Jump to content

νεος στην παρεα...


Recommended Posts

καλησπερα και παλι...οπως ειπα και στην ενοτητα που συστηθηκα,σε λιγες μερες λογω γενεθλιων θα μου κανουν δωρο ενα ενυδρειακι. :) ..συγκεκριμενα το jewel rio 180...δεν ξερω αν για αρχαριος κανω λαθος που ξεκιναω σε αυτα τα λιτρα...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα...σαν πολυ ασχετος που ειμαι θα ηθελα την βοηθεια σας..με τι να ξεκινησω?με γλυκο η θαλασσινο(το θαλασσινο με συναρπαζει πιο πολυ αλλα ολοι με αποθαρυνουν λεγοντας οτι δεν θα τα καταφερω)?ποια ψαρια κανουν για τα λιτρα που θα ναι το ενυδρειο μου και ποια ειναι συμβατα μεταξυ τους(θα θελα να ειχα δισκους σε περιπτωση γλυκου)?τι διακοσμηση να κανω?σε ολα αυτα πολυ ευκολα θα μου απαντησετε¨εσυ τι ακριβως θελεις¨η ''οτι το ενα φερνει το αλλο΄΄?δυστυχως η απαντηση ειναι οτι δεν ξερω τι να κανω..το μονο που θελω ειναι να εχω ενα καλαισθητο συνολο και φυσικα τα ψαρακια να ζουνε ευχαριστα και αρμονικα..αν φυσικα καποιος μενει κοντα στην κηφισια(water inn) και εχει αρκετο ελευθερο χρονο να με βοηθουσε απο κοντα θα του ημουν υποχρεος..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σε ρωτησω κατι...

εισαι σε θεση να ΑΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που θα σου λενε τα παιδια εδω???

εχεις ΠΟΛΥ μεγαλη υπομονη για να πετυχεις ενα σωστο και αριστο αποτελεσμα???

εισαι σε θεση να διαβασεις πολυ για το καλο των ψαριων σου???

αν ναι...και οπως ειπες σου αρεσει το θαλασσινο..

εγω λεω να το ξεκινησεις...... :):):D

Link to comment
Share on other sites

Παντως νομιζω κανεις πολυ καλα που ξεκινας με αυτα τα λιτρα..

Οσο αν το κανεις γλυκο ξεχνα τους δισκους..:)

Kαλη συνεχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε κωστα να ξεχασω τους δισκους?θελουν περισσοτερο χωρο να φανταστω ετσι?μακαρι να καταφερνα να στησω ενα θαλασσινο ενυδρειο..αλλα πραγματικα δεν ξερω αν εχω το θαρρος..

Link to comment
Share on other sites

Nαι σωστα λες..Οι δισκοι θελουν πολυ χωρο..

Οσο για το θαλασσινο αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα...

Σε ενθαρυνω να πας με τα χιλια...Δεν θα το μετανιωσεις μιας και θα εχεις εναν υφαλο μεσα στο σπιτι σου...:)

Link to comment
Share on other sites

οικονομικη δυνατοτητα?δηλαδη για τι ποσα μιλαμε για να στηθει ενα μετριο θαλασσινο ενυδρειο?για αρχη δεν θελω να το κανω σουπερ απλα οπως ειπα να εχω ενα καλαισθητο αποτελεσμα..παιδες το ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα πραγματικα ευχαριστω που απαντατε..η βοηθεια σας εινα ιπολυτιμη στην τελικη μου αποφαση

Link to comment
Share on other sites

οικονομικη δυνατοτητα?δηλαδη για τι ποσα μιλαμε για να στηθει ενα μετριο θαλασσινο ενυδρειο?για αρχη δεν θελω να το κανω σουπερ απλα οπως ειπα να εχω ενα καλαισθητο αποτελεσμα..παιδες το ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα πραγματικα ευχαριστω που απαντατε..η βοηθεια σας εινα ιπολυτιμη στην τελικη μου αποφαση

δεν ειναι το θεμα τα χρηματα...

εγω θα σε ρωτησω κατι...

εισαι σε θεση να ΑΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που θα σου λενε τα παιδια εδω???

εχεις ΠΟΛΥ μεγαλη υπομονη για να πετυχεις ενα σωστο και αριστο αποτελεσμα???

εισαι σε θεση να διαβασεις πολυ για το καλο των ψαριων σου???

