Jump to content

ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ


Recommended Posts

Νομίζεις Churu !!!! χα χα χα

Εγώ να ρωτήσω κάτι ακόμη.

Θα μπορούσε να έχει διπλή λειτουργία.. και τι εννοώ:

Σε μένα υπάρχει σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και σε περίπτωση που χαλάσει το φλοτέρ στάθμης… άστα να πάνε και μέχρι εδώ το σύστημα σου σώζει τη κατάσταση.

Αν τώρα για κάποιο λόγο αρχίσει και κατεβαίνει η στάθμη του νερού, από κάποιο σωληνάκι που «ξεκούμπωσε» από τον κυκλοφορητή που στέλνει στο refugium, και αδειάζει νερό έξω, το σύστημά σου θα μπορεί ταυτόχρονα να διακόπτη τη παροχή ρεύματος σε όλο το ενυδρείο φυσικά και ταυτόχρονα να κτυπάει και κάποιος συναγερμός, τόσο στην υπερχείλιση όσο και στη διαρροή?

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

ολα γινονται ορεξη να εχεις!!!

αυτα που ζητας ειναι πολυ ευκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χμμμμ KATIR την επόμενη φορά θα σου βάλω ποιο δύσκολα !!!

Link to comment
Share on other sites

1ον μπορει να αντιστραφει και να κοψει οποια τροφοδοσια θελεις

2ον αιολε εχεις πεθερα σκεφτηκα τρελη πατεντα?????

Link to comment
Share on other sites

Μα τον Δια που θα μπει η τελεια......αν προσεχα σαν τα ψαρια μου και την γκομενα μου :( ......... :(:( Θα της εβαζα Auto shut off :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μα τον Δια που θα μπει η τελεια......αν προσεχα σαν τα ψαρια μου και την γκομενα μου :( ......... :(:( Θα της εβαζα Auto shut off :hysterical::hysterical:

και γω το σκεφτηκα αλλα δεν μπορω να βρω καλο περιστροφο :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πεθερά (με ευρύτερη έννοια) άλλα είναι πολύ καλή, άσε που κάνει και νόστιμους κεφτέδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πεθερά (με ευρύτερη έννοια) άλλα είναι πολύ καλή, άσε που κάνει και νόστιμους κεφτέδες!!!

ε τοτε τι θες εγω κερναω τον καφε εσυ βαλε τους κεφτεδες!!!

χαχααχααχχααχααχα!!

και την πατεντα για την πεθερα θα βρουμε που να τη εφαρμοσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΠΡΘΕΡΟ !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ ΠΡΘΕΡΟ !!!!

στο πεθερο εχει καλητερα αποτελεσματα λογο μεγαλυτερησ αγωγιμοτητος

Link to comment
Share on other sites

Churu στη κουριερ ειναι!!!!

:(:( Ελπιζω να ερθει γρηγορα........σου ειπαν μηπως μερα παραδοσης? Γινομαι βαρετος αλλα και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες μου ηρθε απο τον φιλο KATIR η συσκευη αυτοματης ανανπληρωσης νερου. Χθες εγιναν δοκιμες σε κουβα και δουλευει μια χαρα!! Η ενεργοποιηση του, τουλαχιστον προχειρα μεχρι να μπει στο ενυδρειο, γινεται οταν χανονται περιπου 4 εκατοστα απ την επιφανεια του νερου. Σε μετρησηση που εκανα τωρα το απογευμα σε κανατα για να ειναι πιο ακριβης η μετρηση, οσο γινεται, ειναι περιπου στο 3,2 εκατοστα. Το πιο σημαντικο ειναι οτι δεν υπαρχει καθολου ρευμα που να ερχεται σε επαφη με το νερο :( με τα γνωστα δυσαρεστα αποτελεσματα. Τωρα για ακομα περισσοτερες πληροφοριες θα εχω απο την Κυριακη και μετα που γινεται αλλαγη νερου ετσι ωστε να εχουμε πραγματικα στοιχεια. Να πω παλι ενα Μεγαλο Ευχαριστω για την προσφορα του και συνεχισε ετσι γιατι ειναι μια καλη πατεντα αξια σεβασμου και προσοχης.

Link to comment
Share on other sites

churu σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

απο απορια ρωταω οχι μονο εσενα αλλα και τους υπολοιπους φιλους

ενα φλοτερ στα ποσα cm ενεργοποιειτε και με τι διαφορικο??

Link to comment
Share on other sites

churu σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

απο απορια ρωταω οχι μονο εσενα αλλα και τους υπολοιπους φιλους

ενα φλοτερ στα ποσα cm ενεργοποιειτε και με τι διαφορικο??

Κατ αρχας μην ευχαριστεις γιατι ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω.(προς το παρον)Θα μπορουσα να απαντησω αν δεν μου ειχε καει!!! Κανεις ρε παιδια που να χε φλοτερακι να λυσουμε την απορεια του Σπιρτουλη!! Μ αρεσει που το πας παρακατω!! Αντε με το καλο και οπτικο να ξεφυγουμε............. :(:(

Link to comment
Share on other sites

churu σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

απο απορια ρωταω οχι μονο εσενα αλλα και τους υπολοιπους φιλους

ενα φλοτερ στα ποσα cm ενεργοποιειτε και με τι διαφορικο??

