Jump to content

αν ειναι δυνατον,,,,,καρχαριας,,,


thanos459

Recommended Posts

ρε παιδια,,,σημερα πηγα μια βολτα σε ενα γνωστο μαγαζι με νεροτσουληθρες,,,,,εχετε προσεξει τι εχουν?ενα μικρο καρχαρια..........ισως κανω και λαθος,,,να ναι καποιο ειδος αλλο,,,,αλλα εμενα μου φανηκε οτι ηταν κανονικος,,,,,,ειναι δυνατον?οταν μεγαλωσει τι θα τον κανουν????κριμα,,,,,και ειναι πανεμορφος,,,,επισυναπτω φωτο,,,,,,,,,,,,,,,

post-12363-1246752284_thumb.jpg

post-12363-1246752302_thumb.jpg

post-12363-1246752316_thumb.jpg

post-12363-1246752328_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολυ καθαρες γιατι ειναι απο το κινητο,,,,,θα ανεβασω κ απ την ψηφιακη...........

Link to comment
Share on other sites

Carcharhinus melanopterus, ελπιζω να τον εχουν σε πισινα ολυμπιακων διαστασεων...

Link to comment
Share on other sites

οταν μεγαλωσει τι θα τον κανουν???

δεν θα προλαβει να μεγαλωσει. :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη κανονικος μελανοπτερος????τι να πω ρε παιδια,,,,ειναι πανεμορφο πλασμα,,,,,κριμα,,

το ενυδρειο που τον εχουν ειναι μεγαλο και κυκλικο,,,,αλλα να φανταστειτε λιγο να πηγαινες στο γυαλι κοντα αν τρομαζε εκανε ενα μπαμ και εφευγε σε εκατοστα το δευτερολεπτου απο την αλλη πλευρα,,,,,,

τι να πω,,,,,για να εχεις ενα τετοιο ψαρι θες τουλαχιστον μια πισινα!!!

Link to comment
Share on other sites

κριμα,απορω πως δεν προστατευονται τετοια ειδη?

Link to comment
Share on other sites

ειναι στις νεροτσουληθρες που βρισκονται στο τελος χαιδαριου πηγαινοντας για κορινθο,,,,,,,,,,,,,,κοπα καμπανα ,,,καπως ετσι

Link to comment
Share on other sites

παντως σε γνωστο μαγαζι φερνουνε τακτικα και οχι μονο εναν, εχω πετυχει μεχρι 4 -5 ψαρια σε ενα ενυδρειο, με 1500-2000 ευρω αναλογα το μεγεθος μπορει να αποκτησει οποιοσδηποτε και μαλιστα λενε οτι ενα ενυδρειο του τονου ειναι αρκετο :):)

Link to comment
Share on other sites

παντως σε γνωστο μαγαζι φερνουνε τακτικα και οχι μονο εναν, εχω πετυχει μεχρι 4 -5 ψαρια σε ενα ενυδρειο, με 1500-2000 ευρω αναλογα το μεγεθος μπορει να αποκτησει οποιοσδηποτε και μαλιστα λενε οτι ενα ενυδρειο του τονου ειναι αρκετο :):)

Εννοεις το μαγαζι στην Θεσσαλονικη? :D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το μαγαζι στην Θεσσαλονικη? :):)

οχι ,Αθηνα μερια...

Έγινε επεξεργασία - piranxobios
Link to comment
Share on other sites

βορεια προαστια????τον ειχα παιδια σε ενα κυκλικο ενυδρειο,,,,,,ισως να ηταν του τονου,,,,αλλα εχω διαβασει οτι φτανει και τα 2 μετρα στην φυση,,,,,ειναι δυνατον αυτο το πλασμα να αναπτυχθει και να ζησει σε ενα ενυδρειο,,,,τουλαχιστον πισινα ηθελε,,,χωρις υπερβολες..........

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα επιδη ειναι ο ερωτας μου οι καρχαριες..απο μικρο παιδι τους θαυμαζα αν ειχα ενυδρειο σε μεγεθος πισινας... (δλδ 10 μετρα χ 5 μετρα χ 5 μετρα) θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη.. αλλα να παρω ενα τετοιο ζωο που κατα την γνωμη μου συμβολιζει την δυναμη, την ελευθερια, τον απολυτο θυρευτη κτλ κτλ κτλ.. και να τον βαλω σε ενυδρειο "γυαλα" για τα μετρα του το θεωρω εγκλυμα... :):)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα επιδη ειναι ο ερωτας μου οι καρχαριες..απο μικρο παιδι τους θαυμαζα αν ειχα ενυδρειο σε μεγεθος πισινας... (δλδ 10 μετρα χ 5 μετρα χ 5 μετρα) θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη.. αλλα να παρω ενα τετοιο ζωο που κατα την γνωμη μου συμβολιζει την δυναμη, την ελευθερια, τον απολυτο θυρευτη κτλ κτλ κτλ.. και να τον βαλω σε ενυδρειο "γυαλα" για τα μετρα του το θεωρω εγκλυμα... :):)

+ 10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

απολυτο δικιο...............

