Jump to content

Ενυδρειο 120l με Cichlides


nickfish

Recommended Posts

hello φιλοι αυτο ειναι το ηδη υπαρχων ενυδρειο μου.

post-14192-1246980432_thumb.jpg

post-14192-1246980521_thumb.jpg

το ενυδρειο μου αποτελειτε απο τα εξεις:

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:............................ 100x30x40 με βαση.

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:............................. 120l

ΦΩΤΙΣΜΟΣ :................................. 1 x 36w red T8 + 1x 24w blue T5 με τοποθετημενη με πατεντα

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:...................... αμμος απο pet shop

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:............................... πετρες απο παραλια καλα βρασμενες

Ψαρια :......................................... 1 frontosa,

1x parrot,

2x Dolphin Cichlid (Cyrtocara moorii),

2x Electric Yellow (Labidochromis caeruleus),

1x Bristle Nose Pleco,

1x Shark Catfish,

1x ( ειναι σαν το Synodontis, αλλα δεν θυμαμε ακριβος τι ειναι),

1x Firebird Cichlid

το Cherry Red Zebra (πορτοκαλι) που φενεται στη φοτο δεν υπαρχει πλεον...

περιμενω τις παρατηρησεις σας, :)

αλλα το μεγαλο μου μελημα ειναι οπος εγραψα κ στο φυτεμενο ενυδρειο η αγορα που σκοπεβω να κανω ενος νεου 160l για φυτα κ εκει θα χρειαστω την βοηθεια σας.... :)

Link to comment
Share on other sites

φιλος το setup σου μου αρεσει πολυ!!!

απλα θα σου προτεινα να εδινες τα παπαγαλοψαρα!!!

κρατα μονο ενα χαρεμακι αφρικανες :):)

Link to comment
Share on other sites

hello φιλοι αυτο ειναι το ηδη υπαρχων ενυδρειο μου.

το ενυδρειο μου αποτελειτε απο τα εξεις:

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:............................ 100x30x40 με βαση.

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:............................. 120l

ΦΩΤΙΣΜΟΣ :................................. 1 x 36w red T8 + 1x 24w blue T5 με τοποθετημενη με πατεντα

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:...................... αμμος απο pet shop

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:............................... πετρες απο παραλια καλα βρασμενες

Ψαρια :......................................... 1 frontosa,

1x parrot,

2x Dolphin Cichlid (Cyrtocara moorii),

2x Electric Yellow (Labidochromis caeruleus),

1x Bristle Nose Pleco,

1x Shark Catfish,

1x ( ειναι σαν το Synodontis, αλλα δεν θυμαμε ακριβος τι ειναι),

1x Firebird Cichlid

το Cherry Red Zebra (πορτοκαλι) που φενεται στη φοτο δεν υπαρχει πλεον...

περιμενω τις παρατηρησεις σας, :buttrock:

αλλα το μεγαλο μου μελημα ειναι οπος εγραψα κ στο φυτεμενο ενυδρειο η αγορα που σκοπεβω να κανω ενος νεου 160l για φυτα κ εκει θα χρειαστω την βοηθεια σας.... :)

λπν εχουμε και λεμε...

ψαρια:

1. φροντοζα -- λιμνης ταγκανικα

1. παπαγαλοψαρο -- αμερικανικη κιχλιδα

2. Cyrtocara moorii -- λιμνη malawi

2. Labidochromis caeruleus -- λιμνη malawi

1. Bristle Nose Pleco -- γατοψαρο αμερικης (πλεκοστομοι)

1. Firebird Cichlid -- λιμνη malawi

περιμενω να μου πεις πιο συγκεκριμενα ποιο εννοεις sharkcatfish και ποιο Synodontis??? μηπως ειναι cory???

απο οτι καταλαβαινεις και μονος σου τα ψαρια ειναι εντελος αταιριαστα... εχεις αφρικανικα απο διαφορετικες λιμνες και κυριος κιχλιδες αμερικης με αφρικης...

ψαρια εντελος διαφορετικων απαιτισεων και βιοτοπων.

θα σου πρωτηνει το team Σωκρατης - Στρατος ποιες να κρατησεις ποιες να δωσεις.

