Jump to content

Στήσιμο Nεου Μονομαχοενυδρειου


nikoloutso

Recommended Posts

Δηλαδή δεν έχει σημασια να ταιζεις καθε φορα την ιδια ωρα??

Κερατόφυλο, ανουμπια και φτερη σιγουρα θα βάλω.... αλλα μόνο αυτα??

βαλε κανενα φυτακι επιφανειας :( ..εγω θα εβαζα και καμια βαλισνερια νανα, Blyxa japponica(θελει φως) μοιαζει με χορταρακι , ανουμπιες απο διαφορα ειδη και εισαι οκ ...για μενα πας σε ενα μεγαλο πετ σοπ και χτυπας τα παντα ολα! :( :( ..γενικα φυτα μεσαιας η μικρης αναπτυξης ..οι μονομαχοι ειναι πολυ ωραια ψαρακια αλλα με στεναχωρει που ζουν τοσο λιγο 2-3 χρονια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαλε κανενα φυτακι επιφανειας :( ..εγω θα εβαζα και καμια βαλισνερια νανα, Blyxa japponica(θελει φως) μοιαζει με χορταρακι , ανουμπιες απο διαφορα ειδη και εισαι οκ ...για μενα πας σε ενα μεγαλο πετ σοπ και χτυπας τα παντα ολα! :( :( ..γενικα φυτα μεσαιας η μικρης αναπτυξης ..οι μονομαχοι ειναι πολυ ωραια ψαρακια αλλα με στεναχωρει που ζουν τοσο λιγο 2-3 χρονια :hysterical:

Απο το μεγαλο pet shop θα παρω μόνο το ενυδρειο..... τα υπολοιπα τα έχω, κι αν δεν τα έχω, ξερω ποπυ θατα βρω.... στο AQUAZONE φυσικα!!!

Το μονο που ακομα δεν έχω αποφασήσει ειναι απο που θα παρω το ψάρι.

Ο λόγος είναι απλός.

Ειναι κρίμα αυτα που ειναι στο ποτηρι και καλο θα τους κανει όποιος τα παρει.

Από την άλλη επειδη δεν έχουν και τις καλυτερες συνθηκες ζωής δεν ξερουμε αν και ποσο θα αντέξουνακομα.

Οπότε.... ??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο το μεγαλο pet shop θα παρω μόνο το ενυδρειο..... τα υπολοιπα τα έχω, κι αν δεν τα έχω, ξερω ποπυ θατα βρω.... στο AQUAZONE φυσικα!!!

Το μονο που ακομα δεν έχω αποφασήσει ειναι απο που θα παρω το ψάρι.

Ο λόγος είναι απλός.

Ειναι κρίμα αυτα που ειναι στο ποτηρι και καλο θα τους κανει όποιος τα παρει.

Από την άλλη επειδη δεν έχουν και τις καλυτερες συνθηκες ζωής δεν ξερουμε αν και ποσο θα αντέξουνακομα.

Οπότε.... ??? :(

Ναι μωρε μια χαρα ...και εγω καποια στιγμη θα κανω κατι παρομοιο! :( ...αν κατεβεις Ιπποκαμπο-Αλυκες για κανενα μπανακι εχω να σου δοσω λιγοκερατοφυλλο,φακη και μερικα κομματια Limnobium laevigatum

Link to comment
Share on other sites

H η επόμενη εωτηση και βασική είναι για το τιασμα.

Επειδή θα είναι στο γραφείο το ενυδρείο και όχι στο σπίτι σημαινει οτι σαββατο και κυριακή το ψάρι θα μένει αταιστο!!

Εχει πρόβλημα??

Μη αφηνεις την τροφη σε σημειο που μπορει να τη παρει ο καθενας.

Ξερεις ποσο αρεσει στους ανθρωπους να ταιζουν τα ψαρια?

Καμια μερα θα βρεις αμμωνια 200.

Επισης εχε το νου σου γενικα, γιατι οποιος σε εχει αχτι στη δουλεια μπορει να ξεσπασει στο ψαρι σου.

Εχει ξανασυμβει.

Ψαρι κοιτα να δεις στο Starfish aquarium

ειχε φερει κατι ωραιους plakat

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26664

Link to comment
Share on other sites

Μη αφηνεις την τροφη σε σημειο που μπορει να τη παρει ο καθενας.

Ξερεις ποσο αρεσει στους ανθρωπους να ταιζουν τα ψαρια?

