Jump to content

ερωτησουλα...


Recommended Posts

τωρα που ειμαι σε νεο ξεκινημα,και μαλιστα με σεταπ ψοφιουθ βραχου στο κυριως ενυδρειο και με τον παλιο ζωντανο μου μεσα στο σαμπ,φυσιολογικα εχει κανει την εμφανιση της η καφε αλγη.

αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν κανει και την εμφανιη της παρσλληλα και η πρασινιλα,καθως αρχιζει σιγα-σιγα και αρχιζοντας απο ψηλα ο ψοφιος βραχος να γινεται λαχανι χρωμα.....!!! :(:(

ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο...?εννοειται πως χημικα ειναι στο φουλ μαζι με silicate free,χθες εγινε και η πρωτη αλλαγη νερου,μετρησεις ειμαι οκ με ισως λιγο τσιμπημενο το ασβεστιο(480).αμπουλες βακτηριων prodibio επισης εχουν μπει.

χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο την γνωστη σε ολους μας υπομονη..?

Link to comment
Share on other sites

φίλε Κώστα , δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, σε 1-1,5 μήνα θα αρχίσει η κοραλλινη να αναπτύσσεται και θα ξεχάσεις τη λαχανί

πρόσεχε τις τιμές σου γενικά , τα φωσφορικά ιδιαίτερα και μη το παρακάνεις με βακτηρία , βάλε κανένα σαλιγκαράκι

καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

θενκς μεν.σαλιγκαρια σαφως και υπαρχουν,απλως ρωτησα καθως δεν εχω ξαναστησει ριφ με ψοφιο(που ειναι κατασπρος),και τωρα που αρχισαν τα ''χρωματα'' εξεπλαγειν.... :(

ΥΓ.φωσφορικα 0 η μη μετρησιμα.

αλατοτης 1025

alkalinity 9

ph(δεν γνωριζω,πρεπει να αλλαξω ηλεκτροδιο..)

ευχαριστω και παλι... :(

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις πειραματισμους και δεν χρησιμοποιείς kalkwasser το phμετρο δεν είναι απαραίτητο , μπελάς είναι :(

Link to comment
Share on other sites

θενκς μεν.σαλιγκαρια σαφως και υπαρχουν,απλως ρωτησα καθως δεν εχω ξαναστησει ριφ με ψοφιο(που ειναι κατασπρος),και τωρα που αρχισαν τα ''χρωματα'' εξεπλαγειν.... :(

ΥΓ.φωσφορικα 0 η μη μετρησιμα.

αλατοτης 1025

alkalinity 9

ph(δεν γνωριζω,πρεπει να αλλαξω ηλεκτροδιο..)

ευχαριστω και παλι... :(

alkalinity 9?μαλλον kh εννοεις ΚΩΣΤΑ :(

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειμαι σε νεο ξεκινημα,και μαλιστα με σεταπ ψοφιουθ βραχου στο κυριως ενυδρειο και με τον παλιο ζωντανο μου μεσα στο σαμπ,φυσιολογικα εχει κανει την εμφανιση της η καφε αλγη.

αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν κανει και την εμφανιη της παρσλληλα και η πρασινιλα,καθως αρχιζει σιγα-σιγα και αρχιζοντας απο ψηλα ο ψοφιος βραχος να γινεται λαχανι χρωμα.....!!! :(:(

ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο...?εννοειται πως χημικα ειναι στο φουλ μαζι με silicate free,χθες εγινε και η πρωτη αλλαγη νερου,μετρησεις ειμαι οκ με ισως λιγο τσιμπημενο το ασβεστιο(480).αμπουλες βακτηριων prodibio επισης εχουν μπει.

χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο την γνωστη σε ολους μας υπομονη..?

Μην σου διαφεύγει ότι και ο νεκρός βράχος έχει να αποβάλει άλατα που θα ευνοήσουν την ανάπτυξη άλγης. Αυτό σε συνδυασμό με την αλλαγή της λειτουργικής δομής του ζωντανού βράχου, λόγω της νέας τοποθέτησης, θα προκαλέσει μικρή ή μεγάλη έξαρση άλγης.

Κατά τη γνώμη μου επιβάλλεται η διαδικασία κουραρίσματος και φυσικά σκοτεινή περίοδος.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...