Jump to content

ΕΝΑ ενΥΔΡΕΙΟ ΜΕ Gappys


baliamissakis

Recommended Posts

post-14167-1247209946.jpg :)

ΕΝΥΔΡΕΙΟ 40 ΛΙΤΡΟΝ

ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙΑ( ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΠΡΑ)

ΨΕΦΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΟΓΝΑ..

ΝΑΒΑΓΙΟ ΜΕ ΠΟΛΕΣ ΚΡΙΨΟΝΕΣ

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΣ

ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ...

ΕΧΟ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ??? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΨΕΦΤΙΚΑ ΦΥΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες...

Καταρχην γραφε με μικρα γιατι ειναι σαν να φωναζεις :)

Εκτος απο τα ψευτηκα φυτα ειναι εντελως λαθος το ναυαγιο,ο βυθος σου..Και επεισης δεν ξερω αν ειναι οντως 40 λιτρα..

Μου φαινεται πιο μικρο..Αν μπορεις δωσε μας διαστασεις...

Ααα τα guppys που ειναι../??

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα! :)

Link to comment
Share on other sites

post-14167-1247211305_thumb.jpg

Kαλως ηρθες...

Καταρχην γραφε με μικρα γιατι ειναι σαν να φωναζεις :)

Εκτος απο τα ψευτηκα φυτα ειναι εντελως λαθος το ναυαγιο,ο βυθος σου..Και επεισης δεν ξερω αν ειναι οντως 40 λιτρα..

Μου φαινεται πιο μικρο..Αν μπορεις δωσε μας διαστασεις...

Ααα τα guppys που ειναι../??

Καλη συνεχεια και καλο διαβασμα! :)

σορυ φυλε ειναι 40*28*30= 28 λιτρα

τι να κανο με το ναβαγιο να το βγαλο??? επιρεαζει πουθενα???

τα γκαπη ειναι 10 αλλα δεν ξερο γιατι δεν φενονται

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου για να γινει ενα σωστο ενυδρειο θελει αλλαγμα ολο.Δηλαδη το αδειαζεις τελειως δινεις τα ψαρια αλλαζεις χαλικι σε ενα, οχι πολυχρωμες πετρες και ναυαγια καλο θα ηταν να ειχες αληθινα φυτα και ευκολα οπως anubiesκ.α ξυλα ,και θα σου προτεινα να εβαζε εναν μονομαχο μεσα θα ηταν μια χαρα αλλιως παιρνεις μεγαλυτερο ενυδρειο.Και τα 10 guppy που εχεις μεσα θα ξεκινησουν να γεννανε και ουτε που θα χωρανε μεσα στο ενυδρειο. :):)

Link to comment
Share on other sites

post-14167-1247211305_thumb.jpg

σορυ φυλε ειναι 40*28*30= 28 λιτρα

τι να κανο με το ναβαγιο να το βγαλο??? επιρεαζει πουθενα???

τα γκαπη ειναι 10 αλλα δεν ξερο γιατι δεν φενονται

Βγαλε το ναυαγιο...Δεν νομιζω στον βιοτοπο τους να εχουν πολα τετοια...

Παντως το ενυδριο σου ειναι υπερβολικα μικρο...Η παρε μεγαλυτερη η δωσε τα guppy,στρωστυοο σωστα με σωστο εξοπλισμο φυτεψετο και βαλε εναν μονομαχο με κανα σαλιγκαρακι.. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου...

καλο θα ηταν αν θελεις και εσυ βεβαια να βαλεις αληθηνα φυτα (θα τα χαρεις και εσυ, ακουσε με)

να βαλεις μια ωραια μπεζ αμμο για βυθο..

τωρα αν θελεις τοσο πολυ το καραβακι κρατησε το... μα βαλε τα φυτα και την αμμο... :):D

ευχομαι καλη συνεχεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Πιστευω οτι αν κατι δεν επιρεαζει αρνητικα την διαβοιωση των ψαριων

μπορει να παραμεινει.(αν σου αρεσει )Αυτα για τα διακοσμητικα.

Ο αριθμος των ψαριων ομως ειναι βασικο.28 λιτρα ειναι λιγα για γκαπι.

Αν θες να μην εχεις απολειες πρεπει να δωσεις πολλα ,αν οχι ολα τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα φίλε μου.Θα συμφωνήσω με τα παιδιά,ότι τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα δυστυχώς.Σου προτείνω να βγάλεις επίσης το ναυάγιο και τα πλαστικά φυτά,όχι επειδή βλάπτουν τα ψάρια,αλλά διότι τα στοιχεία είναι ξένα για τα ψάρια.Να προτιμάς φυσικά ''υλικά'' για το ενυδρείο σου(πέτρες,ξύλα,φυτά),καθώς έτσι το ενυδρείο θα μοιάζει με τον βιότοπό τους(μην ξεχνάς ότι δημιουργείς ένα μικρό οικοσύστημα) και θα νοιώσουν καλύτερα.Επίσης θεωρώ καλύτερη λύση την άμμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολους του φιλους πιο πανω.

