Jump to content

αναγνωρηση ασθενειας


Recommended Posts

post-12036-1247514363_thumb.jpgpost-12036-1247514363_thumb.jpgκαλησπερα σας, εδω και 2 μερες εχω παρατηρησει στην ουρα του καρδιναλιου μου ενα ασπρο-ροζ φουσκωμα και απο τις δυο πλευρες του. κολυμπαει και τρωει κανονικα, εχει περιπου 3- 3,5 ποντους μακρος. κοιταξα στον πινακα των ασθενειων αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι που να ταιριαζει στα συμπτωματα του ψαριου μου. μπορει καποιος απο εσας να με βοηθησει;;; ευχαριστω πολυ!!! :):):D

επισης να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να ''κολησουν'' και τα υπολοιπα ψαρονια μας;;;τι αγωγη πρεπει να καολουθησω;;;;; :buttrock::buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - zannikola
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω αλλα αν προχωρησεις συμφωνα με αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

θα εχεις πολυ καλυτερη βοηθεια απτα υπολοιπα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω αλλα αν προχωρησεις συμφωνα με αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

θα εχεις πολυ καλυτερη βοηθεια απτα υπολοιπα παιδια.

Σωστός :)

Συμπλήρωσε την φόρμα πρώτα,είναι απαραίτητη :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός :(

Συμπλήρωσε την φόρμα πρώτα,είναι απαραίτητη :(

προσπαθησα να γραψω πανω στην φορμα αλλα δεν μπορεσ, ξερει καποιος να μου πει πως να το κανω;;;;

Link to comment
Share on other sites

την επιλεγεις (να γινει μπλε) πατας αντιγραφη...

ερχεσε σε αυτο το θεμα πατας απαντηση και εκει π ειναι να γραψεις κανεις επικολληση.. και συμπληρωνεις...

:(:(

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:190

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο της juwel, με μπλε πρασινα σφουγγαρια και substrat pro, γυαλοβαμβακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):τρεχει απο της 10.04.09 δηλ. 3 και κατι μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 dwarf gourami, 15 cardinal tetra, 2 clown, 2 otokyklus, 4 sae, 3 apple snail, 3 ancistrus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταϊζω 2 φορες την ημερα διαφορα flakes εχω 8 ειδη της tetra, αλλαγη νερου καθε βδομαδα το 30-35% του νερου, νερο της βρυσης με αντιχλωριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:8

- GH:13

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0-0,025

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: αμμωνια της API, GH της sera και τα υπολοιπα με jbl

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:cardinal tetra

- Ιστορικό Ψαριού:εχει ''πρηστει'' το κομματι πριν αρχισει η ουρα του και απο τις δυο πλευρες, και ειναι λιγο ασπρο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα κανονικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

--------------------

post-12036-1247596595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:190

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο της juwel, με μπλε πρασινα σφουγγαρια και substrat pro, γυαλοβαμβακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):τρεχει απο της 10.04.09 δηλ. 3 και κατι μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 dwarf gourami, 15 cardinal tetra, 2 clown, 2 otokyklus, 4 sae, 3 apple snail, 3 ancistrus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταϊζω 2 φορες την ημερα διαφορα flakes εχω 8 ειδη της tetra, αλλαγη νερου καθε βδομαδα το 30-35% του νερου, νερο της βρυσης με αντιχλωριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,5

- KH:8

- GH:13

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0-0,025

- ΝΟ3 (νιτρικά):5

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: αμμωνια της API, GH της sera και τα υπολοιπα με jbl

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:cardinal tetra

- Ιστορικό Ψαριού:εχει ''πρηστει'' το κομματι πριν αρχισει η ουρα του και απο τις δυο πλευρες, και ειναι λιγο ασπρο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα κανονικα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

--------------------

:(:(:(:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι πληγη? πχ μηπως εχει κανενα αγριο ψαρακι μεσα στο ενυδρειο και το αρπαξε?

Αν ειναι πληγη θα κλεισει με λιγο melafix και σωστες συνθηκες στο νερο για το ψαρι (δεν εχει ομως, απ'οτι βλεπω σκληρο και αλκαλικο ειναι το νερο).

Ξυνεται καθολου πανω στα φυτα πετρες κλπ?

Ειχες τπτ αποτομες αλλαγες σε παραμετρο του νερου (pH, θερμοκρασια)?

Τωρα απο τη φωτο δεν φαινεται και τπτ.

