Jump to content

Macroalgae - rotifer


frakto

Recommended Posts

Εαν ξερει κανεις που μπορω να βρω Macroalgae kai Rotifer !!!!

Macroalgae : Chlorella , Nannochloropsis oculata ,isochrysis .

Εχει κανεις δοκιμασει να αναθρεψει Rotifer με καποιο ειδος εκτον παρα πανω macroalgae .

Ευχαριστω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε frakto

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αυτά τα είδη μακροάλγης που αναφέρεις. Δεν έχει τύχει να τα δω ποτέ σε εισαγωγές. Μήπως έχουν και άλλες ονομασίες ποιό κοινές?

Η τεχνική παραγωγή Rotifers μπορεί να γίνει με συσκευές κατασκευής πλαγκτόν, όπως για παράδειγμα της Aqua- Medic. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από αυτές εκτός από ότι έχω διαβάσει και θα με ενδιέφεραν και εμένα πρισσότερες πληροφορίες από κάποιον που τις έχει χρησιμοποιήσει.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εαν ξερει κανεις που μπορω να βρω Macroalgae kai Rotifer !!!!

Macroalgae : Chlorella , Nannochloropsis oculata ,isochrysis .

Εχει κανεις δοκιμασει να αναθρεψει Rotifer  με καποιο ειδος εκτον παρα πανω macroalgae .

Ευχαριστω!!!!!!!!

18020[/snapback]

Ωπα, φιλέ frakto, εχεις μπλεκτει λιγο. Τα ειδη αλγης που αναφερεις δεν ειναι μακροαλγη. Ειναι μικροαλγη και συγκεκριμενα τα μονοκυτταρα ειδη τα οποια αποτελουν την βαση της θαλλασινης τροφικης αλυσιδας παγκοσμια. Του κατεξοχην φυτοπλακτον. Με τα ειδη αυτα βεβαιως μπορεις να κανεις αναπαραγωγη των rotifer αλλα ειναι τοσες πολλες οι παραμετροι που χρειαζετε να ελενξεις που απο εμενα δεν προτεινετε.

Θελεις ακετο χωρο και διαφορετικα ενυδρεια με πολλαπλες καλιεργιες για μπορεσεις να κρατησεις σιγουρα τις καλιεργιες σου ζωντανες εαν καποια απο αυτες κρασαρη. Κατι οχι ιδιαιτερα δυσκολο.

Δυστηχως δεν ειμαστε Γαλλια. Γιατι το αναφερω αυτο? Γιατι εκει με 5 ευρω περνεις 1 μπουκαλακι 200ml με rotifers οι οποιοι ζουνε στο μπουκαλακι για 15 ημερες περιπου και ταιζεις ετσι τα ζωντανα σου. Εχω μιλησει με διαφορα μαγαζια για αυτο το θεμα αλλα ακομα δεν εχουν κανει κατι επειδη θεωρουν πως η αγορα ειναι μικρη ακομα και δεν θα υπαρχει ζητηση. Στο χερι σας-μας ειναι λοιπον να γινουμε ποιο επιμοινοι για να αλλαξουν τα πραγματα.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εαν ξερει κανεις που μπορω να βρω Macroalgae kai Rotifer !!!!

Macroalgae : Chlorella , Nannochloropsis oculata ,isochrysis .

Εχει κανεις δοκιμασει να αναθρεψει Rotifer με καποιο ειδος εκτον παρα πανω macroalgae .

Ευχαριστω!!!!!!!!

όπως ανέφερε και ο discos αναφέρεσαι σε μικροφύκη και όχι μακροφύκη. πέρα από τα είδη αυτά μπορείς να καλλιεργήσεις rotifer με tetraselmis. τώρα που θα βρεις αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

πάντως για να σε βοηθήσω λίγο.οι καλύτερες συνθήκες καλλιέργειας rotifer είναι: 22‰ αλατότητα και 28 θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εαν ξερει κανεις που μπορω να βρω Macroalgae kai Rotifer !!!!

Macroalgae : Chlorella , Nannochloropsis oculata ,isochrysis .

Εχει κανεις δοκιμασει να αναθρεψει Rotifer με καποιο ειδος εκτον παρα πανω macroalgae .

Ευχαριστω!!!!!!!!

φίλε αυτό που ζήτας δέν είναι καθόλου δύσκολο.θα πρέπει να ψάξεις για master cultures τών φυκών που θέλεις.ένας οργανισμός γνωστός στην ευρώπη απο τον οποίο παραγγέλνω και εγώ είναι σε αυτό το site

www.ccap.ac.uk και δέν είναι καθόλου ακριβό να παραγγείλεις ένα master με το είδος που θέλεις άν θυμάμε καλά έχει και rotifer.To θέμα είναι ότι θέλεις πολλά για να κάνεις τα ρότιφερ να πολλαπλασίαστούν.δέν χρειάζεται φυσικά ειδικές συσκευές όπως ανέφερε ένας φίλος (αυτές οι συσκευές λέγονται βιοαντιδραστήρες γιατί απλά προσομοιάζουν το περβάλλον τών φυκών και επιταχύνουν τον πολλαπλασιασμό) αλλά πολλές γνώσεις.Για τα φύκια θα πρεπει να μάθεις να φτιάχνεις ιχνοστοιχεία βιταμίνες και άλατα απο το μήδέν.Δέν ξέρω άν τα χαπάκια που πουλάνε στο εμπόριο δουλεύουν (γιατί όχι?) επίσης θα χρειαστείς παροχές co2 και φώς.Άντε και έτιαξες φύκια για να τα ταίσεις στα rotifer. Θα χρειαστείς υφάλμυρο νερό για τα ροτιφερ.γενικά δέν είναι κάτι πολύ δύσκολο άμα έχεις γνώσεις απλά θα πρέπει να ασχόληθεις αρκετά.Μία λύση για να ταίζεις καλά τα rotifer σου χωρίς να χρειάζεσαι παραγωγή φυκών είναι μία πρόσφατη πατέντα.Κάποιοι μάγκες στη ιαπωνία παρασκευάζουν συμπυκνωμένα φύκια αδρανοποιημένα.Βέβαια δέν ξέρω αν κυκλοφορούν αυτά στη λιανική. Γενικά είναι πολλά και δέν μπορώ να στα αναλύσω όλα.Γιατι θέλεις τρία διαφορετίκα είδη φυκών??? ιχθυογενητικό θα ανοίξεις???για ότι πιό συγκεκριμένο θέλεις ρώτα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...