Jump to content

στρογγυλο ενυδρειο


Recommended Posts

έχω αποφασίσει να πάρο ένα στρογγυλο ενυδρείο αποκλειστικά για αφρικανές 500lit γνωρίζει να μου πει κανεις αν αυτά τα ενυδρεία έχουν κάποια συν η κάποια πλην;;;

επίσης κάποιες ιδιαιτερότητες στον τρόπο καθαρισμού;;

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 98 πόντους "εσοτρικα" σε κυκλική διάμετρος και 130 σε ύψος (εσωτερικά πάντα διάστασης δεξαμενής)

Link to comment
Share on other sites

έχω αποφασίσει να πάρο ένα στρογγυλο ενυδρείο αποκλειστικά για αφρικανές 500lit γνωρίζει να μου πει κανεις αν αυτά τα ενυδρεία έχουν κάποια συν η κάποια πλην;;;

επίσης κάποιες ιδιαιτερότητες στον τρόπο καθαρισμού;;

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 98 πόντους "εσοτρικα" σε κυκλική διάμετρος και 130 σε ύψος (εσωτερικά πάντα διάστασης δεξαμενής)

Θεωρειτε απο τους χειροτερους σχεδιασμους κατα την γνωμη μου..Εχω διαβασει επεισης πως στρεσαρωνται πολυ ευκολα τα ψαρια γιατι δεν υπαρχουν σημεια ωστε να ειναι η πλατη κλειστει και να ησυχαζουν..Επεισης ειναι και αβολο στην τοποθετηση..Καθως στο κεντρο ενος δωματειο το θεωρω υπερβολικα υαλωτο..

Link to comment
Share on other sites

Βαση του ονοματος σου θα επρεπε να επιλεξεις ενυδρειο σε σχημα πυραμιδας :)

Σοβαρα τωρα φιλε μου, μη μπλεξεις με στρογγυλο ενυδρειο, ουτε με ενυδρεια καδρα, πορτατιφ, λεκανες τουαλλετας κλπ που εχω δει κατα καιρους. :D

Επελεξε ενα νορμαλ παραληλεπιπεδο ενυδρειο με ικανο βαθος (πλατος) για να γινεται και σωστη ανταλλαγη αεριων, και φυσικα οσο πιο μεγαλο τοσο πιο δυσκολα θα χασεις ψαρι.

:buttrock:

Ενα μειονεκτημα του στρογγυλου ενυδρειου ειναι οτι δεν εχει γωνιες :)

Οι γωνιες φτιαχνουν καλυτερες κρυψωνες για τα ψαρια, το στρογγυλο ειναι ακαλυπτο απο παντου και τα ψαρια θελουν και καλυμενες πλευρες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το υψος δεν θα σε βολεψει για αφρικανες.

Θελεις μεγαλο βαθος,και οσο το δυνατον μεγαλυτερο μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα εμφανίζεται 2 φορές στην κατηγορία και οι απαντήσεις θα μοιραστούν...

¨Οσο για το ενυδρείο καλυτερο και υποθέτω οικονομικότερο είναι το κλασσικό παραλληλόγραμμο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το προσδιορίζω για γωνιακό μέρος και όχι για κεντρικό σημείο επόμενος δεν νομίζω να είναι τα ψαρια στρεσαρισμένα συνεχεια, εκτος auftou θα γεμίσει και με πετρα κάργα η πισω πλευρα. έχω κάποιον φίλο που το έχει και είναι τρομερά όμορφο.

Έγινε επεξεργασία - farao
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο το προσδιορίζω για γωνιακό μέρος και όχι για κεντρικό σημείο επόμενος δεν νομίζω να είναι τα ψαρια στρεσαρισμένα συνεχεια, εκτος auftou θα γεμίσει και με πετρα κάργα η πισω πλευρα. έχω κάποιον φίλο που το έχει και είναι τρομερά όμορφο.

