Jump to content

Test No3 Salifert


space

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω στο Test No3 της Salifert κοιταζεις το δοκιμαστικο σωληνα απο πανω προς τα κατω η βαζεις τον δοκιμαστικο σωληνα πλαγια της καρτελας και συγκρινης?

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα το κοιτας απο πανω.Αν εχεις πολυ χαμηλα νιτρικα,το κοιτας στη συνεχεια απο πλαγια.Αν απο τα πλαγια το χρωμα ταιριαζει πχ με το 20ppm NO3 τοτε εχεις 2ppm.Δηλαδη κοιτωντας απο τα πλαγια διαιρεις με το 10 το αποτελεσμα του πινακα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ΑΚΗ .Χρησιμοποιουσα Νο3 της api και μου εβγαζε 5 σημερα αγορασα τεστ salifert και τρελαθηκα το ειδα απο πλαγια και μου εδειχνε 50 .

Link to comment
Share on other sites

Άρα συγκλίνουν οι τιμές… στα ιδία είμαι και εγώ !!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι θα χρησιμοποιω τα test της ΑPI πιο πολλη με συμφερουν με βολευουν οι τιμες που μου δειχνουν:(

Link to comment
Share on other sites

Άρα συγκλίνουν οι τιμές… στα ιδία είμαι και εγώ !!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Τι εννοείς «επιτέλους» ; είχες πολλά νιτρικά και τα έριξες; Κι αν ναι με ποιο τρόπο;

Θα συμφωνήσω κι εγώ πως το τέστ της Api στο ΝΟ3 είναι άπαιχτο και σε ακρίβεια μέτρησης αλλά και σε ευδιάκριτες αποχρώσεις χρωμάτων. :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι nikman.. χτυπούσα μέχρι και 40-50 και σε σταθερή βάση 30.

Συνδύασα πολλά πράγματα μαζί.. δεν ξέρω πιο απ όλα ή αν όλα μαζί έκαναν τη δουλειά.

Συνέχισα τις 15% - 30% αλλαγές νερού, σε εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη βάση, Refugium με chaeto και βαθύ βυθό (έξι μήνες λειτουργίας), απονητροποιητής με βάση αραγωνιτη/θειάφι (απ αυτόν και μετά άρχισε η κατιούσα με πολύ αργούς ρυθμούς, δουλεύει τώρα 2-3 μήνες) και στο τέλος εδώ και μια βδομάδα περίπου έβαλα στο εξωτερικό φίλτρο ένα προϊόν της Preis το Presal Marin.

Αποτέλεσμα, αν και ταΐζω περισσότερο από πριν τα νιτρικά μου είναι στο 5 !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει 6-7 μέρες από την τελευταία μέτρηση νιτρικών, δεν έχει γίνει αλλαγή νερού όλο αυτό το διάστημα, ταΐζω περισσότερο από πριν + κατεψυγμένη και στη σημερινή μέτρηση τα νιτρικά μου είναι 2,5 (Salifert)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Ο απονιτροποιητής στην έξοδο βγάζει 0 και αύξησα λίγο τη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο ροζ που δεν διακρίνεται καν ότι είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...