τωρα το setup σου θυμιζει malawi.. οποτε λογικα καλυτερα να κρατησεις αυτο.

κατα την γνωμη μου αν οι πετρες μειραστουν στα 2 ακρα του ενυδρειου και μπουν λιγες ακομα θα ειναι τελειο.

οπως και κατα την γνωμη μου θελεις κιαλλη αμμο. μιας και η αγαπημενη συνηθια των κιχλιδων ειναι να σκαβουν.

θελω οπως και διποτε τιμες νερου για να σου πεω περισοτερα...

:):D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Την άμμο απο πού την πήρες;;;;

Link to comment
Share on other sites

hello φιλοι αυτο ειναι το ηδη υπαρχων ενυδρειο μου.

post-14192-1246980432_thumb.jpg

post-14192-1246980521_thumb.jpg

το ενυδρειο μου αποτελειτε απο τα εξεις:

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:............................ 100x30x40 με βαση.

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ:............................. 120l

ΦΩΤΙΣΜΟΣ :................................. 1 x 36w red T8 + 1x 24w blue T5 με τοποθετημενη με πατεντα

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:...................... αμμος απο pet shop

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ:............................... πετρες απο παραλια καλα βρασμενες

Ψαρια :......................................... 1 frontosa,

1x parrot,

2x Dolphin Cichlid (Cyrtocara moorii),

2x Electric Yellow (Labidochromis caeruleus),

1x Bristle Nose Pleco,

1x Shark Catfish,

1x ( ειναι σαν το Synodontis, αλλα δεν θυμαμε ακριβος τι ειναι),

1x Firebird Cichlid

το Cherry Red Zebra (πορτοκαλι) που φενεται στη φοτο δεν υπαρχει πλεον...

περιμενω τις παρατηρησεις σας, :D

αλλα το μεγαλο μου μελημα ειναι οπος εγραψα κ στο φυτεμενο ενυδρειο η αγορα που σκοπεβω να κανω ενος νεου 160l για φυτα κ εκει θα χρειαστω την βοηθεια σας.... :)

Το ενυδρείο είναι 1.00χ30χ40.

Λοιπόν η φροντόζα είναι κοπαδόψαρο Ταγκανίκα και απαιτεί μεγάλο ενυδρείο τουλάχιστον 500 λτ. συνήθως μπαίνουν σε ενυδρεία της τάξης των 700λτ.+.

Ο pleco είναι αμαζόνιος οπότε δεν πάει με τους αφρικάνους,το ίδιο και ο parrot.Το ίδιο ισχύει και για τον shark catfish.Ο synodontis εφόσον κρατας αφρική θα μπορούσες να τον αφήσεις.

Εχεις 2 cyrtocara ,τα ψάρια αυτά είναι Haps(malawi) και μεγαλώνουν αρκετά ( περίπου 18cm)και είναι και κοπαδόψαρα.Η firebird προφανώς αναφέρεσαι στην Aulonocara Hansbaenschi που έιναι και αυτή haplochromis.Η βιβλιογαφία αναφέρει οτι θα μπορούσαμε να κρατήσουμε haps και mbuna ( όπως η labido που έχεις) αλλά απαιτείται μεγάλο ενυδρείο και ιδιαίτερη προσοχή τόσο στη σύνθεση των ψαριών όσο και στη διατροφή.

Για όλους αυτούς τους λόγους και λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του ενυδρείου εγώ προτείνω τα εξής:

Κρατάς μόνο τις labido που είναι δύο και προσθέτεις ακόμα δύο σε συνδυασμό 1αρ./3θηλ. και κρατάς και τον συνοδόντη.

Πες μας και ph ,gh ,kh του ενυδρείου σου.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Και ένας λόγος παραπάνω να ΜΗΝ κρατήσεις το παπαγαλόψαρο εδώ....

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλος το setup σου μου αρεσει πολυ!!!

απλα θα σου προτεινα να εδινες τα παπαγαλοψαρα!!!

κρατα μονο ενα χαρεμακι αφρικανες :):)

κατι τετοιο σκοπευω φιλε :D

Link to comment
Share on other sites

λπν εχουμε και λεμε...

