Jump to content

Πρόβλημα με στρώσιμο


Recommended Posts

Στο σαιτ της εταιρεια δειχνει καποιες "τεχνικες" αναβαθμισης

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27494_ehen

Ομως βλεπω εδω οτι μπορει να μπουν εξτρα "modular cages" οπως τα λεει http://www.eheim.de/eheim/pdf/english/test_aquaball.pdf

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/13c...hparam/aquaball

Ετσι θα μεγαλωσεις το χωρο των υλικων και θα γινει σοβαρη δουλεια. Γεμισε οσο substrat μπορεις.

Με λιγοτερο απο 1 λιτρο substrat pro μη περιμενεις σιγουρια σε 100 λιτρα ενυδρειο με αρκετη ιχθυοφορτιση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε σκοπεύω να αλλάξω το φίλτρο σύντομα, αλλά ούτε και να το παραφορτώσω με ψάρια, σκέφτομαι να βελτιώσω το φίλτρο καθώς η eheim έχει αρκετή ποικιλία για φίλτρανση.

Θα προσθέσω σίγουρα ένα cage ακόμη. Αντί του μπλε σφουγγαριού θα βάλω substrat pro. Βλέπω ότι έχει ποικιλία υλικών για μηχανική φίλτρανση αλλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο.

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27600_ehen

Τι προτείνετε;

Και κάτι ακόμη. Σε δύο ξύλα και πάνω στη μία anubia εμφανίστηκαν άσπρα χνούδια. Τι να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Σε δύο ξύλα και πάνω στη μία anubia εμφανίστηκαν άσπρα χνούδια. Τι να κάνω;

σιγουρα μια φωτο θα βοηθουσε τους γνωστες του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε σκοπεύω να αλλάξω το φίλτρο σύντομα, αλλά ούτε και να το παραφορτώσω με ψάρια, σκέφτομαι να βελτιώσω το φίλτρο καθώς η eheim έχει αρκετή ποικιλία για φίλτρανση.

Θα προσθέσω σίγουρα ένα cage ακόμη. Αντί του μπλε σφουγγαριού θα βάλω substrat pro. Βλέπω ότι έχει ποικιλία υλικών για μηχανική φίλτρανση αλλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο.

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27600_ehen

Τι προτείνετε;

Και κάτι ακόμη. Σε δύο ξύλα και πάνω στη μία anubia εμφανίστηκαν άσπρα χνούδια. Τι να κάνω;

Ευχαριστώ.

Πολυ καλη σκεψη.

Απο μηχανικη φιλτρανση εισαι ΟΚ νομιζω με το σφουγγαρι, να κοιταξεις το χωρο για να βαλεις περισσοτερο βιολογικο υλικο (substrat pro).

Το biomech απεφυγε το, τριβεται ευκολα.

Το κλασικο μηχανικο μακαρονι (ehfimech) ειναι ΟΚ, αλλα και το σφουγγαρι κανει καλο μηχανικο.

Το "χνουδι" ή "ζελε" στα ξυλα ειναι μυκητας, καποιο ειδος μουχλας. (ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ)

Μη κανεις τπτ θα φυγει μονο του ή θα το μεζεδιασουν αν υπαρχουν τπτ φυτοφαγα/αλγοφαγα ψαρια.

Ακομα και να το πλυνεις ή βρασει κλπ, αυτο θα ξαναβγει και θα "εξαφανιστει" μετα απο λιγο καιρο.

Ειναι κατι σαν αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πω ότι μοιάζει. Είναι πιο πολύ σε μορφή σβώλου. Νομίζω ότι πάνω στα φύλλα εκεί που έγινε το χνούδι είχε μείνει τροφή. Θα προσπαθήσω να βγάλω μια καλή φωτογραφία.

Για το φίλτρο τώρα. Στα δύο πάνω καλαθάκια θα αφήσω σφουγγάρι και στα άλλα δύο θα βάλω substrat pro. Εάν αφήσω μόνο ένα σφουγγάρι και βάλω στα τρία substrat pro θα έχω έλλειψη μηχανικής φίλτρανσης ή καλά είμαι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φωτογραφίες από το χνούδι και από ένα σαλιγκάρι που βρήκα, που τελικά είναι δύο. Το σαλιγκάρι εμφανίστηκε μαζί με τα φυτά...