αν ναι...και οπως ειπες σου αρεσει το θαλασσινο..

εγω λεω να το ξεκινησεις...... :):):D

Link to comment
Share on other sites

οικονομικη δυνατοτητα?δηλαδη για τι ποσα μιλαμε για να στηθει ενα μετριο θαλασσινο ενυδρειο?για αρχη δεν θελω να το κανω σουπερ απλα οπως ειπα να εχω ενα καλαισθητο αποτελεσμα..παιδες το ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα πραγματικα ευχαριστω που απαντατε..η βοηθεια σας εινα ιπολυτιμη στην τελικη μου αποφαση

σε αυτα τα λιτρα... να υπολογιζεις χοντρικα χωρις το ενυδρειο να συμπεριλαμβανεται στην τιμη.... καμια 500€ σιγουρα....

οπου στην τιμη που σου λεω ειναι μεσα και η διακοσμιση και τα ψαρια και ο εξτρα εξοπλισμός και τα καταλληλα φαρμακαι, τροφες.

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι δεν γνωριζεις τιποτα οπως λες (αν και εγω βλεπω οτι γνωριζεις το σημαντικοτερο, την ευθυνη)

θα σου προτεινα να ξεκιναγες με γλυκο νερο βαζοντας ψαρακια που ζουν στο νερο της βρυσης σου, ωστε να μην μπλεξεις με πολυπλοκες προετοιμασιες νερου. θα σου πεσουν μαζεμενα.

επισης διαβασε οσα περισσοτερα μπορεις απο εδω μεσα. αν αγοραζες και κανενα βιβλιο καλο θα ηταν.

καλο θα ειναι να ερχεσαι στις συναντησεις μας. εγω μολις το ξεκινησα βοηθηθηκα παρα πολυ και γνωρισα νεους φιλους.

το θαλασσινο απαιτει λιγο παραπανω εμπειρια, χρημα, κοπο, χωρο. ισως για καποιους ειναι πιο ομορφο αλλα μολις στησεις βιοτοπικο θα δεις τη μαγεια του η οποια κατ' εμε ειναι εξισου ομορφη με αυτη του θαλασσινου. απλα ειναι διαφορετικη.

και προπαντων

πριν ακολουθησεις τη συμβουλη του εμπορα, συμβουλεψου πρωτα τα παιδια εδω. υπαρχουν πολυ καλοι επαγγελματιες αλλα δυστηχως ειναι λιγοι. τα παιδια εδω το αγαπουν το χομπι, εχουν αφιερωσει πολυ χρονο, κοπο, χρημα και ικανοποιουνται οχι μονο βλεποντας το δικο τους ενυδρειο αλλα και των υπολοιπων.

παντως θα διαφωνησω με το νικο οσον αφορα για το ενδεικτικο κοστος που αναφερε. αν το ψαξεις καλα και δεν κανεις κατι τρελο το κοστος δεν θα ξεπερασει τα 200, αντε 300€ δεδομενου οτι πολλα μπορεις να τα βρεις απο εμας.πχ κλαδεματα, αμμο, και κυριως σωστη καθοδηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια θεωρία αλλά δεν είναι και 100% αληθείς ότι ένα θαλασσινό κοστίζει 100 λύτρα 1000 ευρώ 200 λύτρα 2000 ευρώ κτλ κτλ. τώρα 200 κάτω 500 πάνω :) δεν κάνει την διαφορά.αλλά δική μου γνώμη είναι πριν ξεκινήσεις να δεις τι ψάρια σου αρέσουν τι απαιτήσεις έχουν και αν μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις των ψαριών.

Καλή συνέχεια.Το Rio 180 είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω...

κανε αυτο που θελεις.. δεν μου αρεσουν οι μισες δουλειες...

αφου το ονειρο σου ειναι το θαλασσινο καντο...

το φορουμ γιαυτο υπαρχει για να σε βοηθησουμε να το πραγματοποιησεις...

+ εχουμε απηρο υληκο για να διαβασεις..

αφιερωσε σε αυτο λιγο απο το χρονο σου.. εχε υπομονη και θα πανε ολα καλα... μη κολλας..

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω...

κανε αυτο που θελεις.. δεν μου αρεσουν οι μισες δουλειες...

αφου το ονειρο σου ειναι το θαλασσινο καντο...

