Jump to content

θάνατος 2 Guppy


kokolas

Recommended Posts

Καλημέρα,

ένα θηλυκό Guppy (ήταν έγκυος) για περίπου μια εβδομάδα κινείτο στο πλάι, δεν μπορούσε να κινηθεί όπως όλα τα άλλα. Του ήταν δύσκολο να φάει έτσι όπως ήταν. Τελικά πέθανε, αφού πρώτα γέννησε 5 μικρά. Θεώρησα ότι έφταιγε η εγκυμοσύνη. Όμως, μετά από 2 μέρες παρατήρησα ένα αρσενικό Guppy να κινείται ελάχιστα και να είναι κάθετα προς την επιφάνεια του νερού. Δεν μπορούσε να καλυμπήσει φυσιολογικά και στεκόταν σχεδόν ακίνητο κάθετα. Έκανα μετρήσεις (φυσιολογικές), έκανα αλλαγή νερού (35%), πρόσθεσα αλάτι, έβαλα πολυβιταμίνες, αλλά μετά από 2 μέρες το βρήκα νεκρό. Μήπως υπάρχει κάποιος ιός;

Χθες για να αποφύγω τα χειρότερα έκανα αλλαγή νερού 75%, καθάρισα το φίλτρο, τα σφουγγάρια.

Τι συμβαίνει; Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ένα θηλυκό Guppy (ήταν έγκυος) για περίπου μια εβδομάδα κινείτο στο πλάι, δεν μπορούσε να κινηθεί όπως όλα τα άλλα. Του ήταν δύσκολο να φάει έτσι όπως ήταν. Τελικά πέθανε, αφού πρώτα γέννησε 5 μικρά. Θεώρησα ότι έφταιγε η εγκυμοσύνη. Όμως, μετά από 2 μέρες παρατήρησα ένα αρσενικό Guppy να κινείται ελάχιστα και να είναι κάθετα προς την επιφάνεια του νερού. Δεν μπορούσε να καλυμπήσει φυσιολογικά και στεκόταν σχεδόν ακίνητο κάθετα. Έκανα μετρήσεις (φυσιολογικές), έκανα αλλαγή νερού (35%), πρόσθεσα αλάτι, έβαλα πολυβιταμίνες, αλλά μετά από 2 μέρες το βρήκα νεκρό. Μήπως υπάρχει κάποιος ιός;

Χθες για να αποφύγω τα χειρότερα έκανα αλλαγή νερού 75%, καθάρισα το φίλτρο, τα σφουγγάρια.

Τι συμβαίνει; Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ

Aλατι γιατι????

Δεν ειμαι ειδικός στις ασθενειες, αλλα στο αλατι!!!

Αφου εκανα κι εγω το ιδιο λαθος, οχι θανατηφορο για τα ψαρια, αλλα για τα σαλιγκαρια!!

Το αλατι ειναι ταλαιπωρια για τα ψαρια, γιατι δεν ειναι φαρμακο για ολες τις ασθενειεςσ, αλλα για ενα και μονο παρασιτο.

Link to comment
Share on other sites

Και επιδη δεν το προσεξα... για κανενα λογο δεν κανουμε αλλαγη νερου πανω απο το 50% .

μια αλλαγη 30 - 40% ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω (από αυτά που έχω διαβάσει μέσα από το forum) ότι λίγο αλάτι στα ζωοτόκα κάνει καλό. Απλά όταν αντιμετωπίζει μια ασθένεια ένας αρχάριος έχει λίγα ''όπλα'' και δεν ξέρει τι να κάνει

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες τις τιμες απ το νερο του ενυδρειου σου και αν τα υπολοιπα ψαρακια παρουσιαζουν καποιο προβλημα και ποσο καιρο τα ειχες αυτα που πεθαναν, τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου, αεραντιλια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες τις τιμες απ το νερο του ενυδρειου σου και αν τα υπολοιπα ψαρακια παρουσιαζουν καποιο προβλημα και ποσο καιρο τα ειχες αυτα που πεθαναν, τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο σου, αεραντιλια εχεις;

ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Juwel Lido 120lt

ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 60 x 40 x 55

ΚΑΘΑΡΑ ΛΙΤΡΑ: -

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: 13 μήνες

ΣΤΡΩΣΙΜΟ: από τον υπεύθυνο του Pet Shop

ΒΥΘΟΣ/ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: 3cm ύψος, λίγη άμμος, λευκό ψιλό χαλίκι

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ: 2 ξύλα, 4 πέτρες

ΨΑΡΙΑ & ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ: Guppy και Platy (συνολικά 30, από τα οποία 25 μικρά)

ΤΑΪΣΜΑ/ΤΡΟΦΕΣ: Sera Vipan, και μια τροφή σε ταμπλέτες της Tropical, 2 φορές την ημέρα (στις 13:00 και στις 19:00)

ΦΥΤΑ: 12 φυτά (4 Anubias, 2 Cladophora Aegagrophila, 1 Cabomba Caroliana, Egeria Densa, 2 Cryptocoryne, Microsorium Pteropus, Echinodorus)

ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ: Seachem Flourish (1 φορά την εβδομάδα)

ΦΩΤΙΣΜΟΣ & ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ: 2 x 24W, σταθερά 12:30-19:30

ΜΕΤΡΗΣΗ ρΗ: 7,5 με esha Aqua Quick Test

ΜΕΤΡΗΣΗ GH: >10 esha Aqua Quick Test

ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΗ: 8 esha Aqua Quick Test

ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΟ3: 15 esha Aqua Quick Test

ΜΕΤΡΗΣΗ TDS: -

ΑΛΛΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ: NO2: 0 esha Aqua Quick Test, 0 Αμμωνία με Api

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: 26 C.