Κανονικα ενα μικροσκοπιο θα εφτανε να ξεχωριζες αν ειναι βακτηριο ή παρασιτο. (τα παρασιτα κινουνται).

Μπορεις να χρησιμοποιησεις αφοβα το Melafix σε συνδυασμο με το PimaFix στο ενυδρειο προληπτικα (δεν πειραζουν τη βιολογια) και να παρακολουθεις με μεγενθυτικο φακο για αλλαγη (καλη ή κακη) στο ψαρι.

Διαβασε καλα τις οδηγιες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βάλεις τα ψάρια που έχουν προσβληθεί σε ένα δοχείο 10-15 λίτρα με νερό απο το ενυδρείο σου και αεραντλία .

Το φάρμακο που θα ξεκινήσεις θα πρέπει να είναι αντιβίωση ευρέως φάσματος σε ισχυρή δόση κάτι σε φουράν νομίζω οτι μας κάνει .Εντός 48ώρου θα πρέπει να δεις βελτίωση . Αν ναι η θεραπεία θα διαρκέσει 8 ημέρες , αν οχι θα πρέπει να αλλάξουμε θεραπεία .

Στο ενυδρείο σου καλο θα ηταν να βάλεις αυτά που σου λέει ο delta66 .

Ενημέρωσε μας .

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βάλεις τα ψάρια που έχουν προσβληθεί σε ένα δοχείο 10-15 λίτρα με νερό απο το ενυδρείο σου και αεραντλία .

Το φάρμακο που θα ξεκινήσεις θα πρέπει να είναι αντιβίωση ευρέως φάσματος σε ισχυρή δόση κάτι σε φουράν νομίζω οτι μας κάνει .Εντός 48ώρου θα πρέπει να δεις βελτίωση . Αν ναι η θεραπεία θα διαρκέσει 8 ημέρες , αν οχι θα πρέπει να αλλάξουμε θεραπεία .

Στο ενυδρείο σου καλο θα ηταν να βάλεις αυτά που σου λέει ο delta66 .

Ενημέρωσε μας .

καλησπερα σας, λοιπον πηγα σημερα και εφοδιαστηκα με melafix, pimafix το οποιο το εβαλα προληπτικα στο ενυδρειο και εκανα και μια μικρη καραντινα οπου εβαλα 2 καρδιναλιους, ειδα ενα ασπρο σημαδι στην ουρα και ενος ακομη και ετσι τον εβγαλα και αυτον, παρολο που ειναι πολυ παιδεμα να τους πιασεις ... σε αυτους εβαλα επισης melafix , pimafix, απ το νερο του ενυδρειου που γεμισα την καραντινα και επισης bactopur. τωρα θα περιμεν 2 -3 μερες μπας και δω αλλαγη. να ρωτησω κατι οι οδηγειες του bactopur ελεγαν μια μερα βαζεις μια παυση, μια βαζεις μια παυση.. για ποσες μερες δηλ;;; επισης εβαλα και αεραντλια στην καραντινα και σκεφτομαι μηπως επειδη δεν ειναι συνηθησμενα απο το ενυδρειο και τους αγχωνει, ''ενοχλει'' ο θορυβος;;; :(:(:(:hysterical::hysterical:

επισης να ρωτησω η αεραντλια θα δουλευει 24 ωρες το 24ωρο;;;; συγνωμη για τις χαζες ερωτησεις....

Έγινε επεξεργασία - zannikola
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έβαλες το baktopur direct και όχι το υγρό .

Η αεραντλία δουλεύει συνέχεια στη καραντίνα οσο είναι το ψάρι μέσα .

Και βάζουμε κάθε μέρα φάρμακο λόγο του οτι κάνουμε καθημερινές ολικές αλλαγές νερού .

Αν κατάλαβα καλά έβαλες και άλλο φάρμακο στη καραντίνα εκτός το baktopur ;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έβαλες το baktopur direct και όχι το υγρό .

Η αεραντλία δουλεύει συνέχεια στη καραντίνα οσο είναι το ψάρι μέσα .

Και βάζουμε κάθε μέρα φάρμακο λόγο του οτι κάνουμε καθημερινές ολικές αλλαγές νερού .

Αν κατάλαβα καλά έβαλες και άλλο φάρμακο στη καραντίνα εκτός το baktopur ;

καταληξαμε με τον klaz στο bactopur (υγρο) σε σχεση με το φουραν, λογω μικρης καραντινας 10λ., δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη με τα γραμμαρια και πως θα τα ζυγιζα στο σπιτι.