Καμια μερα θα βρεις αμμωνια 200.

Επισης εχε το νου σου γενικα, γιατι οποιος σε εχει αχτι στη δουλεια μπορει να ξεσπασει στο ψαρι σου.

Εχει ξανασυμβει.

Ψαρι κοιτα να δεις στο Starfish aquarium

ειχε φερει κατι ωραιους plakat

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26664

Τhanks σπυρο...

Αλλα δε νομιζω ναα γινει ποτε μια τετοια επιθεση στο ψαρι μου, γιατι ακόμα και οταν ειμαι εργοτάξιο, ειναι αλλοι δυο στον ιδιο χωρο μαζι μου, που έχουν ενυδρεια....

Από την άλλη όμως, η τροφη θα μπει στο συρταρι που κλειδωνει!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα φωτοπεριοσου τι κανουμε??

Το 8ωρο που θα δουλευω θα το ανάβω??

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα φωτοπεριοσου τι κανουμε??

Το 8ωρο που θα δουλευω θα το ανάβω??

Οτι σε βολευει αρκει να ειναι συνεχομενες οι ωρες.

Καλο θα ηταν να συμπιπτει με τις ωρες της ημερας πχ 10.00' - 18.00'

Ασχετα αν επειδη λειπουν οι περισσοτεροι απο το σπιτι αυτες τις ωρες, τα αναβουν μεσημερι ως βραδυ.

Εσενα θα σου ερθει κουτι αφου θα εισαι εκει αυτες τις ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα και θα κανω μια απο τις αρχικες ερωτησεις....

Η χημεια νερου, ποσο πρεπει να ειναι??

PH?

KH?

GH?

Link to comment
Share on other sites

Θα επανελθω στο θεμα και θα κανω μια απο τις αρχικες ερωτησεις....

Η χημεια νερου, ποσο πρεπει να ειναι??

PH?

KH?

GH?

Οπως ειπαμε κυνηγας τις μεσες τιμες, για να εχει περιθωρειο λαθους και αποκλισης.

pH 7

kH τοσο οσο να βγει το 7 στο pH. Με 4-5 πιστευω να σου βγαλει pH 7. Μπορεις να το ρυθμισεις (λογω μικρων λιτρων στο ενυδρειο και μικρης συνηθως χωρητικοτητας στο φιλτρο και για τυρφη) και με απιονισμενο ή καλυτερα με φυλλα catappa, καρυδιας, καστανιας, πλατανι, (κανε αναζητηση στο φορουμ).

gH 8-12.

ξεχασες τη θερμοκρασια : 26-28 (απο χειμωνα σε καλοκαιρι)

εδω εχει αξιοπιστα στοιχεια

http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=4768

κοιτα και στις "Περισσότερες πληροφορίες" θα βρεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαμε κυνηγας τις μεσες τιμες, για να εχει περιθωρειο λαθους και αποκλισης.

pH 7

kH τοσο οσο να βγει το 7 στο pH. Με 4-5 πιστευω να σου βγαλει pH 7. Μπορεις να το ρυθμισεις (λογω μικρων λιτρων στο ενυδρειο και μικρης συνηθως χωρητικοτητας στο φιλτρο και για τυρφη) και με απιονισμενο ή καλυτερα με φυλλα catappa, καρυδιας, καστανιας, πλατανι, (κανε αναζητηση στο φορουμ).

gH 8-12.

ξεχασες τη θερμοκρασια : 26-28 (απο χειμωνα σε καλοκαιρι)

εδω εχει αξιοπιστα στοιχεια

http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSummary.php?id=4768

κοιτα και στις "Περισσότερες πληροφορίες" θα βρεις πολλα.

Δεν την ξεχασα τη θερμοκρασια..... ηταν το μονο που απαντησε ο στηαθης στα πρωτα ερωτηματα.

Οσο αφορα το νερο, απλα θα υπενθυνησω οτι προκειται για το ενυδρειο που θα εχω στην εταιρεια στην οποια αγοραζουν με κοντεινερ το απιονισμενο.

Αλλωστα θα ειναιι 30-40λτρ οποτε με 2 4κιλα σε καθε αλλαγη θα ειναι κομπλε.

Ομως σκευτικα να ριχνω 1 με 1. Το ενδεχομενο τυρφης το εχω σκεφτει για αυτα τα λιτρα.... ομως με το απιονισμενο, δε θα ειμαι οκ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξεχασα τη θερμοκρασια..... ηταν το μονο που απαντησε ο στηαθης στα πρωτα ερωτηματα.