Το υψος δεν θα σε βολεψει για αφρικανες.

Θελεις μεγαλο βαθος,και οσο το δυνατον μεγαλυτερο μηκος.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι τα λίτρα είναι ικανοποιητικά και δεν θα προκύψουν προβλήματα προσαρμογής, αφού βέβαια δημιουργήσεις και την κατάλληλη υποδομή σε κρυψώνες για τα ψάρια.Όσες φορές έχω δει κυκλικό ενυδρείο έχω εντυπωσιαστεί και νομίζω ότι είναι αισθητικά πολύ όμορφη πρόταση.Σου προτείνω να συνεχίσεις το σχέδιό σου.

Link to comment
Share on other sites

παντως φιλος μην το αφησεις ακαλυπτο τελειως σε ολο του το μηκος!!!

αφου θα το βαλεις σε γωνια καλυψε το μισο (το ημικυκλιο απο την πισω μερια με ενα σκουρο μπλε χαρτονι)

:):):D:buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικά το ενυδρείο αγοράστηκε και στήθηκε στο νέο μου σαλόνι. αυτό είναι το νέο σπίτι για τις μικρές μου αφρικανές..

post-1761-1250966662_thumb.jpg

post-1761-1250966689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικά το ενυδρείο αγοράστηκε και στήθηκε στο νέο μου σαλόνι. αυτό είναι το νέο σπίτι για τις μικρές μου αφρικανές..

μου αρεσει πως παρα το γεγονος πως σου ειπε η πλειοψηφια των παιδιων που ασχολουνται με αφρικανες πως αυτο το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο,εσυ το πηρες...

η δικη μου απόψη ειναι πως το κυκλικο ενυδρειο στρεσαρει τα ψαρια ασχετως ρατσας,και θα ηταν καταλληλο μονο ισως για....μεδουσες..!!!

σαφως ουτε το σετ απ του ταιριαζει με αφρικανες.βεβαια εγω δεν θα το εχω στο σπιτι μου,οποτε αν σου αρεσεινμ ολα καλα.τουλαχιστον ομως μην βαλεις τετοια ψαρια....βαλε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πήγε το μαλλί φίλε μου???

Κανε μια μικρη αναφορα σε εξοπλισμο διαστασεις και τιμεσ.... :(

Link to comment
Share on other sites

φωτισμος. 4 arkadia λευκες η μια απο αυτεσ ειναι ακτινικη.

φιλτρα. ενα κινεζικο που μου ηρθε με το ενυδρειο 1400 λιτρων ανα ωρα, εχει και μια ψευτομικρη λαμπιτσα UV ενσοματομενη. και ενα της EHEIM 2217.

μια ακτινικη για καθιστερθση της αλγης απο την ακτινικη και γενικος αλγη οπος και για αρροστιες.

αντλια αερα EHEIM.

θερμιστατης. EHEIM 30μετρισεις δεν εχοθν γινει ακομα αφοθ το νερο ειναι υποστροσιμο.

σορρι για την ορθογραφια μου, γραφω απο προγραμα greecklish.

Link to comment
Share on other sites

μια ακτινικη για καθιστερθση της αλγης απο την ακτινικη και γενικος αλγη οπος και για αρροστιες.

:(:(:(:blush::blink: αυτο παλι που το βρηκες η ποιος στο ειπε...?

η ακτινικη σε γλυκο νερο ειναι πηγη δημιουργιας πολλων προβληματων-αλγων...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πως παρα το γεγονος πως σου ειπε η πλειοψηφια των παιδιων που ασχολουνται με αφρικανες πως αυτο το ενυδρειο ειναι ακαταλληλο,εσυ το πηρες...

η δικη μου απόψη ειναι πως το κυκλικο ενυδρειο στρεσαρει τα ψαρια ασχετως ρατσας,και θα ηταν καταλληλο μονο ισως για....μεδουσες..!!!

