Jump to content

λιγη βοηθεια παρακαλω....


Recommended Posts

γεια :)

οπως καθε χρονο ετσι και φετος στα γεννεθλια μου υπαρχει παντα μια τουρτα εκπληξη...αλλες φορες με πολλα χρωματα,με λουλουδια και γενικα καθε φορα κατι διαφορετικο..ετσι και φετος η τουρτα μου ηταν ιδιαιτερα ωραια αλλα με καποια παραπανω ιδιαιτεροτητα....

πανω στην τουρτα υπηρχε ενα μεγαλο ποτηρι,στρογγυλο στο κατω μερος με δυο μικρα μικρα χρυσοψαρα....

λοιπον εγω αρχιζα να τσιριζω στους γονεις μου και να τους λεω πως δεν αντεχουν εκει τα ψαρια και πρεπει να παρουμε ενυδρειο...εχουν περασει μολις πολυ λιγες μερες και αυριο κανονισαμε να παρουμε ενυδρειο,ομως απο σημερα το ενα ψαρακι δεν ειναι καλα...καθεται στο κατω μερος της γυαλας και δεν κουνιεται πολυ....

οποτε εχω 2 ερωτησεις...

1)ποσα λιτρα ενυδρειο να παρω?

2)τι να κανω με το ψαρακι?

Υ.Σ. τελος ηθελα να σας πω πως γνωριζω πολυ καλα οτι οι γυαλες δεν ειναι καταλληλο μερος για τα ψαρια και το εχω πει επαναληνημενες φορες σε αλλους,γιαυτο και δεν θα ηθελα να αρχισετε να μου λετε για το θεμα αυτο διοτι γνωριζω πολυ καλα τοπεριβαλλον που χρειαζεται ενα ψαρι και ξερω οτι αυτο δεν ειναι μια γυαλα..

περιμενω την βοηθεια σας και ολες οι γνωμες δεκτες..

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα τα πραγματα με το ψαρακι.

Μπορεις να τα βαλεις σε ενυδρειο με φιλτρο και ανεμιστηρα (για να ψυχεται στο νερο), μπεζ αμμο για βυθο, ξυλα πετρες κ αι σκληρα φυτα (για να μη τα φανε) πχ ανουμπιες, βαλισνεριες φτερη (java fern).

Υπολογισε αν θελέις να βαλεις κι αλλο χρυσοψαρο/α στο μελλον 40 λιτρα για καθε ψαρι.

Το ενυδρειο γενικοτερα να μην εχει μικροτερο μηκος απο 80εκ. και πλατος 40 εκ.

Κρατα στο νερο παραμετρους:

ΡΗ : 7 - 8

gH (γενική σκληρότητα) 12 - 18 dGH.

Θερμοκρασία το καλοκαίρι να είναι από 18 - 24C, και τον χειμωνα 6 - 14C. Η μονιμα υψηλη θερμοκρασια συντομευει τη διαρκεια της ζωης τους. Επισης η υψηλη θερμοκρασια επιταχυνει το μεταβολισμο του ψαριου με αποτελεσμα να θελει περισσοτερη τροφη, αρα μεγαλυτερη επιβαρυνση του νερου με αποβλητα.

Τα χρυσοψαρα δεν λεγονται για χαρη γουστου ψαρια κρυου νερου.

Οχι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους για οποιονδηποτε λογο.

Τα χρυσοψαρα ειναι απο τα ομορφοτερα ψαρια για παρεα.

Μπορουν να σου κρατησουν παρεα εως και 40 χρονια το καθενα :)

Αφου θα ειναι αστρωτο το ενυδρειο, θα κανεις συχνες (ισως και καθε μερα) αλλαγες νερου με αντιχλωριο να κρατας τα τοξικα σε "ασφαλη" επιπεδα.

Παρε και τεστ νερου αν δεν εχει για να ελεγχεις (αμμωνια ΝΗ3, νιτρικα ΝΟ3, νιτρωδη ΝΟ2, πεχα pH, σκληροτητες kH-gH).

Ταισμα απο ελαχιστο (1 φυλαρακι την ημερα) εως καθολου.

Απο πεινα δεν πεθαινει τοσο ευκολα οσο απο αμμωνια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

γεια :)

οπως καθε χρονο ετσι και φετος στα γεννεθλια μου υπαρχει παντα μια τουρτα εκπληξη...αλλες φορες με πολλα χρωματα,με λουλουδια και γενικα καθε φορα κατι διαφορετικο..ετσι και φετος η τουρτα μου ηταν ιδιαιτερα ωραια αλλα με καποια παραπανω ιδιαιτεροτητα....

πανω στην τουρτα υπηρχε ενα μεγαλο ποτηρι,στρογγυλο στο κατω μερος με δυο μικρα μικρα χρυσοψαρα....

λοιπον εγω αρχιζα να τσιριζω στους γονεις μου και να τους λεω πως δεν αντεχουν εκει τα ψαρια και πρεπει να παρουμε ενυδρειο...εχουν περασει μολις πολυ λιγες μερες και αυριο κανονισαμε να παρουμε ενυδρειο,ομως απο σημερα το ενα ψαρακι δεν ειναι καλα...καθεται στο κατω μερος της γυαλας και δεν κουνιεται πολυ....

οποτε εχω 2 ερωτησεις...

1)ποσα λιτρα ενυδρειο να παρω?

2)τι να κανω με το ψαρακι?

