Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


george_larisa

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΤΟ ΣΑΪΤ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΨΑΡΙ,ΟΧΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΓΥΑΛΑΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΨΑΡΙ..... :)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΑΝΤΕΙ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΣΕ ΓΥΑΛΑ Η ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΓΥΑΛΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΓΙΩΡΓΟΣ

Έγινε επεξεργασία - george_larisa
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες φιλε μου...

Μην γραφεις με κεφαλαια μου βγηακαν τα ματια :)

Θα σε απογοητευσω γιατι δεν υπαρχει ψαρι γυαλας..

Οι γυαλες που πουλανε στα πετ σοπ κανονικα μονο σαν διακοσμιτικα η σαν βαζα μπορουν να χρησιμοποιηθουν....

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ενδιαφερεσαι για μονομαχο..Θα σου προτεινα ενα ενυδριακι απο 30 λιτρα και πανω..

Πρεπει να λαβεις υποψην σου πως οσο και κουφο να φενεται ενα μικρο ενυδριο ειναι πολυ πιο δυσκολο απο ενα μεγαλο..

Φωτογραφια δεν εχω αλλα και η τιμη ειναι αναλογα την μαρκα..Αν θες ριξε μια ματια στις αγγελιες νομιζω κατι πουλιεται...

Πριν ομως απο καθε αγορα σου θα σου προτεινα να αρχιζες το διαβασμα....

Διαβασε Εδω

Link to comment
Share on other sites

το μικρότερο που υπάρχει?δεν το κοιτάμε έτσι.κανονικά ο τρόπος πάει:

1.Τι ψάρια μου αρέσουν?

2.Τι απαιτήσεις έχουν(λύτρα,PH,GH,κτλ)

3.Θα μπορώ να τα συντηρήσω?

και και και και.

εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα τουλάχιστον 40 λύτρα να βάλεις άμμο η χαλίκι ένα εύκολο ζωντανό φυτό ένα θερμοστάτη για τον χειμώνα και ένα φίλτρο.και θα είσαι μια χαρά

Να υπολογίζεις όλα αυτά θα σου πάνε περίπου 70 εώς 150 ευρώ.(είχα κάποτε ένα παρόμοιο για αυτό λέω και τιμές)

Σκέψου πρώτα όμως το ψάρι και μετά εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ακου μερικα πραγματα..

τα ψαρια που αγοραζουμε πρεπει να ζησουν καπου.. το μερος αυτο (ενυδρειο) πρεπει να εχει βιολογια.. για να μπορει να ζησει το ψαρι. ετσι θα ειναι πιο "ατροτο" απεναντη σε ασθενιες κτλ.

επισεις με την φιλτρανση που γινετε αποτρεπετε η αναπτηξη της αμωνιας που ειναι διλητηριο για τα ψαρια μας και τα σκοτωνει.

περα απο αυτα π σου ανεφερα απλος επιγραμματικα(γιατι ειναι ολοκληρη ιστορια) τιθεται και το θεμα του βιοτοπου. τα ψαρια μας δλδ δν πεσαν απο τον ουρανο, καπου ζουσαν γιαυτο καλο θα ειναι να το σεβαστουμε αυτο και να κανουμε βιοτοπικα ενυδρεια. ετσι θα το χαρουμε και εμεις περισοτερο (θεμα ομορφιας) και το ψαρι μας που δεν θα στρεσαρετε και θα νιωθει ευχαριστα..

με την γιαλα δεν εχεις τπτ απο αυτα..

απλα ενα "φυλακισμενο'' ζωο το οποιο σιγοθρα θα πεθανει...ητε απο μη καταληλες συνθηκες διαβιοσεις ητε απο αμωνια κτλ...

γιαυτο σκεψουτο καλυτερα.. :):)

Link to comment
Share on other sites

το μικρότερο που υπάρχει?δεν το κοιτάμε έτσι.κανονικά ο τρόπος πάει:

1.Τι ψάρια μου αρέσουν?

2.Τι απαιτήσεις έχουν(λύτρα,PH,GH,κτλ)

3.Θα μπορώ να τα συντηρήσω?

και και και και.

εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα τουλάχιστον 40 λύτρα να βάλεις άμμο η χαλίκι ένα εύκολο ζωντανό φυτό ένα θερμοστάτη για τον χειμώνα και ένα φίλτρο.και θα είσαι μια χαρά

Να υπολογίζεις όλα αυτά θα σου πάνε περίπου 70 εώς 150 ευρώ.(είχα κάποτε ένα παρόμοιο για αυτό λέω και τιμές)

Σκέψου πρώτα όμως το ψάρι και μετά εσένα.

:):):D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΗ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΕΝΥΔΡΙΟ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΘΕΛΩ ΑΡΚΕΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ.

ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΓΙΕΣ ΑΠΟ 40ΛΥΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΛΕΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ 40ΛΥΤΡΟ ένα εύκολο ζωντανό φυτό ένα θερμοστάτη για τον χειμώνα ένα φίλτρο ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα υπαρχουν ενυδρεια μαρκας οπως juwel, ferplast, κτλ κτλ.. που ειναι σχετικα ακριβουτσικα αλλα παρα πολυ καλη κατασκευη...

μετα υπαρχουν τα κινεζικα π ειναι αρκετα καλα ειδικα τα boyu.. που ειναι αρκετα πιο οικονομικα...

και τελος υπαρχουν ενυδρεια που πουλανε τα petshop και ειναι ελληνικες κατασκευες (απο τεχνιτες) που ειναι πολυ καλες κατασκευες και πολυ φτηνα..

αλλα ολα ειναι σχετικα.. ενα κομπλε ενυδρειο (ενυδρειο, φιλτρο, θερμοστατης, φωτισμος) στα 40 - 50 λιτρα καινουριο θα σου βγει γυρο στα 60 - 150 ευρω οπως σου ειπε και ο φιλος Νίκος_Κρικ.

τα φυτα (ευκολα οπως ανουμπιες, βαλισνεριες, κερατοφυλλα) κτλ κοστιζουν απο 5 ως 9 ευρω.

και ο μονομαχος νομιζω 3 - 5 ευρω. καπου εκει..

καλυτερα κανε μια γυρα στα μαγαζια της λαρισας δες. και πες μας τι βρηκες να σου πουμε την καλυτερη λυση!!

:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ.

Συγχαρητηρια σε ολους.

Καλες συμβουλες διαβαζω εχει παρει

Φιλε το μονο που θα σου πω εγω ειναι το ψαρι να το παρεις στο τελος αφου εχεις στησει το ενυδρειο και εχει τρεξει για κανενα μηνα (περιπου) ριχνωντας μονο 1-2 φυλαρακια τροφη καθε μερα για να στρωσει.

(εντωμεταξυ εσυ διαβαζεις τα απαραιτητα αρθρα με τις πληροφοριες για επιτυχη λειτουργεια χωρις απωλειες ζωντανων).

Για να ξερεις οτι εχει στρωσει, κανε μετρησεις με τεστ νερου οτι εχει μηδενισει η αμμωνια (ΝΗ3) και τα Νιτρωδη (ΝΟ2).

Ενω τα νιτρικα (ΝΟ3) να ειναι πανω απο μηδεν.

Μετα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου να πεσουν και τα νιτρικα (ΝΟ3) κατω απο 15 και εισαι ετοιμος.

Τεστ νερου παρε APi υγρο για αμμωνια και τα αλλα αν θες για λιγα χρηματα παρτα σε στικ (απλα ειναι λιγα τα τεστ και αν το δεις μακροχρονια τα υγρα παροτι ακριβα, ειναι πιο οκονομικα σε κοστος ανα τεστ).

Συνοψιζοντας θα χρειαστεις ενα ενυδρειο με λαμπα, φιλτρο, θερμαντηρα, (εξτρα ενα ανεμιστηρακι 12Volt για να κρατας χαμηλα αλλα προσεξε σταθερα, τη θερμοκρασια το καλοκαιρι), χαλαζιακη αμμο για το βυθο, 1-2 ενυδρειακα ξυλα driftwood ή mopani κλπ, ισως καποια μη ασβεστολιθικη πετρα, και ζωντανα φυτα ευκολα χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις σε φως και λιπασματα, φυτα οπως anubia, java moss, java fern, Ceratophyllum demersum, Hydrocotyle leucocephala, hygrophila polysperma κλπ (φυτα μπορεις να βρεις και απο αγγελιες στο φορουμ που χαριζονται κλαδεματα)

Για συγλατοικους επελεξε αργοτερα καποιο σαλιγγαρι applsnail ή αναλογα το ταπεραμεντο του ψαριου μερικες γαριδες amano. (μπορει να τις χτυπαει)

Διαβασε τα πρωτα αρθρα για τους αρχαριους που σου δωσανε λινκ πιο πανω και εδω ειμαστε για αποριες.

Καλη συνεχεια.

ΥΓ οι μονομαχοι (αναλογα και την ταλαιπωρια που εχουν φαει) μπορουν να ζησουν 2-4 χρονια.

Υπαρχουν αναφορες για μονομαχους που εχουν ζησει καλοζωισμενα και 8 χρονια.

ΥΓ2 Οι μονομαχοι ζουν ο καθενας μονος τους ακομα και για την αναπαραγωγη θελει ειδικες συνθηκες για να μπει το θηλυκο.

ΥΓ3 απεφυγε στο ενυδρειο να υπαρχουν επιφανειες καθρεπτες γιατι θα στρεσαρεται συνεχεια το ψαρι και θα αρρωστησει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...