Οσο αφορα το νερο, απλα θα υπενθυνησω οτι προκειται για το ενυδρειο που θα εχω στην εταιρεια στην οποια αγοραζουν με κοντεινερ το απιονισμενο.

Αλλωστα θα ειναιι 30-40λτρ οποτε με 2 4κιλα σε καθε αλλαγη θα ειναι κομπλε.

Ομως σκευτικα να ριχνω 1 με 1. Το ενδεχομενο τυρφης το εχω σκεφτει για αυτα τα λιτρα.... ομως με το απιονισμενο, δε θα ειμαι οκ??

Αν ρίχνω μόνο απιονισμενο... τι χημηκα θα πρεπει να ριχνω??

Λιπασμα υγρο??

Καλιο?

Σηδηρο?

Ιχνοστοιχεια??

Ή ειναι καλυτερα μισο μισο?? :D

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για ενυδρειο 25 λιτρων. Δηλαδη καθαρο υψος στηλης νερου γυρω στα 25 εκατοστα;

Δηλαδη προτεινεις να βαλεις vallisneria που γινεται απο μισο μετρο και πανω και echinodorus που γινονται θηρια και να τα κλαδευει - κοβει στη μεση;

Δε νομιζω να αντεξουν πολυ τα φυτα...

εγω εχω 6 μηνες σε 40 ποντους υψος ενυδρειο βαλισνερια αμερικανα και ακομα δεν εφθασε την επιφανια δεν την εχω κλαδεψει ακομα και ειναι γυρω στους 30 ποντους...(ξανα λεω σε 6 μηνες)

οποτε ναι του προτηνω να βαλει βαλισνερια αμερικανα

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίχνω μόνο απιονισμενο... τι χημηκα θα πρεπει να ριχνω??

Λιπασμα υγρο??

Καλιο?

Σηδηρο?

Ιχνοστοιχεια??

Ή ειναι καλυτερα μισο μισο?? :D

Αν εινα "σιγουρο" το απιονισμενο, για την περιπτωση νομιζω οτι 40% απιονισμενο 60% βρυσης με αντιχλωριο θα ειναι ΟΚ.

ΟΜΩΣ, αυτη η αλλαγη σε σωστο νερο (ελαφρως οξυνο και αλκαλικο) για το ψαρι, πρεπει να γινει σταδιακα μεσα σε εβδομαδες, αφου το ψαρι ζουσε μεχρι τωρα σε νερο βρυσης 99,99%.

ΥΓ Αλλιως με σκετο 100% πχ απο ΑΟ : θελεις ιχνοστοιχεια και ηλετρολυτες σε ποσοτητα αναλογα τα ψαρια που εχει το καθε ενυδρειο.

(εχεις ομως 100% καθαρο νερο αφου δεν εχει πεσει βρυσης μεσα, οπως και ακριβη ρυθμιση τιμων αφου δεν "αφηνεσαι" στις "ορεξεις" της βρυσης που μπορει να αλλαζουν οι τιμες των παραμετρων κατα περιοδους)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν εινα "σιγουρο" το απιονισμενο, για την περιπτωση νομιζω οτι 40% απιονισμενο 60% βρυσης με αντιχλωριο θα ειναι ΟΚ.

ΟΜΩΣ, αυτη η αλλαγη σε σωστο νερο (ελαφρως οξυνο και αλκαλικο) για το ψαρι, πρεπει να γινει σταδιακα μεσα σε εβδομαδες, αφου το ψαρι ζουσε μεχρι τωρα σε νερο βρυσης 99,99%.

ΥΓ Αλλιως με σκετο 100% πχ απο ΑΟ : θελεις ιχνοστοιχεια και ηλετρολυτες σε ποσοτητα αναλογα τα ψαρια που εχει το καθε ενυδρειο.

(εχεις ομως 100% καθαρο νερο αφου δεν εχει πεσει βρυσης μεσα, οπως και ακριβη ρυθμιση τιμων αφου δεν "αφηνεσαι" στις "ορεξεις" της βρυσης που μπορει να αλλαζουν οι τιμες των παραμετρων κατα περιοδους)

Νομιζω θα προτημησω το 60% - 40%, μου ακουγεται πιο δυσκολο το να ριχνω ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες.

