Jump to content

ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ


Recommended Posts

Διαβαζωντας διαφορα ποστ στο φορουμ σχετικα με την αυτοματη αναπληρωση και απο τις κατ εμε επικινδυνες

λυσεις που προσπαθουν να βρουν διαφοροι φιλοι στο φορουμ ειπα να ασχοληθω λιγο με το θεμα αν και δεν με ενδιαφερει γιατι δεν εχω εξατμισεις αλλα ως πατεντακιας :)

ας με κοροιδευει ο φιλος μου ο αιολος 910 και ο koing koing κτλ κτλ κτλ

σας παρουσιαζω μια συσκευη DIY που επινοησα με γνωμονα την ασφαλεια και την σταθεροτητα της συσκευης

η συσκευη λειτουργει πιεσσοστατικα με την ατμοσφαιρικη πιεση!!!!!

δηλαδη :

δεν εχουμε νερα και ρευματα μαζι (επικινδυνα για μας και για τα ψαρια μας)

δεν εχουμε δυσλειτουργειες οπωσ με τα φλοτερ που κολλανε και εχουμε πλυμμηρες!!!!!!!

η συσκευη ειναι ευχρηστη και δεν χρειαζετε πατεντες με καλωδια κτλ

και θεωρω πως ειναι πολυ πιο αξιοπιστη απο αλλες

και αποτελειτε απο:

1 ηλεκτρογικο κουτι

1 καλωδιο με φις

1 πιεσσοστατη με ευαισθησια στα 20pa

1 ρελε λυχνιας στα 220ν

1 βαση για το ρελε

1 πριζα τυπου σασι

σωληνακι αερανλιας

1 βεντουζα

και λιγο καλωδιο

αρχη λειτουγιας:

1pa ειναι ισο με 1 cm στη σταθμη του νερου μας η ευαισθησια του οργανου ειναι 20 pa επομενως βυθιζοντας το αισθητηριο σωληνακι στους 15 με 18 ποντους χρειαζονανται 2 με 5 ποντους εξατμισης για να ενεργοποιηθει

η αντλια μας

λειτουργια:

βυθιζουμε το σωληνακι σε βαθος περιπου 15 με 18 cm απο την επιθυμητη σταθμη κολωντας τη βεντουζα στο τζαμι επειτα τροφοδοτουμε με 220ν τη συσκευη και τοποθετουμε το φις της αντλιας μας απο το βαρελι μας στη μπλε πριζα και ολα ετοιμα

δυσλειτουργια:

η μονη δυσλειτουργια που μπορει να συμβει ειναι να ξεκολησει η βεντουζα αλλα νομιζω πως δυσκολα ξεκολαει αλλα μπορουμε να το διασφαλισουμε και με μια δευτερη

σας παραθετω φοτο απο την κατασκευη καθως και ενα βιντεο που ανεβασα στο youtube

(το ρολο της πορτοκαλι μπαλαντεζας παιζει η αντλια απο το βαρελι μας)

post-13804-1247514156_thumb.jpg

post-13804-1247514252_thumb.jpg

post-13804-1247514341_thumb.jpg

post-13804-1247514370_thumb.jpg

post-13804-1247514394_thumb.jpg

post-13804-1247514414_thumb.jpg

post-13804-1247514437_thumb.jpg

post-13804-1247514464_thumb.jpg

post-13804-1247514483_thumb.jpg

post-13804-1247514517_thumb.jpg

post-13804-1247514547_thumb.jpg

post-13804-1247514595_thumb.jpg

post-13804-1247514625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπραβο KATIR αρκετα καλη η δουλεια!! Και να σε ρωτησω τωρα εγω. Το σωληνακι βυθιζουμε στο ποιο ανεβαινει η σταθμη του νερου και με την εξατμιση κατεβαινει και ενεργοποιειται η αντλια? Το εβαλες να δουλεψει και ολα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα παιδάκι μου…. Κύρος Γρανάζης.. ο εφευρέτης !!!