το φορουμ γιαυτο υπαρχει για να σε βοηθησουμε να το πραγματοποιησεις...

+ εχουμε απηρο υληκο για να διαβασεις..

αφιερωσε σε αυτο λιγο απο το χρονο σου.. εχε υπομονη και θα πανε ολα καλα... μη κολλας..

Συμφωνω σταθη μαζι σου....

Να το κανει οπως γουστατει το ενυδρειο του!!!

Αλλα να ξερει οτι το καθε ειδος θαλασσα-βιοτοπος-κρυο νερο ειναι κατι διαφορετικο με αλλες απαιτησεις ειτε σε θεμα χρηματος είτε σε θεμα παραμετρων είτε σε θεμα διαθεσης.

Απλα καλο ειναι πριν αρχισει να δινει χρηματα να ξερει πανω κατω τι ποσο ειναι διατεθημενος να δώσει ουτως ωστε να δει αν μπορει να πραγματοποιησει αυτο που θελει, το θαλασσινο που ειναι αρκετα ανεβασμενο το κοστος.

Φυσικα πρεπει να διαβασει, να δει τι απαιτησεις εχει το καθε ένα, τις αναφερω παραπανω, και μετα να αποφασησει τι θα κανει!!!

Νεοφερμενε συμφορουμητη.... :(

τα παιδια εδω ειναι καλα και οι περισσοτεροι με μεγαλη εμπειρια και πολλες γνωσεις ο καθε ένας στο κομματι που εχει ασχοληθει!! Ορισμενες φορες ειναι λιγο οξυθυμοι.... αλλα καλοι!! ε, σταθη!! :(

Υπαρχουν και μαγαζατορες που αγαπουν τη δουλεια τους και δε θα σου δωσουν σε καμια περιπτωση λαθος direction... και ΝΑΙ... ειναι μελη και moderator εδω!!! Στο φορουμ μασ!!!

Καλο ειναι λοιπόν, να ακους τις συμβουλες τους αλλα να κανεις αυτο που σου αρεσει... αλλα με το σωστο τροπο!!!!

Οποτε λοιπόν τα παντα τα περνεις εδω ως συμβουλες!! Δε σε σπρωχνει κανεις στο να κανει ή να μην κανεις κατι στο ενυδρειο σου!!!

Αυτα... Φιλικά παντα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σταθη μαζι σου....

Να το κανει οπως γουστατει το ενυδρειο του!!!

Αλλα να ξερει οτι το καθε ειδος θαλασσα-βιοτοπος-κρυο νερο ειναι κατι διαφορετικο με αλλες απαιτησεις ειτε σε θεμα χρηματος είτε σε θεμα παραμετρων είτε σε θεμα διαθεσης.

Απλα καλο ειναι πριν αρχισει να δινει χρηματα να ξερει πανω κατω τι ποσο ειναι διατεθημενος να δώσει ουτως ωστε να δει αν μπορει να πραγματοποιησει αυτο που θελει, το θαλασσινο που ειναι αρκετα ανεβασμενο το κοστος.

Φυσικα πρεπει να διαβασει, να δει τι απαιτησεις εχει το καθε ένα, τις αναφερω παραπανω, και μετα να αποφασησει τι θα κανει!!!

Νεοφερμενε συμφορουμητη.... :hysterical:

τα παιδια εδω ειναι καλα και οι περισσοτεροι με μεγαλη εμπειρια και πολλες γνωσεις ο καθε ένας στο κομματι που εχει ασχοληθει!! Ορισμενες φορες ειναι λιγο οξυθυμοι.... αλλα καλοι!! ε, σταθη!! :hysterical:

Υπαρχουν και μαγαζατορες που αγαπουν τη δουλεια τους και δε θα σου δωσουν σε καμια περιπτωση λαθος direction... και ΝΑΙ... ειναι μελη και moderator εδω!!! Στο φορουμ μασ!!!

Καλο ειναι λοιπόν, να ακους τις συμβουλες τους αλλα να κανεις αυτο που σου αρεσει... αλλα με το σωστο τροπο!!!!

Οποτε λοιπόν τα παντα τα περνεις εδω ως συμβουλες!! Δε σε σπρωχνει κανεις στο να κανει ή να μην κανεις κατι στο ενυδρειο σου!!!

Αυτα... Φιλικά παντα...

