Jump to content

Ναι ή Όχι λίπασμα στο νέο ενυδρείο ?????


Recommended Posts

Καλησπερα ειναι η καταληλη στιγμη να συμετασχω κ εγω στις συζητησεις κ ο λογος ειναι η αγορα "εντος ολιγου", ενος καινουργιου ενυδρειου για φυτα κ ισος αργοτερα discus.

Για να μη πολυλογο, κανω μια περιγραφη του μελλοντικου νεου ενυδρειου.

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:............................ 80x40x50 με βαση.

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:............................. 160l

ΦΩΤΙΣΜΟΣ :................................. 2 x 24w + 1x 24w τριτης λαμπας που θα μπει με πατεντα = 3x24w

ΦΥΤΑ:......................................... ευελπιστω να βρω... λογο καλοκαιριου τα συνηθισμενα φυτα για αρχαριους, Hygrophila polysperma ,Vallisneria, Limnophila sessiliflora ,Anubias barteri ,Microsorum pteropus, java moss...

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:...................... Χαλαζιακό χαλίκι 2-3mm

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:............................... ρίζα/ς

CO2 :.......................................... ναι

ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ:................................. :):):D

Τωρα θα αναρωτιεστε γιατι σας τα λεω ολα αυτα.....για να φτασω στις ερωτησεις.

1. Θα ηθελα τις γενικες παρατηρησεις σας σε αυτα που γραφω.

2. Να μπει λυπασμα σε τετιο ενυδρειο? ή μονο ταμπλετες ?. (τα σχεδια μου ειναι να μπουν καμια 10 φυτα απο αυτα που προανεφερα).

Αυτα για αρχη, οι υπολοιπες ερωτησεις στη συναιχια :buttrock:

Μία photo απο το ενυδρειο μου

post-14192-1246973395_thumb.jpg

post-14192-1246973610_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες φιλε...

Καταρχην 160 λιτρα που θες στο μελλον δεν γινεται να μπουν δισκοι..:)

Oσο αναφορα το λιπασμα δεν ειναι πιστευω το προβλημα σου αυτη τη στιγμη..

Πρεπει αν θες το καλο των ψαριων σου να βγαλεις πολλα απο τα ψαρια σου...Εχεις αρκετα,απο διαφορετικες περιοχες και με αλλες συνθηκες νερου το καθενα..

Συγνωμη που σε πειρα απο τα μουτρα απο το πρωτο ποστ..Αλλα πιστεψε με ειναι για το καλο του ενυδριου σου..:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες φιλε...

Καταρχην 160 λιτρα που θες στο μελλον δεν γινεται να μπουν δισκοι..:)

Oσο αναφορα το λιπασμα δεν ειναι πιστευω το προβλημα σου αυτη τη στιγμη..

Πρεπει αν θες το καλο των ψαριων σου να βγαλεις πολλα απο τα ψαρια σου...Εχεις αρκετα,απο διαφορετικες περιοχες και με αλλες συνθηκες νερου το καθενα..

Συγνωμη που σε πειρα απο τα μουτρα απο το πρωτο ποστ..Αλλα πιστεψε με ειναι για το καλο του ενυδριου σου..:D

ευχαριστω φιλε μου. κανενα προβλημα γιάυτο ειμαστε εδω για να ανταλασουμε αποψεις. απλα οι δυο photos ειναι απο το ενυδρειο με cichlides που ηδη εχω. Αυτο μενει οπος ειναι. Ειμαι στα προθυρα της αγορας ενος ενυδρειου με αυτες τις διαστασεις που εγραπσα για να μπω κ εγω στα φυτεμενα κ η απορια μου ειναι ,να βαλω λιπασμα με ευκολα φυτα ή οχι :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα φυτά που θες θα ευδοκιμήσουν χωρίς λίπασμα. Βυθό τουλάχιστον 7cm ύψος. Αν διαλέξεις να βάλεις, με προσοχή και φειδώ γιατί σε νέο ενυδρείο άνετα στήνουν πάρτυ οι άλγες

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο ενυδρειο και με τα συγκεκριμενα ψαρια φυτα απλα ΟΧΙ!!

