Jump to content

τελικα θα γινει Αφρικανικο


pateras

Recommended Posts

καλησπερα, ισως οσοι διαβασατε παλιοτερες αποριες μου, θυμαστε τους προβληματισμους μου με την επιλογη ψαριων για το ενυδρειο μου. οπως ειχα πει , ξερω οτι ειναι οτι πρεπει για δισκους, αλλα ουτε το χρονο εχω, ουτε τις γνωσεις για να διατηρισω δισκους, και για να ειμαι ειλικρινης παντα μου αρεσαν ποιο πολυ οι κιχλιδες.

παλιοτερα ειχα κεντρικης Αμερικης αλλα τωρα ειμαι αποφασισμενος για Αφρικανες. Αφορμη σταθηκε το νεο στησιμο ενος φιλου με αφρικανες, και συγκεκριμενα ειδα μια μικρη (4 cm) κιχλιδα που μου ειπε οτι ονομαζεται venustus, ή καπως ετσι....φοβερο ψαρι....

λοιπον η αποφαση μου ειναι λοιπον οριστικη, θα γινει αφρικανικο.

θα αφαιρεσω ολλα τα φυτα, το χαλικι , ακουαλιτη, υποστρωμα φυλλοχωματος κτλ, θα βαλω ψιλη ποταμισια αμμο, και θα φτιαξω συνθεση με σπηλιες απο πετρες για βραχοκηπους (ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα) , το θεμα ειναι οτι δε θελω με τιποτα να βγαλω τη ριζα που εχω μεσα...

ξερω οτι δεν συνηθιζεται σε αφρικανικα, αλλα την εχω ερωτευτει αυτη τη ριζα (και ειχα φαει μεγαλη ταλαιπορια να την αποκτησω και να τη φερω σε αυτη τη μορφη).

τα φωτα και τις παρατηρησεις σας για αποφγη λαθων. (μονο μη μου πειτε να βγαλω τη ριζα)

post-11425-1247326864_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ισως οσοι διαβασατε παλιοτερες αποριες μου, θυμαστε τους προβληματισμους μου με την επιλογη ψαριων για το ενυδρειο μου. οπως ειχα πει , ξερω οτι ειναι οτι πρεπει για δισκους, αλλα ουτε το χρονο εχω, ουτε τις γνωσεις για να διατηρισω δισκους, και για να ειμαι ειλικρινης παντα μου αρεσαν ποιο πολυ οι κιχλιδες.

παλιοτερα ειχα κεντρικης Αμερικης αλλα τωρα ειμαι αποφασισμενος για Αφρικανες. Αφορμη σταθηκε το νεο στησιμο ενος φιλου με αφρικανες, και συγκεκριμενα ειδα μια μικρη (4 cm) κιχλιδα που μου ειπε οτι ονομαζεται venustus, ή καπως ετσι....φοβερο ψαρι....

λοιπον η αποφαση μου ειναι λοιπον οριστικη, θα γινει αφρικανικο.

θα αφαιρεσω ολλα τα φυτα, το χαλικι , ακουαλιτη, υποστρωμα φυλλοχωματος κτλ, θα βαλω ψιλη ποταμισια αμμο, και θα φτιαξω συνθεση με σπηλιες απο πετρες για βραχοκηπους (ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα) , το θεμα ειναι οτι δε θελω με τιποτα να βγαλω τη ριζα που εχω μεσα...

ξερω οτι δεν συνηθιζεται σε αφρικανικα, αλλα την εχω ερωτευτει αυτη τη ριζα (και ειχα φαει μεγαλη ταλαιπορια να την αποκτησω και να τη φερω σε αυτη τη μορφη).