Θέλω καφέ και επίδειξη κατ ιδίαν ... χωρίς κρίσεις πανικού !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο KATIR αρκετα καλη η δουλεια!! Και να σε ρωτησω τωρα εγω. Το σωληνακι βυθιζουμε στο ποιο ανεβαινει η σταθμη του νερου και με την εξατμιση κατεβαινει και ενεργοποιειται η αντλια? Το εβαλες να δουλεψει και ολα ειναι οκ?

ακριβως δες το βιντεο που παραθετω και παρατηρησε τη λαμπα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μολις ειδα το βιντεακι !! Αμα ο ανθρωπος ειναι Μερακλης!!

Link to comment
Share on other sites

KATIR το πες και το κανες τελικα!! :D:buttrock: Να σ ευχαριστω λοιπον δημοσια εγω και τα ψαρακια μου για την Γενεοδωρη Προσφορα σου σε μενα το 1ο DIY Αναπληρωσης νερου,,,,,, :buttrock::buttrock:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ποτε κατεβαινεις Αθηνα? :):) για τις ευχαριστιες...... :buttrock: Αα να μην ξεχασω και το ΑΖ που μου εχει μαθει αρκετα και μεσα απ αυτο να γνωρισω ωραιους ανθρωπους

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα παιδάκι μου…. Κύρος Γρανάζης.. ο εφευρέτης !!!

Θέλω καφέ και επίδειξη κατ ιδίαν ... χωρίς κρίσεις πανικού !!!

:)

οποτε θελεις πλακα με κανεις!!!!!

αλλα λιγο συντομα γιατι θα το αποστειλω

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω πεσιματα στον KATIR η πατεντα ειναι κατοχυρωμενη και δωσμενη!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :) .Τετοιες πατεντες παντα μου κινουν την περιεργεια.

Λοιπον εχουμε και λεμε για το πρακτικο μερος,γιατι απο ηλεκτρολογικα δεν σκαμπαζω και πολλα:

1)ο πιεσοστατης λες να μην εχει προβλημα με την μακροχρονια παραμονη του στο νερο και ιδιαιτερα στο αλμυρο νερο,οπου θα φιλτρωσουν πανω του καθε λογης αλγες,οστρακοδερμα κτλ και θα κλεισουν την εισοδο απο το σωλινακι αερα?

2)Μπορει να μπει πιο ευαισθητος πιεσοστατης μιας και τα 2-5cm που απαιτουνται για να δωσει σημα στην αντλια να ξεκινησει να γεμιζει ειναι παρα πολλα?

3)Μπορει να μπει αντι για βεντουζα καποιο πλαστικοποιημενο μαγνητακι μεσα και εξω απο το τζαμι ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει ή να μετακινηθει ή κατι τετοιο θα επιρεαζε τη λειτουργια του?

4)σε περιπτωση διακοπης ρευματος,οι ρυθμισεις επανερχονται οταν επανερχεται το ρευμα?Ο πιεσοστατης ειναι μηχανικος?

5)το υλικο του πιεσοστατη που ερχεται σε επαφη με το νερο (βρεχεται) απο τι υλικο ειναι?Μπορει να μπει σε reef?

6)εφοσον η αρχη λειτουργιας του ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση,αλλαγες σε αυτη σημαινουν και αλλαγες στη σταθμη του νερου που κραταει σταθερη?

7)ποιο ειναι περιπου το κοστος της ολης κατασκευης?

Αυτα προς το παρον.Ειναι αργα και δεν μπορω να σκευτω αλλα :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η συσκευη φτιαχτηκε απο χομπυ προς την πατεντα και τους αυτοματισμους που μου αρεσουν επισης θα αποσταλει στον churu αφιλοκερδος γιατι απο το ποστ που εγραψε πηρα εναυσμα για να ασχοληθω με το θεμα και του εχω γραψει στο ποστ πως αν πετυχει θα του το κανω δωρο!

