Jump to content

Denitrator Aqualight


Recommended Posts

Εχω το denitrator aqualight με θειαφι στην αρχη το ειχα σταγονα σταγονα αλλα μου ειπαν επειδη δεν ειναι καλιεργειας δεν χρειαζεται και να το ανοιξω να τρεχει σε παρα πολη αργη ροη ,παρολλου αυτα δεν εχω δει ακομη απο την εξοδο του μηδεν δεν ξερω τι φταιει? βλεπω την ιδια μετρηση με το κυριος ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε την ροη σε μια σταγονα κάθε 2 δευτερα και μετρα μετα από 7-10 μερες περιπου το NO3 στην εξοδο του ρεακτορα.

> Αν μετρας 0 αυξησε την ροη ΛΙΓΟ και ξανα μετρα μετα από 7-10 μερες περιπου.

> Αν μετρας το ιδιο με το ενυδρειο μειωσε την ροη και άλλο και ξανα μετρα σε 7-10 μερες

> Αν μετρας μικρη μειωση περιμενε να μηδενίσει και μετα αυξησε ΛΙΓΟ την ροη.

Ο ρεακτορας φτανει ένα θεωρητικο μαξιμου σε ροη αν την ξεπερασεις θα πρεπει να κανεις την διαδικασια από την αρχη. Θεωρητικα μπορεις να φτασεις 2-3 σταγονες το δευτερολεπτο αναλογα τον ρεακτορα. Θελει υπομονη το δικο μου εκανε ένα μηνα να φτασει στην μαξιμουμ αποδοση.

:(

Link to comment
Share on other sites

:( Ευχαριστω αρα θα ξαναρχισω παλι σταγονα σταγονα και πιστευω να καταφερω να δω μηδεν.στην αρχη νομιζα οτι ειχε προβλημα ο ρεακτορας .τσαμπα περιμενα 1,5 μηνα Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Spase θέλει υπομονή και συνεχείς μετρήσεις μέχρι να βγάλει μηδενικά. Και εγώ έτσι με τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα παλι σταγονα σταγονα πηρα σημερα το απογευμα νερο απο την εξοδο του ρεακτορα και μετρησα 10 ΝΟ3 και μετα πηρα νερο απο το ενυδρειο και μετρησα 5 ΝΟ3 εχω μπερδευτει :wacko:TO denitrator βγαζει περισσοτερα ΝΟ3 .τι κανω λαθος?

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν μου εχει τυχει ποτε αυτο, τα τεστ σου ειναι ενταξει?

Μετρας σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή χρειάζεται να περάσει το στάδιο ωρίμανσης. Απ' ότι γνωρίζω υπάρχουν σαφείς οδηγίες για τον τρόπο που θα γίνει αυτή η διαδικασία.

Στο αρχικό στάδιο της σταγόνας, τόσο τα νιτρικά όσο και τα νιτρώδη είναι πολύ υψηλά. Για το λόγο αυτό αν πρόκειται για μικρού όγκου ενυδρείο, καλό είναι το νερό που παράγεται να συλλέγεται σε κουβά κα να απορρίπτεται. Όταν τα νιτρικά μηδενιστούν, τότε αυξάνουμε τις σταγόνες και πάει λέγοντας, μέχρι να πετύχουμε την μεγαλύτερη δυνατή ροή.

Αυτή η διαδικασία ωρίμανσης της συσκευής, θα πάρει μερικές βδομάδες, ανάλογα με τον όγκο του ενυδρείου, αλλά και με την ποσότητα των νιτρικών.

Σε περίπτωση που αυτή η αρχική διαδικασία διακοπεί, (πχ αυξήσουμε πολύ τη ροή χωρίς να έχουν μηδενιστεί τα νιτρικά) τότε επαναλαμβάνουμε και πάλι από την αρχή. Όταν τελειώσει αυτή η διαδικασία και βεβαιωθούμε ότι η συσκευή λειτουργεί πλήρως, τότε μπορούμε όποτε θέλουμε να την κλείνουμε εντελώς (όταν για παράδειγμα έχουν μηδενιστεί τα νιτρικά του νερού του ενυδρείου) και να την θέσουμε και πάλι σε πλήρη λειτουργία όποτε κρίνουμε (ας έχουν περάσει μήνες).

