Jump to content

αν ειναι δυνατον,,,,,καρχαριας,,,


thanos459

Recommended Posts

τον εχω δει και εγω τον εχουν σε μικρο ενυδρειο κυκλικο(400 περιπου λιτρα)μικρο για καρχαρια..ελεος..ο καημενος ολο γυρο γυρο παει και εκει που τν εχουν ειναι διπλα απο τα ταμια

Link to comment
Share on other sites

μικρο ενυδρειο κυκλικο(400 περιπου λιτρα)

λαθος κανεις.

ειπαμε μην το παραξηλωσουμε! :blush:

ο κυλινδρος εχει υψος γυρο στο μετρο και διαμετρο πανω απο 2...δεν το λες και μικρο...ασχετα αν ο καρχαριας δεν επρεπε να ειναι εκει...

Link to comment
Share on other sites

ενταξη υπερβολη αλλα δν ειναι τεραστιο..για τον καρχαρια μικρο ειναι..πολυ μικρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

προχθες ακουσα οτι τους ψοφησε,,,,,,,,,,ισχυει η ειναι ραδιο αρβυλα????

που το ακουσες αυτο?

ο ζαχαριας μετακομισε απο τον Αυγουστο που το μαγαζι εχει κλεισει.

Link to comment
Share on other sites

Εγκλημα!

To ενυδρείο είναι κυκλικό γιατί οι καρχαρίες ΔΕΝ μπορουν να μείνουν σταθεροί σε ένα σημείο και να πλέουν απλα! εαν σταματήσουν να κινούντε απλά βουλιάζουν!

Στάθη και εμένα οι καρχαρίες είναι η τρέλα μου!

πιστεψε με φιλε μου αν ο καρχαριας σταματησει να κινητε δεν προκυτε να βουλιαξει,λογο της νυκτικης κυστης που διαθετουν οι οστεϊχθυες (ολα τα ψαρια) αλλα και οι χονδοϊχθυες (καρχαριες-σελαχια)....

παρα πολλες φορες εχω δει στην τηλεοραση κινηματογραφιση καρχαριων που πλεουν με την μικροτερη δυνατη κινηση...εν μερη βεβαια ειναι σωστο αυτο που λες γιατι δεν μπορουν να μεινουν πληρως ακηνιτοι λογο της ακαμψιας των θωρακικων πτεριγιων,που στα υπολοιπα ψαρια ειναι ευκαμπτα και μεμβρανοδει....ο μονος λογος στην ουσια που ο καρχαριας βρισκετε σε συνεχη κινηση ειναι οτι χριαζεται μεγαλη παροχη οξυγονου στο αιμα του...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το "μαγαζί" στη Θεσσαλονίκη που πουλάει αυτό το πανέμορφο ζωντανό και οριοθετεί τα 1.000 λίτρα ως τόπο διαβίωσης;

στα Β.Π της αθηνας ειναι....και την τελευταια φορα που ειχα παει ειχε ξεστοκαρει το μεγαλο to reef που εχει στην κεντρικη αιθουσα και τους ειχε εκει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα δεν ισχυουν αυτα που λες για ολα τα ειδη καρχαρια. ο συγκεκριμενος καρχαριας ζει ολη του την ζωη γυρο απο ενα υφαλο, δεν εχει σχεση με τον γαλαζιο καρχαρια πχ που ολη του την ζωη ταξιδευει.. και μιλαμε για χιλιαδες μιλια..

ενας τετοιος καρχαριας που αν γινει 2 μετρα ανετα ζει σε ενα "ενυδρειο" 250.000 λιτρων οπως ειπα..

Να απαντήσω ετεροχρονισμένα (πολύ ετεροχρονισμένα όμως.. :bowdown: )

Στάθη, το ίδιο έγραψα κι εγώ παραπάνω. Ότι μικρά συστήματα μερικών λίγων χιλιάδων λίτρων δεν είναι για τέτοια είδη.

...όπως έγραψα και αυτό: "Κλειστό σύστημα για τέτοια είδη είναι ενυδρεία πολλών χιλιάδων λίτρων με βιοποικιλότητα που βρίσκεται στο φυσικό περιβάλλον."

Για το αν ισχύει για όλα τα είδη καρχαρία, εδώ διαφωνώ όχι στα λίτρα (εκεί συμφωνούμε) αλλά στο περιβάλλον γενικότερα.

Άλλο μια άδεια γυάλα και άλλο ένα ενυδρείο reef. Ένα τέτοιο είδος, όσο μικρό και αν μένει, δεν θα ζει αξιοπρεπώς σε μια άδεια γυάλα και ας είναι και 250.000 λίτρα. Απλά θα επιβιώνει

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν συμφωνω,,,,,δηλαδη αν εχεις μια 5 αδα πιρανχας σε 400 λιτρα ενω ζουν σε απεραντα ποταμια ειναι ευτυχισμενα????

να μου πεις καμια σχεση το ενα με το αλλο,,,αλλα πιστευω ενα καρχαριας αυτου του ειδους σε μια γυαλα 300 χιλιαδων λιτρων,,,ζει ..........και δεν ειναι δυστιχισμενος,,,,οπως και τα πιρανχας στα 400 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
  • Μαύρο πτερύγιο. Ο συγγενής του είναι ο καρχαρίας των υφάλων με μαύρα πτερύγια. Ωστόσο, η μίνι έκδοσή του είναι ένα ειρηνικό πλάσμα που φτάνει τα 15 εκατοστά σε μήκος (είναι εξαιρετικά σπάνιο τα άτομα να φτάσουν τα 20 εκατοστά). Το ψάρι είναι επιλεκτικό στο φαγητό, το κύριο πράγμα για αυτό είναι η ποσότητα. Οι Υδροχόοι πρέπει να γνωρίζουν ότι η υπερκατανάλωση τροφής μπορεί να οδηγήσει σε ασθένεια του κατοικίδιου ζώου. Παρεμπιπτόντως, δεν μπορεί να ονομαστεί γλυκό νερό. Ένας άνετος βιότοπος είναι το ελαφρώς αλατισμένο νερό στο ενυδρείο (2 κουταλιές της σούπας είναι αρκετές για έναν κουβά νερό).
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2023 at 1:04 ΜΜ, το μέλος Tso Gr έγραψε:
  • Μαύρο πτερύγιο. Ο συγγενής του είναι ο καρχαρίας των υφάλων με μαύρα πτερύγια. Ωστόσο, η μίνι έκδοσή του είναι ένα ειρηνικό πλάσμα που φτάνει τα 15 εκατοστά σε μήκος (είναι εξαιρετικά σπάνιο τα άτομα να φτάσουν τα 20 εκατοστά). Το ψάρι είναι επιλεκτικό στο φαγητό, το κύριο πράγμα για αυτό είναι η ποσότητα. Οι Υδροχόοι πρέπει να γνωρίζουν ότι η υπερκατανάλωση τροφής μπορεί να οδηγήσει σε ασθένεια του κατοικίδιου ζώου. Παρεμπιπτόντως, δεν μπορεί να ονομαστεί γλυκό νερό. Ένας άνετος βιότοπος είναι το ελαφρώς αλατισμένο νερό στο ενυδρείο (2 κουταλιές της σούπας είναι αρκετές για έναν κουβά νερό).

 

 

Κάτι έχεις χάσει στην μετάφρασή.....🤣🤣🤣

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...