Jump to content

Preis Project


Aiolos

Recommended Posts

Ναι κυκλοφορητής υπάρχει με παροχή αέρα μαζί, (ξέρεις το σωληνάκι με τη βαλβίδα), και πέρα από την κυκλοφορία τον χρησιμοποιώ και για την μεταφορά του νερού από το βαρελάκι προς το ενυδρείο.

Στο βαρελάκι επίσης υπάρχει και μόνιμα ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο. Αν δω ότι ξεφεύγει η θερμοκρασία το ξεσκεπάζω οπότε κρυώνει και πιο εύκολα λόγο του κλιματιστικού.

Για το Kh δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι πρωτοποριακό, αλλά η εταιρία συστήνει 20ml στα 100 λίτρα μια φορά την εβδομάδα… τι να πω !!!

Είναι δοκιμασμένα από φίλο στη Γερμανία εδώ και χρόνια και μου πρότεινε να ακολουθείσω το πρόγραμμα, σε συνδυασμό με μετρήσεις πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιες μετρήσεις όσον αφορά το Kh μιας και χρησιμοποιώ Mineral Salt στο νερό της αλλαγής.

Νερό όπως βγαίνει από την αντίστροφη όσμωση (4 σταδίων):

TDS = 000

Kh = 1.0

Μόνο με αλάτι:

Kh = 8 (1024 αλατότητα)

Μόνο με Mineral Salt:

Kh = 6.1

Mε αλάτι και Mineral Salt:

Κh = 11,8

Συμπεράσματα?

Link to comment
Share on other sites

Mε αλάτι και Mineral Salt:

Κh = 11,8

Συμπεράσματα?

Το συμπέρασμα είναι ότι αυτό που ονομάζει η εταιρία mineral salt είναι στην ουσία kh buffer :(

Link to comment
Share on other sites

14 - 18/07/09

Ca=430

Mg=1290

Κh=7.9

Ακλουθώντας το πρόγραμμα της Preis (φωτογραφία) προστέθηκαν:

Formel Coral

Magnesium-Iodine

post-13206-1247888829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαμορφώσει ένα πίνακα για τις ανάγκες του δικού ενυδρείου, ώστε να γίνεται συστηματικά η τήρηση του προγράμματος.

Μια πρώτη εντύπωση (αν και είναι νωρίς ακόμη), είναι ότι με τις εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξεως 30% (60 λίτρα στα 200), οι τιμές είναι πιο σταθερές.

Στις αλλαγές των 15% την εβδομάδα ή κάθε δεκαπέντε ημέρες, οι τιμές μεταβάλλονται και χρειάζονται πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκλεισε ένας μήνας ακλουθώντας το πρόγραμμα της Preis, με κάποιες μικρές μεταβολές λόγω των αποτελεσμάτων στις τιμές των τεστ.

Φαίνεται από την μηνιαία κατάσταση (φώτο) η όλη διαδικασία.

Απόψεις και συμπεράσματα?

post-13206-1249129567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μας τέλειωσε και ο Αύγουστος, κλείνοντας έτσι τον δεύτερο μηνά του Preis Project.

«Επίπονη» εργασία όλο αυτό το διάστημα, με πολύ συχνές μετρήσεις και καθημερινή φροντίδα.

Η πλάκα είναι ότι τη «βρίσκω» κιόλας !!!

Στο δια ταύτα….

Στον πίνακα φαίνεται η όλη διαδικασία με τις δοσολογίες, και τα αποτελέσματα των τεστ.

Δεν είναι τόσο δυσνόητος όσο φαίνεται εκ πρώτης όψεως.

