Jump to content

Λάμπες αλογόνου


Recommended Posts

Γεια χαρά

Στο 200+ λίτρων reef μου έχω σαν κύριο φωτισμό λάμπες Τ5 χωρισμένες σε φωτιστικές ζώνες με χρονοδιακόπτες.

Υπάρχει και μία ακόμη ζώνη.. ενδιάμεση θα την έλεγα, που αποτελείτε από 4 λαμπτήρες αλογόνου 12v/20w έκαστη, συνολικά 80w. Ανάβουν 1 ώρα το πρωί και 1.30 το απόγευμα.. συνολικά δηλαδή 2.30 ώρες την ημέρα.

Επειδή το χρωματικό φάσμα είναι προς κίτρινο, είναι ικανός αυτός ο φωτισμός να δημιουργήσει πρόβλημα με τις άλγες ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν οι υπόλοιπες συνθήκες ευνοούν την ανάπτυξη ανεπιθύμητης αλγης με το κίτρινο φως <θα δέσει το γλυκό>

από μόνο του το φως δε μπορεί

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία !! Ευχαριστώ Τάσο γιατί δεν ήθελα να τις καταργήσω, περά του ότι το χρησιμοποιώ ως ενδιάμεσο φωτισμό δίνει και πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που σ αρέσει το αποτέλεσμα

στους περισσότερους αρέσει το <κρύο> άσπρο φως που μπλαβίζει αρκετά ( 12000-14000 Κ )

όσοι βάζουν κιτρινωπές λάμπες το κάνουν για να συμπληρώσουν το φάσμα γιατί πιστεύουν ότι αυτό κάνει καλό στα κοράλλια και όχι για λογούς αισθητικής

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός αυτών των λαμπτήρων με το μπλε, είτε και μόνοι τους, προσωπικά αλλά και όσοι το είδανε άρεσε πάρα πολύ.

Όπως είπες είναι θέμα γούστου.. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα !! :):):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...