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους φωτογραφίες από το χνούδι και από ένα σαλιγκάρι που βρήκα, που τελικά είναι δύο. Το σαλιγκάρι εμφανίστηκε μαζί με τα φυτά...

post-13312-1247768644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To σαλιγκάρι δε φαίνεται στη φωτογραφία, απλά δε μπορώ να επισυνάψω άλλη φωτογραφία... με πετάει σε λευκή σελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η αμμωνία έπεσε και έχουν ανέβει κατά πολύ τα νιτρώδη...

Παρατηρώ όμως ότι η θερμοκρασία είναι στους 29 βαθμούς. Θα είναι πολύ κακό για ψαράκια tetras;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η αμμωνία έπεσε και έχουν ανέβει κατά πολύ τα νιτρώδη...

Παρατηρώ όμως ότι η θερμοκρασία είναι στους 29 βαθμούς. Θα είναι πολύ κακό για ψαράκια tetras;

Αναλογα τα τετρας και τις απαιτησεις τους.

Το κακο το μεγαλυτερο δεν σκεφτεσαι?

Τα νιτρωδη ειναι το ιδιο τοξικα με την αμμωνια.

Αλλιως δεν θα χρειαζοταν να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου, να μηδενισουν δλδ και τα νιτρωδη για να κανουμε την μεγαλη αλλαγη και να θεωρηθει "στρωμενο" το ενυδρειο. :(

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο ακόμη. Απλά χαίρομαι πολύ που επιτέλους υπήρξε κάποια μεταβολή στις μετρήσεις. Σήμερα η αμμωνία είναι 0 και τα νιτρώδη περίπου στο 1.6.

Εάν μηδενίσουν τα νιτρώδη πόσο καιρό μπορεί να μείνει το ενυδρείο έτσι; Είναι και περιόδος διακοπών βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

...Εάν μηδενίσουν τα νιτρώδη πόσο καιρό μπορεί να μείνει το ενυδρείο έτσι; Είναι και περιόδος διακοπών βλέπετε...

Τι εννοεις "να μεινει ετσι"??

Προσεξε ορισμενα πραγματα απο εδω και περα.

Α. Απαξ και "στρωσει" το ενυδρειο σημαινει οτι για του ρυπους που του ριχνεις (πχ αλλος ριχνει τροφη, αλλος αμμωνια, εσυ εριξες nitrigon 2), εχει την απαραιτητη ποσοτητα βακτηριων για να τους "εξουδετερωνει".

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι αν αποτομα φροτωσεις το ενυδρειο με περισσοτερους ρυπους (πχ ριχνεις περισοτερη τροφη, ή περισσοτερη αμμωνια ή βαλεις πολλα ψαρια με τη μια οτι θα μπορεσει να αντεπαξερθει η ποσοτητα βακτηριων που ηδη υπαρχει.

Γι'αυτο δεν βαζουμε ολα τα ψαρια του ενυδρειου μαζι αλλα λιγα λιγα και σε διαστημα εβδομαδων, για να μη πω μηνων.

Και παντα ο αριθμος των ψαριων να ειναι αναλογος των λιτρων του ενυδρειου αλλα και της ποσοτητας βιολογιας (βακτηριων) που μπορει να φιλοξενησει το φιλτρο μας.

Β. Τα βακτηρια αυτα χρειαζονται συνεχως τροφη αλλιως πεθαινουν και αυτοματα παυει να θεωρειται στρωμενο το ενυδρειο.

Τροφη για τα βακτηρια ειναι οι ρυποι, ειτε ρυποι απο τα ψαρια, ειτε σκετη τροφη στο ενυδρειο, ειτε αμμωνια. Φυσικα με σειρα προτιμησης οπως τα ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να μη βάλω ψάρια και απλά ρίχνοντας τροφή να διατηρήσω τη βιολογία του ενυδρείου μου σε φυσιολογικά επίπεδα;

Τα νιτρώδη έπεσαν κι άλλο, κοντεύουν 0.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτογραφία που βλέπω βγάζω το συμπέρασμα οτι είναι τροφή που δεν εχει καταναλωθεί απο τα βακτήρια και έχει σαπίσει .

Αυτο είναι κακό και πρέπει να αφαιρεθεί .

