Jump to content

Αναγνώριση ασθένειας


Recommended Posts

post-13749-1246802810_thumb.jpgpost-13749-1246802843_thumb.jpgpost-13749-1246802861_thumb.jpgpost-13749-1246802887_thumb.jpgpost-13749-1246802910_thumb.jpgΜία δεύτερη προσπάθεια να ανεβάσω τις φωτογραφίες που έβαλα στο πρώτο μήνυμά μου
Link to comment
Share on other sites

κανω και εδω ποστ το μηνημα σου για να μην ψαχνουν τα παιδια το 2ο σου θεμα....

Μήπως γνωρίζει κανείς από τι πάσχει αυτό το ψάρι, αν και πώς θεραπεύεται (χωρίς καραντίνα γιατί την δάνεισα σε φίλο) και αν κινδυνεύουν τα υπόλοιπα?Ελπίζω φυσικά να ανέβηκαν και οι φωτογραφίες που έβαλα.

καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω….

Όσοι κατάλαβαν …κατάλαβαν

Φίλε μου

Πριν μερικές μέρες και κάποιο άλλο μέλος είχε πρόβλημα με το ψαράκι του και έθεσε την ερώτηση με τον ίδιο τρόπο.

Για το πρόβλημα σου (και τέτοιου είδους προβλήματα) υπάρχει μία «φόρμα ασθενειών», ώστε να βοηθηθούν αυτοί που γνωρίζουν από ασθένειες πιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.

Φίλε Στάθη θα ήταν προτιμότερο να του υποδείξεις τον τρόπο.. αφού ήδη το έχεις κάνει πρόσφατα. Ττο να μεταφέρεις το ποστ από εκεί εδώ…. χμμμμ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

αυτή είναι η φόρμα

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θέλω να ευχαριστήσω και τους δυό σας για το ενδιαφέρον και κατα δεύτερον να πω στον Aiolo οτι όπως μπορεί μάλλον να διαπιστώσει και ο ίδιος,είμαι καινούργιος στο forum και σίγουρα δέν γνώριζα γι΄ αυτή την φόρμα.Στο μέλλον θα προσπαθήσω να έχω ανοιχτά τα αυτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη δεν στο έκανα ως παρατήρηση αλλά ως ενημέρωση :)

Link to comment
Share on other sites

o.k :) και πάλι ευχαριστώ πολύ.

ασε τα ουπς :) ,και φτιαξε τη φορμα,να σου δωθει λυση...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι 200l. fish only και τρέχει γύρω στα 2 χρόνια.Εχω ένα FLUVAL 304 με μακαρόνι,αστεράκια,πορόλιθους και ένα hydor prime μικρό 1,5 με 2l. κάδο μόνο με βιόμπαλες.Εκτός από την θεραπεία στην καραντίνα για 10 ημέρες του blue tank με cuprazin για το άσπρο χνούδι που είχε βγάλει στο δέρμα του πριν 3-4 μήνες δέν είχα άλλα προβλήματα.Τώρα φυσικά είναι πάλι υγιέστατος μέσα στο ενυδρείο.

Τα ψάρια μου τώρα είναι ένα blue tank,ένας clown maroon,ένας clown clarci,ένα yellow tailed blue damsel και ο άρρωστος που κι εκείνος που τον πήρα δεν ήξερε τι ακριβώς είναι.Τρώνε τα μπιλάκια granu marin της sera το γαριδάκι FD Krill της sera και Spirulina FLAKES το πράσινο φυλλαράκι της Tropical.Αλλαγή 60l.κάθε μήνα από τη βρύση με αλάτι της sera και αντιχλώριο stress coat. PH:8,5 NH03:0 NH04:0 NO2:>0,3<0,9 με υγρά test.Θερμοκρασία το καλοκαίρι ανεβαίνω στους 30c.και 31c.

Το ψαράκι εκτός απο τα σημάδια συμπεριφέρεται φυσιολογικότατα.

post-13749-1246830563_thumb.jpg

post-13749-1246830594_thumb.jpg

post-13749-1246831171.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο NO2 είναι και λίγο λάθος τα σύμβολα.Είναι <0,3 και >0,9 αλλά αυτό ανέβηκε τελευταία και πιστεύω να το κατεβάσω με λίγο nitrivec.Το ενυδρείο είναι αρκετά καλά στρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Στο NO2 είναι και λίγο λάθος τα σύμβολα.Είναι <0,3 και >0,9 αλλά αυτό ανέβηκε τελευταία και πιστεύω να το κατεβάσω με λίγο nitrivec.Το ενυδρείο είναι αρκετά καλά στρωμένο.

Σε ενα πολυ καλα στρωμενο ενυδριο ποτε δεν θα ανεβουν τα νιτρικα..Εκτος απο περιπτωση θανατου οπου δεν αντιληφθει εγκαιρα..Η μετα απο χρηση καποιου σκευασματος το οποιο να αναιβαζει ΝΟ2

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας και μια περιγραφή της ασθένειας μαζι με το ιστορικό του ψαριού που εχει το πρόβλημα .

Στις φωτογραφίες δεν μας περιέγραψες τι να προσέξουμε καλύτερα , αν και δεν είναι καθαρές .

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα καί πρίν,το ψαράκι συμπεριφέρεται τελείως φυσιολογικά καί δέν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα,ούτε το ψάρι ούτε το ενυδρείο.Απλά τώρα άν κοιτάξεις καλύτερα τις φωτογραφίες,θα προσέξεις ότι φαίνεται σάν να του φεύγουν τα λέπια σε ένα σημείο και στην πρώτη φωτό φαίνονται τα βράγχιά που είναι αρκετά κόκκινα.Αυτά είναι τα συμπτώματα που έχει το ψάρι.Και πιο πολύ ενδιαφέρομαι για τα υπόλοιπα που επειδή τα έχω απο το στήσιμο του ενυδρείου,καλά θα ήταν να προλάβουν να μετακομήσουν στο καινούργιο τους σπίτι που θα ετοιμαστεί μετά το καλοκαίρι.Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις το ψάρι ;

Είναι το τελευταίο που μπήκε ;

Το παρουσίασε αμέσως ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το τελευταίο που,μπήκε αλλά το έχω κανένα χρόνο καί το παρουσίασε το τελευταίο δίμηνο.Οπότε δέν πιστεύω να έχει καμμία σχέση πού μπήκε τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το απομονώσεις σε καραντίνα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναί.Αν χρειάζεται,μπορώ να τήν πάρω πίσω από τόν φίλο μου.Εν το μεταξύ λίγο πρίν γράψω αυτή τήν απάντηση,μέτρησα πάλι το NO2 και έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα.Aλλαξε όμως λίγο το χρώμα του ο blue tank.Το μαύρο έγινε γκρί-ασημί.Αν καί δέ μ' ανησυχεί πολύ αυτό γιατί τό 'χει ξανακάνει και ξαναεπανήλθε μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να το βάλεις στη καραντίνα και να ξεκινήσεις μια αγωγή με αντιβίωση και βιταμίνες .

Χωρίς κανένα φίλτρο μόνο αεραντλία θα έχεις .

Πρόσεξε τις αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται το αργότερο κάθε 2 ημέρες με νερό απο το ενυδρείο σου.

Αν δεις βελτίωση κατά το πρώτο 48ωρο συνεχίζεις , αλλιώς αλλάζεις θεραπεία με άλλη δραστική ουσία .

Link to comment
Share on other sites

ο.κ αρχίζω να μαζέυω τα πράγματα καί από αύριο μάλλον στην απομόνωση.Ευχαριστώ γιά τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...