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζοντας την ροη σταγονα σταγονα παρατηρησα οτι το νερο που εβγαινε μυριζε ασχημα .Απο οτι εχω διαβασει αυτο σημαινει οτι εχει αργη ροη στην συνεχεια την ανεβασα απο οτι το υπολογισα βγαζει 8 λιτρα την ωρα.Δεν βγαζει μηδεν να περιμενω μηπως μετα απο ημερες αλλαξει η κατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μοντέλο αναφέρει ότι αν το νερό που βγαίνει αρχίσει και μυρίζει θειάφι, είναι δείγμα του ότι θέλει αλλαγή το υλικό

Link to comment
Share on other sites

το denitrator το εχω σχεδον 2 μηνες δεν νομιζω να θελει αλλαγη .Απο οτι διαβασα σε ενα αρθρο εγραφε Αν η ταχύτητα ροής είναι πολύ χαμηλη, θα πάρετε μια σάπια μυρωδιά αυγών στη στήλη της εξόδου οφείλεται στην παραγωγή θειούχος υδρογόνου (H2S).

Αν η ταχύτητα ροής είναι πολύ υψηλό, θα εντοπίσει τα νιτρώδη και νιτρικά άλατα στο νερό παραγωγής.

Αν η ταχύτητα ροής είναι σωστά, θα πρέπει να λάβουν τα νιτρικά 0

Εκανα λαθος απο την αρχη που δεν χρησιμοποιησα της οδηγιες σωστα και εμπιστευτηκα καποιον που νομιζα οτι ηξερε τι ελεγε και τωρα παιδευομαι αυτην την στιγμη δεν μυριζει αφου ανεβασα την ροη οπως προαναφερα.ΑΝ δεν βρω λυση βλεπω να τον βγαζω

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου είπες είναι μόνο με θειάφι ε?

Δεν ξέρω κατά πόσο η κατασκευή της συσκευή σου το επιτρέπει, αλλά πριν το σουτάρεις δοκίμασε να βάλεις αραγωνίτη με θειάφι 50/50 και κάνε την διαδικασία από την αρχή.

Το καλό με τον αραγωνίτη είναι ότι δεν θα σου ρίχνει το Ph…

Και κάτι ακόμη.. το νερό που βγαίνει από τον απονιτροποιητή δεν πρέπει να πέφτει κατευθείαν στο ενυδρείο.

Εγώ έχω προσαρμόσει το σωληνάκι στην έξοδο του skimmer.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει 6-7 μέρες από την τελευταία μέτρηση νιτρικών (που ήταν 5), δεν έχει γίνει αλλαγή νερού όλο αυτό το διάστημα, ταΐζω περισσότερο από πριν + κατεψυγμένη και στη σημερινή μέτρηση τα νιτρικά μου είναι 2,5 (Salifert)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Ο απονιτροποιητής στην έξοδο βγάζει 0 και αύξησα λίγο τη ροή.

Πριν λίγο καιρό είχα αυξήσει πιο πολύ απ όσο έπρεπε τη ροή και αποσυντονίστηκε !!!, οπότε έκανα τη διαδικασία από την αρχή.

Δοκίμασε να βάλεις μέσα στο φίλτρο το Preis Presal Marin.. μου έχει κάνει τελικά πολύ καλή δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει 6-7 μέρες από την τελευταία μέτρηση νιτρικών (που ήταν 5), δεν έχει γίνει αλλαγή νερού όλο αυτό το διάστημα, ταΐζω περισσότερο από πριν + κατεψυγμένη και στη σημερινή μέτρηση τα νιτρικά μου είναι 2,5 (Salifert)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!

Ο απονιτροποιητής στην έξοδο βγάζει 0 και αύξησα λίγο τη ροή.

Πριν λίγο καιρό είχα αυξήσει πιο πολύ απ όσο έπρεπε τη ροή και αποσυντονίστηκε !!!, οπότε έκανα τη διαδικασία από την αρχή.

Δοκίμασε να βάλεις μέσα στο φίλτρο το Preis Presal Marin.. μου έχει κάνει τελικά πολύ καλή δουλεια.

:( Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.Γνωμη μου θα ηταν να χρησιμοποιεις ενα υλικο για να δεις τι αποτελεσματα εχεις δηλαδη χρησιμοποιεις το denitrator ενα διαστημα και βλεπεις ποσο σε κατεβαζει τα NO3 και μετα προσθετεις Preis Presal Marin και βλεπεις αν σου κανει δουλεια γιατι τωρα που τα χρησιμοποιεις ταυτοχρονα δεν ξερεις πιο κανει δουλεια και σε πιο βαθμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως αυτό θα ήταν και το σωστό, αλλά όποιο ή όποια και να ευθύνονται για τη μείωση των νιτρικών δεν με «χάλασε» καθόλου. Πιστεύω πως τη περισσότερη δουλειά την έκανε το Preis και αυτό γιατί ενώ είχα τον απονιτροποιητή 2 μήνες, η μείωση των νιτρικών αν και αισθητή αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...