Τη τροφή πλέον θα τη βάζεις στο ενυδρείο για να ταΐζεις τα ψαράκια σου .

Κάθε φορά που θα βαζεις ψάρια στο ενυδρείο (ποιο πάνω σου είπαν σιγά σιγά να βάζεις ψάρια ) για δυο ημέρες δεν θα ταΐζεις .

Τέλος δες και έναν ποιο απλό τρόπο στρωσίματος του ενυδρείου στην υπογραφή μου .

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ήδη το άρθρο κι ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή τους. Επειδή δε θα μπορέσω να βάλω ψάρια για περίπου 2 εβδομάδες ρίχνοντας λίγη τροφή κάθε μέρα θα μπορέσω να διατηρήσω τη βιολογία του ενυδρείου μου ή όχι; Νερό να αλλάξω τώρα ή πριν βάλω ψάρια;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από ολιγοήμερη απουσία βλέπω τα σαλιγκαράκια που είχα να περιφέρονται πάνω στις ανούμπιες, να έχουν θεριέψει και να επιπλέουν στο νερό ζωντανά μάλλον επειδή ανέβηκαν στη βαλισνέρια και τα πήρε το ρεύμα του φίλτρου. Τα σαλιγκάρια είναι ωφέλιμα ή να τα αφαιρέσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από ολιγοήμερη απουσία βλέπω τα σαλιγκαράκια που είχα να περιφέρονται πάνω στις ανούμπιες, να έχουν θεριέψει και να επιπλέουν στο νερό ζωντανά μάλλον επειδή ανέβηκαν στη βαλισνέρια και τα πήρε το ρεύμα του φίλτρου. Τα σαλιγκάρια είναι ωφέλιμα ή να τα αφαιρέσω;

Αστα, τρωνε τις αλγες, τα σαπια σημεια στα φυτα και οτι περισσευει απο τροφη.

Προσεξε μονο αν καθαριζεις τα τζαμια με μαγνητακια να μη πιασεις κανενα αναμεσα και χαραξεις το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Πέρασαν λοιπόν δύο εβδομάδες με στρωμένο ενυδρείο και με λίγη τροφή κάθε μέρα εύχομαι να πήγαν όλα καλά όσο αφορά τα βακτήριά μου. Πριν από λίγο μέτρησα

NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 ~ 0.2

Λέω αύριο το πρωί να κάνω την πρώτη μεγάλη αλλαγή και να βάλω τα πρώτα 3-4 ζεβράκια απόγευμα-βράδυ.

Έχει κανείς να επισημάνει κάτι που μου διαφεύγει;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Να τους κανεις προσαρμογη.

Εγω προτιμω σωληνακι να σταζει νερο απο το ενυδρειο σε σκεπασμενη λεκανη ή κουβα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να αδειάσω τη σακούλα σε μια λεκάνη, μετά σιγά σιγά να ρίχνω ενυδρειακό νερό στη λεκάνη και μετά όλο μαζί μέσα ή με απόχη;

Είναι καλό να βάλω τη σακούλα μέσα στο ενυδρείο χωρίς να αναμείξω το νερό και μετά με απόχη να τα ρίξω μέσα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Έκανα την προσαρμογή όπως προτείνει ο delta66. Χρονοβόρο αλλά αν είναι καλό γιατί όχι. Μπήκαν τα 5 πρώτα zebra danio και κάνουν σαν τρελά. Κινούνται παντού και συνέχεια, ακόμα και μπροστά από τη ροή του νερού. Είναι φυσιολογική συμπεριφορά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλο να πεφτει το νερο της σακουλας στο ενυδρειο.

Το μονο μειονεκτημα της "λεκανης" ειναι η ρυθμιαση θερμοκρασιας, αν μπορει να γινεται (ισως το χειμωνα) με διατηρηση της θερμοκρασιας στο ιδιο επιπεδο με του ενυδρειου, ειναι σουπερ.

Αλλιως πρεπει να γινεται πιο συντομα ή με σακουλα μεσα στο ενυδρειο.

ΥΓ Το να περνανε τα ψαρια απο καραντινα πριν την εισαγωγη τους στο ενυδρειο, ειναι αλλο θεμα και με πολλες παραμετρους για να αποφασισει καποιος αν πρεπει ή μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...