Περιληπτικά τα πράγματα έχουν ως εξής:

2/8

πραγματοποιήθηκε αλλαγή το ΚΗ παρέμεινε χαμηλό, έγινε επιπρόσθετη δοσολογία Formal Coral

8/8

Σταμάτησε να προστίθεται στο νερό αναπλήρωσης Mineral Salt αλλά έχει παρατηρηθεί μείωση του ΚΗ. Από τις 14 του μηνός άρχισε πάλι να προστίθεται

14-15/8

Ακύρωση δοσολογίας Magnesium / Iodine λόγω της θεραπείας με Chemi clean και λόγω επικείμενης αλλαγής νερού (30%-60 λίτρα) στις 16 του μηνός.

17/8

Έγινε σύγκριση και με τεστ ΑPI για ΝΟ2 και ΝΗ3, τα αποτελέσματα και των δυο τεστ ήταν μηδενικά.

(τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι όλα της Salifert)

26/8/2009

Από τις μέχρι τώρα μετρήσεις η τιμή του ΚΗ δεν είναι σταθερή, αυξάνεται η δοσολογία του Formel Korall στη διπλάσια ποσότητα (80ml), ή δύο φορές την εβδομάδα Χ40ml

Οι μετρήσεις του Mg είναι σχετικά σταθερές παρόλο που υπάρχουν ακυρωμένες δοσολογίες. Μεταβάλλεται η συχνότητα δοσολογίας από δυο φορές την εβδομάδα σε μία.

Μπορεί το όλο πρόγραμμα να απαιτεί καθημερινή ενασχόληση, (μέχρι να βρεθεί η χρυσή τομή * ).

Να στοιχίζει ίσως περισσότερο…. αλλά μέχρι στιγμής αυτό που συμπεραίνω είναι η σταθερότητα των τιμών που εδώ και τόσο καιρό δεν μπορούσα να τις σταθεροποιήσω.

Τον Σεπτέμβρη οι αλλαγές νερού θα πραγματοποιούνται κάθε 10 μέρες σε ποσοστό 30%, 60 λίτρα δηλαδή, ώστε να φανεί: εάν και πόσο και σε πια συχνότητα θα πρέπει να προστίθενται βελτιωτικά.

*Μιας και ανέφερα τη χρυσή τομή…

Όπως είπα στις αρχές αυτού του topic σκοπός είναι να καταλήξω στο αν θα γίνονται συχνότερες αλλαγές νερού (χρόνος Χ /ποσοστό Χ ) με όσον το δυνατό λιγότερη πρόσθεση βελτιωτικών.

Ο τελικός σκοπός όμως πάνω απ όλα είναι η σταθερότητα στις τιμές.

I’ll be back….

post-13206-1251499260_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα κοραλια σου ειδες καποια βελτιωση στο χρωμα,την αναπτυξη κτλ?Η ειναι νωρις ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι στα σκληρά (2 acro) δεν παρατήρησα εμφανή διαφορά.. ίσως είναι νωρίς μάλλον, (μόνο η favia δείχνει σημεία ανάπτυξης)

Όλα τα ψάρια και τα μαλακά κοράλλια πάντως δείχνουν πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πινακα βλεπω οτι εμφανιστικε λιγη αμμωνια τελευταια ε?

Συνεχισε να μας ενημερωνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι Άκη δεν ανέβηκε.. μηδενικά είναι, απλά η διαβάθμιση από τα Salifert τεστ στην αμμωνία το μηδενικό που έχουν όλα τα άλλα τεστ αυτή το έχει <0.25.

Έκανα τεστ με API και έδειξαν 0.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω ένα χρόνο περίπου και γενικός ήταν στάσιμη… τώρα τελευταία είναι γενικός πιο… «γεμάτο» και με πιο ζωντανά χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

πόσο σου έρχεται μηνιαία το κόστος του preis ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα ακόμη τον λογαριασμό… περιμένω να τελειώσω τον κύκλο του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη φώτο η Favia πριν 4-5 μήνες, ενώ στη δεύτερη τραβηγμένη πρόσφατα με τις ίδιες φωτιστικές συνθήκες αλλά μετά από δίμηνη ακολουθία του προγράμματος.

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες με τον ημερήσιο φωτισμό.