Οι κιχλιδες που εχεις εχουν την ταση να σκαβουν μεχρι το τζαμι οποτε τα φυτα θα ανεβαινουν στην επιφανεια.

Αν σου αρεσουν τοσο πολυ τα φυτα βαλε καμια ανουμπια δεμενη σε πετρα και μην ριχνεις ουτε λιπασμα!!

Αποφασισε τι ψαρια θελεις να κρατησεις.Γραφτηκε ξανα! Το παπαγαλακι και την φροντοζα καλυτερα βγαλτα γιατι γινονται τερατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα φυτά να ξεκινήσεις, αλλά παράλληλα μπορείς να βάλεις και κάποια πιο απαιτητικά. Τα γρήγορης ανάπτυξης θα σε βοηθήσουν στον έλεγχο της άλγης, τα πιο απαιτητικά θα δώσουν στο ενυδρείο σου άλλη ομορφιά.

Μιας και μιλάμε για μελλοντικό ενυδρείο, προσπάθησε να είναι πιο μεγάλο. Όσον αφορά το λίπασμα, υπό συνθήκες η υγρή λίπανση ξεκινάει άμεσα. Αλλά με τα φυτά που αναφέρεις, η ποσότητα του λιπάσματος μπορεί να μειωθεί.

Μην αμελούμε ότι μιλάμε για φυτά, είτε αργής, είτε γρήγορης ανάπτυξης, έχουν ανάγκη από συστατικά τα οποία άλλα υπάρχουν στο νερό της βρύσης άλλα όχι και άλλα χάνονται. Το κάθε φυτό αξίζει σωστή μεταχείριση :)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα φυτά να ξεκινήσεις, αλλά παράλληλα μπορείς να βάλεις και κάποια πιο απαιτητικά. Τα γρήγορης ανάπτυξης θα σε βοηθήσουν στον έλεγχο της άλγης, τα πιο απαιτητικά θα δώσουν στο ενυδρείο σου άλλη ομορφιά.

Μιας και μιλάμε για μελλοντικό ενυδρείο, προσπάθησε να είναι πιο μεγάλο. Όσον αφορά το λίπασμα, υπό συνθήκες η υγρή λίπανση ξεκινάει άμεσα. Αλλά με τα φυτά που αναφέρεις, η ποσότητα του λιπάσματος μπορεί να μειωθεί.

Μην αμελούμε ότι μιλάμε για φυτά, είτε αργής, είτε γρήγορης ανάπτυξης, έχουν ανάγκη από συστατικά τα οποία άλλα υπάρχουν στο νερό της βρύσης άλλα όχι και άλλα χάνονται. Το κάθε φυτό αξίζει σωστή μεταχείριση :)

Μπορει να μπει κανενα κερατοφυλο με κυχλιδες? ...η μετα θα παψει να ειναι βιοτοπικο? ...επισης ολα τα ειδη ανουμπιας ειναι απο Αφρικη?

Link to comment
Share on other sites

To μελλοντικό σου ενυδρείο θα είναι κιχλίδες? αν ναί ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.mchportal.com/fishkeeping-mainm...h-aquarium.html

Αλλά αν είναι αφρική... τι το θές το CO2 που γράφεις στο αρχικό post, επίσης το ceratophyllum θα είναι μια πάρα πολύ ωραία "ζωντανή τροφή"

@Anubias, ως επι το πλείστον, ναι

Πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις :

Βιοτοπικό?

Φυτεμένο?

Αφρική?

Κοινωνικό?

Δίσκους?

Πιστεύω μόλις κατασταλάξεις, όλα τα παιδιά εδώ θα σε βοηθήσουν να ακολουθήσεις τον σωστό δρόμο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...