ΦΙΛΤΡΟ & ΥΛΙΚΑ: Εσωτερικό Compact H, με 5 σφουγγάρια και 1 ''μακαρόνι''

ΑΛΛΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: θερμοστάτης 100W

ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ: κάθε εβδομάδα 30%

ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΤΙΝΕΣ: βάζω τα εξής υγρά με κάθε αλλαγή νερού: API Stress Coat, API Stress Zyme (1 φορά στις 15 μέρες), Sera Filter Biostart, Totto Black Water Extract (1 φορά το μήνα), API Aquarium Salt.

αεραντλία έχω, την έχω βάλει με κλίση ελαφρώς προς τα πάνω. Τα ψαράκια που πέθαναν τα είχα για περίπου 4 μήνες. Δυστυχώς χθες βρήκα και το τελευταίο ενήλικο αρσενικό Guppy νεκρό. Το έβγαλα άμεσα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα συμπωμα εχεις στα ψαρια σου ;

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές σου φαίνονται μια χαρά, είδα όμως ότι γράφεις για βυθό από άμμο.. μήπως την ανατάραξες τελευταία; Κάτω από ορισμένες συνθήκες παγιδεύονται αέρια στην άμμο που με τον καιρό γίνονται βλαβερά για τα ψαράκια με αποτέλεσμα όταν φυτεύοντας ή ξεφυτεύοντας για παράδειγμα ένα φυτό ανακινηθεί η άμμος να βγουν αυτά τα αέρια στο νερό του ενυδρείου..

μια ιδέα είπα, μην βαράτε!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φωτογραφία δεν έχω, καθώς ήμουν πολύ στεναχωρημένος και δεν μπορούσα να τα βλέπω για πολύ ώρα έτσι νεκρά.

Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι μικρά (από λίγων εβδομάδων έως λίγων ημερών) και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σύμπτωμα. Πάντως τρώνε με πολύ όρεξη και κολυμπάνε σβέλτα.

Μιας και το αναφέρει ο akkornteon μια μικρή ανατάραξη του βυθού, λόγω κάποιων φυτών, συναίβει πριν από 4 εβδομάδες, αλλά ήπια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

από όσα έχω διαβάσει είναι πιο άμεσα τα αποτελέσματα από τα αέρια λόγω αναταράξεων, οπότε μάλλον δεν είναι ούτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές σου φαίνονται μια χαρά, είδα όμως ότι γράφεις για βυθό από άμμο.. μήπως την ανατάραξες τελευταία; Κάτω από ορισμένες συνθήκες παγιδεύονται αέρια στην άμμο που με τον καιρό γίνονται βλαβερά για τα ψαράκια με αποτέλεσμα όταν φυτεύοντας ή ξεφυτεύοντας για παράδειγμα ένα φυτό ανακινηθεί η άμμος να βγουν αυτά τα αέρια στο νερό του ενυδρείου..

μια ιδέα είπα, μην βαράτε!

Παντως δεν ειναι λαθος.

Ο συνδυασμος αμμου και χαλικιου ιδιως ειναι και επικινδυνος για δημιουργεια αναεροβιων με τλικο αποτελεσμα την απελευθερωση υδροθειου απο το βυθο (ακρως τοξικο δηλητηριο).

Ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολο να γινει διαγνωση, και χωρις κοντινη ευκρινη φωτο ακομα δυσκολοτερο.

Συμπτωματα αλλα?

Ανεβασε μερικες φωτο του ενυδρειου γενικα.

Ημερομηνια ληξης στα τεστ νερου εχεις τσεκαρει?

ΟΦΤΟΠΙΚ

Φιλε kokolas αυτα "Sera Filter Biostart, Totto Black Water Extract" τσαμπα τα βαζεις παντως.

Και μαλιστα εκτος απο Sera Filter Biostart, βαζεις και αλλα βακτηρια (API Stress Zyme).

Με τι νερο και καθε ποτε καθαριζεις τα υλικα του φιλτρου, για να εχεις τοση μεγαλη αναγκη απο βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι λαθος.

Ο συνδυασμος αμμου και χαλικιου ιδιως ειναι και επικινδυνος για δημιουργεια αναεροβιων με τλικο αποτελεσμα την απελευθερωση υδροθειου απο το βυθο (ακρως τοξικο δηλητηριο).

Ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολο να γινει διαγνωση, και χωρις κοντινη ευκρινη φωτο ακομα δυσκολοτερο.

Συμπτωματα αλλα?

Ανεβασε μερικες φωτο του ενυδρειου γενικα.

Ημερομηνια ληξης στα τεστ νερου εχεις τσεκαρει?

ΟΦΤΟΠΙΚ

Φιλε kokolas αυτα "Sera Filter Biostart, Totto Black Water Extract" τσαμπα τα βαζεις παντως.

Και μαλιστα εκτος απο Sera Filter Biostart, βαζεις και αλλα βακτηρια (API Stress Zyme).

Με τι νερο και καθε ποτε καθαριζεις τα υλικα του φιλτρου, για να εχεις τοση μεγαλη αναγκη απο βακτηρια?

Τα τεστ δεν έχουν λήξει.

Τα Sera Filter Biostart, Totto Black Water Extract και API Stress Zyme, από αύριο λοιπόν τέλος.

Αλλαγή νερού κάνω 1 φορά την εβδομάδα. Τα υλικά του φίλτρου και τα σφουγγάρια τα καθαρίζω μια φορά τον μήνα ξεπλένοντάς τα με το ίδιο νερό που βγάζω από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...