τα φωτα και τις παρατηρησεις σας για αποφγη λαθων. (μονο μη μου πειτε να βγαλω τη ριζα)

Καταρχήν πρέπει αγαπητέ φίλε να διαβάσεις για τα αφρικάνικα,μπορείς να βρείς πολύ ενδιαφέροντα πράγματα εδώ στο φόρουμ ,και βέβαια σε άλλα ξένα φόρουμ όπως :

http://www.cichlid-forum.com/

http://www.bigskycichlids.com/

http://www.malawicichlidhomepage.com/index_eng.html

Τώρα όσον αφορά την ρίζα επειδή είναι πολύ μεγάλη θα έλεγα να το σκεφτείς ξανά γιατί κατά τη γνώμη υπάρχει πρόβλημα γιατί όπως λες και εσύ πρέπει πρέπει να αποφύγουμε λάθη.Αν τη κρατήσεις μέσα είναι λάθος.

Εδώ είμαστε ,τα λέμε ξανά.

Φιλικά Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,

αλλα πραγματικα τι θα πειραζε αν αφηνα τη ριζα? τι κακο θα κανει? αν συμπληρωσω πετρες για να γινουν πολλες σπηλιες, και καβατζες, η ριζα γιατι πρεπει να βγει? αλλαζουν οι τιμες του νερου? δε νιωθουν τα ψαρια καλα και στρεσαρονται? ?????????

ευχαριστω για τα links , ενοειτε οτι θα πεσει πολυ διαβασμα , αλλα αν μπορειτε μια τελευταια απαντηση για τη ριζα θα βοηθουσατε πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,

αλλα πραγματικα τι θα πειραζε αν αφηνα τη ριζα? τι κακο θα κανει? αν συμπληρωσω πετρες για να γινουν πολλες σπηλιες, και καβατζες, η ριζα γιατι πρεπει να βγει? αλλαζουν οι τιμες του νερου? δε νιωθουν τα ψαρια καλα και στρεσαρονται? ?????????

ευχαριστω για τα links , ενοειτε οτι θα πεσει πολυ διαβασμα , αλλα αν μπορειτε μια τελευταια απαντηση για τη ριζα θα βοηθουσατε πολυ.....

Τέτοιες ρίζες είναι εκτός βιοτόπου είτε είναι malawi είτε Ταγκανίκα.Οι ρίζες αυτές αφορούν τους φίλους του Αμαζονίου.Οι ρίζες αυτές βγάζουν στοιχεία ( τανίνες ) τα οποία επηρεάζουν παραμέτρους του νερού οι οποίες είναι για αμαζόνιο δηλ. όξινο ph και μαλακό νερό ,το αντίθετο δηλαδή για τις απαιτήσεις των αφρικάνικων ενυδρείων που απαιτούν αλκαλικό ,σκληρό νερό.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

αυτο φοβομουν............λοιπον πρεπει να βγει...

ευχαριστω πολυ , καλο βραδυ..

Link to comment
Share on other sites

Αν η ρίζα είναι αρκετά παλιά και "ξεθυμασμένη" πιθανώς να μην έχεις πρόβλημα με τα χουμικά και τις τανίνες. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ μεγάλη και δεσπόζει στο ενυδρείο σου, που αν μιλάμε για αφρικάνικο, κατά κανόνα, αποφεύγουμε το κυρίαρχο στοιχείο να είναι τα ξύλα, αλλά αντίθετα οι πέτρες, οι σπηλιές, τα περάσματα και οι άλγες :) . Από και και πέρα ίσως μπορείς να κρύψεις κάποια τμήματά της ανάμεσα στις πέτρες και ανάλογα με το τοπίο που θα φτιάξεις τελικά να "δέσει".

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ............

αυτο θα κανω , θα της δωσω μια ευκαιρια , θα τοποθετηθουν ετσι οι πετρες ωστε να δεσει......

μιας και ειμαι σιγουρος οτι οτι ηταν να ''βγαλει" το εβγαλε,,,, την εχω περασει απο πολυ επεξεργασια οποτε νομιζω (ελπιζω) οτι πλεον ειναι εντελος νεκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...