οταν λες καθημερινες ολικες αλλαγες τι ακριβος εννοεις;;; θα αλλαξω ολα το νερο της καραντινας, και μετα θα βαλω απο το ενυδρειο ή οπως οταν κανω εβδομαδιαια αλλαγη νερου στο ενυδρειο;;;;;

οσο για το αλλο φαρμακο που λες , ειχα βαλει πριν ετοιμασω την καραντινα στο νερο του ενυδρειου μελαφιξ και πιμαφιξ, οποτε οταν γεμισα την καραντινα ειχε το νερο ηδη αυτα τα φαρμακα μεσα. υπαρχει προβλημα για τα ψαρακια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

....αλλα ειπαμε και αλλα εκανες....

ποτε δεν μπερδευουμε 2 θεραπειες ταυτοχρονως..!!!

ειπαμε να ξεκινησεις εβδομαδιαια θεραπεια με μελαφιξ-πιμαφιξ,και αν και εφοσων δεν γινει κατι,τοτε θα ξαναβλεπαμε τι θακαναμε και αν θα συνεχιζαμε για δευτερη βδομαδα την ιδια θεραπεια η θα πηγαιναμε στο bactopur.

η καραντινα σου επαναλαμβανω οτι ειναι αρκετα μικρη,για να ξεκινουσαμε το φουραν το οποιο ειναι σε σκονη.επισης μου ανεφερες οτι θα λειπεις και μονο για 6 μερες μπορεις να κανεις θεραπεια....

επειδη το συγκεκριμενο ποστ το διαβαζουνε ολοι,και μπορει και καποιος αλλος χομπιστς να βοηιθησει στο μελλον απο αυρο,δεν πρεπει να λεμε οτι θελουμε.

σου ειπα πως πρεπει να γινει 7ημερη θεραπεια αρχικα με τα προανεφερθεντα ''αδελφακια'' και το ξαναβλεπουμε.

εσυ αγαπητη μου φιλη,επραξες αλλιωνοντας οτι σου ειπα... :(

κασθημερινα θα αλλαζεις το νερο της καραντινας και θα προσθετεις τις προβλεπομενες δοσεις του φαρμακου.εν ολιγης οτι ακριβως σου ειπε παραπανω ο σταματης.

περιμενω τις εξελιξεις....

Link to comment
Share on other sites

....αλλα ειπαμε και αλλα εκανες....

ποτε δεν μπερδευουμε 2 θεραπειες ταυτοχρονως..!!!

ειπαμε να ξεκινησεις εβδομαδιαια θεραπεια με μελαφιξ-πιμαφιξ,και αν και εφοσων δεν γινει κατι,τοτε θα ξαναβλεπαμε τι θακαναμε και αν θα συνεχιζαμε για δευτερη βδομαδα την ιδια θεραπεια η θα πηγαιναμε στο bactopur.

η καραντινα σου επαναλαμβανω οτι ειναι αρκετα μικρη,για να ξεκινουσαμε το φουραν το οποιο ειναι σε σκονη.επισης μου ανεφερες οτι θα λειπεις και μονο για 6 μερες μπορεις να κανεις θεραπεια....

επειδη το συγκεκριμενο ποστ το διαβαζουνε ολοι,και μπορει και καποιος αλλος χομπιστς να βοηιθησει στο μελλον απο αυρο,δεν πρεπει να λεμε οτι θελουμε.

σου ειπα πως πρεπει να γινει 7ημερη θεραπεια αρχικα με τα προανεφερθεντα ''αδελφακια'' και το ξαναβλεπουμε.

εσυ αγαπητη μου φιλη,επραξες αλλιωνοντας οτι σου ειπα... :(

κασθημερινα θα αλλαζεις το νερο της καραντινας και θα προσθετεις τις προβλεπομενες δοσεις του φαρμακου.εν ολιγης οτι ακριβως σου ειπε παραπανω ο σταματης.

περιμενω τις εξελιξεις....

Με συγχωρεις Klaz, εκανα λαθος για το bactopur καταλαβα μαλλον λαθος :hysterical:

εγω 2 μερες τωρα εβαζα μελαφιξ-πιμαφιξ και βακτοπουρ στην καραντινα :( , δεν ειχα κανεναν σκοπο και λογω να αλλιωσω αυτα που μου ειπες...

