Jump to content

Νέο 3500 λίτρα


jojo

Recommended Posts

;) Εδω εχει μερικα βιντεο απο το 3500λ ενυδρειο μου.Δειτε τα και οτι θελετε ρωτατε. http://s28.photobucket.com/albums/c232/aquajo/?sc=3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

;) και ενεργά πλέον jojo.

Αρκετα ενδιαφέρουσες εικόνες. Θα προτεινα να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε jojo

Ομολογώ ότι έχω ενθουσιαστεί με τα βίντεο και τις φωτογραφίες του ενυδρείου σου. Δείχνει πραγματικός βιότοπος και πολύ "επαγγελματική" δουλειά.

Νομίζω ότι θα ενδιέφερε όλους μας μια αναλυτική παρουσία του ενυδρείου σου καθώς και αναφορά για τα υλικά που έχεις χρησιμοποιήσει για το ντεκόρ. Αν είναι φυσικά ή όχι και τι ακριβώς.

Περιμένω περισσότερα με πολύ ενδιαφέρον

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως. Λειτουργει απο την 1 1 06, φιλοξενει 1m Red Fire Colisa lalia,3m Colisa lalia,

6f Cobalt Blue Colisa lalia,4f Colisa lalia, 6 Acanthophthalmus kuhli

(kuhli loach),16 Capoeta tetrazona ( Puntius tetrazona),20 Rasbora espei

1m+2f Trichogaster trichopterus[ three spotted],2m+8f Betta splendens .

Πολλα φυτα ελληνικων παταμιων ,κατασκευασμενο απο χτισμενη τραγανα σε σκελετο απο πολυουρεθανη , πλαισιο απο γωνια inox 6χ6χ0,7cm. ,Τζαμια μονα παχους 20χιλ tempered. Φιλτράρισμα 1χ3500 λ\ω καδος60λ 1χ2500λ\ω καδος 45λ 1χ1200λ\ω καδος130λ αμμου 1χ350λ/ω ενεργος ανθρακας καδος 10 λ. ολα ιδιοκατασκευες. Φωτισμός 6 x 36 W φθοριου 120cm ,4x23w φθοριου , 2x 36 W UV 120cm, 3x500 w halogen. Οτι αλλο θελετε...ρωτατε

.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,μπραβο,μπραβο....jojo μου αρεσε παρα πολυ η δουλεια

που εχεις κανει στο τεραστιο τανκ σου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εντυπωσιακο,δεν μπορω να το φανταστω πως ειναι

απο κοντα.

ΜΠΡΑΒΟ και απο μενα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπράβο πιστεύω μπροστά σε αυτό το θέαμα είναι ελάχιστα.

Θα ήθελα να μάθω κάθε πότε κάνεις αλλαγή και πόσα λίτρα.

Χρησιμοποιείς συσκευή αντίστρωφης όσμωσης; Που στηρίζεται το ενυδρείο; Σε Βάση; Έκανες στατική μελέτη σε διαμέρισμα; Που το έχεις;

Οι ερωτήσεις είναι χιλιάδες που μου έρχονται βλέποντας το. Θα συμφωνήσω με τον Νίκο Ψάλτη να μας κάνεις αν μπορείς μία αναλυτική παρουσίαση τόσο του στησίματος όσο και της λειτουργίας του.

Έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα βλέποντας το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE .... ;):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τα τοσο κολακευτικα σχολια.Ναι....οι ερωτησεις λογικα ειναι πολλες,λοιπον ..Α.Ο δεν χρησιμοποιω,αλλαγες νερου ελαχιστες [μια μεχρι τωρα οπου δεν αλλαξα πανω απο 500 λιτρα],ναι Έκανα στατική μελέτη στο διαμέρισμα ,ειχε ξεκινησει για 5500 λιτρα αλλα ο πολιτικος μηχανικος ΄' εκοψε 'τα 2000.Το ενυδρειο στηριζεται σε 3 Π ατσαλινα που με τη σειρα τους πατανε σε ατσαλινα πεδιλα πανω στο μπετον κατω απο τα πλακακια.ολο το μεταλικο κλουβι δεθηκε με μεγαλα στριφωνια στο περιμετρικο σεναζι που βρισκεται απο πανω του για μεγαλυτερη ακαμψια ,αυτες οι διαδικασιες να τονισω οτι μου πηραν πανω απο 2 χρονια μελετης και προβληματισμων,επρεπε να λυθουν παρα πολλα προβληματα που προεκυπταν συνεχως [ξεκινησε το 2001 και ψαρια μπηκαν 1/1/06]Εχω κρατησει ενα τεραστιο φωτογραφικο αρχειο με ολα τα σταδια της εξελιξης του ενυδρειου {απο τα τουβλα μεχρι τα φιλτρα]Εσεις ρωτατε...εγω απανταω..

