Jump to content

Πολλη κιτρινιλα στο νερο


Recommended Posts

σε νεο ενυδρειο αμερικης με σκαλαρια εχω το εξης προβλημα.

επειδη εκανα χρηση τυρφης και τα ξυλα ηταν μεγαλα και δεν μπορουσα να τα "μουλιασω" (χρειαζοταν μπανιερα) ωστε να φυγει η πολλη κιτρινιλα τους, τα τοποθετησα οπως ηταν, με ενα καλο ξεπλυμα με καυτο νερο, μεσα στο ενυδρειο. το αποτελεσμα το γνωριζετε: για να δω τα ψαρακια θελω προβολεα. υπαρχει καποιος τροπος να "ανοιξω" λιγο το χρωμα εκτος απο τη μεθοδο με τις αλλαγες νερου? εβαλα ανθρακα αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.το χρωμα ''μαυτο τσαι'' αρεσει στα ψαρια σου.εαν δεν το θελεις ομως εσυ,επρεπε πριν μπουνε στο ενυσδρειο να τα αφησεις καποιες μερες σε κουβα να μουλιασουν και να βγαλουν τις πρωτες τανινες...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ακομα τοσο "καφε" οσο οταν το ειχα δει??

Μιλαμε για πολλαααααα λιτρα ομως!!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ακομα τοσο "καφε" οσο οταν το ειχα δει??

Μιλαμε για πολλαααααα λιτρα ομως!!

αστα να πανε νικο. θα βαλω μασκα και βατραχοπεδιλα να μπω μπας και τα δω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

υπομονη.το χρωμα ''μαυτο τσαι'' αρεσει στα ψαρια σου.εαν δεν το θελεις ομως εσυ,επρεπε πριν μπουνε στο ενυσδρειο να τα αφησεις καποιες μερες σε κουβα να μουλιασουν και να βγαλουν τις πρωτες τανινες...

το θεμα ηταν οτι δεν χωρουσαν σε κουβα ακομη και ενα ενα. επρεπε να τα βαλω στο ενυδρειο με νερο πριν να το ξεκινησω. τωρα το σκεφτηκα. καμια πρόταση εκτος απο αλλαγη νερου? δεν θελω να κανω μεγαλες αλλαγες ακομη γιατι δουλευει εναμισυ μηνα μονο και μολις μπηκαν τα σκαλαρια τα οποια ειναι αγρια και στρεσαρονται πολυ ευκολα. δεν υπαρχει καποιος τροπος? σιγουρα αρεσει σ'αυτα αλλα σε μενα τοσο πολυ μαυρο... δεν βλεπω τιποτα.

αυτο δεν ειναι τιιποτα. τωρα με το ζορι φαινονται οι σκιες των ξυλων και η αμμος μπροστα μονο. η φωτο βγηκε τη 15η ημερα και διανυω τη 43η.

post-6427-1247179456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ηταν οτι δεν χωρουσαν σε κουβα ακομη και ενα ενα. επρεπε να τα βαλω στο ενυδρειο με νερο πριν να το ξεκινησω. τωρα το σκεφτηκα. καμια πρόταση εκτος απο αλλαγη νερου? δεν θελω να κανω μεγαλες αλλαγες ακομη γιατι δουλευει εναμισυ μηνα μονο και μολις μπηκαν τα σκαλαρια τα οποια ειναι αγρια και στρεσαρονται πολυ ευκολα. δεν υπαρχει καποιος τροπος? σιγουρα αρεσει σ'αυτα αλλα σε μενα τοσο πολυ μαυρο... δεν βλεπω τιποτα.

αυτο δεν ειναι τιιποτα. τωρα με το ζορι φαινονται οι σκιες των ξυλων και η αμμος μπροστα μονο. η φωτο βγηκε τη 15η ημερα και διανυω τη 43η.

post-6427-1247179456_thumb.jpg

Αυτο το χρωμα τους αρεσει στα σκαλαρια τωρα ωραιο και το ξυλο .Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Αν θες ελα να σου δωσω καποια νουφαρα ωστε να γινει ετσι το ενυδρειο σου οριστε.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να κανω μεγαλες αλλαγες ακομη γιατι δουλευει εναμισυ μηνα μονο και μολις μπηκαν τα σκαλαρια τα οποια ειναι αγρια και στρεσαρονται πολυ ευκολα.

Εβαλες altum σε εναμιση μηνα ενυδρειο????? :)

Ηταν οκ ολες οι τιμες σου???

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos
Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε σκλαβωμενα αφησε τα τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα να ευχαριστηθουν την

κιτρινιλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε σκλαβωμενα αφησε τα τουλαχιστον για ενα χρονικο διαστημα να ευχαριστηθουν την

κιτρινιλα.

:):):D

και γω υπερ τις κιτρινιλας ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες altum σε εναμιση μηνα ενυδρειο????? :)

Ηταν οκ ολες οι τιμες σου???

