Jump to content

Νέο 3500 λίτρα


jojo

Recommended Posts

Μπραβο φιλε καλη δουλεια!ειπες οτι τα φυτα τα μαζευεις απο ελληνικα ποταμια!δεν εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες του ενυδρειου σου μιας και ειναι τροπικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

jojo περιμένω τις φωτό που είναι; οεοο.

Οσο για τα φυτά σου βγάλε κοντινές φωτό και έχω υπόψιν 2 άτομα του φόρουμ που θα μπορέσουν να κάνουν αναγνώριση. :)

21621[/snapback]

post-88-1147158309_thumb.jpg

post-88-1147158361_thumb.jpg

post-88-1147158395_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως.    Λειτουργει απο την 1 1 06,      φιλοξενει  1m Red Fire Colisa lalia,3m Colisa lalia,

6f  Cobalt Blue Colisa lalia,4f Colisa lalia, 6 Acanthophthalmus kuhli 

(kuhli loach),16 Capoeta tetrazona ( Puntius tetrazona),20 Rasbora espei 

1m+2f Trichogaster trichopterus[ three spotted],2m+8f Betta splendens .

Πολλα φυτα ελληνικων παταμιων ,κατασκευασμενο απο χτισμενη τραγανα σε σκελετο απο πολυουρεθανη ,      πλαισιο απο γωνια inox 6χ6χ0,7cm. ,Τζαμια μονα παχους 20χιλ tempered.                  Φιλτράρισμα 1χ3500 λ\ω καδος60λ        1χ2500λ\ω καδος 45λ    1χ1200λ\ω καδος130λ αμμου  1χ350λ/ω  ενεργος ανθρακας  καδος 10 λ. ολα ιδιοκατασκευες.  Φωτισμός    4x 36 W φθοριου120cm, 2x 36 W UV  120cm, 3x500 w halogen  2x65w Φθορισμού,3x25 Φθορισμού                            Οτι αλλο θελετε...ρωτατε

.

17992[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

αλλαγες στα φωτα . αλλα δεν δουλεψε το edit.....tespa

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό της φώτο 1 ειναι το samolus valerandi υπάρχει και στο εμπόριο, ειναι αμφίβιο αλλά μπορεί να ζήση πολύ καιρό (και χρόνια) βυθησμένο στο ενυδρείο, πολαπλασιάζετε βγάζοντας καινούριες ρίζες δίπλα στην αρχική. Το φυτό της 2 και 3 φώτο δεν το είδα σε κανένα site ουτε στο εμπόριο ειναι αμφίβιο και δεν θα σε πάει πολύ καιρό στο ενυδρείο, κάπια στιγμή θα αρχίσει να μην αναπτύσετε, πολαπλασιάζετε με δρομείς.

Και τα 2 φυτά τα είχα και εγω στο ενυδρείο, τα ειχα πάρει απο ενα φυσικό κανάλι, έχω δώσει και σε φίλους τέτοια φυτά, μερικοί τα ειχαν και άλοι τα έχουν ακόμη στα ενυδρεία τους.

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε mopani .Κυριως το δευτερο φυτο με ενδιαφερει γιατι αυτο ..τραβαει...καλα.Μεγαλωνει ταχυτατα κυριως στα τμηματα που ειναι εξω απο το νερο,χωρις λιπασματα,χωρις cο2.Μεσα σε 5 μηνες εχει γινει 4 φορες μεγαλυτερο,ενω το πρωτο, samolus valerandi ,απο 5 ριζες που φυτεψα,η μια τα παει καλα.Μερικες φωτος απο την επιφανεια............

post-88-1147857983_thumb.jpg

post-88-1147858012_thumb.jpg

post-88-1147858040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπρουσες να βαλεις μια συνολικη φωτο του TANK σου να το θαυμασουμε ... ??

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ναι, κι εγώ θέλω να δω μια πανοραμική φωτό του ενυδρείου σου!

Και πάλι συγχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

Μήκος    250

Πλάτος                  155

Ύψος    105

εχει τρεις πλευρες απο μπετον και 4 πλευρες απο γυαλι {εχει σχημα Γ]

18619[/snapback]

φιλε jojo

ναι και εγω θα ηθελα να δω μια συνολικη φοτογραφια από το ενυδρειο σου.