Βασικα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ριχνω flourish, το γενικό, αφου σίγουρα θα έχω φυτα.

Με σταδιακή αλλαγή θα γινει και θα καταλήξει στο 40-60.

Παμε τωρα σε μια βασική ερωτηση.

Σκευτηκα για να μην περιμενω να στρωθει το ενυδρείο, σε μια αλλαγή του μεγάλου, να γεμησω μερικά από τα βαρελακια που ειχαν απιονισμενο νερο με νερο που θα βγεί από το ενυδρείο.

Επίσης να βγάλω από το φίλτρο το ήδη στρωμμενο βιολογικό τόση ποσότητα όση να γεμήζει το νεο μικρο φίλτρο και να το αντικαταστήσω με καινοουριο. Siporax έχει και μακαρόνι. Μισο μισο το στρωμένο φίλτρο. Ενα σε καθε κάδο.

Απλα ρωταω αν γίνεται με αυτό τον τρόπο και αν ναι, πόσο μπορει να μείνει το νερο στο βαρελάκι??

Γιατι κυριακύ θα κάνω αλλαγή και δευτέρα θα το πάρω στο γραφειο.

Σπυρο??? :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 6 μηνες σε 40 ποντους υψος ενυδρειο βαλισνερια αμερικανα και ακομα δεν εφθασε την επιφανια δεν την εχω κλαδεψει ακομα και ειναι γυρω στους 30 ποντους...(ξανα λεω σε 6 μηνες)

οποτε ναι του προτηνω να βαλει βαλισνερια αμερικανα

συγνωμη για το off topic αλλα εγω σε 45 ποντους καθαρο υψος εχω μια βαλισνερια αμερικανα 7,5 μηνες και απο 15 ποντους εχει ξεπερασει το 1,20. χωρις κλαδεμα,λιπασματα κλπ...

μπορεις ομως αφου θελεις βαλισνερια να βαλεις αλλο ειδος. π.χ spiralis tiger.

πιο μικρες διαστασεις και λιγο πιο αργη αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα προτημησω το 60% - 40%, μου ακουγεται πιο δυσκολο το να ριχνω ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες.

Βασικα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ριχνω flourish, το γενικό, αφου σίγουρα θα έχω φυτα.

Με σταδιακή αλλαγή θα γινει και θα καταλήξει στο 40-60.

Παμε τωρα σε μια βασική ερωτηση.

Σκευτηκα για να μην περιμενω να στρωθει το ενυδρείο, σε μια αλλαγή του μεγάλου, να γεμησω μερικά από τα βαρελακια που ειχαν απιονισμενο νερο με νερο που θα βγεί από το ενυδρείο.

Επίσης να βγάλω από το φίλτρο το ήδη στρωμμενο βιολογικό τόση ποσότητα όση να γεμήζει το νεο μικρο φίλτρο και να το αντικαταστήσω με καινοουριο. Siporax έχει και μακαρόνι. Μισο μισο το στρωμένο φίλτρο. Ενα σε καθε κάδο.

Απλα ρωταω αν γίνεται με αυτό τον τρόπο και αν ναι, πόσο μπορει να μείνει το νερο στο βαρελάκι??

Γιατι κυριακύ θα κάνω αλλαγή και δευτέρα θα το πάρω στο γραφειο.

Σπυρο??? :D

Link to comment
Share on other sites

...Σκευτηκα για να μην περιμενω να στρωθει το ενυδρείο, σε μια αλλαγή του μεγάλου, να γεμησω μερικά από τα βαρελακια που ειχαν απιονισμενο νερο με νερο που θα βγεί από το ενυδρείο.

Επίσης να βγάλω από το φίλτρο το ήδη στρωμμενο βιολογικό τόση ποσότητα όση να γεμήζει το νεο μικρο φίλτρο και να το αντικαταστήσω με καινοουριο. Siporax έχει και μακαρόνι. Μισο μισο το στρωμένο φίλτρο. Ενα σε καθε κάδο.

Απλα ρωταω αν γίνεται με αυτό τον τρόπο και αν ναι, πόσο μπορει να μείνει το νερο στο βαρελάκι??

Γιατι κυριακύ θα κάνω αλλαγή και δευτέρα θα το πάρω στο γραφειο.