ναι, ηταν οκ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χρωμα τους αρεσει στα σκαλαρια τωρα ωραιο και το ξυλο .Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Αν θες ελα να σου δωσω καποια νουφαρα ωστε να γινει ετσι το ενυδρειο σου οριστε.

Γνωριζω οτι τους αρεσει και το ηθελα για να ειμαι ειλικρινής. Αλλα οταν εβαλα τα ψαρια μεσα και δεν τα εβλεπα αρχισε να μην μου αρεσει. Ξερεις τι γινεται? Ειναι μαυρο το νερο, εχει βαθος το ενυδρειο, ο φωτεισμος δεν διαπερνα το νερο ενα συνηθες δωματιο σχεδον παντα εχει φως και εστι το τζαμι γινεται καθρεφτης. Το βραδυ μονο οταν σβησουν ΟΛΑ τα φωτα και παραμεινουν αυτα του ενυδρειου μπορεις να δεις κατι και εφοσον δεν κρυβονται (που παντα κρυβονται, αλλα ειναι νωρις γι άυτο).

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 1,50Χ50Χ80 υψος. Καποιοι θα το πουν 600αρι αλλα ειναι καθαρα 400-420.

Οσον αφορα τα νουφαρα θα σου παρω οπωσδηποτε και σε ευχαριστω για τη προσφορα σου... Αν θελεις στειλε μου με πμ τη περιοχη σου και ενα τηλεφωνο. Και ηθελα να βρω κατι για την επιφανεια!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι τους αρεσει και το ηθελα για να ειμαι ειλικρινής. Αλλα οταν εβαλα τα ψαρια μεσα και δεν τα εβλεπα αρχισε να μην μου αρεσει. Ξερεις τι γινεται? Ειναι μαυρο το νερο, εχει βαθος το ενυδρειο, ο φωτεισμος δεν διαπερνα το νερο ενα συνηθες δωματιο σχεδον παντα εχει φως και εστι το τζαμι γινεται καθρεφτης. Το βραδυ μονο οταν σβησουν ΟΛΑ τα φωτα και παραμεινουν αυτα του ενυδρειου μπορεις να δεις κατι και εφοσον δεν κρυβονται (που παντα κρυβονται, αλλα ειναι νωρις γι άυτο).

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 1,50Χ50Χ80 υψος. Καποιοι θα το πουν 600αρι αλλα ειναι καθαρα 400-420.

Οσον αφορα τα νουφαρα θα σου παρω οπωσδηποτε και σε ευχαριστω για τη προσφορα σου... Αν θελεις στειλε μου με πμ τη περιοχη σου και ενα τηλεφωνο. Και ηθελα να βρω κατι για την επιφανεια!!

Αν έρθεις στη συναντηση μπορώ να σου φερω κι εγω τετοια!!!

Εχα ακριβως τα ιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ακομη το παλευω με τη συναντηση... θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχει ΤΕΛΕΙΟ χρωμα.

Μην το πειραζεις καθολου...

Οταν φυγει απο μονο του το χρωμα θα εχουν προσαρμοστει και ψαρια σου και ολα ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει πολυ ετσι οπως ειναι!!!

βασικα δε θα με πειραζε και να εμενε ετσι!!!

ετσι οπως ειναι το vερο tvra θα ελεγα οτι μοιαζει πολυ με το νερο που φτιαχνει το blackwater της sera :)

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου αρεσει πολυ ετσι οπως ειναι!!!

βασικα δε θα με πειραζε και να εμενε ετσι!!!

ετσι οπως ειναι το vερο tvra θα ελεγα οτι μοιαζει πολυ με το νερο που φτιαχνει το blackwater της sera :)

Ναι αλλα καπως πιο φυσικο αφου χρησιμοποιοι τυρφη.Και οχι υγρα χημικα και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα καπως πιο φυσικο αφου χρησιμοποιοι τυρφη.Και οχι υγρα χημικα και αλλα.

συμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως πας απο κιτρινιλα θαναση??

Για ανεβασε καμια φωτο!!! :D

Εμενα παντως το καινουργο μολις μπηκαν τα ξυλα μεσα πήρε μια μικρη από χρωση από το ξύλο....

Link to comment
Share on other sites

το χρωμα ειναι οπως ηταν. στην φωτο φαινεται πιο ανοιχτο ομως. οταν ειναι τα φωτα σβηστα δεν βλεπεις τ ι π ο τ α!!! αυτο που με παρηγορει ειναι οτι ξεθαρεψαν καποια σκαλαρια, καπως με εμαθαν και βγαινουν δειλα δειλα!!!

με την πρωτη ευκαιρια θα κοιταξω να τραβηξω κανα δυο καλες φωτο και θα σας δειξω. η παρουσιαση θα αργησει καπως γιατι εχω δρομο ακομη....

σπυρο... κοψε το δουλεμα :D

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...