Jump to content

Ενυδρείο "Νοσοκομείο"


Recommended Posts

Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο " νοσοκομείο "

Το ενυδρείο που έχω είναι με ζωοτόκα (molly , guppy , ξιφοφόρους , και ένα πλακοστομο ) και σκέφτομαι αργότερα να προσθέσω και κάτι σε ποιό βυθού ( κανένα γατόψαρο ; ).

Το ερώτημα είναι :

1. Πόσα λίτρα πρέπει να είναι για να μπορεί φιλοξενήσει τα παραπάνω είδη ;

2. Τι θα πρέπει να έχει απο διακόσμηση ;

Αυτό το βρήκα 'να μην έχει τίποτα' . Το μονο που δεν ξέρω είναι αν κάποιο απο αυτα που έχω θέλει κρυψώνα . Και αν ναι τι ; (ενας βράχος ας πουμε ψεύτικος κανει ; )

3. Και τέλος απο βιολογία ; Να βαλω φιλτρο ;

Πως θα φτιάχνω τη βιολογια γρήγορα οταν θα πρέπει να βαλω ενα ψάρι . Ή θα πρέπει να υπάρχει ίδη; Και τότε; , πως θα τη διατηρω όταν δεν θα έχω ασθενή μέσα ;

Υ.Γ. Το μόνο που έχω πάρει μεχρι στιγμής είναι μια αεραντλία μπαταρίας (δεν θα πάει χαμένη).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι αδειο,μονο νερο και τζαμι.

θα υπαρχει μονο ενας θερμοστατης,και ενα μικρο φιλτρακιγια βιολογια το οποιο θα δουλευει μονιμα στο κανονικο ενυδρειο και οταν χρειαστει απλως θα μεταφερθει στο νοσοκομειο.

η αεραντλια ειναι πολυ χρησιμη σε ενα νοσοκομειο.

οταν λοιπον χρειαστει απλως μεταφερεις νερο απο το κανονικο σου ενυδρειο,βαζεις θερμοστατη και φιλτρο και εισαι ετοιμος.

οσο για τα λιτρα μια γυαλα απο 40-60 λιτρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια θεραπεία, τα σφουγγάρια που έχει το φιλαράκι κάνει να ξαναμπούν στο μεγάλο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια θεραπεία, τα σφουγγάρια που έχει το φιλαράκι κάνει να ξαναμπούν στο μεγάλο ενυδρείο ;

θα μπει πρωτα ενεργος ανθρακας να μαζεψει το φαρμακο,μετα ενα καλο ξεπλυμα και ξανα στο ενυδρειο το κανονικο.μην ανησυχεις καθως πολυ-πολυ γρηγορα θα αποκτησει ξανα βιολογια....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα.

το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι αδειο,μονο νερο και τζαμι.

θα υπαρχει μονο ενας θερμοστατης,και ενα μικρο φιλτρακιγια βιολογια το οποιο θα δουλευει μονιμα στο κανονικο ενυδρειο και οταν χρειαστει απλως θα μεταφερθει στο νοσοκομειο.

η αεραντλια ειναι πολυ χρησιμη σε ενα νοσοκομειο.

οταν λοιπον χρειαστει απλως μεταφερεις νερο απο το κανονικο σου ενυδρειο,βαζεις θερμοστατη και φιλτρο και εισαι ετοιμος.

οσο για τα λιτρα μια γυαλα απο 40-60 λιτρα ειναι μια χαρα.

Μια απορια.

Το φιλτρο τι νοημα εχει οταν ειδικα μπουν φαρμακα πιο επιθετικα που καταστρεφουν την βιολογια?

Η βιολογια δεν αναπληρωνεται κανοντας καθημερινες αλλαγες απο το κυριως ενυδρειο οπως επισης

και οι τιμες του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...