με προβληματιζει το σχημα Γ που λεσ. ιμε στην κατασκευη ενοσ 1200 λιτρου και οπωσ καταλαβαινεισ μαζευω ιδεεσ.

επισησ δε μπορω να καταλαβω την εβδομη πλευρα ποια ειναι..... ( 3 μπετον και4 γιαλι. )

περιμενουμε φοτογραφια από ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρο δεν υπαρχει οπτικη προσβαση για να το φωτογραφησω,αυτες οι φωτο ειναι απο τρεις πλευρες,η μια ειναι απο το wc.

post-88-1147863053_thumb.jpg

post-88-1147863315_thumb.jpg

post-88-1147863355_thumb.jpg

post-88-1147863405_thumb.jpg

post-88-1147863434_thumb.jpg

post-88-1147863467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην επιφάνεια ειναι μια χαρά! μπορείς να βάλεις και το samolus στην επιφάνεια, θα γινει μια όμορφη έντονα πρασσινη μπάλα! αρκη να το στιρήξεις καλα.

Δεν θελουν co2 τα φυτα που ειναι στην επιφάνεια γιατι το αναπνέουν απο τον ατμοσφαιρικό αέρα, ουτε λίπασμα, τα συστατικά του νερου μαζί με τα προϊόντα του μεταβολισμού των ψαριών και των βακτήριων φτάνουν για τα φυτά μιας και εχεις κοντά τους το φώς. μπορείς να βαλεις ευκολα φυτα και μεσα στο ενυδρειο χωρις λιπασματα και τίποτε άλο.. π.χ κερατόφυλλο, βαλισνέρια, ανούμπιες...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ:

Παρακαλώ στους κανόνες λειτουργίας του Aquazone να μπει αυστηρή απαγόρευση παρουσίασης ενυδρείων τετοιου μεγέθους και ποιότητας.

Μας δημιουργούν ψυχολογικά προβλήματα, ζηλεύουμε, χάνουμε τον ύπνο μας, σκεφτόμαστε να κάνουμε καμια ληστεία για να στήσουμε κάτι ανάλογο κλπ.

Ευχαριστώ

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μαζεψτε βρε υπογραφες να με διωξετε :thumbup::o:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

μαζεψτε βρε υπογραφες να με διωξετε :thumbup:  :o  :thumbdown:

23691[/snapback]

Aστους να λένε..Keep posting :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
http://s28.photobucket.com/albums/c232/aquajo/1-%206%20-06/          ολοφρεσκα  videos.

24728[/snapback]

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΟΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΙΜΝΗ.ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΟΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΙΜΝΗ.ΠΟΣΑ ΨΑΡΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣ?

26656[/snapback]

....................................................

1m Red Fire Colisa lalia,3m Colisa lalia,

6f Cobalt Blue Colisa lalia,4f Colisa lalia, 6 Acanthophthalmus kuhli

(kuhli loach),16 Capoeta tetrazona ( Puntius tetrazona),20 Rasbora espei

1m+2f Trichogaster trichopterus[ three spotted],3m+8f Betta splendens . 3x Epalzeorhynchos frenatum (Labeo frenatus) ,15x - Brachydanio rerio[Zebra Danio]

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα που έχουμε υψηλές θερμοκρασίες τι κάνεις με το νερό ?

Έχεις κάποιο chiller ή χρησιμοποιείς κάποια άλλη μέθοδο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι,για ψυξη δεν χρησιμοποιω τιποτα,πανω απο 29 βαθμους ομως δεν εχει φτασει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παντος jojo εσυ δεν χρειαζεσαι διακοπες, εχεις την φυση μεσα στο σπιτη σου.

Οσο για το αν θες να κανεις και κανενα μπανιο βουτας μεσα στο ενυδρειο ανετα σε

χωραει. :wootwoot:;)

Χωρις πλακα το ενυδρειο σου ειναι super. ;);)

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΡΕ ΜΑΓΚΑ !!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:;););)

Έγινε επεξεργασία - elle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...