εγω σας αγαπαω βρε...γιαυτο τα λεω.... :(:(:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ειναι να το φτιαξεις γλυκου νερου και να το κανεις βιοτοπο. και πιο ευκολο στην συντηρηση θα ειναι, αλλα και πιο ομορφο απο ενα θαλασσινο!!! κοιτα τι ψαρια θες να βαλεις μεσα και φτιαξε εναν ιδανικο βιοτοπο γι αυτα, φυτεψε το με αληθινα φυτα φτιαξε σωστες παραμετρους νερου οπως αρμοζει στα ψαρια σου και εισαι ετοιμος!!! προσοχη με την συνθεση των ψαριων σου αλλα και με την ιχθυοφορτιση. ενα ενυδρειο με πολλα φυτα πολλη βιολογια και χαμηλη ιχθυοφορτιση ειναι παιχνιδι για τον οπιονδιποτε αρχαριο.

συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις καθολου για το οτιδηποτε!!!!!!!!!!

ασε το νερο του ενυδρειου σου να στρωσει κανονικα και μετα τα ψαρια!!!!

επισεις ζητα να αγορασεις ψαρια απο τα παιδια εδω μεσα.....εχουμε τρελη γκαμα που κανενα πετ δεν εχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ειναι να το φτιαξεις γλυκου νερου και να το κανεις βιοτοπο. και πιο ευκολο στην συντηρηση θα ειναι, αλλα και πιο ομορφο απο ενα θαλασσινο!!! κοιτα τι ψαρια θες να βαλεις μεσα και φτιαξε εναν ιδανικο βιοτοπο γι αυτα, φυτεψε το με αληθινα φυτα φτιαξε σωστες παραμετρους νερου οπως αρμοζει στα ψαρια σου και εισαι ετοιμος!!! προσοχη με την συνθεση των ψαριων σου αλλα και με την ιχθυοφορτιση. ενα ενυδρειο με πολλα φυτα πολλη βιολογια και χαμηλη ιχθυοφορτιση ειναι παιχνιδι για τον οπιονδιποτε αρχαριο.

συμβουλη μου ειναι να μην βιαστεις καθολου για το οτιδηποτε!!!!!!!!!!

ασε το νερο του ενυδρειου σου να στρωσει κανονικα και μετα τα ψαρια!!!!

επισεις ζητα να αγορασεις ψαρια απο τα παιδια εδω μεσα.....εχουμε τρελη γκαμα που κανενα πετ δεν εχει!!!!

Το παιδι διλωσε οτι του αρεσει το θαλασσινο, γιατι να το κανει γλυκου???

για να το στησει να το κρατησει μισο - ενα χρονο και μετα να το ξεστησει και να ξεκινησει απο την αρχη θαλασσινο??

με διπλο κοστος και κοπο???

αφου στο τελος οτι και αν γινει θα κανει αυτο που θελει...

Link to comment
Share on other sites

σταθη, χαλαρωσε.. γνωμες του λενε. ο νεος φιλος θα επιλεξει τι θα κανει. :(

Link to comment
Share on other sites

Το να διαβάσει 5,10,15... γνώμες δεν νομίζω πως ειναι κακό, αντιθέτως θα δεί τα υπέρ και τα κατά και θα είναι πιο σίγουρος για την επιλογή του. Γνώμη μου είναι να ξεκινήσει με κάτι πιο εύκολο στην αρχή ώστε να μην του πέσουν όλα μαζί και απογοητευτεί. Δεν γνωρίζω και πολλούς να ξεκίνησαν αμέσως με reef. Στην τελική μετά απο 6 μήνες, ενα χρόνο, αν είναι έτοιμος μπορεί να στήσει έναν ύφαλο.

