως θα το μαζεύεις απο την επιφάνεια.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη ψάρια που βόσκουν στο βυθό ,γατόψαρα κλπ ξέχνα τα θα είσαι συνεχώς στο φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα ειπε ο Σταυρος, θα λεγα και περισσοτερο (1 βατ/λιτρο), διοξειδιο φυσικα, πλουσια θρεπτικα και πολυ καλης ποιοτητας υποστρωμα λιπανσης..

Το δυσκολο γρασιδι σαν την cuba (Hemianthus callitrichoides) ανεβαζει τις απαιτησεις ολου του ενυδρειου.

Μπορεις να την αναπαραγεις emersed για συντομη αναπτυξη και μετα να τη μεταφυτευσεις στο ενυδρειο.

Δες κι αυτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4388

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tails.php?id=51

Οσο για τα ψαρια ρωτησα γιατι εκτος απο τα γατοψαρα που ειπε παλι ο Σταυρος, πρεπει να υπολογιζουμε οτι δεν βαζουμε ψαρια που προτιμουν χαμηλο φωτισμο, μεγαλη θερμοκρασια και καλη οξυγονωση (πχ δισκοι, οι οποιοι εκτος αυτων, τρεφονται και απο το βυθο που πρεπει να ειναι "ελευθερος" και αμμωδης).

Link to comment
Share on other sites

πολυ κατατοπιστικα τα βιντεακια και σας ευχαριστω οσο για το βυθο αφου δε θα βαλω γατοψαρα ποια η γνωμη σας για τις γαριδες΄δεν ειχα ποτε

Link to comment
Share on other sites

πολυ κατατοπιστικα τα βιντεακια και σας ευχαριστω οσο για το βυθο αφου δε θα βαλω γατοψαρα ποια η γνωμη σας για τις γαριδες΄δεν ειχα ποτε

σε νεοστρωμενο ενυδρειο δεν θα εβαζα εγω στα γρηγορα γαριδες.ειναι σχετικα ευαισθητες σε νεο ενυδρειο.
Link to comment
Share on other sites

:)

Γενικα οτι ζει σε βυθο καλο ειναι να μη μπει σε νεο ενυδρειο με αστρωτο βυθο.

Τα βυθοψαρα, σαλιγγαρια και γαριδες στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παταγωδης αποτυχια το cuba τι λετε για αυτο Marsilea hirsuta θελω κατι που να μην χρειαζεται πολυ κλαδεμα. το Emersed ειναι ευκολο? παιρνει πολυ υψος 8α πρεπει να κλαδευω?

Link to comment
Share on other sites

παταγωδης αποτυχια το cuba τι λετε για αυτο Marsilea hirsuta θελω κατι που να μην χρειαζεται πολυ κλαδεμα. το Emersed ειναι ευκολο? παιρνει πολυ υψος 8α πρεπει να κλαδευω?

το ενυδρειο ειναι ηδη σε λειτουργια πως θα κανω εξωτερικη καλιεργεια

Link to comment
Share on other sites

παταγωδης αποτυχια το cuba τι λετε για αυτο Marsilea hirsuta θελω κατι που να μην χρειαζεται πολυ κλαδεμα. το Emersed ειναι ευκολο? παιρνει πολυ υψος 8α πρεπει να κλαδευω?
Αφου βλεπεις "δυσκολο φυτο" και αυτο το Marsilea , γιατι να παιδευεσαι τσαμπα?

Δοκιμασε κατι σε easy αντε μεχρι modarate.

H Emersed καλιεργεια γινεται εκτος ενυδρειου φυσικα και γινεται για να μεγαλωσουν γρηγορα καποια φυτα (που δεχονται τετοια μεθοδο καλλιεργειας φυισκα) και μετα να μεταφυτετουν στο κανονικο ενυδρειο.

Τι να το κανεις το κλαδεμα?

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να κανω στο μπροστινο μερος ταπητα αλλα θελω κατι ευκολο. Eleocharis acicularis πως το βλεπεις?? η αν δεν σε κουρασα προτεινε μου κατι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ταπητα με την εννοια γκαζον αποκλεισε το.

Σε πιο ψηλο ή πιο αραιο "γκαζονακι" απο τη cuba, κατι μπορει να γινει αναλογα και το φωτισμο.

Εμενα μου αρεσει η blyxa japonica που εινα πυκνη αλλα θα γινει ψηλη οσο πιο λιγο φως υπαρχει διαθεσιμο και ειναι και με τα κεφια της αναλογα το ενυδρειο.

Σε εμενα χωρις ιδιατερες φροντιδες, παρα μονο diy CO2 και λιγα λιπασματακια σε μιση δοση απο τη seachem, πηγε πολυ καλα με 0,5 βατ ανα λιτρο ενυδρειου.

Αλλο που εχω δοκιμασει ευκολο χαμηλο φυτο ειναι το Echinodorus Tenellus, το οποιο ειναι πιο ευκολο απο τη Blyxa αλλα και πιο αραιο.

Αυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...