Δεν εχω να προσθεσω κατι :)

Καλη συνεχεια φιλε μου και καλες επιλογες :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολους του φιλους πιο πανω.

Δεν εχω να προσθεσω κατι :(

Καλη συνεχεια φιλε μου και καλες επιλογες :(

παιδια εκανα οτι μπορουσα.... για πιτε μουpost-14167-1247570360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολτ καλυτερα..Βγαλε αμεσως ομως το κοχυλι απο την θαλασσα..

Επομενα βηματα που πρεπει να κανεις σιγα σιγα ειναι να βαλεις Χαλαζιακη αμμο..Λιγο κερατοφυλο..Και μια λαμπα με πιο φυσικο χρωμα..Το μπλε χτυπαει πολυ... :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο...χαιρομαι οταν βλεπω βελτιωση και μαλιστα αρκετη!!!

κανε αυτα που σου ειπε ο Κωστής (Koing Koing) απο πανω και θα εισαι "jet" :(:(

Link to comment
Share on other sites

Πολτ καλυτερα..Βγαλε αμεσως ομως το κοχυλι απο την θαλασσα..

Επομενα βηματα που πρεπει να κανεις σιγα σιγα ειναι να βαλεις Χαλαζιακη αμμο..Λιγο κερατοφυλο..Και μια λαμπα με πιο φυσικο χρωμα..Το μπλε χτυπαει πολυ... :(

ορεα το εκανα και αυτο με τιν αμο... τορα απο ψαρια ποσα να κρατισο και πια???για πιτε μου λιγα λοηγια για το φυτεμα του κερατοφυλου.. κσερετε δεν εβαλα υποστρομα κατευθιαν χαλικι και τορα αμο... ιπαρχι προβλια για τιν ανουμπια, το φιτο που εχο πισο και το κερατοφυλο που θα βαλο??? ο πετσοπας μου ειμαι ποσ το φυτο πησο δεξια δεν εχει προβλια...

Link to comment
Share on other sites

ορεα το εκανα και αυτο με τιν αμο... τορα απο ψαρια ποσα να κρατισο και πια???για πιτε μου λιγα λοηγια για το φυτεμα του κερατοφυλου.. κσερετε δεν εβαλα υποστρομα κατευθιαν χαλικι και τορα αμο... ιπαρχι προβλια για τιν ανουμπια, το φιτο που εχο πισο και το κερατοφυλο που θα βαλο??? ο πετσοπας μου ειμαι ποσ το φυτο πησο δεξια δεν εχει προβλια...

???????

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια σωστα ειναι δεμενη στο ξυλο..

για πες μας παλι τι ψαρια εχεις...

και πες μας τι φυτο ειναι αυτο π λες "πισω" γιατι δεν φαινεται καλα στην φωτο.. :(

Link to comment
Share on other sites

Η ανουμπια σωστα ειναι δεμενη στο ξυλο..

για πες μας παλι τι ψαρια εχεις...

και πες μας τι φυτο ειναι αυτο π λες "πισω" γιατι δεν φαινεται καλα στην φωτο.. :(

σαμποσ κσερο τι ειναι.. εχο παρατιρισι οτι βγαζει κατι σαν ασπρες κλοστες σε διαφορα σιμια....σαν να ειναι ριζες.

εχο 8 γκαπι 5 θυλικα και 3 αρσενικα

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρια λογο των λιγων λιτρων πιστευω πως δεν εισαι Οκ μιας και γεννανε αβερτα...

Θα προτεινα αν σου αρεσει κιολας να βαλεις μονο εναν μονομαχο και κανα σαλιγκαρακι..:(

Link to comment
Share on other sites

Και τα Γκαπυ μια χαρα ειναι για τα λιτρα του. μιας και ειναι πολυ μικρα ψαρια και μικρων απαιτησεων...

απλα πρεπει να εχει να δινει τις γενες...

πολυ καλη ομως και η πρωταση του φιλου μου του κωστη!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

ορεα το εκανα και αυτο με τιν αμο... τορα απο ψαρια ποσα να κρατισο και πια???για πιτε μου λιγα λοηγια για το φυτεμα του κερατοφυλου.. κσερετε δεν εβαλα υποστρομα κατευθιαν χαλικι και τορα αμο... ιπαρχι προβλια για τιν ανουμπια, το φιτο που εχο πισο και το κερατοφυλο που θα βαλο??? ο πετσοπας μου ειμαι ποσ το φυτο πησο δεξια δεν εχει προβλια...