Εχω κανει ερωτηση στο Water waves για το αν εχει. Μου απαντησε οτι εχει και θα με ενημερωσει σχετικα. Οταν λαβω απαντηση θα ρωτησω μηπως γνωριζουν αυτοι σε ποσα εκ. ενεργοποιουνται, αν μεχρι τοτε δεν εχουμε λαβει καποια απαντηση απο καποιο συγχομπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αποριες.

1. Το αισθητηριο σωληνακι ειναι ενα απλο αδειο σωληνακι που συνδεεται πανω στο πιεσσοστατη που βρισκεται μεσα στο ηλεκτρολογικο κουτι?

2. Αν ναι, μηπως χρειαζεται ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη κατεβει νερο αππο το ενυδρειο στο κουτι?

3. Αν χρειαζεται ανεπιστροφη θα λειτουργει ο πιεσσοστατης?

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη αναπλήρωση της TUNZE που έχω, έχει έναν αισθητήρα που είναι υπεύθυνος για τη στάθμη νερού, ο οποίος είναι πολύ ευαίσθητος. Και ένα ποτηράκι να αφαιρέσεις από το ενυδρείο αμέσως ενεργοποιείτε η αντλία και αναπληρώνει το νερό. Ο ίδιος αισθητήρας είναι που διακόπτει και τη λειτουργία της. Υπάρχει και ένα φλοτέρ το οποίο είναι υπεύθυνο για τη διακοπή της αντλίας σε περίπτωση που ο αισθητήρας για κάποιο λόγο “κολλήσει”.

Έχει και άλλες δικλίδες ασφαλείας όπως: συναγερμό αν η στάθμη ξεπεράσει το όριο που έχεις ορίσει και ακόμη η αντλία σταματάει αν ξεπεράσει 10 λεπτά συνεχούς λειτουργίας.

Με λίγα λόγια είναι πολύ ευαίσθητο και αξιόπιστο το όλο σύστημα με τάση λειτουργίας τα 12 v.

Link to comment
Share on other sites

Αποριες.

1. Το αισθητηριο σωληνακι ειναι ενα απλο αδειο σωληνακι που συνδεεται πανω στο πιεσσοστατη που βρισκεται μεσα στο ηλεκτρολογικο κουτι?

2. Αν ναι, μηπως χρειαζεται ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη κατεβει νερο αππο το ενυδρειο στο κουτι?

3. Αν χρειαζεται ανεπιστροφη θα λειτουργει ο πιεσσοστατης?

1.Ακριβως

2.Εγω προσωπικα το κουτι το τοποθετησα σε σημειο που βρισκεται πανω απο την επιφανεια του νερου

3.Αν τελικα χρειαζεται βαλβιδα νομιζω οτι δεν θα εχει τα ιδια αποτελεσματα γιατι φυσωντας παρα παρα πολυ σιγα το ακους που ανοιγοκλεινει οποτε λογικα βαζοντας βαλβιδα η πιεση που θα ασκειται θα πρεπει να υπερβαινει τα 20pa για να το ενεργοποιει τελικα.

4. Καλυτερα θα ειναι να περιμενουμε τη γνωμη του Μαστορα

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη αναπλήρωση της TUNZE που έχω, έχει έναν αισθητήρα που είναι υπεύθυνος για τη στάθμη νερού, ο οποίος είναι πολύ ευαίσθητος. Και ένα ποτηράκι να αφαιρέσεις από το ενυδρείο αμέσως ενεργοποιείτε η αντλία και αναπληρώνει το νερό. Ο ίδιος αισθητήρας είναι που διακόπτει και τη λειτουργία της. Υπάρχει και ένα φλοτέρ το οποίο είναι υπεύθυνο για τη διακοπή της αντλίας σε περίπτωση που ο αισθητήρας για κάποιο λόγο “κολλήσει”.

Έχει και άλλες δικλίδες ασφαλείας όπως: συναγερμό αν η στάθμη ξεπεράσει το όριο που έχεις ορίσει και ακόμη η αντλία σταματάει αν ξεπεράσει 10 λεπτά συνεχούς λειτουργίας.

Με λίγα λόγια είναι πολύ ευαίσθητο και αξιόπιστο το όλο σύστημα με τάση λειτουργίας τα 12 v.

Αυτη? μου περιγραφεις?

Link to comment
Share on other sites

Αποριες.

1. Το αισθητηριο σωληνακι ειναι ενα απλο αδειο σωληνακι που συνδεεται πανω στο πιεσσοστατη που βρισκεται μεσα στο ηλεκτρολογικο κουτι?

2. Αν ναι, μηπως χρειαζεται ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη κατεβει νερο αππο το ενυδρειο στο κουτι?

3. Αν χρειαζεται ανεπιστροφη θα λειτουργει ο πιεσσοστατης?

δεν χρειαζεται αντεπιστροφη βαλβιδα αν δεις το βιντεο στη πρωτη σελιδα θα καταλαβεις!!!

δεν χρειαζεται γιατι το σωληνακι καταληγει σε μια μεμβρανη δεν εχει αλλη εξοδο

μπορουμα να ρυθμισουμε το διαφορικο του πεισσοστατη μεχρι και στο 1cm απο μια μικρορυθμιση που εχει εσωτερικα το Δp

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτή είναι

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το μοντέλο TUNZE Water Level Controller 5017

Link to comment
Share on other sites

Αυτη? μου περιγραφεις?

Αυτην την εχω και εγω και ειναι άρκετα αξιοπιστη. Δεν έχω προβλημα μεχρι στιγμης εδω και ενα χρονο περιπου που δουλευει συνεχεια. Είναι Osmolator οχι το Water Level Alarm.

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&amp...=-infoxunter036

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...