Jump to content

1200 λίτρα τροπικού υφάλου


stepap

Recommended Posts

Εφτασε ο καιρος να παρουσιασω το νεο μου ενυδρειακι!!!

ΦΩΤΙΣΜΟΣ : GIESEMANN 3 x 150W(type Coral) & 4 x 80W(type 1xPOWERCHROME ACTINIC + & AQUABLUE +) & 36Wφωτισμος του dsb

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΕΣ: 2 x VORTECH MP40 + 1 x TUNZE TURBELLE 2 6105

ΑΝΤΛΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ: ATK 5600L/h

CALCIUM REACTOR: SCHURAN JETSTREAM 1

ΦΙΑΛΗ CO2: 2KG

PH CONTROLLER : 2 x SERA SERAMIC

SKIMMER: DELTEC AP902

ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΝΕΡΟΥ: TUNZE OSMOLATOR

REVERSE OSMOSIS: RO-MAN 6 stage

TEMPERATUR CONTROLER: ELIWELL

HEATER: 2 x 300W SCHEGO

Διαστασεις ενυδρειου: 200cm μ. x 80cm π. x 65cm υ. 1040 λιτρα

Διαστασεις sump/dsb : 100cm μ. x 50cm π. x 35cm υ. 175 λιτρα

Παχος τζαμιων: 1,5cm ολες οι πλευρες/κοντρες και ο πατος 2cm

Η σιλικονη που χρησιμοποιησα ειναι της Perenator (black)

Η βαση ειναι φτιαγμενη απο ξυλα 12cm x 12cm και ο πατος κατω απο το ενυδρειο εχει κοντρα πλακε θαλασσης + 1cm φελιζολ.

Ολες οι σωληνωσεις ειναι απο PVC βαρεως τυπου.

Θελω να πω και ενα ευχαριστω στον Νικο Μ. , Σωτηρη Π. και τον Γιωργο Κοντιζα απο το καταστημα Ζωοφιλια για την βοηθεια τους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εργο τεχνης, μπραβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητηρια μου ! το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο !!

Link to comment
Share on other sites

Συχαρητήρια και απο εμένα..εξαιρετικη δουλειάκαι αποτελαμα..σου εύχομαι απο καρδιάς το ίδιο καλή και η συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

κουκλα το στολιδι-θηριο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

ένα μπράβο και από εμένα ! εξαιρετική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Στεφανε να το χαιρεσαι ...Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Αυτά είναι λίτρα για reef!!! :D

Χαίρομαι που 'σε καιρούς χαλεπούς' κάποιοι αντιστέκονται στη μιζέρια και μας επιτρέπουν να κάνουμε "αλατόνειρα"... :)

Να το χαίρεσαι και καλή συνέχεια! :buttrock:

ΥΓ. Μόνος σου το κόλλησες?

ΥΓ2. Δώσε μας και τις τιμές του νερού σου (παρουσίαση χωρίς NO3, Ca, κλπ. δε γίνεται, έ? :) )

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο , να το χαρείς....Να διαβάζεις πολύ,να επιλέγεις προσεκτικά και να μετράς τον κίνδυνο πρωτού αποφασίσεις για οτιδήποτε σε σχέση με το ενυδρείο.Επίσης να έχεις στο μυαλό σου ότι ο άσχετος και ο σχετικός έχουν και οι δύο το δικαίωμα έκφρασης και μπορούν και οι δύο να το παίζουν και σχετικοί και ειδικοί.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

που ήταν αυτό το θηρίο τόσο καιρό?πολύ όμορφο και όπως είπαν πολύ προσεγμένο.καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο!εξαιρετικη δουλεια!

μπραβο σου και να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ γιατι μας τα κανεις αυτα καλοκαιριατικα? :) ..θες να μας ριξεις στην καταθλιψη? :) ..εχεις ισως ενα απο τα ωραιατερα ενυδρεια που εχω δει εδω και καιρο! :D ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!

Τα πτυχια αριστερα απο το ενυδρειο στον τοιχο ειναι πτυχια reefkeeping :) ?

Στις φωτογραφιες που βλεπουμε εδω ποσος καιρος εχει περασει απο το στησιμο του ενυδρειου σου?Σε ρωταω γιατι το βλεπω πολυ καθαρο το τζαμι.

Απο προσθετα ριχνεις κατι?

Το αποτελεσμα ειναι φοβερο.Και παλι συγχαρητηρια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια ρε παιδια... νιωθω πως ολη αυτη η κουραση που περασα για να το στησω μου εφυγε :) Το ενυδρειο αυτο τρεχει εδω και ενα μηνα περιπου και δεν ειναι ακριβως καινουργιο... απλα πηγα απο τα 600 λιτρα στα 1200,εγινε μετακομιση δηλ. Ευτυχως πηγανε ολα συμφωνα με το προγραμμα και δεν ειχα την παραμικρη απωλια.Το ενυδρειο το κολησα εγω με ενα φιλαρακι μου,θελω να πιστευω πως εχουμε πια την εμπειρια για κατι τετοιο.Οι τιμες του ενυδρειου εμειναν σταθερες οπως ηταν και στο προηγουμενο PO4,NO2,NO3 ειναι μη ανιχνευσιμα, PH πεζει 8,0- 8,1 και το ασβεστιο στα 420. Δεν ριχνω ποτε προσθετα στο νερο αλλα κανω καλες αλαγες νερου.Ριχνω σχεδον καθε μερα φυτο/ζωοπλανγκτον και τα ψαρια τα ταιζω 1 φορα τη μερα.Στο sump ειχα παντα και εχω DSB, αλγη chaeto και mangrove.Εχω δωσει πολυ μεγαλη βαση στη καλη κυκλοφορια,καλο φωτισμο και καλο σκιμαρισμα.Κατι που αλαξα σε σχεση με τα παλια ενυδρεια που ειχα ειναι οτι εβαλα το βραχο να παταει πανω σε ενα επιπεδο απο πλαστικες σιτες.Αυτα παιδια.... ολα καλα ολα ανθηρα :) Για οτι θελετε ειμαι στη διαθεση σας!!

Link to comment
Share on other sites

:) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...