Jump to content

Nαρκωση πιρανχα για μεταφορα


piranxobios

Recommended Posts

Ολοι οσοι ειναι κατοχοι πιρανχα εχουν ερθει αντιμετωποι με το δυσκολο εργο του πιασιματος και της μεταφορας των

ψαριων τους για διαφορους λογους οπως μετακομιση,πωληση ψαριων η ακομα και μια μικρη χειρουργικη επεμβαση οπως η αφαιρεση καποιου παρασιτου κ.α.Πιο κατω παραθετω ενα τροπο ναρκωσης ψαριων που θα κανει τη ζωη τη δικη μας αλλα και των ψαριων πιο ευκολη. Να αναφερω οτι αυτος ο τροπος ειναι απο το piranha-fury και τον χρησιμοποιει ενας βιολογος απο το Περου ο οποιος εξαγει ψαρια σε ολο τον κοσμο τη μεταφραση την εκανα μονος μου και δεν ειναι αυτουσια.

ΥΛΙΚΑ:1 μπουκαλι απο λαδι γαριφαλλου( clove oil, μπορουμε να το προμυθευτουμε απο φαρμακεια η απο μαγαζια με διαφορα βοτανα).

1 μπουκαλι καθαρο οινοπνευμα( απο καποιο φαρμακειο)

ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΜΙΞΗΣ: 10 μερη οινοπνευμα με 1 μερος λαδι γαριφαλλου. ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΛΑΔΙ ΓΑΡΙΦΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝΕΜΕΙΓΜΕΝΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ!!!!

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:

1) Εαν θελουμε απλα να μετρησουμε το ψαρι η να του κανουμε μια μικρη χειρουργικη επεμβαση(αφαιρεση παρασιτου)

1ml ανα γαλονι( 3,78 λιτρα)

2)Εαν θελουμε να μεταφερουμε το ψαρι για πανω απο μιση μερα 6-12 ωρες τοτε: 5ml ανα γαλονι ( 3,78 λιτρα), η δοση πρεπει να ανεβει σταδιακα απο 2ml ... περιμενουμε 10 λεπτα η και περισσοτερα μεχρι να δρασει το φαρμακο.

Στο κιβωτιο μεταφορας καλο ειναι να εχουμε το 1/4 του νερου με το μειγμα ωστε το ψαρι να μην στρεσσαριστει στο ταξιδι.

Κατι σημαντικο ειναι οτι ο καθενας που θα δοκιμασει αυτο το τροπο εχει το βαρος της ευθυνης εαν συμβει κατι στο ψαρι του (προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει). Πιο κατω παραθετω και καποιες φωτο απο το συγγραφεα του αρθρου καθως το εφαρμοσε σε ενα δικο του ψαρι.

Εδω μολις το ψαρι ναρκωθηκε μιοαζει σαν νερο:

post-8529-1247430046_thumb.jpgpost-8529-1247430067_thumb.jpg εδω στο κιβωτο μεταφορας :post-8529-1247430080_thumb.jpgpost-8529-1247430092_thumb.jpg εδω στο νεο του ενυδρειο παλι μοιαζει σαν νεκρο : post-8529-1247430104_thumb.jpg και εδω την επομενη ημερα :post-8529-1247430121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την μία είναι καλό γιατί δεν στρεσάρετε το ψάρι αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα :):)

Link to comment
Share on other sites

Τασο ελπιζω να εισαι καλος στη μεταφραση!! :)

βεβαια να πουμε οτι ο εξαγωγεας απο το Περου προφανως χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο για να αντεξουν τα ψαρια τα υπερατλαντικα ταξιδια.

δεν θα το συνιστουσα για αλλου ειδους χρηση (πλην του χειρουργιου) μιας κ εχω μεταφερει παρα πολλα ψαρια με κουτες (εντος Ελλαδας) χωρις να εχω κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Τασο ελπιζω να εισαι καλος στη μεταφραση!! :D

βεβαια να πουμε οτι ο εξαγωγεας απο το Περου προφανως χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο για να αντεξουν τα ψαρια τα υπερατλαντικα ταξιδια.

δεν θα το συνιστουσα για αλλου ειδους χρηση (πλην του χειρουργιου) μιας κ εχω μεταφερει παρα πολλα ψαρια με κουτες (εντος Ελλαδας) χωρις να εχω κανενα προβλημα.

προσωπικα ουτε εγω θα επαιρνα το ρισκο :) απλα μου εκανε εντυπωση το αρθρο και ειπα να το μοιραστω μαζι σας :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβοοοο,,,,τρομερο αρθρο,,,,,,να ρωτησω κατι??

αν π.χ παραγγειλω απο καποιο καταστημα στην αθηνα ενα πιρανχα,,,αναλαμβανουν να μου το στειλουν χιο??/

Link to comment
Share on other sites

μπραβοοοο,,,,τρομερο αρθρο,,,,,,να ρωτησω κατι??