Υ.Σ. τελος ηθελα να σας πω πως γνωριζω πολυ καλα οτι οι γυαλες δεν ειναι καταλληλο μερος για τα ψαρια και το εχω πει επαναληνημενες φορες σε αλλους,γιαυτο και δεν θα ηθελα να αρχισετε να μου λετε για το θεμα αυτο διοτι γνωριζω πολυ καλα τοπεριβαλλον που χρειαζεται ενα ψαρι και ξερω οτι αυτο δεν ειναι μια γυαλα..

περιμενω την βοηθεια σας και ολες οι γνωμες δεκτες..

δωσε τα πισω για φιλοξενια ....παρε ενα 120 λιτρο ....βαλε μερικες ανουμπιες και χαλικακι ...στρωσε το ενυδρειακι σου με μπολι που θα βρεις σε αγγελιες μεσα στο φορουμ ...και εισαι οκ! :D ..θα σου παρει περιπου νια βδομαδα ολο αυτο! :buttrock::)

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια ευχαριστω!δυστυχως το ενα ψαρακι πεθανε... :D:buttrock: το αλλο ομως ειναι ενταξει :)

λοιπον τωρα οπου εμεινε μονο ενα εχω βρει ενα καλο ενυδρειο πενηντα πεντε λιτρων και εκει θα ειναι βασιλιας!ή βασιλισσα!δε ξερω αν ειναι αγορι ή κοριτσι!..τεσπα μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο θα εχει την απλα του...το μονο κακο ειναι οτι ξερω οτι θελει καιρο να στρωσει το ενυδρειο και φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα....

για να μην μου πεθανει και το αλλο ψαρακι θα προσπαθησω να τελειωσω γρηγορα με το στρωσιμο του ενυδρειου και τις τιμες ωστε να το προλαβω και να μην ψοφησει μεσα στο ποτηρι...παντως αν δω οτι αργει το ενυδρειο θα το παω πισω στο πετσοπ το ψαρι και θα το παρω οταν το ενυδρειο θα ειναι οκ!

ευχαριστω παιδια! :)

Link to comment
Share on other sites

ok παιδια ευχαριστω!δυστυχως το ενα ψαρακι πεθανε... :D:buttrock: το αλλο ομως ειναι ενταξει :)

λοιπον τωρα οπου εμεινε μονο ενα εχω βρει ενα καλο ενυδρειο πενηντα πεντε λιτρων και εκει θα ειναι βασιλιας!ή βασιλισσα!δε ξερω αν ειναι αγορι ή κοριτσι!..τεσπα μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο θα εχει την απλα του...το μονο κακο ειναι οτι ξερω οτι θελει καιρο να στρωσει το ενυδρειο και φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα....

για να μην μου πεθανει και το αλλο ψαρακι θα προσπαθησω να τελειωσω γρηγορα με το στρωσιμο του ενυδρειου και τις τιμες ωστε να το προλαβω και να μην ψοφησει μεσα στο ποτηρι...παντως αν δω οτι αργει το ενυδρειο θα το παω πισω στο πετσοπ το ψαρι και θα το παρω οταν το ενυδρειο θα ειναι οκ!

ευχαριστω παιδια! :)

Βαλε μπολι αλλιως δεν μπορει να στρωσει απο την μια στιγμη στην αλλη ...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μπολι αλλιως δεν μπορει να στρωσει απο την μια στιγμη στην αλλη ...

οκ ευχαριστω για τη βοηθεια..55 λτρ ειναι οκ???

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για τη βοηθεια..55 λτρ ειναι οκ???

αν ειναι καθαρα εισαι οκ :) ...αλλα να ξερεις τα χρσυοψαρα ζουν πολλα πολλα χρονια θα ηταν καλο καποια στιγμη να το εβαζες (μετα απο πολυ καιρο) σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αλλιως θα υποφερει απο νανισμο ..για να δεις τι ακριβως σου λεω σχετικα με το μεγεθος του ριξε μια ματια εδω http://www.youtube.com/watch?v=jP9sG0ubCcY ...το ενυδρειο αυτο τι εχει μεσα ? χαλικακι εχει ?

Link to comment
Share on other sites

......το ενυδρειο αυτο τι εχει μεσα ? χαλικακι εχει ?

Ναι και δεν ειναι οτι καλυτερο.

Το υποστρωμα καλυτερα να ειναι αμμος ή αμμοχαλικο (0,5mm), γιατι τα χρυσοψαρα ψαχνουν για τροφη μεσα στην αμμο. Με χαλικι τα δυσκολεουμε.

Απισης υπαρχει κινδυνος αν ειναι το χαλικι ισα με το στομα τους να το βαλουν στο στομα του για να το πιπιλισουν οπως συνηθως και μετα να μη μπορουν να το βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Tα λιτρα σου να ξερεις πως ειναι λιγα και δεν θα μπορεσεις να βαλεις αλλο ψαρακι τωρα για το υποστρωμα εχει δικιο ο φιλος delta66 καλυτερα ή πολυ ψηλο χαλικακι ή αμμο (αν και πολλοι υποστηριζουν πως η αμμος δεν ειναι καλη για χρυσοψαρα). Τη δικη μου την εχω σε ενυδρειο με αμμο και ειχα κανει το λαθος να της βαλω και μερικες μικρες πετρουλες στο παρελθον μεχρι που της περασε για μαμ και κοντεψε να πνιγει και εγω δεν μπορουσα να κανω τπτ γιατι την ειχε βαλει πολυ μεσα, ασ ειναι καλα η κολλητη της που την βοηθησε και ολα πηγαν καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...