Link to comment
Share on other sites

Α πα πα !!! ηρέμησε βρε..δικό σου είναι, εγώ καφέ θέλω.

Link to comment
Share on other sites

χρηστο μπράβο καταρχάς...

οι ερωτήσεις που έβαλε ο Άκης είναι πολύ καλές και είχα και εγώ στο μυαλό μου αρκετές απο αυτές , οπότε περιμένω απαντήσεις..

και πάλι μπράβο..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε 5 λεπτα θα απαντησω απλα πιο πολυ μου πηρε να παρουσιασω το θεμα παρα να το φτιαξω!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Α πα πα !!! ηρέμησε βρε..δικό σου είναι, εγώ καφέ θέλω.

:) Ωραια θελουμε διαφορετικα πραγματα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :) .Τετοιες πατεντες παντα μου κινουν την περιεργεια.

Λοιπον εχουμε και λεμε για το πρακτικο μερος,γιατι απο ηλεκτρολογικα δεν σκαμπαζω και πολλα:

1)ο πιεσοστατης λες να μην εχει προβλημα με την μακροχρονια παραμονη του στο νερο και ιδιαιτερα στο αλμυρο νερο,οπου θα φιλτρωσουν πανω του καθε λογης αλγες,οστρακοδερμα κτλ και θα κλεισουν την εισοδο απο το σωλινακι αερα?

2)Μπορει να μπει πιο ευαισθητος πιεσοστατης μιας και τα 2-5cm που απαιτουνται για να δωσει σημα στην αντλια να ξεκινησει να γεμιζει ειναι παρα πολλα?

3)Μπορει να μπει αντι για βεντουζα καποιο πλαστικοποιημενο μαγνητακι μεσα και εξω απο το τζαμι ετσι ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να ξεκολησει ή να μετακινηθει ή κατι τετοιο θα επιρεαζε τη λειτουργια του?

4)σε περιπτωση διακοπης ρευματος,οι ρυθμισεις επανερχονται οταν επανερχεται το ρευμα?Ο πιεσοστατης ειναι μηχανικος?

5)το υλικο του πιεσοστατη που ερχεται σε επαφη με το νερο (βρεχεται) απο τι υλικο ειναι?Μπορει να μπει σε reef?

6)εφοσον η αρχη λειτουργιας του ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση,αλλαγες σε αυτη σημαινουν και αλλαγες στη σταθμη του νερου που κραταει σταθερη?

7)ποιο ειναι περιπου το κοστος της ολης κατασκευης?

Αυτα προς το παρον.Ειναι αργα και δεν μπορω να σκευτω αλλα :)

1)στο σωληνακι και μια πολυ μικρη τρυπιτσα να μεινει θα δουλεψει γιατι δεν εχει να κανει με ροη αλλα με πιεση

2)την ευαισθησια μπορουμε να τη ρυθμισουμε απο το βαθος της προσαρμογης της βεντουζας δηλαδη αν το βαλουμε στα 19 cm αν η σταθμη πεσει 1 cm θα την αντλια μπροστα

3)ο τροπος στερεωσης ειναι σχετικως ο καθενας μπορει να επιλεξει τον πιο ασφαλη μπορει μεχρι και να το κολησει

4) σε περιπτωση διακοπης το συστημα επανερχεται αυτοματα αν εχει νερο θα μεινει σε αδρανεια ενο αν εχει πεσει η σταθμη θα τη συμπληρωσει και μετα θα σταματησει την εισοδο νερου

5)φυσικα και μπορει ειναι σωληνακι αεραντλιας δεν κανει κακο

6)οχι γιατι ο πιεσσοστατης ειναι διαφορικος δηλαδη πρωτα βλεπει απο το δευτερο ακροφυσιο ποια ειναι η ατμοσφαιρικη και βαση αυτης μετραει τα 20 pa δηλαδη τα 20 pa ειναι σταθερα οποια και να ειναι η πραγματικη ατμοσφαιρικη

7)οσο για το κοστος ο πιεσοστατης στοιχιζει περιπου 50 με 60 € το ρελε μετη βαση του 5€ το κουτι και η πριζα 15€

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις Churu !!!! χα χα χα

Εγώ να ρωτήσω κάτι ακόμη.