Σπυρο??? :D

Δεν στρωνει το νεο ενυδρειο με το νερο απο το παλιο (το οποιο θα εχει νιτρικα ετσι? και θα θελει αλλαγη κι αυτο πριν βαλεις ψαρι)

Αυτο θα ωφελουσε μονο αν μετεφερες ψαρι απο το ενα ενυδρειο στο αλλο και μονο για να εχει ιδιες παραμετρους. (μισο παλιο μισο φρεσκο νερο, σαν να εκανες μεγαλη αλλαγη)

Μπολι (μπιχλα) μονο και λιγα στρωμενα υλικα (οχι ολα και εχεις ολο παλια υλικα) να μεταφερεις απο το στρωμενο φιλτρο.

Αυτο πρεπει να γινει συντομα ομως, οσο πιο πολυ αργεις τοσο χανεται βιολογια.

Μεσα σε μια ωρα το πολυ καλο ειναι να εχει γινει η μεταφορα την μπιχλας απο το ενα φιλτρο στο αλλο.

Ριξε και λιγο μπολι και στο νερο του νεου ενυδρεειου (κι ας "βρωμισει" για μερικες ωρες) εκτος απο το φιλτρο, για να πεσει και στο βυθο.

ΥΓ Δεν ταιζεις για 1-2 μερες στο ενυδρειο που θα παρεις μπολι.

ΥΓ2 Ταιζεις στο ενυδρειο που θα μπολιασεις αν δεν εχει ψαρι και μεχρι να βαλεις (καλο ειναι να μη βαλεις την πρωτη μερα το ψαρι αν ριξεις μπιχλα και στο νερο στου νεου ενυδρειου (εκτος απο το φιλτρο) και να περιμενεις μεχρι να καθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρωνει το νεο ενυδρειο με το νερο απο το παλιο (το οποιο θα εχει νιτρικα ετσι? και θα θελει αλλαγη κι αυτο πριν βαλεις ψαρι)

Αυτο θα ωφελουσε μονο αν μετεφερες ψαρι απο το ενα ενυδρειο στο αλλο και μονο για να εχει ιδιες παραμετρους. (μισο παλιο μισο φρεσκο νερο, σαν να εκανες μεγαλη αλλαγη)

Μπολι (μπιχλα) μονο και λιγα στρωμενα υλικα (οχι ολα και εχεις ολο παλια υλικα) να μεταφερεις απο το στρωμενο φιλτρο.

Αυτο πρεπει να γινει συντομα ομως, οσο πιο πολυ αργεις τοσο χανεται βιολογια.

Μεσα σε μια ωρα το πολυ καλο ειναι να εχει γινει η μεταφορα την μπιχλας απο το ενα φιλτρο στο αλλο.

Ριξε και λιγο μπολι και στο νερο του νεου ενυδρεειου (κι ας "βρωμισει" για μερικες ωρες) εκτος απο το φιλτρο, για να πεσει και στο βυθο.

ΥΓ Δεν ταιζεις για 1-2 μερες στο ενυδρειο που θα παρεις μπολι.

ΥΓ2 Ταιζεις στο ενυδρειο που θα μπολιασεις αν δεν εχει ψαρι και μεχρι να βαλεις (καλο ειναι να μη βαλεις την πρωτη μερα το ψαρι αν ριξεις μπιχλα και στο νερο στου νεου ενυδρειου (εκτος απο το φιλτρο) και να περιμενεις μεχρι να καθαρισει.

Το προτείνεις εσυ όμως για ξεκήνημα νέου ενυδρείου ο μπόλι και το νερό από το παλιό??

Οι παραμετροι θα είναι οι ίδιοι.

Δηλααδη, ετσι πιστεύω.

Θα βάλω μονομαχο,'οπως ήδη αναφερω στο ποστ, και το ενυδρειο που θέλω να πάρω νερό και υλικό, εχει:

PH: 6.8

GH: 8

KH: 3

NO2: 0

NO3: 25

NH: 0

Επίσης έχω βάλει τα φυτα δεμενα σο ξύλο, αυτα που θα βάλω στο μονομάχο στο ενυδρειο ποπυ θελω να πάρω το νερο και το μπόλι.

Θα καλοπεράσει ο μονομαχος?

Link to comment
Share on other sites

- Τα ειπα καθαρα νομιζω.

Νερο δεν χρειαζεται. Μονο μπολι και υλικα απο ΥΓΕΙΕΣ ενυδρειο.

