Jump to content

Χαμόγελο του Παιδιού


Recommended Posts

όπως γνωρίζετε μερικοί έχω βάλει ένα ενυδρείο για πούλημα.αυτό δεν το βλέπω να φεύγει.θα περιμένω άλλο λίγο ακόμα και βλέπουμε.σκέφτηκα όμως κάτι αλλά θέλω και την δική σας συνεισφορά.να στίσουμε σαν aquazone ή και από άλλα forum ένα ενυδρείο στο χαμόγελο του παιδιού.εγώ βάζω το ενυδρείο.αν μπορούμε να μαζέψουμε μερικά πραγματάκια για συμπλήρωμα τι θα λέγατε???άλλος μια τροφή άλλος ένα φίλτρο ότι μπορεί ο καθένας.αλλά να πω καλύτερα είναι για γλυκό νερό και καταλαβαίνετε τους λόγους.

λοιπόν τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγώ μέσα σε οτι αποφασίσετε να κάνετε και έχει σχέση με το χαμόγελο του παιδιού :(:(:(:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεσα εχω κατι πραγματακια απο γλυκο :(

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μέσα δείτε την αγγελία μου και αν θέλετε κάτι μου λέτε.Ωραία κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο,πολύ καλή πρωτοβουλία :(

Κάτι καλό θα γίνει,όλοι μπορούμε να προσφέρουμε κάτι,όσο μικρή αξία και αν έχει :(

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η κίνηση αλλα για εμενα πρεπει να εξασφαλιστει πρωτα οτι το ενυδρειο θα συντηρειται σωστα και δεν θα καταντησει βουρκος...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η κίνηση αλλα για εμενα πρεπει να εξασφαλιστει πρωτα οτι το ενυδρειο θα συντηρειται σωστα και δεν θα καταντησει βουρκος...

+1

κ φυσικα μεσα για οτι χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η κίνηση αλλα για εμενα πρεπει να εξασφαλιστει πρωτα οτι το ενυδρειο θα συντηρειται σωστα και δεν θα καταντησει βουρκος...

Αψογος. :(

Και εγω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

είδα στο site ότι έχει χαμόγελο του παιδιού και στην Νίκαια.Οπότε αφού μένω και εγώ στην Νίκαια θα μου ήταν εύκολο να πηγαίνω να κάνω κάθε 15 μέρες μια αλλαγή νερού.Το θέμα είναι να μαζευτεί μια λίστα με πράγματα για να έχουμε ένα ολοκληρωμένο ενυδρείο.σκέφτομαι να φτιάξουμε κάτι που θα είναι ανθεκτικό.όπως σκληρά ψάρια και ανθεκτικά φυτά.για malawi ίσως.τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να προσφέρω ασημί άμμο θαλάσσης ιδανική για αφρικάνες, φυτά και φυσικά βοήθεια. :(

Έχουμε τσεκάρει οτι τους ενδιαφέρει και οτι δεν θα είναι βάρος? Ελπίζω ναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ καλή σαν ιδέα και σαν πρωτοβουλία, αρκεί Νίκο να μιλήσεις μαζί τους και να δεις εάν δέχονται κάτι τέτοιο. Από εκεί και περά συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ καλή σαν ιδέα και σαν πρωτοβουλία, αρκεί Νίκο να μιλήσεις μαζί τους και να δεις εάν δέχονται κάτι τέτοιο. Από εκεί και περά συζητάμε.

:(

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα σου Νικο. :(

Εχω καποια ballast για Τ8 30 και 38 w αν χρειαζονται μαζι με λαμπες για φυτα.

Εχω αντιχλωριο 1 λιτρο και iron 700ml περιπου.

Θα παω να ξεσκονισω την αποθηκη για να δω τι αλλο θα βρω.Πες μας μονο ετσι χονδρικα οταν θα καταληξεις στο τι ενυδρειο θα γινει τι πραγματα σου λειπουν ωστε αναλογως ποιος τα εχει και θελει να τα δωσει να ποσταρει.

Και παλι μπραβο για αυτην την πρωτοβουλια!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και μου είπαν να πάρω την Δευτέρα γιατί τα απογεύματα το τηλέφωνο λειτουργεί σαν γραμμή SOS.

Εγώ λέω για το ενυδρείο να γίνει malawi.οι λόγοι είναι ότι έχει και όμορφα ψάρια (εκτός αυτά που αρέσουν στον Dia χαχαχαχ πλάκα κάνω) και είναι και ανθεκτικά (μέσα σε λογικά πλαίσια).Το ενυδρείο είναι 250 λύτρα οπότε αν έχει κάποιος ένα sump ή ένα εξωτερικό φίλτρο για τα κατάλληλα λύτρα ας το γράψει.κάποιος ένα θερμοστάτη ο ΑΚΗΣ για το φωτιστικό αν μπορεί και βλέπουμε για τα άλλα.