Θα μπορούσε να έχει διπλή λειτουργία.. και τι εννοώ:

Σε μένα υπάρχει σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και σε περίπτωση που χαλάσει το φλοτέρ στάθμης… άστα να πάνε και μέχρι εδώ το σύστημα σου σώζει τη κατάσταση.

Αν τώρα για κάποιο λόγο αρχίσει και κατεβαίνει η στάθμη του νερού, από κάποιο σωληνάκι που «ξεκούμπωσε» από τον κυκλοφορητή που στέλνει στο refugium, και αδειάζει νερό έξω, το σύστημά σου θα μπορεί ταυτόχρονα να διακόπτη τη παροχή ρεύματος σε όλο το ενυδρείο φυσικά και ταυτόχρονα να κτυπάει και κάποιος συναγερμός, τόσο στην υπερχείλιση όσο και στη διαρροή?

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Αίολε, συναγερμό σε ενυδρείο, πρώτη φορά ακούω ρε φίλε!!! :)

Γίνεται όμως.

Βάζεις άλλο ένα τέτοιο και αντιστρέφεις τη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις Churu !!!! χα χα χα

Εγώ να ρωτήσω κάτι ακόμη.

Θα μπορούσε να έχει διπλή λειτουργία.. και τι εννοώ:

Σε μένα υπάρχει σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και σε περίπτωση που χαλάσει το φλοτέρ στάθμης… άστα να πάνε και μέχρι εδώ το σύστημα σου σώζει τη κατάσταση.

Αν τώρα για κάποιο λόγο αρχίσει και κατεβαίνει η στάθμη του νερού, από κάποιο σωληνάκι που «ξεκούμπωσε» από τον κυκλοφορητή που στέλνει στο refugium, και αδειάζει νερό έξω, το σύστημά σου θα μπορεί ταυτόχρονα να διακόπτη τη παροχή ρεύματος σε όλο το ενυδρείο φυσικά και ταυτόχρονα να κτυπάει και κάποιος συναγερμός, τόσο στην υπερχείλιση όσο και στη διαρροή?

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Για τυχον υπερπληρωσης νερου εχω ετοιμη τρυπα στο πισω μερος του ενυδρειου που που θα φυγει σωληνακι απο εκει και πισω στο βαρελι η εξω θα το δω και αυτο. Τωρα τα περι συναγερμου καλα θα ηταν αλλα δεν θα ειμαι σπιτι να τον ακουσω!! :buttrock: Ενταξει μωρε ας ειμαστε και λιγο θετικοι ολα καλα θα πανε.Ουτως η αλλιως ειναι η δευτερη προσπαθεια. Λες να τριτωσει? Δεν νομιζω εμπιστευομαι τον KATIR.....εκτος και εχουμε δολιοφθορες.... :D:):)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αντιστρέφω.. την κάνω διπλή και πιο λειτουργική !!!

Αφού είναι μαζόχας… του αρέσει να παιδεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αντιστρέφω.. την κάνω διπλή και πιο λειτουργική !!!

Αφού είναι μαζόχας… του αρέσει να παιδεύεται!!!

Σε ποιον απ ολους τους Μαζοχες αναφερεσαι :):):D ???

Link to comment
Share on other sites

XA XA XA XA... Καλόοοοοοοοοοοοοο ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την αντιστρέφω.. την κάνω διπλή και πιο λειτουργική !!!

Αφού είναι μαζόχας… του αρέσει να παιδεύεται!!!

Για πες ο διακοπτης που θα κοβει μονο την αντλια σε περιπτωση βλαβης που θα μπορουσε να μπει και πως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...