ψαρια:

1. φροντοζα -- λιμνης ταγκανικα

1. παπαγαλοψαρο -- αμερικανικη κιχλιδα

2. Cyrtocara moorii -- λιμνη malawi

2. Labidochromis caeruleus -- λιμνη malawi

1. Bristle Nose Pleco -- γατοψαρο αμερικης (πλεκοστομοι)

1. Firebird Cichlid -- λιμνη malawi

περιμενω να μου πεις πιο συγκεκριμενα ποιο εννοεις sharkcatfish και ποιο Synodontis??? μηπως ειναι cory???

απο οτι καταλαβαινεις και μονος σου τα ψαρια ειναι εντελος αταιριαστα... εχεις αφρικανικα απο διαφορετικες λιμνες και κυριος κιχλιδες αμερικης με αφρικης...

ψαρια εντελος διαφορετικων απαιτισεων και βιοτοπων.

θα σου πρωτηνει το team Σωκρατης - Στρατος ποιες να κρατησεις ποιες να δωσεις.

τωρα το setup σου θυμιζει malawi.. οποτε λογικα καλυτερα να κρατησεις αυτο.

κατα την γνωμη μου αν οι πετρες μειραστουν στα 2 ακρα του ενυδρειου και μπουν λιγες ακομα θα ειναι τελειο.

οπως και κατα την γνωμη μου θελεις κιαλλη αμμο. μιας και η αγαπημενη συνηθια των κιχλιδων ειναι να σκαβουν.

θελω οπως και διποτε τιμες νερου για να σου πεω περισοτερα...

:):)

φιλε αυτα ειναι τα 2 γατοψαρα που εχω.

post-14192-1247084699_thumb.jpg

οσο για τις τιμες νερου εχω τελευτεια μετρηση σημερα

ph:...................7

Αμμωνια NH3:.... λεει στο βιβλιαρακι: Οριακη τιμη ,ειναι στο δευτερο χρωμα απο 0,3mg/l- 0,9mg/l

Χωρις παρεχηγηση αλλα τα test δε ξερω να τα διαβαζω σωστα... :D

Για να σε διευκοληνω τα test ειναι τις sera και ειναι τα ακολουθα

post-14192-1247085828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτα ειναι τα 2 γατοψαρα που εχω.

post-14192-1247084699_thumb.jpg

οσο για τις τιμες νερου εχω τελευτεια μετρηση σημερα

ph:...................7

Αμμωνια NH3:.... λεει στο βιβλιαρακι: Οριακη τιμη ,ειναι στο δευτερο χρωμα απο 0,3mg/l- 0,9mg/l

Χωρις παρεχηγηση αλλα τα test δε ξερω να τα διαβαζω σωστα... :)

Για να σε διευκοληνω τα test ειναι τις sera και ειναι τα ακολουθα

post-14192-1247085828_thumb.jpg

ph 7... οι κιχλιδες αφρικες θελουν πανω απο 8. πρεπει να βαλεις ασβεστολ. πετρες μεσα και σε καθε αλλαγη να προσθετεις σοδα (μαγειρικη)

αμωνια 0,3 - 0,9... η αμωνια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 0!! και μονο 0. η αμωνια ειναι απο τους πιο βασικους παραγοντες που χανουμε ψαρια. γιατι διλητηριαζοντε τα ψαρια.

τωρα για τα ψαρια δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι το μικρο..

το μεγαλο πρεπει να ειναι Pimelodus pictus..αν οντος ειναι πρεπει να φυγει και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ph 7... οι κιχλιδες αφρικες θελουν πανω απο 8. πρεπει να βαλεις ασβεστολ. πετρες μεσα και σε καθε αλλαγη να προσθετεις σοδα (μαγειρικη)

αμωνια 0,3 - 0,9... η αμωνια ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 0!! και μονο 0. η αμωνια ειναι απο τους πιο βασικους παραγοντες που χανουμε ψαρια. γιατι διλητηριαζοντε τα ψαρια.

τωρα για τα ψαρια δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι το μικρο..

το μεγαλο πρεπει να ειναι Pimelodus pictus..αν οντος ειναι πρεπει να φυγει και αυτο...