αν π.χ παραγγειλω απο καποιο καταστημα στην αθηνα ενα πιρανχα,,,αναλαμβανουν να μου το στειλουν χιο??/

καποια καταστηματα αναλαμβανουν αποστολες ψαριων κ προς νησια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Θα το έκανα άνετα, το ψάρι θα έχανε πολύ ενέργεια αν είχε τις αισθήσεις του και θα κινδύνευε περισσότερο, επίσης πέφτει ο μεταβολισμός και καταναλλώνει λιγότερο οξυγόνο.

Αν είσαι σίγουρος για τις γνώσεις σου το κάνεις και έχεις τα παραπάνω οφέλη, αν δεν ξέρεις απλά δεν το κάνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα άνετα, το ψάρι θα έχανε πολύ ενέργεια αν είχε τις αισθήσεις του και θα κινδύνευε περισσότερο, επίσης πέφτει ο μεταβολισμός και καταναλλώνει λιγότερο οξυγόνο.

Αν είσαι σίγουρος για τις γνώσεις σου το κάνεις και έχεις τα παραπάνω οφέλη, αν δεν ξέρεις απλά δεν το κάνεις. ;)

:D

Αν το ψαρι εχει μεγαλωσει μαζι σου στην κυριολεξια,

μετραει καποια χρονια που τρωει απο το χερι σου,

το εχεις κανει καλα απο οτι εχει περασει κατα τη διαρκεια του μεγαλωματος,

τα καταφερες να το φτασεις σε ενα αξιοπρεπες μεγεθος,

σου εχει κοστισει μια μικρη περιουσια, (ναι μετραει και αυτο, δεν κοστιζουν ολα τα ψαρια 5 και 10 ευρω..)

και

δεν ρισκαρεις να παθει ουτε γρατζουνια, γιατι θα πονεσεις πιο πολυ απο το να σου καρφωνανε μαχαιρι.........

ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ! ! ;)

:)

Link to comment
Share on other sites

:D

Αν το ψαρι εχει μεγαλωσει μαζι σου στην κυριολεξια,

μετραει καποια χρονια που τρωει απο το χερι σου,

το εχεις κανει καλα απο οτι εχει περασει κατα τη διαρκεια του μεγαλωματος,

τα καταφερες να το φτασεις σε ενα αξιοπρεπες μεγεθος,

σου εχει κοστισει μια μικρη περιουσια, (ναι μετραει και αυτο, δεν κοστιζουν ολα τα ψαρια 5 και 10 ευρω..)

και

δεν ρισκαρεις να παθει ουτε γρατζουνια, γιατι θα πονεσεις πιο πολυ απο το να σου καρφωνανε μαχαιρι.........

ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ! ! ;)

:)

Μα τότε είναι που το κάνεις και αν δεν ξέρεις φωνάζεις κάποιον ειδικό να αναλάβει τη μεταφορά και τη νάρκωση, αν εννοείς οτι δεν του κάνεις τέτοιες μεταφορές τότε συμφωνώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα τότε είναι που το κάνεις και αν δεν ξέρεις φωνάζεις κάποιον ειδικό να αναλάβει τη μεταφορά και τη νάρκωση, αν εννοείς οτι δεν του κάνεις τέτοιες μεταφορές τότε συμφωνώ. ;)

Και αν παιθανει στα χερια αλλου?Τι θα κανει θα το αντικαταστησει?

Εγω πιστευω πως απο ενα μεγεθος και μετα, τα ψαρια δεν πρεπει να μεταφερονται.

(ειδικα σε μεγαλες αποστασεις)

Γιαυτο προνοουμε απο νωρις, τους δινουμε το χωρο που απαιτουν και τα αφηνουμε στην ησυχια τους...

:D

Link to comment
Share on other sites

Όταν παει κάποιος για εγχείρηση (φτου φτου μακρυά από μας... ;) ) και τον ναρκώνουν γλυτώνει καρδιακό-εγκεφαλικό από τον πόνο, αιμορραγίες λόγω αυξημένου μεταβολισμού και πολύ-πολύ στρες.

Το μόνο που θες είναι σωστά ναρκωτικά και σωστό αναισθησιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα και με ενδιαφέρον ;) !!!

Θα το έκανα άνετα, το ψάρι θα έχανε πολύ ενέργεια αν είχε τις αισθήσεις του και θα κινδύνευε περισσότερο, επίσης πέφτει ο μεταβολισμός και καταναλλώνει λιγότερο οξυγόνο.

Αν είσαι σίγουρος για τις γνώσεις σου το κάνεις και έχεις τα παραπάνω οφέλη, αν δεν ξέρεις απλά δεν το κάνεις. :D

Μα τότε είναι που το κάνεις και αν δεν ξέρεις φωνάζεις κάποιον ειδικό να αναλάβει τη μεταφορά και τη νάρκωση, αν εννοείς οτι δεν του κάνεις τέτοιες μεταφορές τότε συμφωνώ. :)

+1

Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...