Jump to content

Chaeto


Recommended Posts

τα chaeto που εχω στο sump εχουν χασει εντελως το χρωμα τους κ τον ογκο τους εχουν πιασει ενα χρωμα εντονο κοκκινο απανω τους κ γενικα φαινονται πολυ αρρωστημενα εχω μια λαμπα 24/7 αναμμενη αν θυμαμαι καλα ειναι 36watt κ απο κυκλοφορια οχι πολυ εντονη καθως σε αυτο το διαμερισμα το νερο μπαινει απο πανω κ εχει σαν αποτελεσμα μονο την επιφανειακη αναταραξη!καμια ιδεα για το τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

τα chaeto που εχω στο sump εχουν χασει εντελως το χρωμα τους κ τον ογκο τους εχουν πιασει ενα χρωμα εντονο κοκκινο απανω τους κ γενικα φαινονται πολυ αρρωστημενα εχω μια λαμπα 24/7 αναμμενη αν θυμαμαι καλα ειναι 36watt κ απο κυκλοφορια οχι πολυ εντονη καθως σε αυτο το διαμερισμα το νερο μπαινει απο πανω κ εχει σαν αποτελεσμα μονο την επιφανειακη αναταραξη!καμια ιδεα για το τι φταιει?

Πες μας ποσο καιρο εχει που την εβαλες και αν μπορεις βαλε μια κοντινη φωτογραφα της.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε και καμιά μέτρηση να δούμε που είσαι ;

ΡΟ4 και ΝΟ3 .

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναπτυχθεί κυανοβακτήριο, που της στερεί την ικανότητα φωτοσύνθεσης. Μπορείς να την βγάλεις και να την ξεπλύνεις καλά, χωρίς να την "σπάσεις".

Κατόπιν την επανατοποθετείς φροντίζοντας να έχει πολύ καλή κυκλοφορία νερού. Η ανατάραξη της επιφάνειας δεν επαρκεί. Θα χρειαστεί έναν ή περισσότερους κυκλοφορητές, ανάλογα με τον όγκο του refugium.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι ηδη διαλυμενη σκεφτομαι να την πεταξω κ να βαλω αλλη.παντως τοποθετησα ηδη ενα κυκλοφορητη στο refugium.κανεις να χαριζει chaeto??????????φιλε νικο εχεις απολυτο δικιο το παρουσιασε συγχρονως κ στο ενυδρειο οπου το καταπολεμησα :(

Link to comment
Share on other sites

πως να την ξεπλυνω?με γλυκο νερο στη βρυση?εχω μεσα κ δυο κομματια βραχο αυτα πως τα καθαριζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...