- Η καλυτερη μεθοδος ειναι το αργο φυσικολογικο στρωσιμο κατα τη γνωμη μου για να στρωνει και ο βυθος οχι μονο το φιλτρο.

- Οι τιμες νερου του παλιου ενυδρειου τι σχεση εχουν με τις τιμες του νεου?

Καθε φορα θα παιρνεις το βρωμικο νερο της αλλαγης απο το παλιο και θα το ριχνεις στο νεο για να κρατας τις ιδιες παραμετρους? :D

Το νερο στο νεο θα ρυθμιστει αυτονομα και αναλογα τι νερο χρησιμοποιεις ή τι επεξεργασια του κανεις.

- Οποιος δεν θελει να μεταφερει σαλιγγαρια ή τυχων παρασιτα ή ασθενειες απο ενα ενυδρειο στο αλλο με τα φυτα πρεπει να τους κανει απολυμανση.

Link to comment
Share on other sites

- Τα ειπα καθαρα νομιζω.

Νερο δεν χρειαζεται. Μονο μπολι και υλικα απο ΥΓΕΙΕΣ ενυδρειο.

- Η καλυτερη μεθοδος ειναι το αργο φυσικολογικο στρωσιμο κατα τη γνωμη μου για να στρωνει και ο βυθος οχι μονο το φιλτρο.

- Οι τιμες νερου του παλιου ενυδρειου τι σχεση εχουν με τις τιμες του νεου?

Καθε φορα θα παιρνεις το βρωμικο νερο της αλλαγης απο το παλιο και θα το ριχνεις στο νεο για να κρατας τις ιδιες παραμετρους? :D

Το νερο στο νεο θα ρυθμιστει αυτονομα και αναλογα τι νερο χρησιμοποιεις ή τι επεξεργασια του κανεις.

- Οποιος δεν θελει να μεταφερει σαλιγγαρια ή τυχων παρασιτα ή ασθενειες απο ενα ενυδρειο στο αλλο με τα φυτα πρεπει να τους κανει απολυμανση.

-Για το νερο το ειπα για να μεταφερω και τη μπιχλα.

Δε θα το γεμησω μονο με νερο από ενυδρείο, αλλα και με 30% φρεσκο, σαν να εκανα αλλαγη.

- Οι τιμες απλα επειδη πρεπει να ειναι οι ίδεες, γιαυτο τις αναφερω, θεωρησα πως αν ειναι τα ιδια, δε θα εχει πρόβλημα η βιολογια. Το λεω επειδη θα ήθελα μετα από 2-3max μερες να βάλω το ψάρι.

-Τα σαλιγκάρια δε με ενοχλούν... ισα ισα που μου αρέσουν, από θέμα ασθενειας, ευτυχώς το ενυδρειο αυτό δεν έχει τπτ.

-Απο περιεργια... πως κανουμε απολυμανση στα φυτα?? :P

Link to comment
Share on other sites

-Για το νερο το ειπα για να μεταφερω και τη μπιχλα.

Δε θα το γεμησω μονο με νερο από ενυδρείο, αλλα και με 30% φρεσκο, σαν να εκανα αλλαγη.

- Οι τιμες απλα επειδη πρεπει να ειναι οι ίδεες, γιαυτο τις αναφερω, θεωρησα πως αν ειναι τα ιδια, δε θα εχει πρόβλημα η βιολογια. Το λεω επειδη θα ήθελα μετα από 2-3max μερες να βάλω το ψάρι.

-Τα σαλιγκάρια δε με ενοχλούν... ισα ισα που μου αρέσουν, από θέμα ασθενειας, ευτυχώς το ενυδρειο αυτό δεν έχει τπτ.

-Απο περιεργια... πως κανουμε απολυμανση στα φυτα?? :D

απολυμανση στα φυτα??? για ποιο λογο??

Link to comment
Share on other sites

....- Οποιος δεν θελει να μεταφερει σαλιγγαρια ή τυχων παρασιτα ή ασθενειες απο ενα ενυδρειο στο αλλο με τα φυτα πρεπει να τους κανει απολυμανση.

Link to comment
Share on other sites

:P:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup::blink::P:P:ninja:

Τι????????? αντε σαλιγκατια γιατι γενανε μεσα σε πικνα φυτα κυριος javamoss ... ασθαινιες μεταφερουν τα φυτα? :ninja::ninja::ninja:

Δεν έχω ιδεα!!!

Περιμενω το σπυρο να μας λυσει την απορια... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...