Απο ψαρια καλο θα ηταν να μην ειχες τοσα πολλα σε 40 λιτρα.

Αφου ξεκινησες με γκαπις ομως μην αλλαξεις ειδος, κρατα τα αλλα σε λιγο μικροτερο αριθμο. (2 αρσ - 4 θηλ)

Μη προσθεσεις τπτ αλλο ομως, και αν θελησεις να βαλεις καποιο σαλιγγαρι ή καμια red cherry γαριδα, καλυτερα κρατα 1 αρσ - 3 θηλ γκαπις.

Το κερατοφυλλο δεν χρειαζεται φυτεμα. (δεν βγαζει ριζες)

Ειναι φυτο επιφανειας.

Αν δεν θελεις να περιφερεται στο νερο, το βαζεις σε μια βεντουζα στο τζαμι.

Αν παλι θελεις να ανεβαινει σαν φυτο οπως και τα αλλα απο το βυθο, το σκαλωνεις σε καμια πετρα ή ξυλο, με την πιθανοτητα παντα να ξεσκαλωνει και να το ξαναπιανεις παλι εσυ καπου.

Μπορεις και να το φυτεψεις κανονικα, απλα στα σημεια που ειναι κατω απο το χαλικι θα χαλαει αφου δεν θα παιρνει τα θρεπτικα απο τη στηλη του νερου.

Υποστρωμα λιπσματος καλα εκανες και δεν εβαλες, οχι απλα ειναι περιττο σε ενυδρειο με φυτα χωρις απαιτησεις σαν τις ανουμπιες κερατοφυλλο κλπ, αλλα ειναι και προβλημα αφου θα ρισκαρεις χωρις λογο να περασει το λιπασμα σε καποια μεταφυτεση ή ανακατεμα του βυθου στη στηλη του νερου και να γεμισεις αλγες, επισης σε κανενα χρονο θα τελειωσει η δραστικοτητα του και θα θελει αλλαγη, παλι τρεξιμο και εξοδα χωρις λογο.

Καλυτερα σκετο χαλικι ή αμμος και ααααν χρειαστει βαζεις καμια ταμπλετα λιπασματος σε περιπτωση που βαλεις στο μελλον και καποιο φυτο που τρεφεται απο τη ριζα (παλι προσοχη ομως να μη βγει η ταμπλετα στο νερο).

Νομιζω λες οτι προσθεσες αμμο πανω απο το χαλικι???

Ειναι λαθος.

Δεν καταλαβες οτι σου ειπαν να αντικαταστησεις το βυθο και οχι να τον σκεπασεις?

Η αμμος επειδη εχει πιο μικρη διαμετρο θα περασει μεσα απο το χαλικι και θα εχεις παλι το χαλικι απο πανω, εκτος αυτου υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα σε τετοιο βυθο να δημιουργηθουν πολλα αναεροβια με αποτελεσμα την απελευθερωση υδροθειου (σουλφιδιο του υδρογονου H2S) που ειναι επικινδυνο δηλητηριο.

Μη μπερδευεις χαλικι με αμμο.

Ολο το υλικο πρεπει να ειναι ιδιο, ειτε ολο αμμο ειτε ολο χαλικι.

Θελει αντικατασταση παλι.

Βρες σιτα να κρατησει το χαλικι και να περναει η αμμος, και ξεχωρισε τα.

ΥΓ Η μεγαλη σου προσοχη ομως να ειναι στην φιλτρανση (καλα υλικα και αρκετη ποσοτητα υλικων στο φιλτρο) και στην ποιοτητα του νερου.

Κανε εβδομαδιαια ελεγχο με τεστ νερου πριν την αλλαγη ρουτινας, και να φτιαξεις ετσι τη ρουτινα αλλαγων σε συχνοτητα αλλαγων και ποσοτητα νερου ετσι ωστε να εχει παντα μηδενικες τιμες σε αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη ΝΟ2 και μεχρι 15 τα νιτρικα ΝΟ3.

Και οχι αποτομες αλλαγες στις τιμες του νερου (πχ αλλαγη με κρυο νερο ειναι λαθος, πρεπει να ελεγχεις τη θερμοκρασια να ειναι κοντινη, ισως και 2-3 βαθμους πιο δροσερο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:(

Απο ψαρια καλο θα ηταν να μην ειχες τοσα πολλα σε 40 λιτρα.