Πολύ καλή ανάπτυξη και αναπαραγωγή έχουν οι Ricordea Yuma και γενικός τα μαλακά…

post-13206-1251871133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nikman μιας και ανέφερες το κόστος…

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό και με τη συχνότητα των δόσεων/ποσοτήτων στα βελτιωτικά, (στην υπάρχουσα εφαρμογή του προγράμματος), κυμαίνεται στα 60 ευρώ μηνιαίως κατά μέσω όρο, σε ένα ενυδρείο υπολογισμένο στα 200 λίτρα. Tο ενυδρείο είναι 250 λίτρα όγκος νερού μαζί με το Refugium.

Αν προσέξεις τον πίνακα κάποια βελτιωτικά προστίθενται πιο συχνά από κάποια άλλα.

Εγώ χρησιμοποιώ τις συσκευασίες των 250ml που οι τιμές κυμαίνονται από 13-18 ευρώ.

Στις μεγαλύτερες συσκευασίες υπάρχει και μεγαλύτερο κέρδος φυσικά.

Παίζουν επίσης και οι τιμές από κατάστημα σε κατάστημα.

Όπως προανέφερα στα post μου, είναι να καταφέρω με τις αλλαγές νερού (Χ ποσοστό, Χ συχνότητα) να έχω καλύτερη ισορροπία στις τιμές του νερού με όσον το δυνατόν λιγότερη προσθήκη βελτιωτικών, και όπως καταλαβαίνεις το κόστος θα διαφοροποιηθεί απ όλους αυτούς τους παράγοντες.

Το αλάτι και τα τεστ δεν τα υπολόγισα στον «λογαριασμό», μιας και στα τεστ είναι παροδική η συχνότητα διεξαγωγής τους (μέχρι να βρεθεί ο «μπούσουλας» όπως λένε και οι θαλασσινοί) !!!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά δεν είναι μέρος του προγράμματος… αυτά τα έβαζα και θα τα βάζω ανεξάρτητα του όποιου προγράμματος ακολουθείσω στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είχα επικεντρωθεί στο νερό και δεν έγινε κάποια αναφορά ότι η διατροφή των κοραλλιών βασίζεται στα: Coral Energizer και Coral V Power της Preis και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια αναδρομή στο παρελθόν και στο παρόν…

Στα μανιτάρια υπήρχε ανάπτυξη αλλά, τους δυο τελευταίους μήνες ήταν πολύ μεγαλύτερη, όπως και στη ricordea (στη δεύτερη φώτο δεν έχει ανοίξει πλήρως)

Στη favia νομίζω είναι εμφανής η διαφορά.. no comment !!!

post-13206-1251992921_thumb.jpg

post-13206-1251992949_thumb.jpg

post-13206-1251992998_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα πηραν τα πανω τους βλεπω :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Άκη όντως, και κάτι άλλα μανιτάρια που έχω άρχισε πολλαπλασιασμός μέσα σ ένα μήνα…(φώτο σύντομα)

Κάποιες γοργόνειες είναι περισσότερο ανοιχτές από πριν… (χωρίς ανάπτυξη ακόμη).

Στις acro τα πράγματα είναι στάσιμα αλλά είμαι σίγουρος ότι οφείλεται σε άλλους παράγοντες.. ίσως δεν επαρκεί ο φωτισμός (είναι περίοδος που έπρεπε να αντικαταστήσω τις λάμπες) καθώς και πρόβλημα άλγης που πιάνουν επάνω οι acro. Αν και είναι κοράλλι με πιο αργούς ρυθμούς από κάποια άλλα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

καθώς και πρόβλημα άλγης που πιάνουν επάνω οι acro. αυτό με προβληματίζει , κάνεις ένα κόπο να μου θυμίσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου και το φωτισμό που έχεις . τι λάμπες και πόσο πάνω από το νερό ? Αν και είναι κοράλλι με πιο αργούς ρυθμούς από κάποια άλλα νομίζω.εξαρτάτε από το είδος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...