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ρωτατε...εγω απανταω..

18055[/snapback]

Δέν ρωτάμε μόνο....ΥΠΟΚΛΕΙΝΟΜΑΣΤΕ!!!!!!!! ;):thumbup::thumbup:

Μια φωτο παρουσίαση είναι αναγκαία!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύ χρήσιμη για όλους μια φωτογραφική παρουσία, με τα απαραίτητα σχόλια, των σταδίων κατασκευής. Επίσης το τρόπου κατασκευής και τοποθέτησης των υλικών που δεν είναι φυσικά και τα οποία προσομοιάζουν τέλεια με το φυσικό στοιχείο.

Το καλύτερο όλων θα ήταν μια εκδρομή των μελών του Aquazone στο χώρο που βρίσκεται το ενυδρείο και μια αναλυτική παρουσίαση από τον ιδιοκτήτη.( Πλάκα κάνω, αφού δεν αντέχει η οικοδομή.)

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μήκος 250

Πλάτος 155

Ύψος 105

εχει τρεις πλευρες απο μπετον και 4 πλευρες απο γυαλι {εχει σχημα Γ]

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις είναι εντυπωσιακές.

Θα ήθελα να ξέρω πως κάνεις τις απαραίτητες εργασίες - επεμβάσεις στο βυθό, με τέτοιο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενυδρείο σου είναι απίστευτο και διατηρείτε σε πολύ καλή κατάσταση παρόλο

το λίτρα του.Θα με ενδιέφερε να δω μια γενική άποψη του αν σου είναι εύκολο..

Συνέχισε να ποστάρεις και να μας τρελαίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο το είχα δει παλιότερα σε κάποιο αμερικάνικο forum. Φίλε είναι σίγουρα δικό σου...? :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο το είχα δει παλιότερα σε κάποιο αμερικάνικο forum. Φίλε είναι σίγουρα δικό σου...?............................................περιμενεις απαντηση? :):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικός ο βυθός!!!!

Τα φυτά ειναι ελληνικά; απο ποταμάκια τα μάζεψες; (είχα και εγώ σαν αυτά) αν τα ψάρια σου ηταν και αυτα απο την ελληνική φύση θα είχες ενα πλήρες βιοτοπικό ενυδρείο!!

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα,ναι ,ειναι απο ελληνικα ποταμια και εδω και καιρο γυρευω πληροφοριες γι αυτα,αν καποιος γνωριζει ποια ειναι ας με ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο το είχα δει παλιότερα σε κάποιο αμερικάνικο forum. Φίλε είναι σίγουρα δικό σου...?  :)

21460[/snapback]

:D:lol::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jojo, συγχαρητηρια!Καταπληκτικο το ενυδρειο σου!Πραγματικα πολυ καλη δουλεια!!! :):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου και από μένα.Ευτυχισμένα τα ψαράκια σου σε τέτοιο περιβάλλον.

Καλή χαλάρωση...... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα,ναι ,ειναι απο ελληνικα ποταμια και εδω και καιρο γυρευω πληροφοριες γι αυτα,αν καποιος γνωριζει ποια ειναι ας με ενημερωσει.

21493[/snapback]

jojo περιμένω τις φωτό που είναι; οεοο.

Οσο για τα φυτά σου βγάλε κοντινές φωτό και έχω υπόψιν 2 άτομα του φόρουμ που θα μπορέσουν να κάνουν αναγνώριση. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...