σε παρακαλω δασκαλε μην με μαλωνεις θα ειμαι πιο προσεκτικη μαθητρια στο μελλον... :(:hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - zannikola
Link to comment
Share on other sites

καταληξαμε με τον klaz στο bactopur (υγρο) σε σχεση με το φουραν, λογω μικρης καραντινας 10λ., δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη με τα γραμμαρια και πως θα τα ζυγιζα στο σπιτι.

η καραντινα σου επαναλαμβανω οτι ειναι αρκετα μικρη,για να ξεκινουσαμε το φουραν το οποιο ειναι σε σκονη.επισης μου ανεφερες οτι θα λειπεις και μονο για 6 μερες μπορεις να κανεις θεραπεια....

Εμενα με ρωτήσατε ;

Λόγο του ότι εγω πρότεινα το μέγεθος που θα εχει η καραντίνα , και εγω συστησα το φουράν , σημαίνει οτι ξέρω και εάν μπορεί να γινει η θεραπεία , σε αυτο που έχω προτείνει .

Πείτε μου ποιο φάρμακο έχετε , και τη δοσολογία που συστήνει η παρασκευάστρια εταιρία , να σας το βγάλω .

Link to comment
Share on other sites

φιλε Σταματη, αν μου επιτρεπεις να σε αποκαλω ετσι, περαν του προβληματος με το φουραν εχει προκηψει και ενα αλλο τα ψαρακια μου απο την Τεταρτη που ειναι στην καραντινα δεν τρωνε. φανταζομαι οτι δεν ειναι καλο σημαδι. μπορω να κανω κατι για αυτο;;;

οσο για το φουραν θα πρεπει να επικοινωνησω αυριο με το καταστημα για να μου πουνε τις αναλογιες οκ;;; αλλα επισης ενα αλλο θεμα μας ειναι οτι απο την Δευτερα θα λειπουμε για 5 μερες και δεν μπορω να αφισω καποιον αλλον να συνεχισει την οποιοα θεραπεια μου συστησεις. :(

Link to comment
Share on other sites

Η τροφή που δέν φαγώθηκε τι έγινε ;

Δέν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχεις κάνει απο όσα είπαμε .

Κάπου τα έχω χάσει .

Δεν γνωρίζω πλέον να σε βοηθήσω αν δεν μου πεις με τη σειρά τις ακριβείς κινήσεις σου .

Link to comment
Share on other sites

ασ τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...

ετοιμασα μια γυαλα που εχω για καραντινα, χωρητικοτητας 10-12 λ.. πηρα αεραντλια την οποια εχω και δουλευει 24 ωρες το 24ωρο. ξεκινησα να βαζω στο ενυδρειο μου προλυπτικα μελαφιξ και πιμαφιξ. εβγαλα τοτε 2 καρδιναλιους που εχουν καποιο προβλημα και τους εβαλα στην καραντινα. το νερο το πηρα απο το ενυδρειο( που ειχε μεσα μελα και πιμαφιξ). απο ΔΙΚΟ ΜΟΥ λαθος μπερδευτικα και για 2 μερες εριχνα στην καραντινα ΚΑΙ βακτοπουρ. οταν το διαβασε ο Κλαζ με εκραξε λιγακι γιατι αλλα ειχαμε πει και αλλα εκανα. οχι φυσικα επιτδες αλλα μπερδευτικα. σταματησα να βαζω το βακτοπουρ και εδω και 2 μερες κανω απλα τις αλλαγες της καραντινας απο το νερο του ενυδρειου. το κακο ομως ειναι οτι δεν τρωνε καθολου. τους ριχνω παρα πολυ λιγο φαγητο το οποιο μενει μεσα στην καραντινα. καθε μερα κανω αλλαγη του νερου 100%.

ελπιζω να σε βοηθησα :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Στην καραντίνα δεν ταΐζουμε , και εάν χρειαστεί μετά απο πολλές μέρες , είμαστε φειδωλοί και προσεκτικοί ως προς τα υπολείμματα τροφής που μπορεί να υπάρξουν , τα αφαιρούμε το συντομότερο .

Βρήκες τα φάρμακα που σου είπα ; Αν ναι κάνε αλλαγή νερού τώρα και βάλε . Αν όχι να επιστραφούν τα ψάρια στο ενυδρείο και ο Θεός βοηθός .

Χάσαμε πολύ χρόνο .

Μία σκέψη είναι και η ευθανασία αν και δέν ξέρω σε τι κατάσταση είναι αυτή τη στιγμή τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...