σαφως ουτε το σετ απ του ταιριαζει με αφρικανες.βεβαια εγω δεν θα το εχω στο σπιτι μου,οποτε αν σου αρεσεινμ ολα καλα.τουλαχιστον ομως μην βαλεις τετοια ψαρια....βαλε κατι αλλο.

πιστευεις πως με 7 η 8 αφρικανανες μικρου μεγεθους τησ ταξης 6 η 7 cm θα εχω προβλιμα;;;;;

το ενυδρειο εχει πανο απο 20 διαφορετικεσ σπιλιες εκ τον οποιον οι 5 ειναι μεγαλες..

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως αργα η γρηγορα θα εχεις...

οι κρυψωνες σου ειναι πολυ λιγες και το ενυδρειο γενικως δειχνει μπουκωμενο.οι αφρικανες θελουν αρκετο χωρο για κολυμπι(που εδω δεν υπαρχει),και γρηγορα θα δεις την επιθετικοτητα τους. :(

Link to comment
Share on other sites

:(:(:(:blush::blink: αυτο παλι που το βρηκες η ποιος στο ειπε...?

η ακτινικη σε γλυκο νερο ειναι πηγη δημιουργιας πολλων προβληματων-αλγων...

το γνοριζω πολυ καλα αφου χρισιμοποιω ακτινικη στης αφρικανεσ μου σχεδον 3 χρονια.

τα χροματα των αφρικανων δεν σιγκρινονται σε σχεση με της κλασικες λαμπες.

δεν μπορω να καταλαβω που σοθ φανικε το περιεργο με την ακτινικη, γνωριζω πολυ κοσμο που εχει κανει η εχει βαλει ακτινικη σε γλικο νερο, προς θεου δεν ειπα πως ειναι και σωστο.

παντα φιλικα δημητρης

Link to comment
Share on other sites

αλλο το να υπαρχει το κλασσικο μπλε φεγγαροφως με λεντακια,και αλλο να φωτιζεις γλυκο νερο με λαμπα που εχει φτιαχτει για θαλασσινο...αυτο το κανεις μονο εαν θελεις να εχεις αλγες στο ενυδρειο σου.

ΥΓ.κοιτα δημητρη,μην νομιζεις πως τωρα σε κραζω η κατι τετοιο απλως καλο ειναι να γνωριζουμε ποιο ειναι το σωστο και πιο οχι.απο εκει και μετα ο καθενας κανει οτι γουσταρει στο σπιτι και στο ενυδρειο του.απλως δεν πρεπει να δινουμε λανθασμενα μυνηματα σε ανθρωπους αρχαριους στο χομπι και να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις... :(

ΥΓ.συνεχιζω παντως να πιστευω πως περισσοτερο μοιαζει με reef ενυδρειο,το ενυδρειο σου παρα με αφρικανικο....

Link to comment
Share on other sites

φιλε παρολο που δεν ξερω πολλα ακομα γιατι ειμαι αρχαριος στο χομπυ ουτε εγω θα επαιρνα ποτε στρογγυλο ενυδρειο για τους λογους που ειπαν τα παιδια...απο οτι εχω διαβασει οι αφρικανες θελουν χωρο για κολυμπι οπως λεει ενα παιδι πιο πανω..μετα το ντεκορ που εχεις βαλει δεν ταιριαζει με ψαρια γλυκου νερου και για τετοιο ενυδρειο ειναι πολλα....γνωμη μου ειναι οτι βιαστηκες πολυ....αλλα αφου σου αρεσει τωρα οτι γινει εγινε......

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.συνεχιζω παντως να πιστευω πως περισσοτερο μοιαζει με reef ενυδρειο,το ενυδρειο σου παρα με αφρικανικο....

Κι εγω οταν ειδα τη φωτο... λεω δε ριχνει κανενα κλοουν μεσα!!!

Οντως... μοιαζει πολυ με θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν του πανε τα κοραλλια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...