Jump to content

Απορεία...


malaw

Recommended Posts

Καλημέρα σας παιδιά θά ήθελα να κάνω μία ερώτηση....γιά ενυδρείο ιδιοκατασκευή 150*60*70 αξίζει να κατασκευαστεί sumb ή να παιξει με εξωτερικό φίλτρο....???

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι αξιζει. :)

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι αξιζει. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

:) οκ λοιπόν οπότε έτσι θα προχωρήσει το θέμα ρωτάω γιατί κάποιος μού είπε ότι "για ένα σχετικά μικρό ενυδρείο σαν αυτο δέν αξίζει να τρυπήσεις την βάση του για να περάσεις σάμπ η οποία βάση του εκεί δέχεται τον μεγαλύτερο όγκο βάρους του ενυδρείου και να το αδυνατίσεις" βέβαια άποψη είναι καί αυτη....επίσης θέλω να αναφέρω ότι σκεφτομαι να κάνω την κατασκευή με κάποιον γνωστό μου φίλο ο οποίος είναι τζαμάς και αναλαμβάνει να μου φτιάξει το ενυδρείο με (κατάλληλη σιλικόνη,τρέσες 10 ποντο τζάμι) και την βάση (γαλβανιζέ, με αντικραδασμικές ενισχύσεις, κόντρα πλακέ κτλ) αλλά δέν γνωρίζει να κατασκευάσει σάμπ καί την όλη φιλοσοφία..."να πέσω σε απόγνωση τώρα...???" :)
Link to comment
Share on other sites

κάποιος μού είπε ότι "για ένα σχετικά μικρό ενυδρείο σαν αυτο δέν αξίζει να τρυπήσεις την βάση του για να περάσεις σάμπ (1,50*60*70) η οποία βάση του εκεί δέχεται τον μεγαλύτερο όγκο βάρους του ενυδρείου και να το αδυνατίσεις" βέβαια άποψη είναι καί αυτη....επίσης θέλω να αναφέρω ότι σκεφτομαι να κάνω την κατασκευή με κάποιον γνωστό μου φίλο ο οποίος είναι τζαμάς και αναλαμβάνει να μου φτιάξει το ενυδρείο με (κατάλληλη σιλικόνη,τρέσες 10 ποντο τζάμι) και την βάση (γαλβανιζέ, με αντικραδασμικές ενισχύσεις, κόντρα πλακέ κτλ) αλλά δέν γνωρίζει να κατασκευάσει σάμπ καί την όλη φιλοσοφία..."να πέσω σε απόγνωση τώρα...???"

Link to comment
Share on other sites

O συνδυασμός κατασκευής ενυδρείου + sump θέλει πολύ μελέτη για δυο κύριους λόγους.. την σωστή λειτουργία και την αποφυγή πλημύρας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με το παραπάνω ειδικά οταν συμβεί διακοπή ρεύματος υπάρχει πρόβλημα....

οπότε η πρόταση σας είναι ποιά?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι και μελετας το ολο θεμα.σαφως το σαμπ κατα τη γνωμη μου ειναι το παρων και το μελλον σε ενα ενυδρειο.

απλως πρεπει να γινει σωστη μελετη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...