Τωρα με μπερδεψες για το ph. δηλ. με 7 θα εχω προβλημα :) παντος να πω την αληθεια ειμαι ευχαριστημενος γιατι ουτε ψοφανε ψαρια,ουτε αρωστενουν(πολυ σπανια), κ η συμπεριφορα τους ειναι πολυ καλη (οπτικα).

εδω κ 2 χρονια που εχω τα περισσοτερα εχω χασει το Cherry Red Zebra κ ενα Bristle Nose Pleco.

εντομεταξυ εχεις δικιο το pleco θελει μεχρι 7.8ph k οι cichlids απο 7.5 k πανω

Οποτε περιμενω το team Σωκρατης - Στρατος οπος ειπες να μου πουνε τι να διωξο κ τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απηθεια οτι για να δεις αν οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες ριχνεις ξυδι να δεις αν αφρισουν :):):D

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο αξιοπιστα τεστ!!

χρειαζομαι κ καποιο αλλο test να αγορασω????

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock: Πονοκεφαλος με επιασε :buttrock:

Και ολα σε 120 λιτρα!!

Και δυο χρονια χωρις πολλες απωλειες!!

Αληθεια ποιο ειναι το προσδοκιμο ζωης αυτων των ψαριων?

Εχει και μπλε λαμπα?!!

Απο αλγες δεν βλεπω τπτ ή ειναι νωρις?

Το ενυδρειο αυτο ποσο καιρο τρεχει?

κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο αξιοπιστα τεστ!!

Καλο :)

Αν σκεφτεις οτι στη θεσσαλονικη εχει η βρυση πανω απο 8 πεχα και πολεμανε οσοι θελουν οξυνο νερο με ΑΟ, τυρφες, ξυλα κλπ να το κατεβασουν, και ο φιλος μετραει 7 πεχα σε αφρικανικο :):D

Μια χαρα αξιοπιστη μετρηση.

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι 7 το πεχα στο ενυδρειο. :buttrock:

Οποτε μην ανησυχεις φιλε νικ για το πεχα.

Η συνθεση των ψαριων ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1.00χ30χ40.

Λοιπόν η φροντόζα είναι κοπαδόψαρο Ταγκανίκα και απαιτεί μεγάλο ενυδρείο τουλάχιστον 500 λτ. συνήθως μπαίνουν σε ενυδρεία της τάξης των 700λτ.+.

Ο pleco είναι αμαζόνιος οπότε δεν πάει με τους αφρικάνους,το ίδιο και ο parrot.Το ίδιο ισχύει και για τον shark catfish.Ο synodontis εφόσον κρατας αφρική θα μπορούσες να τον αφήσεις.

Εχεις 2 cyrtocara ,τα ψάρια αυτά είναι Haps(malawi) και μεγαλώνουν αρκετά ( περίπου 18cm)και είναι και κοπαδόψαρα.Η firebird προφανώς αναφέρεσαι στην Aulonocara Hansbaenschi που έιναι και αυτή haplochromis.Η βιβλιογαφία αναφέρει οτι θα μπορούσαμε να κρατήσουμε haps και mbuna ( όπως η labido που έχεις) αλλά απαιτείται μεγάλο ενυδρείο και ιδιαίτερη προσοχή τόσο στη σύνθεση των ψαριών όσο και στη διατροφή.

Για όλους αυτούς τους λόγους και λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του ενυδρείου εγώ προτείνω τα εξής:

Κρατάς μόνο τις labido που είναι δύο και προσθέτεις ακόμα δύο σε συνδυασμό 1αρ./3θηλ. και κρατάς και τον συνοδόντη.

Πες μας και ph ,gh ,kh του ενυδρείου σου.

Φιλικά Σωκράτης :)

Αγαπητοί φίλοι εγώ ήδη έχω καταθέσει την γνώμη μου για την σύνθεση του συγκεκριμένου ενυδρείου.

Οσον αφορά τις παραμέτρους νερού, θα συμφωνήσω καταρχήν με τον delta αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν όλη η Θεσσαλονίκη έχει αλκαλικό καο σκληρό νερό.

Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::buttrock: Πονοκεφαλος με επιασε :buttrock:

Και ολα σε 120 λιτρα!!

Και δυο χρονια χωρις πολλες απωλειες!!

Αληθεια ποιο ειναι το προσδοκιμο ζωης αυτων των ψαριων?