Αφου ξεκινησες με γκαπις ομως μην αλλαξεις ειδος, κρατα τα αλλα σε λιγο μικροτερο αριθμο. (2 αρσ - 4 θηλ)

Μη προσθεσεις τπτ αλλο ομως, και αν θελησεις να βαλεις καποιο σαλιγγαρι ή καμια red cherry γαριδα, καλυτερα κρατα 1 αρσ - 3 θηλ γκαπις.

Το κερατοφυλλο δεν χρειαζεται φυτεμα. (δεν βγαζει ριζες)

Ειναι φυτο επιφανειας.

Αν δεν θελεις να περιφερεται στο νερο, το βαζεις σε μια βεντουζα στο τζαμι.

Αν παλι θελεις να ανεβαινει σαν φυτο οπως και τα αλλα απο το βυθο, το σκαλωνεις σε καμια πετρα ή ξυλο, με την πιθανοτητα παντα να ξεσκαλωνει και να το ξαναπιανεις παλι εσυ καπου.

Μπορεις και να το φυτεψεις κανονικα, απλα στα σημεια που ειναι κατω απο το χαλικι θα χαλαει αφου δεν θα παιρνει τα θρεπτικα απο τη στηλη του νερου.

Υποστρωμα λιπσματος καλα εκανες και δεν εβαλες, οχι απλα ειναι περιττο σε ενυδρειο με φυτα χωρις απαιτησεις σαν τις ανουμπιες κερατοφυλλο κλπ, αλλα ειναι και προβλημα αφου θα ρισκαρεις χωρις λογο να περασει το λιπασμα σε καποια μεταφυτεση ή ανακατεμα του βυθου στη στηλη του νερου και να γεμισεις αλγες, επισης σε κανενα χρονο θα τελειωσει η δραστικοτητα του και θα θελει αλλαγη, παλι τρεξιμο και εξοδα χωρις λογο.

Καλυτερα σκετο χαλικι ή αμμος και ααααν χρειαστει βαζεις καμια ταμπλετα λιπασματος σε περιπτωση που βαλεις στο μελλον και καποιο φυτο που τρεφεται απο τη ριζα (παλι προσοχη ομως να μη βγει η ταμπλετα στο νερο).

Νομιζω λες οτι προσθεσες αμμο πανω απο το χαλικι???

Ειναι λαθος.

Δεν καταλαβες οτι σου ειπαν να αντικαταστησεις το βυθο και οχι να τον σκεπασεις?

Η αμμος επειδη εχει πιο μικρη διαμετρο θα περασει μεσα απο το χαλικι και θα εχεις παλι το χαλικι απο πανω, εκτος αυτου υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα σε τετοιο βυθο να δημιουργηθουν πολλα αναεροβια με αποτελεσμα την απελευθερωση υδροθειου (σουλφιδιο του υδρογονου H2S) που ειναι επικινδυνο δηλητηριο.

Μη μπερδευεις χαλικι με αμμο.

Ολο το υλικο πρεπει να ειναι ιδιο, ειτε ολο αμμο ειτε ολο χαλικι.

Θελει αντικατασταση παλι.

Βρες σιτα να κρατησει το χαλικι και να περναει η αμμος, και ξεχωρισε τα.

ΥΓ Η μεγαλη σου προσοχη ομως να ειναι στην φιλτρανση (καλα υλικα και αρκετη ποσοτητα υλικων στο φιλτρο) και στην ποιοτητα του νερου.

Κανε εβδομαδιαια ελεγχο με τεστ νερου πριν την αλλαγη ρουτινας, και να φτιαξεις ετσι τη ρουτινα αλλαγων σε συχνοτητα αλλαγων και ποσοτητα νερου ετσι ωστε να εχει παντα μηδενικες τιμες σε αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη ΝΟ2 και μεχρι 15 τα νιτρικα ΝΟ3.

Και οχι αποτομες αλλαγες στις τιμες του νερου (πχ αλλαγη με κρυο νερο ειναι λαθος, πρεπει να ελεγχεις τη θερμοκρασια να ειναι κοντινη, ισως και 2-3 βαθμους πιο δροσερο)

:(

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο?????

το κερατοφυλλο ειναι φυτο επιφανιας????και δεν χρειαζετε φυτεμα???? :(:(

Ναι :(

"it is typically found floating in stagnant and slow moving water"

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tails.php?id=83

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο?????

το κερατοφυλλο ειναι φυτο επιφανιας????και δεν χρειαζετε φυτεμα???? :(:(

Απλά το πιάνεις από ένα ξύλο ή οποιοδήποτε αντικείμενο στο ενυδρείο σου και είναι οκ.Και ελεύθερο να μείνει μέσα στο νερό δεν παθαίνει τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...