Δευτέρα θα έχουμε νέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο 200 λιτρων με το επιπλο του απο μενα.

Χρειαζεται θερμαντηρα και φιλτρο.

Εχει μια λαμπα Τ8 με απλο μπαλαστ, μια αναβαθμιση στο φωτισμο δεν θα ηταν ασχημη αν την προσφερει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρειο 200 λιτρων με το επιπλο του απο μενα.

Χρειαζεται θερμαντηρα και φιλτρο.

Εχει μια λαμπα Τ8 με απλο μπαλαστ, μια αναβαθμιση στο φωτισμο δεν θα ηταν ασχημη αν την προσφερει καποιος.

Μπραβο Σπυρο. :(

Εχει αποφασιστει αν συμφωνησουν οι αρμοδοι σε ποιες περοχες θα τοποθετηθουν, διοτι υπαρχουν

επτα νομιζω σπιτια φιλοξενιας στην Αττικη. Μακαρι να μπορεσουμε να τα καλυψουμε ολα.

Εγω μπορω να προσφερω ψαρακια που θα επιλεγουν.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με το Χαμόγελο του παιδιού στην Νίκαια.Δέχτηκαν την πρόταση μας.Τους είπα ότι κάποια στιγμή θα περάσουμε να δούμε τον χώρο που θα μπει το ενυδρείο έτσι ώστε να έχουμε μια εικόνα τι πάμε να φτιάξουμε.

Το θέμα είναι στο δικό μου ενυδρείο έχει τρύπες για υπερχείλιση και επιστροφή.να φτιάξουμε sump ή να τις ταπώσουμε και να βάλουμε κάποιο εξωτερικό φίλτρο?

Από εξοπλισμό έχουμε:

Ενυδρείο:100*50*50 (300 Λύτρα)

Φιλτράρισμα:

Φώτα:ballast για Τ8 30 και 38 w μαζι με λαμπες για φυτα.(ΑΚΗΣ)

Θερμοστάτης:

Αντιχλώριο: 1 λιτρο (ΑΚΗΣ) και ενα μεγάλο μπουκάλι Aqua Safe από εμένα.

Υπόστρωμα:ασημί άμμο θαλάσσης (viciouscircle)

ας σκεφτεί κάποιος τι άλλο χρειαζόμαστε γιατί δεν μου κόβει αν δεν έχω πιει ένα κουτάκι coca cola. :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι αν τη πρόταση την έχει κάνει ο Νίκος_Κρικ , το Aquazone , ή άλλο φόρουμ ή και άλλα φόρουμ μαζί .

Με λίγα λόγια πήγες εκεί και τους παρουσιάστηκες σαν τι .

Link to comment
Share on other sites

Τους μίλησα στο τηλέφωνο και τους είπα ότι είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου το οποίο θέλω να το χαρίσω στο Χαμόγελο του Παιδιού.μου είπαν είστε από κάποιο petshop από κάποιο κατάστημα?τους λέω όχι είμαι ιδιώτης.Επίσης προσφέρθηκαν και κάποια άλλα άτομα να συμπληρώσουν στο εξοπλισμό έτσι ώστε να είναι ένα ολοκληρωμένο ενυδρείο.δεν έχω ανακατέψει ούτε το ΑΖ ούτε κάποιο άλλο forum.Η πρότασα έγινε σαν Νίκος_Κρικ.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με το Χαμόγελο του παιδιού στην Νίκαια.Δέχτηκαν την πρόταση μας.Τους είπα ότι κάποια στιγμή θα περάσουμε να δούμε τον χώρο που θα μπει το ενυδρείο έτσι ώστε να έχουμε μια εικόνα τι πάμε να φτιάξουμε.

Το θέμα είναι στο δικό μου ενυδρείο έχει τρύπες για υπερχείλιση και επιστροφή.να φτιάξουμε sump ή να τις ταπώσουμε και να βάλουμε κάποιο εξωτερικό φίλτρο?

Από εξοπλισμό έχουμε:

Ενυδρείο:100*50*50 (300 Λύτρα)

Φιλτράρισμα:

Φώτα:ballast για Τ8 30 και 38 w μαζι με λαμπες για φυτα.(ΑΚΗΣ)

Θερμοστάτης:

Αντιχλώριο: 1 λιτρο (ΑΚΗΣ) και ενα μεγάλο μπουκάλι Aqua Safe από εμένα.

Υπόστρωμα:ασημί άμμο θαλάσσης (viciouscircle)

ας σκεφτεί κάποιος τι άλλο χρειαζόμαστε γιατί δεν μου κόβει αν δεν έχω πιει ένα κουτάκι coca cola. :(

Κατι που ξεχασες αν παει για νταμαρι ειναι οι πετρες...Και πιστεψε με δεν θα ειναι λιγες για 300 λιτρα...:(

Link to comment
Share on other sites

μια αυτοματη ταιστρα απο εμενα... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...