Εχει και μπλε λαμπα?!!

Απο αλγες δεν βλεπω τπτ ή ειναι νωρις?

Το ενυδρειο αυτο ποσο καιρο τρεχει?

Καλο :)

Αν σκεφτεις οτι στη θεσσαλονικη εχει η βρυση πανω απο 8 πεχα και πολεμανε οσοι θελουν οξυνο νερο με ΑΟ, τυρφες, ξυλα κλπ να το κατεβασουν, και ο φιλος μετραει 7 πεχα σε αφρικανικο :):D

Μια χαρα αξιοπιστη μετρηση.

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι 7 το πεχα στο ενυδρειο. :buttrock:

Οποτε μην ανησυχεις φιλε νικ για το πεχα.

Η συνθεση των ψαριων ειναι το προβλημα.

Φιλε delta το ενυδρειο οπος γραφω τρεχει ετσι 2 χρονια.

Αλγες καλα δε βλεπεις γιατι δεν υπαρχουν, (ή μαλλον υπαρχουν σε μικρα κ φυσιολογικα επιπεδα για ενυδρειο).

Και για το νερο της θεσ/νικης μη βαζεις κ το χερι σου στη φωτια γιατι εγω μενω λιγο εξω απο θεσ/νικι (Ασβεστοχωρι) κ εμεις περνουμε νερο οχι απο εκει που περνει σχεδον ολη η πολη...

Οσο για τα ψαρια περιμενω απο εσας να μου πειτε τι να βγαλω...............

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1.00χ30χ40.

Λοιπόν η φροντόζα είναι κοπαδόψαρο Ταγκανίκα και απαιτεί μεγάλο ενυδρείο τουλάχιστον 500 λτ. συνήθως μπαίνουν σε ενυδρεία της τάξης των 700λτ.+.

Ο pleco είναι αμαζόνιος οπότε δεν πάει με τους αφρικάνους,το ίδιο και ο parrot.Το ίδιο ισχύει και για τον shark catfish.Ο synodontis εφόσον κρατας αφρική θα μπορούσες να τον αφήσεις.

Εχεις 2 cyrtocara ,τα ψάρια αυτά είναι Haps(malawi) και μεγαλώνουν αρκετά ( περίπου 18cm)και είναι και κοπαδόψαρα.Η firebird προφανώς αναφέρεσαι στην Aulonocara Hansbaenschi που έιναι και αυτή haplochromis.Η βιβλιογαφία αναφέρει οτι θα μπορούσαμε να κρατήσουμε haps και mbuna ( όπως η labido που έχεις) αλλά απαιτείται μεγάλο ενυδρείο και ιδιαίτερη προσοχή τόσο στη σύνθεση των ψαριών όσο και στη διατροφή.

Για όλους αυτούς τους λόγους και λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του ενυδρείου εγώ προτείνω τα εξής:

Κρατάς μόνο τις labido που είναι δύο και προσθέτεις ακόμα δύο σε συνδυασμό 1αρ./3θηλ. και κρατάς και τον συνοδόντη.

Πες μας και ph ,gh ,kh του ενυδρείου σου.

Φιλικά Σωκράτης :)

Εγραψα τη γνώμη μου ,αλλά απο οτι φαίνεται ,γράφω για να γράφω.Αν το νερό σου αγαπητέ φίλε είναι ph 7.0 και σκληρότητα δεν ξέρω αυτό μπορεί να ρυθμιστεί και να πάει για Αφρική.Δεν έχω να πώ τίποτα άλλο.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα τη γνώμη μου ,αλλά απο οτι φαίνεται ,γράφω για να γράφω.Αν το νερό σου αγαπητέ φίλε είναι ph 7.0 και σκληρότητα δεν ξέρω αυτό μπορεί να ρυθμιστεί και να πάει για Αφρική.Δεν έχω να πώ τίποτα άλλο.

Φιλικά Σωκράτης :)

οκ φιλε κ μαλλον κατι τετοιο θα κανω... :) απλα να βρω να δωσω καπου τα υπολοιπα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

..Και για το νερο της θεσ/νικης μη βαζεις κ το χερι σου στη φωτια γιατι εγω μενω λιγο εξω απο θεσ/νικι (Ασβεστοχωρι) κ εμεις περνουμε νερο οχι απο εκει που περνει σχεδον ολη η πολη..