Δεν 8α είναι ο πρώτοε με πάνω απο ένα ενυδρείο... :(

Link to comment
Share on other sites

σταθη, χαλαρωσε.. γνωμες του λενε. ο νεος φιλος θα επιλεξει τι θα κανει. :(

Ειδες... κατι ήξερα εγω!!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..τωρα καταφερα να απαντησω...καταρχην ευχαριστω ολους για την ανταποκριση και τις απαντησεις που δωσατε...διαβασα προσεκτικα ολεσ τισ απαντησεις και κυριολεκτικα προβληματιστηκα..σκεφτομαι και φοβαμαι ταυτοχρονα οτι ισως να μην τα καταφερω με το θαλασσινο..και το οικονομικο ειναι κατι που με αποθαρυνει αλλα αυτο ειναι το τελευταιο..μου αρεσε μια ιδεα που εδωσε ενας συμφουριστας στο να φτιαξω ενα γλυκου νερου με αληθινα φυτα...το βρισκω λιγο πιο ενδιαφερον απο το να εβαζα ψευτικα...το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστω να βαλω ψαρια μεσα..θελω να ειναι ολα τελεια για να βαλω τα ψαρακια στο νεο τους περιβαλλον..επισης μου ειπατε οτι καποια μελη απο εδω μεσα ειναι και ιδιοκτητες καταστηματων με ενυδρεια..παρακαλω να ελθουν σε επικοινωνια μαζι μου ωστε να προτιμησω τους ιδιους για την αγορα του ενυδρειου μου...τελος να επισημανω πως σε περιπτωση που παρω το ενυδρειακι μου απο γνωστο καταστημα της κηφισιας,με την 120ευρη δωροεπιτγη που θα εχω σκεφτομαι να μην παρω την βαση αλλα καποια απαραιτητα για το ενυδρειο..σε περιπτωση που αρχισω με γλυκο τι καλουδια πρεπει να παρω για αρχη?τα jewel εχουνε φιλτρο εσωτερικο θερμοστατη και λαμπες αν θυμαμαι καλα..με αυτα τα 120 ευρω τι μπορω να παρω?τελος θα ηθελα να σας ρωτησω τι διαφορετικα μηχανηματα απο αυτα που εχει ηδη to rio πρεπει να βαλω σε περιπτωση που καταφυγω στην λυση του θαλασσινου...υγ και παλι συγνωμη για την πληθωρα των ερωτησεων αλλα μεσα στο μυαλο μου γινεται ενα μπαχαλο απο τις αποριες μου :( ..τον αυγουστο σιγουρα θα ερθω στην συναντηση γιατι ο γραπτος λογος σιγουρα εινα ιπιο κουραστικος..να σας γνωρισω κιολας..

καλο μεσημερι σε ολους

Link to comment
Share on other sites

για θαλασσινο θελεις..

sump

σκιμερ

φωτηστικο (θαλλασινου)

ζωντανο βραχο

αραγωνιτη

κυκλοφοριτη

θερμοστατη (αν δεν εχεις)

αυτα πανω κατω.... :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ολα απο αυτα μπορεις να τα βρεις στις αγγελιες του φορουμ μας... σε αριστη κατασταση και σε πολυ καλη τιμη... ριξε μια ματια... :(:(

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το γνωρίζεις ισχύουν τα παρακάτω:

Α. Όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο, τόσο πιο εύκολο

(ναι ισχύει! το μεγαλύτερο οικοσύστημα συγχωρεί "μικρά" λάθη)

Β. Ο βαθμός δυσκολίας αυξάνει ως εξής:

1. Γλυκό (μόνο ψάρια) / Γλυκό φυτεμένο

2. Θαλασσινό (μόνο ψάρια)

3. Θαλασσινό (ύφαλος)

(μερικοί - σε αυτούς κι εγώ - θεωρούν πιο εύκολο το φυτεμένο γλυκό από το σκέτο)

Για να διαλέξεις τι θες, είναι καλό να δεις τι είναι εφικτό και τι υπάρχει μόνο στα περιοδικά.

Μπες στην κατηγορία "Ενυδρεία μελών" σε γλυκό και θαλασσινό και δες τι σου αρέσει.

Αν διαλέξεις γλυκό, κάνε πιο συγκεκριμένη ακόμα την επιλογή σου,

διαλέγοντας βιότοπο (μέρος του κόσμου) που θες να μοιάζει.

πχ. ασιατικό, αφρικάνικο, αμαζόνιος.

Τέλος δες τι ψάρια και φυτά ζουν εκεί και ξεκίνα τις επικεντρωμένες ερωτήσεις και το διάβασμα.

Το αποτέλεσμα θέλει υπομονή αλλά αξίζει! Και για σένα, και για τα μελλοντικά ψάρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Μη "ψαρώνεις" με τους θαλασσινούς.

Έχουν συνηθίσει να τα σκάνε χοντρά και έχουν πιο ακριβές φωτογραφικές μηχανές... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...