Link to comment
Share on other sites

ειναι στις νεροτσουληθρες που βρισκονται στο τελος χαιδαριου πηγαινοντας για κορινθο,,,,,,,,,,,,,,κοπα καμπανα ,,,καπως ετσι

Copa copana.Τον εχω δει πηγαινω συχνα εντομεταξει εχει και αλλα ψαρια μεσα και ο καημενος δεν εχει χωρο για κολυμπη και κανει συνεχεια κυκλους.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα επιδη ειναι ο ερωτας μου οι καρχαριες..απο μικρο παιδι τους θαυμαζα αν ειχα ενυδρειο σε μεγεθος πισινας... (δλδ 10 μετρα χ 5 μετρα χ 5 μετρα) θα επερνα χωρις δευτερη σκεψη.. αλλα να παρω ενα τετοιο ζωο που κατα την γνωμη μου συμβολιζει την δυναμη, την ελευθερια, τον απολυτο θυρευτη κτλ κτλ κτλ.. και να τον βαλω σε ενυδρειο "γυαλα" για τα μετρα του το θεωρω εγκλυμα... :bowdown::bowdown:

+1 :):):D:buttrock::buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια είδη δεν είναι ικανά να ζήσουν ούτε σε πισίνες και γενικά σε κοινα κλειστά συστήματα.

Τέτοιοι είδους καρχαρίες (οι "πελαγίσιοι") για αναπνεόυν πρέπει να κινούνται συνεχώς προκειμένου να περνά το νερό μέσα απο βράγχιά τους. Οπότε σε τέτοιου είδους συστήματα, τα καρχαριοειδή του είδους κολυμπούν για να επιβιώνουν απλά. Δεν ζουν!!!

Κλειστό σύστημα για τέτοια είδη είναι ενυδρεία πολλών χιλιάδων λίτρων με βιοποικιλότητα που βρίσκεται στο φυσικό περιβάλλον. Μην ξεχνάμε ότι ο καρχαρίας είναι είδος με χιλιάδες αισθητήρια όργανα τα οποία πρέπει να βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία και αφύπνιση προκειμένου να πούμε ότι η ζωή του "πλησιάζει" σε αυτήν που θα είχε στην φύση.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια είδη δεν είναι ικανά να ζήσουν ούτε σε πισίνες και γενικά σε κοινα κλειστά συστήματα.

Τέτοιοι είδους καρχαρίες (οι "πελαγίσιοι") για αναπνεόυν πρέπει να κινούνται συνεχώς προκειμένου να περνά το νερό μέσα απο βράγχιά τους. Οπότε σε τέτοιου είδους συστήματα, τα καρχαριοειδή του είδους κολυμπούν για να επιβιώνουν απλά. Δεν ζουν!!!

Κλειστό σύστημα για τέτοια είδη είναι ενυδρεία πολλών χιλιάδων λίτρων με βιοποικιλότητα που βρίσκεται στο φυσικό περιβάλλον. Μην ξεχνάμε ότι ο καρχαρίας είναι είδος με χιλιάδες αισθητήρια όργανα τα οποία πρέπει να βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία και αφύπνιση προκειμένου να πούμε ότι η ζωή του "πλησιάζει" σε αυτήν που θα είχε στην φύση.

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα δεν ισχυουν αυτα που λες για ολα τα ειδη καρχαρια. ο συγκεκριμενος καρχαριας ζει ολη του την ζωη γυρο απο ενα υφαλο, δεν εχει σχεση με τον γαλαζιο καρχαρια πχ που ολη του την ζωη ταξιδευει.. και μιλαμε για χιλιαδες μιλια..

ενας τετοιος καρχαριας που αν γινει 2 μετρα ανετα ζει σε ενα "ενυδρειο" 250.000 λιτρων οπως ειπα..

Link to comment
Share on other sites

οπως για παραδειγμα τα τεραστια ενυδρεια εθνικων παρκων ,,,,,,ειχα παει στον λονδινο london aquarium,,αλλα μιλαμε για πολθ οργανωση οι τυποι,,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εντομεταξυ το μαγαζι εχει κλεισει απο τον Ιουλιο και ο καρχαριας δεν φανηκε σε καμια παραλια της Αττικης ακομα............... :)

ετσι για την πληροφορια:

το ενυδρειο του ειναι 3.000 λιτρα και ο μελανοπτερος κοστισε 5.000 ευρωπουλα!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το "μαγαζί" στη Θεσσαλονίκη που πουλάει αυτό το πανέμορφο ζωντανό και οριοθετεί τα 1.000 λίτρα ως τόπο διαβίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα!

To ενυδρείο είναι κυκλικό γιατί οι καρχαρίες ΔΕΝ μπορουν να μείνουν σταθεροί σε ένα σημείο και να πλέουν απλα! εαν σταματήσουν να κινούντε απλά βουλιάζουν!

Στάθη και εμένα οι καρχαρίες είναι η τρέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παει και εγω εκει και τον εχω δει το καλοκαιρι.το ενυδρειο ειναι κυλινδρικο κια πραγματικα μικρο... :)

κριμα για ενα τοσο ομορφο ζωο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...