ΟΚ.

Το ονομα παντως της περιοχης (ασβεστοχωρι) και το εδαφος της (γεματο μαρμαρολιθους και σχιστολιθους που τα μονα φυτα που "ευδοκιμουν" ειναι τα πουρναρια) με προδιαθετει για το αντιθετο στο πεχα και τη σκληροτητα του νερου.

Εκτος και η πηγη προμηθειας του νερου σας δεν εχει καμια σχεση με την περιοχη σας.

Καλο παντως ειναι να κανεις μια επαληθευση αφου δανιστεις ενα αλλο τεστ απο φιλο γιατι σοβαρα τωρα τα sera δεν εχουν και την καλυτερη φημη (κανε μια αναζητηση με τη μηχανη αναζητησης στο φορουμ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε delta το ενυδρειο οπος γραφω τρεχει ετσι 2 χρονια.

Αλγες καλα δε βλεπεις γιατι δεν υπαρχουν, (ή μαλλον υπαρχουν σε μικρα κ φυσιολογικα επιπεδα για ενυδρειο).

Και για το νερο της θεσ/νικης μη βαζεις κ το χερι σου στη φωτια γιατι εγω μενω λιγο εξω απο θεσ/νικι (Ασβεστοχωρι) κ εμεις περνουμε νερο οχι απο εκει που περνει σχεδον ολη η πολη...

Οσο για τα ψαρια περιμενω απο εσας να μου πειτε τι να βγαλω...............

φιλε και γω εκει κοντα ρετζικι μενω... και το PH τις βρισης καθαρο ειναι 8 - 8.1 καπου εκει.. σκεψου να βαλω και ασβεστολιθους και κανενα κοχιλι τι εχει να γινει... :):D:buttrock:

αφου μενεις διπλα μου μπορω οποτε θελεις να ερθω σπιτι σου να σε βοηθησω να το στησουμε μαζι.. κανε πρωτα αυτο που σου ειπε ο κ. Σωκρατης με τα ψαρια.. και μολις εχεις τα σωστα ερχομαι και το κανουμε σουπερ... :buttrock::buttrock:

περιμενω νεα σου!! :)

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Το ονομα παντως της περιοχης (ασβεστοχωρι) και το εδαφος της (γεματο μαρμαρολιθους και σχιστολιθους που τα μονα φυτα που "ευδοκιμουν" ειναι τα πουρναρια) με προδιαθετει για το αντιθετο στο πεχα και τη σκληροτητα του νερου.

Εκτος και η πηγη προμηθειας του νερου σας δεν εχει καμια σχεση με την περιοχη σας.

Καλο παντως ειναι να κανεις μια επαληθευση αφου δανιστεις ενα αλλο τεστ απο φιλο γιατι σοβαρα τωρα τα sera δεν εχουν και την καλυτερη φημη (κανε μια αναζητηση με τη μηχανη αναζητησης στο φορουμ)

Σπυρο ασβεστοχωρι λεγετε επιδη τα σπιτια ειναι καταλευκα (βαμενα με ασβεστι)... :):):D

Link to comment
Share on other sites

λπν και μερικα πραγματα ακομα...

βγες εκει στο χορτιατη στο δασος και μαζεψε ωραιες πετρες... να δεις ομως να ταιριαζουν χρωματικα (μην εχεις καφε με μαυρες κοκκινες και ασπρες :):) ) ριξε πανω τους ξιδακι η Κεζαπ (το χρεισιμοποιουμε στις τουαλετες)

και αν αφρισει τις περνεις.

τις βαζεις σε ενα κουβα με νερο και χλωρινη και τις αφηνεις καμια μερα. μετα ξεπλενεις καλα τις περτες και τις βαζεις σε νερο με αντιχλωριο. ξανα ξεπλενεις και εισαι ετοιμος.

αγοραζεις και μια Βαλισνερια Γιγαντεα απο ενα πετ σοπ και εισαι ο ετοιμος!!! :D:buttrock:

στο στησημο σου ειπα οποτε θελεις σε βοηθαω εγω! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...